Istanbul Plaka Hangi Harfte?(Doğru cevap)

Araç plaka harfleri neye göre verilir?

Plakaların solundaki mavi renkli dikey bölge bir Avrupa Birliği standartıdır ve içindeki “TR” kısaltması da Türkiye ülke kodudur. Sonraki gelen iki haneli numerik kod ili, hemen yanındaki harfler ise plaka grubunun tahsis edildiği ilçeyi ifade etmektedir. Harf grupları ilçelere ihtiyaca göre tahsis edilmektedir.

Eskişehir yeni plaka hangi harfte?

26 plakası Eskişehir iline ait bir plaka kodudur. Eğer otomobillerin, kamyonların, arabaların, motosikletlerin ve benzeri araçların arkasındaki plaka 26 ile başlıyorsa bu Eskişehir ‘e ait demektir. Eskişehir ‘in plakası 26’dır. Peki Eskişehir ilçelerinin plaka harfleri nelerdir?

Istanbul plaka kaç harf?

İstanbul ‘a yeni plaka: 1 harf, 5 sayı İstanbul ‘da 5 milyon kapasiteye sahip mevcut araç plakalarının bitmesi halinde, tek harf ve 5 rakamdan oluşan seriye geçilecek.

34 SB Nerenin Plakası?

34 plaka kodu, İstanbul ilimiz için tahsis edilmiş plaka kodudur.

Plakalar neye göre veriliyor?

Ülkemizde araç plaka kodları 27.09.1962 tarihinde yayınlanan bir yönetmelik uyarınca, o an için il statüsünde olan yerlerin adlarının alfabetik olarak sıralanması şeklinde düzenlenmiştir. Örneğin; Adana’nın plaka kodu 01, Zonguldak ilinin plaka kodu 67 şeklinde olmuştur.

Plakalar neye göre verildi?

Plakalar ilk olarak 27 Eylül 1962 tarihinde yayımlanan yönetmelik uyarınca yasalaşmış olup Kasım 1986 yılında taşıtlara takılmaya başlanmıştır. Bu kanuna göre plaka üstündeki ilk iki rakam o ilin alfabede ki sıralamasına göre tr plaka verilmiştir.

You might be interested:  Antalya Caretta Carettalar Nerede?(Soru)

Eskişehir şuan hangi plakada?

İllerimizden Eskişehir ilinin plaka kodu “26”dır.

Eskişehir araç plakası hangi harfte?

26 nerenin plakası sorusunun cevabı Eskişehir ‘dir. Her ile özel olan bir plaka kodu bulunur. Eskişehir ilinin de plaka kodu 26’dır.

Türkiye Plaka kaç haneli olur?

Türkiye. Ülkemizdeki plaka sistemi oldukça standart. İki haneli şehir plaka kodunun (34) yanında 1, 2 (NH) veya 3 harf; onu takiben ortadaki harf sayısına göre 2, 3 veya 4 (9258) haneli rastgele bir sayı.

Plaka kaç harf olabilir?

Türk plaka standartlarına uyan sivil plakaların karakter sayısı 7 veya 8′ dir. Karakter sayısı, plakanın 2. kısmını oluşturan harf sayısıyla doğrudan ilişkilidir. kinci kısım 1,2 veya 3 harften oluşmaktadır. 2. kısımda 1 harf varsa 3. kısımda 4 rakam, 2 harf varsa 3 veya 4 rakam, 3 harf varsa 2 rakam olur.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *