Hüseyin Karaca, 8 Şubat Emlak Kulisi programına konuk oldu!

Paylaş:
Emlak Haberleri

Proje Adı

: Hüseyin Karaca, 8 Şubat Emlak Kulisi programına konuk oldu!

Firma

: Astoria

Lokasyon

: İstanbul

Video Sayısı

: 1

Video Tarih

: 2012-02-08 05:14:00

Görüntülenme Sayısı

: 7912

Video No

: 4028

Etiketler

: emlakkulisi skyturk , tebernüş kireçci , hüseyin karaca , emlak pazarlama , emlakkulisi hüseyin karaca , 8 şubat emlakkulisi , tebernüş kireççi hüseyin karaca , emlak proje pazarlama hüseyin karaca , hüseyin karaca bodrum ,

Video Açıklaması

: Hüseyin Karaca, 8 Şubat Emlak Kulisi programına konuk oldu! | Tebernüş Kireçci: İyi günler sevgili izleyiciler Türkiye ekranlarının tek günlük emlak programına hoş geldiniz. Bugünkü konuğumuz Emlak pazarlama genel müdürü Hüseyin Karaca. Hüseyin Karaca ile emlak pazarlamanın yeni projelerini konuşacağız. Hoş geldiniz diyorum efendim.

Hüseyin Karaca: Hoş bulduk. Hayırlı yayınlar.

Tebernüş Kireçci: Sağolun. 2011 nasıl geçti? Çok para kazandınız mı? 2012’de ne görünüyor? Ne planlıyorsunuz? İlk sorumuz bu.

Hüseyin Karaca: 2011 bizim için iyi geçti yani Türkiye geneli için bakarsanız iyi geçti. Bizim mağlum hem devlet yönümüz var, hem özel yönümüz var. O anlamda projelerimiz gayet iyi geçti yani. Bir sıkıntı yaşamadık. İsterseniz öncelikle EPP’yi bir anlatalım. Ne olduğunu insanlar bilsinler

Tebernüş Kireçci: her taşın altında zaten emlak pazarlama var. Sık sık da espri konusu oluyor. Aşağı yukarı İstanbul’da 5 projede varsınız değil mi?

Hüseyin Karaca: varız evet.

Hüseyin Karaca: Batı şehir, Sarphan Finansbank, Avrupa konutları Isparta Kule 3, 2 parselimiz var Florya’da bir Avrupa konutları ile ilgili beraber yaptığımız bir proje daha var orada. Daha önce de yaptığımız projelerde var. Emlak Pazarlama İnşaat Anonim Şirketi 1980 yılında Emlak Bankası zamanında kuruldu ve Emlak Bankası zamanında ilk kontrollüğünü yapmış olduğu proje hepimizin bildiği Bahçeşehir Habitat ödülü almış bir proje bu süre içerisinde 66500 konutun konsolluğunu yapmış 1 milyon 600 milyon kareye tekabül ediyor buda. Daha sonra 2001 yılında Emlak Bankası’nın tasfiyeye girmesiyle hisseleri toplu konut idaresine verildi. 2001’den itibaren de toplu konut olarak yolumuza devam ediyoruz. Şuan da Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Erdoğan Bayraktar zamanında altın çağını yaşamaya başladı şirketimiz. Daha sonra 2001 yılından günümüze 40 bin konuta yakın kontrollük ve müşavirlik hizmeti yaptı. 7 bin konutta daha önce sizin bahsettiğiniz işte geliştirme projelerini yaptı, devam ediyor bu şekilde çalışmalarımız.

Tebernüş Kireçci: Genelde Geliştirme Projelerinde oyun kurucu olaraktan yapılıyor değil mi?

Hüseyin Karaca: Evet doğrudur yani aktif rolde alıyoruz tabii orada.

Tebernüş Kireçci: Peki. İzleyici sorusu. 525 2 parsel kat, Ne zaman satışa çıkacak? Ve tam yeri neresi?

Hüseyin Karaca: Isparta Kule’nin son parseli oluyor o bizim için

Tebernüş Kireçci: size ait son parsel. Emlak Konutta kalmadı değil mi?

Hüseyin Karaca: evet bize ait son parsel. Hayır kalmadı. Bize ait son parsel o. Şuan projeleri tamamlandı onun yani ruhsatları alım aşaması da bir iki ay içerisinde başlar. yani önümüzde Kış yağmur çamurda başlamak istemiyoruz, temiz bir ortamda başlanacak. Yani 2 ay 3 ay içerisinde başlar.

Tebernüş Kireçci: Peki yine izleyici sorusu.

Hüseyin Karaca: Farklı bir proje olacak ama o proje.

Tebernüş Kireçci: Hangi açıdan farklı olacak.

Hüseyin Karaca: yani şuanda yapılan projelerin klasik bildiğimiz daire. Orada çok farklı sır olarak kalsın.

Tebernüş Kireçci: peki sürpriz olarak kalsın.

Hüseyin Karaca: Çok güzel proje olacak.

Tebernüş Kireçci: Isparta Kule’de toptancılar çarşısı?

Hüseyin Karaca: Isparta Kule’de değil ama yakın bir bölgesinde.

Tebernüş Kireçci: tam nerede bir tarif edebilir misiniz?

Hüseyin Karaca: Kuru gıdacılar çarşısı, Isparta Kule bölgesinde. Az daha yukarda. Bilindiği gibi Rami’de ki kuru gıdacılar bu bölgeye taşınacak. Arkadaki alanlarda farklı projelerimiz de var o bölgede.

Tebernüş Kireçci: Ne var başka? Peki, ben söyleyeyim o zaman. Bir sağlık merkezi projesi var uluslar arası düzeyde. Kanadalılarla ortak galiba yanlış hatırlamıyorsam.

Hüseyin Karaca: Yani orada birkaç grup var. Yani Amerikalı var, İngilizler var. Ama tabii o şuanda çalışma aşamasında, henüz kesinleşmiş bir proje değil. Yani o olabilir, farklı bir proje olabilir ama biz o bölgede çok güzel bir proje daha yapacağız nasip olursa.

Tebernüş Kireçci: bir de özel sektöre ait finans merkezi de gündeme gelmişti yanlış hatırlamıyorsam. Çünkü finans merkezi yapılacak 1 milyon metre kare araziye ihtiyaç var. Alternatifler neresi işte Şerif Ali büyüklükte arsaların bulunduğu yer. Kartal, Riva, Isparta Kule, mevcut Ataşehir’in genişletilmesi. Bunlarla sınırlıydı ve aslında birçok Isparta Kule favoriydi sonradan biraz kayboldu.

Hüseyin Karaca: Tabii o bölgede bizim sade şirket olarak kendimizin değil ama toplu konutla birlikte 1 buçuk milyon metre kareye yakın yerimiz var. Çok büyük bir projenin geliştirebileceği alan demektir. İlgilenenler var. Yani Dubai’den gelenler var. Dün geldi grup. Onlarla görüştük. Amerikalılarla görüşmelerimiz devam ediyor. Ama henüz bir sonuç yok.

Tebernüş Kireçci: Finans merkezi gündemde mi peki yoksa indimi?

Hüseyin Karaca: Yok söyleniyor. Kesin değil yani. Finansmanını sağlamak lazım. Gruplarla görüşmek lazım. İş bittikten sonra açıklayacağız. Şu anda bu konuda bir şey söylemek istemiyorum.

Tebernüş Kireçci: İstemiyorsunuz peki. Isparta Kule toplam 6 milyon metre kare arazi. Emlak konut sizin proje geliştirdiğiniz toplam alan 550 bin metre kare yanlış hatırlamıyorum değil mi? Geriye kalan parsellerin durumu ne? Talipleriniz oluyor mu olacak mı?

Hüseyin Karaca: değil tabi orada bizim ilgilendiğimiz mağlum o bölgede 2 grup var. Kardeşler arasında sıkıntı var yani biz bir grubuyla anlaşmıştık. Neticede bitirdik. Biz o bölgede olabilecek en büyük yatırımı yaptık yani Isparta Kule kavşağını yaptık. Çok ciddi bir rakam ödedik oraya. Onun karşılığında

Tebernüş Kireçci: 61 milyon değil mi kavşakların tamamı?

Hüseyin Karaca: O dolaylarda. 61milyon TL ama tabii yollarda içerisinde hepsi tamamı. Bölgeye değer katan en büyük etken o oldu. Onun yanında arkada parseller var ama onlar sanırım TMSF ile sorunlu parseller yani arsa sahiplerinin sıkıntıları var. O yüzden başlanamadı yani.

Tebernüş Kireçci: peki siz talip oldunuz mu o parsellere.

Hüseyin Karaca: Hayır biz talip olmuyoruz. Bize bu konuda vatandaşlar geliyor yani bizim de arsamızı değerlendirin, beraber yapalım diyen insanlar var.ancak biz kimseden gidip arsa istemiyoruz. Neden? Arsa sahipleri de rahat olmak istiyor yani kısaca dolandırılmak istemiyorlar. Bize güvendikleri için devlet yönümüz olduğu için biz iki tarafında güvenliği açısından arada bulunuyoruz. Yani hem alıcı hem satıcı anlamında.

Tebernüş Kireçci: bir de siz Oflusunuz zaten. Dolayısıyla geleneksel ticaretin kuralları modern zamanlarda geçerli. Müşteri ayağınıza gelirse para kazanırsınız, müşterinin ayağına gittiğiniz zaman para kazanamazsınız. Arsasını satmak isteyen getirsin dersiniz. Hem daha makul fiyattan alma şansınız olur.

H: doğru ticari bakarsanız öyle. Her zaman ticari düşünmediğimizi de bilirsiniz.

Tebernüş Kireçci: Isparta kulenin 2 tane büyük eksiği var. Bir tanesi özel okul, bir tanesi özel hastane. Bir de ulaşım var aslında. Ulaşımda işte Marmara ile bağlanacak iki tane ulaşım metrobüs falan. Ne olacak Isparta Kule? Bu yatırımlar ne zaman gerçekleşecek?

Hüseyin Karaca: Şimdi tabii Isparta Kule’de sağlıklı ilgili görüşmelerimiz var. Büyük gruplarla görüşüyoruz. Küçük gruplar değil bunlar yani bilinmiş markaları getirmeyi istiyoruz bölgeye ki bölgeye katkısı olsun. Görüştüğümüz 3 grup var. Her birisi sıcak bakıyor. İleriki tarihlerde….

Tebernüş Kireçci: kimler?

Hüseyin Karaca: Onları söylemeyelim şimdi.

Tebernüş Kireçci: aramızda kalır. Reklam yapmak amacıyla değil, insanların izleyicilerimiz bilgi alsın. Aramızda kalacak.

Hüseyin Karaca: Tabii aramızda kalacak ama ben yine söylemeyeyim yine de. Kalsın ama ciddi gruplar bunlar. Arsaları önerdik kendilerine, kendileri geldiler baktılar. Fizibilite çalışmalarını yapıyorlar. Diğer taraftan yolla ilgili sorunu ulaşımla ilgili Isparta Kule kavşağından sonra şu aşamada yok. Ancak tramvay ve demir yolları ile ilgili çalışma Toplu konut idaresi tarafından yapılıyor. Büyükşehir belediyesi ile ilgili de görüşüyoruz zaten. Bu koordine şekilde yapılacak yani bu sadece bizim yapabileceğimiz bir şey değil. 3lü bağlantı. Karayolları da var bu işin içerisinde. Çok büyük yol projeleri var. O bölgede biliyorsunuz 3. Boğaz köprüsü ile bağlantılarda var. TEM’in bağlantıları biraz karmaşık bir yapı ama çok güzel olacak yani.

Tebernüş Kireçci: özel kolej konusunda özel okullar konusunda bir gelişme var mı?

Hüseyin Karaca: Var ancak şu aşamada özel okullara gelmek istemiyoruz çünkü henüz daha inşaat aşaması tamamlandığı için oturum çok fazla değil şu anda. 3-4 bine yakın insan oturuyor şu anda 4 bin konut şuanda var oturan ama o bölgede 15-20 bin şuanda yapılan inşaat var. Ama bölgenin tamamı 60 bin konuta yakın. Çok büyük bir şehir olacak. Dolayısı ile özel kolejlerde insanlar oturduktan sonra gelecek

Tebernüş Kireçci: Kaç tane plan tadilatı var?

Hüseyin Karaca: yani bizim Bölgede 3-4 tane var ama çok plan tadilatları çok daha şeyler yapılabilir orada.

Tebernüş Kireçci: Yapılabilir evet. Mesela Akpınar’da tam tersini yaptınız. Önce altyapıyı getirdiniz. Bütün altyapı olanaklarına imkân getirdiniz. Arsaları sattınız. Isparta Kule’de neden aynısı denenmiyor?

Hüseyin Karaca: aslında farklı bir şehir tabii orası. Hadımköy olması gerekeni biz başlattık. Aslında ilk Türkiye için. Dünyada bunun örnekleri var. Ne yaptık orada biz? Vatandaştan önce davrandık, planlarımız yaptık, projelerimiz yaptık, yollarımızı yaptık, parselasyonumuzu yaptık, telefonumuz, doğalgazımız, elektriğimiz her şeyimiz var. Şu anda yatırımcı geldiğinde sadece inşaatını yapacak. Başka hiçbir sıkıntısı yok.

Tebernüş Kireçci: İnşaat da belli bir nizama göre yapılıyor

Hüseyin Karaca: Tabii onlarda hazırlanmış, yani çekme mesafeleri belli. Hatta mevcut projeleri bile var. Yaptığımız projeler var. Ruhsat aldığımız yerler bile var. Ruhsatını gelip almadan direkt yapabilecek bizim projeyi uygulamak isterse. Şuanda biz insanları yönlendirdik. İstanbul’da aslında konut alanında da aynı leyler yapılması lazım. Planlama bittikten sonra konut yapılması lazım. Aksi şuandaki durumu oluşturuyor zaten.

Tebernüş Kireçci: Evet peki emlak pazarlamanın başında olmasaydınız devlet memurluğu tarafınızda olmasaydı bir yatırımcı olaraktan 5 tane İstanbul’da projeniz var. Böyle bir proje geliştirebilecek başka bir lokasyonlarda var. Çocuklarınız için yatırım yapacak olsaydınız nere yapardınız?

Hüseyin Karaca: Çocuklarım için yatırım yaparsam mağlum. Herkesin söylediği bir şey var yani eğitirdim, okuturdum yani. Gayrimenkul olarak düşünmüyorum yani. Okutacağım nasip olursa. Okuyan okuyacak okumayan okumayacak.

Tebernüş Kireçci: kaç çocuk vardı sizde?

Hüseyin Karaca: 3 tane var.

Tebernüş Kireçci: en büyüğü kaç yaşında

Hüseyin Karaca: 15 yaşında.

Tebernüş Kireçci: daha zamanı var. Kentsel dönüşüm. Sonuçta emlak pazarlama emlak konutta TOKİ den kaynaklanan yönlendirdiği boşlukları dolduruyor. 7-8 yıldır hep böyle. Kentsel dönüşümde emlak pazarlama ciddi bir oyuncu olacak mı?

Hüseyin Karaca: Olacağız tabii ki yani bu kentsel dönüşümün aktörlerinden birisi de biz olacağız. Yani toplu konut sebebiyle mecburen işin içinde olacağız. Ancak özel sektörsüz de bu iş olmaz zaten bunu biliyoruz. Belki ileriki aşamalarda bunu konuşacağız.

Tebernüş Kireçci: Ne var nasıl bir kentsel dönüşüm düşünüyorsunuz?

Hüseyin Karaca: nasıl bir kentsel dönüşüm İstanbul’u kurtarır.? Yapılması lazım. Yapılmaması lazımı yapıyor insanlar zaten. Yapılması gereken bence benim şahsi kanaatim ada bazında dönüşüme başlamak lazım. Yani parsel bazında dönüşüm şu anda yapılıyor. İstanbul’un belirli yerlerinde artış verilerek yapılıyor. Ama bu çözüm değil. Kalıcı bir çözüm olmaz. Sadece burada binaları yenileyebiliriz belki otoparklarını yapabiliriz ama dönüşümü ileri aşamaya taşımaz. Olması gereken esasen ada bazında planların projelerin tamamının yapılması, yolların yapılması. Aksi takdirde siz 100 kişilik bir binaya 200 kişi koyacaksınız emsal artışı vererek. Ama yolunuz aynı kalacak, alt yapınız aynı kalacak. Bu durumda nasıl evinize girip çıkacaksınız. Onun canlı örneğini biz Isparta Kule’de yaşadık yani Bahçeşehir de yani biz ofisimiz orada. Isparta Kule kavşağını yapmadan ofisimize girip çıkamıyorduk. Ve bahçeşehire girip çıkmakta zorlanıyordu insanlar. Geri taşınanlar vardı ama Isparta Kule kavşağı yapıldıktan sonra Bahçeşehir tekrar geriye taşınmaya başladı. Bu canlı bir örnek günümüzde de biz emsalleri artırarak, nüfusu arttırarak yolları bitirmedikten, tamamlamadıktan yollar genişlemedikten sonra kalıcı bir çözüm kalıcı şehir yani şehirlerin yenilenmesi mümkün değil. Ancak kendimize ileride içine girip çıkacağımız konutlar yaparız.

Hüseyin Karaca: öyle de görünüyor zaten. Ama işte burada toplu konut, burada işte devlet devreye girecek yani biz ada bazında planları programları yapar veya vatandaşları özel sektörü daha doğrusu bu işin içine koyarsak mevcut planlı bir yerde istediğimiz tarzda konut yapmalarına vesile oluruz ve şuan bunun örnekleri var. Görüyorsunuz, biliyorsunuz hepimizin gördüğü. o zaman kalıcı bir dönüşüm olur. Bunu özel sektörsüz yapmayacağız tabii. Bu bütün konutları devlet yapmıyor özel sektörler beraber yapıyorlar. Mağlum bizim eski başkanımız şuanda ki çevre şehircilik bakanımız Sayın Erdoğan Bayraktar ne demişti? Siz de bilirsiniz onu! Devlet terbiyesi ve özel sektör kıvraklığı. Onun için biz buradayız.

Tebernüş Kireçci: devlet terbiyesi ve özel sektör kıvraklığı. Güzel bir ifade bunu da not alalım. Son 1 dakikam kaldı. Bir şey soracağım. Yabancılar mülk edinme yasası çıkıyor, çıkacak önümüzdeki aylarda ne olacak emlak pazarlama yabancılara yönelik bir pazarlama faaliyeti içerisinde olacak mı? Bu oyunun neresinde yer alacak?

Hüseyin Karaca: biz şuan itibariyle yabancılarla görüşüyoruz. Doğrudur ama bu işler büyük çapta görüşüyoruz 1 tane 2 tane daire için konuşmuyoruz. Büyük çapta insanlar korkuyor. Türkiye’ye yabancılar yatırım içinde geldiler, baya sıkıntılar yaşayıp gidenler oldu. Bunlar ülke için çok ciddi zarar. Sıkıntı yaşamayacakları şekilde bizimle ortaklık yapmalarını istiyoruz. Ona da açığız yani biz yurtdışına da çıktık. Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın söylediği gibi Afrika’ya açılmaya da gittik, Afrika’da birkaç ülke gezdik. Belki oralara da gideceğiz yani.

Tebernüş Kireçci: Burada ciddi oyuncu olacak.

Hüseyin Karaca: Olacağız İnşallah.

Tebernüş Kireçci: Teşekkür ediyorum. Sevgili izleyiciler Türkiye ekranlarının tek günlük emlak programında bugünkü konuğumuz Emlak Pazarlama Genel Müdürü Hüseyin Karaca’ydı. Hüseyin Karaca ile emlak pazarlamanın İstanbul projelerini konuştuk. Yarın yeni bir konu ve konukla kaldığımız yerden devam edeceğiz. İyi günler efendim.

kişi Facebook'ta beğendi
7912 kişi bu videoyu izledi
7912 kez izlendi
vialand iletişim video , yalin evler video , batisehir videolari , istanbul başakşehir video , emlakdr video ant yapı , emlak kulisi emre maraşlı video , inşaat videoları indir , aybars video ,
Şuanda 17 kişi toplam 2.866 video'nun keyfini çıkarıyor.
emlakkulisi.TV: