Ankara Kavunu Nerede Yetişir?

Türkiye’nin en iyi kavunu nerede yetişir?

Türkiye ‘de Kavun En Çok Hangi İllerde Yetiştirilir? Ülkemizde kavun en çok Adana ilinde yetiştirilmektedir. Adana’daki kavun üretim miktarın yaklaşık 250 bin tondur. Ardından gelen iller; Denizli, Konya, Ankara, Antalya, Bursa, Diyarbakır, Manisa, Balıkesir, ve Çankırı’dır.

Ankara kavun hangi ilde yetişir?

Manisa dışında; Ankara, Diyarbakır, Konya ve Balıkesir illerinde de kavun yetişir.

Ankara kavunu ne zaman çıkar?

Son hasadı Eylül ayı sonlarında yapılan Kazan’ın meşhur kara kavunu uygun şartlarda muhafaza edildiğinde Şubat ayına kadar dayanabiliyor. Kazan Belediyesi tarafından her yıl açılan kavun pazarı rağbet görüyor. Kavun pazarı için ekipler çalışmalarını tamamladı. Eylül ayı başında Kazan kavunu pazarda yerini alacak.

Ankara’nın kavunu meşhur mu?

Ankara Kahramankazan’ın meşhur kavunu coğrafi işaret tescili aldı. İlçelerinin ilk coğrafi işaretli ürününe kavuştuğunu ifade eden Kahramankazan Belediye Başkanı Serhat Oğuz, sırada ilçenin kavurma ve karadutunun olduğunu söyledi.

Kırkağaç kavunu hangi mevsimde yetişir?

Manisa’nın Kırkağaç ilçesinde yetiştirilen coğrafi işaretli Kırkağaç kavunları yaz aylarında hasat edilmesine rağmen halen depolarda aynı tazeliğini korumasıyla dikkat çekiyor. Deseni, kokusu, tadı ve uzun dayanmasıyla ünlenen kavunlar özellikle yılbaşı akşamlarında kış sofralarına yaz mevsiminin havasını katacak.

You might be interested:  Ankara Plaka Sırası Hangi Harfte 2021?(Çözünme)

En iyi Kırkağaç kavunu nasıl anlaşılır?

Kırkağaç kavunu galia kavuna göre daha az şekerli ancak aroması çok daha yoğun. Yazın sonuna doğru çıkan Hasanbey kavunu ise koyu yeşil rengiyle farklılaşıyor. Ankara çevresinde yetiştirilen bu cins kavun yoğun kokulu, tatlı ve sulu olarak biliniyor.

Topatan kavunu nerede yetişir?

Trakya ve İstanbul bölgesinde yetiştirilen “ topatan ” kavunu ince ve sarı kabuklu olup dayanıksızdır. Bu bölgede yetiştirilen “çitli” denilen kavun kışa dayanıklıdır. Ege bölgesinde Özellikle Manisa ve havalisinde “kırkağaç” kavunu ziraati oldukça yaygındır.

10 dilim kavun nerenin?

Çorum’un Sungurlu ilçesinde yetişen ve hasadına başlanılan 10 dilim kavun tezgahta yerlerini almaya başladı.

Davutbey kavunu nerede yetişir?

Pamukova yöresinde yetişen 3 ay gibi uzun süre dayanmasıyla bilinen Davutbey Kavunu tezgahlarda satışa çıktı. Davutbey Kavununa en çok ilgiyi akşamçılar gösteriyor..

Kavun ne zaman olgunlaşır?

Kavun ağustos ve eylül ayları içerisinde hasat edilmesi uygundur. Hasat genellikle meyvenin elle, sapı etrafında hafif döndürülerek suretiyle koparılarak ya da bıçak veya makas yardımıyla saplarından kesilerek yapılması uygundur.

Kavun hangi ayda çıkar?

Yaz mevsiminin en güzel meyvelerinden olan kavun, yaz aylarında piyasaya sürülür. Yaz mevsimine son bir ay kala Mayıs ayında hasat edilmeye başlanır, Ağustos ayına kadar da hasat işlemine devam edilir. Mayıs, Haziran, Temmuz ve Ağustos ayı da dahil tüm yaz ayları boyunca market ve pazarlarda satışa çıkarılır.

Kavun çekirdeği hangi ayda ekilir?

Akdeniz ve Ege bölgelerinde nisan ayının ilk yarısında kavun tohumu dikimi yapılabilir. Marmara ve Trakya’da dikim nisan ayının ikinci yarısında yapılmalıdır. Orta, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde ise mayıs ayının ilk yarısı dikim için uygundur.

Şamama kavunu nerede yetişir?

Van’da Özalp, Erciş, Alaköy gibi kavun karpuz yetiştirilen bostanların bir bölümünde özel olarak ekilen şamama iş yeri, ev ve arabalarda yerini alarak doğal ve hoş koku yaymaya başladı. Vanlılar şamama satışına büyük ilgi gösteriyor.

You might be interested:  Istanbul Cerrahpaşa Hastanesi Nerede?

Kaşık kavunu nedir?

Halk arasında ‘ kaşık kavunu ‘ olarak bilinen kışlık kavun, sonbaharın gözde meyvelerinden biri. Kavun lezzetini kış ayında da yemek isteyenler kışlık kavunları tercih ediyor. Bu kavunlar ilk alındığığında sert gibi olur fakat saklanıp bekletildiği zaman yumuşar ve kaşıkla yenecek kıvama gelir” dedi.

Hasanbey kavunu nerenin?

Balıkesir’in meşhur “4 K” larından biri de kavunudur Hasanbey Kavunu. 4 K, sonradan ilavelere yapılarak, sayı olarak daha ötelere geçmiştir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *