Bodrum Beyaz Evler Nerede?

Villa büyüklüklüklerinin 330 metrekareden başladığı proje Muğla İl’i Bodrum İlçe’si Yalıkavak’ta yükseliyor. Bodrum Nicchia Evleri iletişim bilgileri kapsamında telefın numarası 0212 685 08 07 olarak belirlendi.

Mavi beyaz evler nerede?

Bodrum’la özdeşleşen iki katlı beyaz boyalı ve mavi pencereli evlerin kendine özgü özellikleri ise şaşırttı. Dünyada ve Türkiye’de mavi pencereli beyaz evleriyle adından sık sık söz ettiren meşhur Bodrum evlerinin sırrı ortaya çıktı.

Bodrum Evleri ne renktir?

İlçeye gelen turistlerin dikkatini çeken, 1974 yılındaki imar planlarına göre iki katlı yapılan ve beyaz renge boyanan Bodrum evleri, begonvil çiçekleriyle kaplı çevresi, mavi boyalı kapı ve pencereleriyle adından söz ettiriyor.

Alaçatı’da evler neden mavi?

Mavi olmasının en önemli sebebi ise bölge çok sıcak bir iklime sahip olduğu için bölgede bulunan bir takım haşerenin evlerinin içerisine girmesini engellemek için yapılır. Çünkü mavi renk haşerelerin üzerinde etki yapıyor.

Bodrum evi nedir?

Bodrum Evleri 3 Farklı Tipte Musandıralı evlerde; yatma yerleri üst katta bulunmakla birlikte alt kısım her zaman ahırdır. Evlerin içerisinde bölücü duvarlar yoktur. Evlerin bölümleri ya da odaları, dolaplar ile birbirinden ayrılmıştır.

Bodrum evleri neden mavi beyaz?

Mavi pencereli beyaz evleriyle ünlü Bodrum ‘da evlerin beyaza boyanması sıcak iklimden dolayı evlerin içinin serin olması amacını taşıyor. Kapı ve pencerelerin maviye boyanması ise akrep, yılan gibi haşerelerden korunmayı amaçlıyor.

You might be interested:  Istanbul Sanayi Odası Vakfı Bursu Ne Kadar?(Mükemmel cevap)

Yunan evleri neden beyaz?

Salgın hastalıkların, özellikle de kolera salgının ilacı olarak kullanılan beyaz kireçle, bütün evler ve sokaklar beyaza boyanırken, buna paralel olarak diktatörlük yönetimi, amacı olan tek tipleştirme ve homojenleştirme politikasını hayata geçirmiş oluyordu.

Bodrum nereler gezilir?

Gezilecek Yerler

  • Bodrum Yolcu Limanı
  • Bodrum Marina.
  • Osmanlı Tersanesi Sanat Galerisi.
  • Bodrum Kalesi.
  • Sualtı Arkeoloji Müzesi.
  • Halikarnas Mozolesi.
  • Zeki Müren Evi.
  • Bodrum Antik Tiyatrosu.

Bodrum ne zaman kuruldu?

Halikarnassos’ta ( Bodrum ‘un eski adı) M.Ö. 484 yılında doğan ve “Tarihin Babası” olarak bilinen HEREDOT’a göre Bodrum Dor’lar tarafından kurulmuştur. Daha sonra Karya ve Leleg’ler bu bölgeye yerleşmişlerdir. M.Ö.650 yılında Megeralılar gelerek şehri genişletmişler adını da Halikarnassos olarak değiştirmişlerdir.

Mavi renk yılanı uzaklaştırır mı?

Birçok klibe, filme ve tanıtım destinasyonuna da konu olan evlerin mavi boyaları akrepleri, yılanları evlerden uzaklaştırırken turistleri ise bu renkleri ile cezbediyor. Çünkü mavi renk haşerelerin üzerinde etki yapıyor. Sürülen mavi renk haşerelere ‘ateş’ gibi görünüyor.

Mavi renge Akrep gelir mi?

Buna önlem olarak da önce pencereleri sonra kapıları maviye boyamaya başlıyor Bodrumlular… Çünkü mavi akrepler için ateşi temsil ediyor ve mavi rengi gördükleri her yerden uzaklaşıyorlar.

Eskiden kapılar neden maviye boyanır?

Özellikle Güneydoğu’da evlerdeki pencere ve kapılar maviye boyanıyor. çünkü bölgede çok akrep ve yılan var. Akrepler mavi rengi kırmızı olarak görüyorlar ve düşman olarak algılıyorlar ve kendi kendilerine harakiri yapıyorlarmış.

Bodrumda çatılar neden düz?

Bazı evlerde özel sarnıçlar vardır. Onlar da taşlardan yapılmıştır ve değişik bir mimarisi vardır. Bu sarnıçların amacı yağmurları toplamaktır. Çatıların düz olmasının sebebi de yağmur toplamasından kaynaklanıyor.”

Musandıralı ev nedir?

musandıralı ev, daha çok toprakta çalışan köylünün evidir çünkü. burada da ocak vardır ve alt ocakla aynı hizada olur. bir tarafı da oturma odasıdır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *