Antalya Hangi Denize Bağlı?(EN iyi 5 ipucu)

Coğrafi Konumu : Antalya ili, Türkiye’nin güneyinde, merkezi Akdeniz kıyısında olan bir turizm merkezidir.

Antalya hangi deniz var?

Tamamı Akdeniz Bölgesi’nin batısında yer alır ve Antalya Körfezi’yle Batı Torosların arasında kurulmuştur.

Antalya deniz var mı?

Antalya, 640 kilometrelik uzunluğa sahip sahil şeridiyle Türkiye’nin denize en fazla kıyısı olan kenti. Ancak girintili çıkıntılı koylarıyla kıyılar açısında bir çok ülkeden daha zengin olan Antalya ‘da halkın günübirlik denize girebileceği alanların sayısı neredeyse bir elin parmakları kadar kalmış durumda.

Antalya hangi bölgede yer alır?

Antalya sıcak bir iklime sahip olan Akdeniz Bölgesi’nde yer almaktadır. Bu bölgede yer alan en önemli şehirlerden birisidir. İlimizin tamamı Akdeniz Bölgesi’nde yer almaktadır. Bu şehir Batı Toroslar ve Körfez arasında kurulmuş olan bir şehirdir.

Antalya hangi deniz güzel?

Antalya ‘nın popüler plajları Kleopatra Plajı, Kaputaş Plajı, Lara Halk Plajı, Konyaaltı Halk Plajı, Phaselis Koyu, Beldibi Plajı, Adrasan Plajı, Olimpos Plajı, Patara Plajı, Çıralı Plajı ve Damlataş Plajı olarak sıralanmaktadır.

Antalya sığ deniz nerede?

Patara Plajı Yukarıdan Bakış12 kilometre uzunluğu ile Antalya ‘nın en uzun plajı olarak bilinen Patara Plajı, Kaş ilçesinin Gelemiş Mahallesi üzerinde, Patara Antik Kenti’nin yakınlarında yer almaktadır. Sığ denize sahip olmakla birlikte sahil şeridi incecik kumlar ile kaplıdır.

You might be interested:  Ankara Istanbul Arası Nerede Yemek Yenir?(Mükemmel cevap)

Mugla hangi deniz?

Türkiye’nin güneybatı ucunda yer alan kuzeyinde Aydın, kuzeydoğusunda Denizli ve Burdur, doğusunda Antalya ile komşu, güneyinde Akdeniz ve batısında ise Ege Denizi ile çevrilidir. Toplam uzunluğu 1479 km olan deniz kıyıları ile Muğla, Türkiye’nin uzun sahil şeridine sahip ilidir.

Antalyada en temiz deniz nerede?

1. Konyaaltı Plajı Lara Plajı ile birlikte Antalya kent merkezinde yerli ve yabancı konukların en çok tercih ettiği plajlardan biri olan Konyaaltı Plajı, Antalya denildiğinde akla ilk gelen yerler arasında. Alabildiğince uzun bir kumsaldan oluşan Konyaaltı Plajı, mavi bayrağa sahip.

Antalya Belek denizi kum mu?

Denizinin ince kum olmasının avantajları olduğu gibi dezavantajları da vardır. Belek denizi nispeten sığdır. Kumlu yapısı ve sığ olması nedeni ile çocuklu ailelerin önemli bir beklentisini karşılar. Ancak ince kum olan yapısı ve insan yoğunluğu nedenleri ile deniz çok çabuk bulanıyor.

Türkiyede hangi illerde deniz var?

Artvin,Rize,Trabzon,Giresun,Ordu,Samsun,Sinop, Kastamonu,Karbük,Zonguldak,Düzce, İstanbul,Kırklare li, Tekirdağ,İzmit,Adapazarı,Yalova,Çanakkale, Balıkesir,İzmir,Aydın,Muğla,Antalya,Mersin,Adana,H atay denize kıyısı olan illerimizdir.

Türkiye haritasında Antalya nerede?

Antalya ili Türkiye ‘nin güneyinde bulunan Akdeniz Bölgesinin batı kesiminde yer almaktadır. Kuzeyinde Isparta, kuzeydoğusunda Konya, doğusunda Karaman ve Mersin, batısında Muğla ve kuzeybatısında Burdur illeriyle de komşudur.

Alanyaya hangi iller yakin?

Antalya Körfezi’nin doğu kıyısındaki Antalya-İçel Karayolu üzerine kurulu olan ilçenin merkezi, il merkezine 137 km uzaklıktadır. Şehir merkezinin doğusunda yer alan Alanya; Manavgat, Gazipaşa ve Gündoğmuş ilçelerine komşudur. Kuzeydoğusunda ise Karaman ve Konya illerine sınır komşusudur.

Antalya hangi ile yakın?

Antalya ‘nın batısında Muğla ve Burdur yer alır. Sınır komşusu olduğu diğer iller Konya, Karaman ve Isparta’dır.

Antalyanın en güzel denizi neresi?

Kumu ince olsun, sahili kartpostallardaki gibi olsun isteyenler için en güzel plajların başında Patara Plajı gelir. Patara plajı, Kaş sınırları içerisindedir.

You might be interested:  Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi Ne Zaman Açılacak?(Mükemmel cevap)

Antalya Kumköy denizi nasıl?

Side’de denizin en sığ olduğu noktalardan birinde bulunan Kumköy Plajı, aileler ve iyi derecede yüzme bilmeyenler için oldukça uygundur. Temiz bir kumsala sahip olan plajın denizi hemen her gün berrak ve dalgasızdır. Bunun yanı sıra plaj çevresinde duş, giyinme kabini ve tuvalet imkanı da verilmektedir.

Kızılağaç denizi nasıl?

Kızılağaç Halk Plajı Sularının soğuk olması yaz ayları boyunca ilgi çekmesine olanak sağlamıştır. Kumsalında genel olarak çakıl ve kum karışıktır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *