Küçükçekmece Istanbul Un Hangi Yakasında?

İstanbul İli’nin batı yakasında yer alan Küçükçekmece ilçesi, Marmara Bölgesi’nde Çatalca-Kocaeli bölümü Çatalca yarımadası üzerinde yer alan bir konuma sahiptir.

Küçükçekmece Avrupa Yakası mı?

İstanbul’un Avrupa yakasındadır. İstanbul’un Marmara’dan dar bir kara parçasıyla ayrılan bu nedenle de ‘çekmece’ ismiyle anılan iki gölünden küçüğünün çevresinde yer alır. Batısında Avcılar ve Çatalca, kuzeyinde Gaziosmanpaşa mücavir alanı, doğusunda ise Esenler, Bağcılar ve Bahçelievler ilçeleri vardır.

Küçükçekmece hangi semtlere yakın?

Konum olarak İstanbul’un Avrupa yakasında, Marmara Denizi kıyısında yer alan Küçükçekmece ilçesi; Bağcılar, Bakırköy, Bahçelievler, Başakşehir ve Avcılar ilçeleri ile komşudur.

Küçükçekmece hangi ilçeye bağlı?

Küçükçekmece ilçesi, İstanbul’un ilçelerinden güneydoğuda Bakırköy, doğuda Bahçelievler ve Bağcılar, kuzeyde Başakşehir ve batıda da Avcılar ilçeleriyle komşudur ve İstanbul’un Marmara Denizi’ne kıyısı olan ilçelerindendir.

Küçükçekmece hangi semtte?

Küçükçekmece Marmara bölgesinde yer almakta olup, Küçükçekmece ilçesi İstanbul iline bağlıdır. Küçükçekmece yüzölçümü 44 km2 alan olup, alan olarak Türkiye’nin 927. en büyük ilçesidir.

Beyoğlu Avrupa Yakası mı?

Beyoğlu veya eskiden Pera, İstanbul’un Avrupa yakasında bulunan ilçelerinden biridir. Kuzeybatıda Şişli ve Kâğıthane, doğuda Beşiktaş ve İstanbul Boğazı, güneyde ve batıda ise Haliç ile sınırlı ilçenin yüzölçümü 8.76 km2‘dir ve 45 mahalleden oluşmaktadır.

İstanbul Avrupa Yakası hangi semtler var?

İlçeler

  • Arnavutköy.
  • Avcılar.
  • Bağcılar.
  • Bahçelievler.
  • Bakırköy.
  • Başakşehir.
  • Bayrampaşa.
  • Beşiktaş

Küçük Çekmece Gölü nerede?

Küçükçekmece Gölü, Marmara Bölgesi’nde, İstanbul’da Küçükçekmece, Avcılar, Bakırköy ve Başakşehir ilçeleri arasında yer alan göl. İstanbul’un 15 km batısında, deniz seviyesinde yer alır. Denizden, kıyı boyunca taşınan kum ve çakılların meydana getirdiği sığ bir kıyı oku ile ayrılır.

You might be interested:  Istanbul Şişli Nereye Yakın?(Çözünme)

Halkalı semt mi?

Halkalı Merkez, İstanbul ilinin Küçükçekmece ilçesine bağlı bir mahalledir.

Küçükçekmece ilçe midir?

Küçükçekmece, İstanbul’un batısında aynı adlı gölün çevresinde kurulmuş bir ilçedir. Batısında Avcılar ve Küçükçekmece Gölü, Kuzeyinde Başakşehir, Doğusunda Bahçelievler ve Bağcılar, Güneyinde Bakırköy ve Marmara Denizi vardır.

Küçükçekmece nüfusu ne kadar?

2020 yılı adrese dayalı nüfus sayımına göre ilçe nüfusu 789.633’tür.

Küçükçekmece ismini nereden almıştır?

KÜÇÜKÇEKMECE: Osmanlı dönemine kadar “Rhagion” olarak geçen Küçükçekmece adı, bölgenin Osmanlı İmparatorluğu’na geçmesiyle değişerek “Çekme-i Sagir” daha sonra da “Çekme-i Küçük” olarak değişir. Küçükçekmece adının kaynağı oldukça tartışmalı olsa da genel olarak kenarlarında kurulduğu gölle ilgili olduğu kabul edilir.

Istanbul Küçükçekmece posta kodu nedir?

Bu Otobüs hatları Küçükçekmece Adliyesi yakınından geçiyor: 401T, 76D, 76O, 89A, 98TB, BEYLIKDÜZÜ – SÖĞÜTLÜÇEŞME, BEYLIKDÜZÜ – ZINCIRLIKUYU.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *