Coşkun Bayraktar, 28 Mayıs 2012 Emlak Kulisi programına konuk oldu!

Paylaş:
Emlak Haberleri

Proje Adı

: Coşkun Bayraktar, 28 Mayıs 2012 Emlak Kulisi programına konuk oldu!

Firma

: Bayraktar İnşaat

Lokasyon

: İstanbul

Video Sayısı

: 1

Video Tarih

: 2012-05-28 13:09:34

Görüntülenme Sayısı

: 5856

Video No

: 5364

Etiketler

: Coşkun Bayraktar , Coşkun Bayraktar tebernüş kireçci , tebernüş kireçci Coşkun Bayraktar , emlak kulisi skytürk 360 Coşkun Bayraktar , emlak kulisi tv izle 28 mayıs , emlak kulisi yv 28 mayıs , coşkun bayraktar konuk , emlak kulisi coşkun , emlak video bayrakta ,

Video Açıklaması

: Coşkun Bayraktar, 28 Mayıs 2012 Emlak Kulisi programına konuk oldu!|

Tebernüş Kireçci: İyi günler sevgili izleyiciler Türkiye ekranlarının tek günlük emlak programına hoş geldiniz. Bugün çok farklı bir konuyu konuşacağız. İstanbul’da projelendirilmiş yapımına başlanmış ilk Tema park projesini Coşkun Bayraktar’la değerlendireceğiz. Hoşgeldiniz efendim.

Coşkun Bayraktar:Hoşbulduk.

Tebernüş Kireçci: Nedir bu Vialand projesi?

Coşkun Bayraktar: Çok gizli tuttuğumuz bu projemizi bugün itibariyle halka anlatmaya başlıyoruz. Vialand yaklaşık 600 bin metrekareye oturan Türkiye’nin tek mega parkı. İçinde alışveriş merkezi de bulunan tek mega parkı. Viyana’dan Çin Seddi’ne kadar olmayan bir park yapıyoruz.

Tebernüş Kireçci: Ne yapıyorsunuz peki?

Coşkun Bayraktar: Park deyince aklımıza sadece Disneyland’lar geliyor fakat dünyada başka isimlerde çok büyük ve güzel parklar var. Bunlar Avrupa ve Amerika’da. Bize en yakın Almanya’nın İsviçre sınırında Europark var. Oradan sonra bu coğrafyada Hong Kong’a kadar bu anlamda park yok. Eğlence parkı yok. Biz gene dünyada olmayan bir şey yaptık. Dünyada çok güzel Tema Park’lar var belki alışveriş merkezleri de var. Ama ikisinin böyle miks olarak yapıldığı yok. Çok büyük Tema Park içinde çok büyük alışveriş caddelerinden oluşan alışveriş kompleksini miks olduğu başka bir proje yok. Bu anlamda dünyada bir ilk olacak. Çok iddialıyız bu anlamda ayriyeten Türkiye’nin tüm dünyaya bakan turistler açısından da farklı bir proje olacak. İstanbul’un turist sayısına yüzde 15 katma değer yaratacağına inanıyoruz.

Tebernüş Kireçci: Yüzde 15 turist sayısı artacak, peki ne var?

Coşkun Bayraktar: Vialand’ın içerisinde büyük bir mega park var.

Tebernüş Kireçci: Kaç metrekare?

Coşkun Bayraktar: Tüm proje 600 bin metrekare iç içe şekilde. Mega parkın içinde 3 tane roller coaster var.

Tebernüş Kireçci:Yani..

Coşkun Bayraktar: Parkın içinde ana park bölümü var.

Tebernüş Kireçci: İzleyicilerimiz roller coasterın ne anlama geldiğini bilmez.

Coşkun Bayraktar: Çok hızlı dönen trenler vardır. Havada takla atarak, parkların simgesi budur aslında. Çok bütçeli işlerdir. Türkiye’de çok konuşuldu bu. Bürokratlar tarafından konuşuldu; şuraya yapacağız buraya yapacağız derken bunun tarihi belli olan tek lokasyondayız.

Tebernüş Kireçci: Ne zaman açılıyor?

Coşkun Bayraktar: 23 Nisan 2013’te 1 yıldan daha az zamanımız kaldı.

Tebernüş Kireçci:Çocuk Bayramı’nda…

Coşkun Bayraktar: Evet, inşallah açacağız. Roller coasterlardan bir tanesi aslında 60 tane ünite var. Tüm üniteler aynı kalitede faydalanacaklar. Çok tematik şeyler var. Örneğin Osmanlı alanımız var. Biz bunu çok istedik. Tüm dünya mimarilerinden örnekler var. Osmanlı var, Afrika bölgesinden var, mısır bölgesinden var işte içinde ayrıca Osmanlı bölümü var. Orada da çok özel bir iş yapıyoruz yine. Yaklaşık 500 robotla İstanbul’un fethi canlandırılıyor. Bir film bütçesinden çok daha fazla bir bütçeyle. İçinde gezerken sahnelerle karşılaşacaksınız o sahnelerde bütün İstanbul’un… Fatih Sultan atın üzerinde göreceksiniz falan detayları olan çok şık bir konsept.

Tebernüş Kireçci: 600 bin metrekareyi anlatıyordunuz, bir eğlence parkını anlattınız. Başka ne var içerisinde?

Coşkun Bayraktar: bu projeyle alışveriş merkezciliğiyle ilgili bildiğimiz her şeyi unutmamız gerekecek. Çok farklı bilinmeyen yönleri olan Türkiye’nin alışkın olmadığı mağazacılık ve perakendecilik. Aynı zamanda Türkiye’nin bugüne kadar ki en büyük perakende yatırımı. Caddeler var her bir mağazanın kendisine özel cepheleri var. Alışveriş merkezini en büyük caddelerden ve en meşhur caddelerden esinlenerek hayata geçirdik. İşte bunlar Amerika’daki caddeler, Paris’in caddeleri, Milano;’daki caddeler, İstanbul’un İstiklal Caddesi’nden bunların hepsinden esintiler var. Bu tarz bir mimariyle halkımızı buluşturacağız. İnanın çok net söylüyorum. Alışveriş merkezi ile ilgili bugüne kadar yapılanlar bir yana Vialand bir yana olacak.

Tebernüş Kireçci: Otel var bildiğim kadarıyla

Coşkun Bayraktar: 2 tane otelimiz olacak içerisinde, çünkü Vialand çok turistik bir proje. Biz de çoluk çocuk gittiğimizde ya Disneyland’ın ya da işte nerenin varsa ilk durak orasıdır aslında. Çocuklarınız varsa eğer oraya gittiyseniz elinizden tutarlar götürürler. Bu anlamda İstanbul’un tek lokasyonu olduğu için Vialand, normal şartlarda ailece tatile gelen her turist Vialand’a geleceğini ümit ediyoruz. Buna paralel olarak da bu coğrafyada böyle bir proje yok dolayısıyla Körfez ülkelerinden ya da başka coğrafyadan gelenlere Vialand için uluslar arası turlar düzenleyeceğiz. Çok ciddi bir turist katma değeri Türkiye’ye ve İstanbul’a etkisi yapacak. Bu tarz projelerde hep kendi otelleri vardır. Tematik otellerdir bunlar daha çok. 2 tane de bu anlamda otelimiz olacak projede.

Tebernüş Kireçci: Otel , eğlence merkezi, alışveriş caddesi, başka bir şey var mı?

Coşkun Bayraktar: Eğlence merkezinin detaylarına girsek sabaha kadar anlatırız.

Tebernüş Kireçci: peki konut var mı?

Coşkun Bayraktar: Yok…

Tebernüş Kireçci: Civarda…

Coşkun Bayraktar: lokasyon olarak şunu da söylemeliyiz bu tarz parklar dünyanın hiçbir yerinde şehrin bu kadar içinde değil. Bu büyüklükte arazi bulmak organize etmek çok zor.

Tebernüş Kireçci: Çok pahalıdır.

Coşkun Bayraktar: Çok pahalı, sağ olsun İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin de bu anlamda bize şehre böyle bir proje kazandırmak adına çok desteklediler. Bize bu arsanın bir şekilde ayarlayabildik. Bu kadar merkezi lokasyonda dünyada başka bu anlamda projede yok.

Tebernüş Kireçci: Yok.

Coşkun Bayraktar: Bu anlamda da bir ilk.

Tebernüş Kireçci: arsa büyükşehir belediyesinin?

Coşkun Bayraktar: Evet.

Tebernüş Kireçci: Siz 30 yıllığına mı kiraladınız?

Coşkun Bayraktar: Evet… yap işlet devret. Cirodan pay alacaklar.

Tebernüş Kireçci: Ne kadar?

Coşkun Bayraktar: Yüzde 7 cirodan var ayrıca 30 yıl boyunca ödeyeceğimiz kira rakamları var.

Tebernüş Kireçci: peki, yatırımın tamamlanması ne kadar zaman alacak?

Coşkun Bayraktar: otellerimiz hariç yüzde 80 itibariyle.2013 Nisan’da bitmiş olacak. 1 milyar TL’lik bir yatırımla.

Tebernüş Kireçci: Diğer soru da oydu ne kadara mal olacak.

Coşkun Bayraktar: Yatırım miktarı olarak da Türkiye’nin bugüne kadar gelmiş geçmiş en büyük perakende projesi. Vialand’in büyüklüğü Avrupa Yakası’ndaki neredeyse birçok alışveriş merkezinin toplamı kadar. Kiralanabilir alan çok iddialı değil. Aslında 140 bin metrekarelik kiralanabilir alan, büyük bir alan ama bu metrekareye çok daha büyükleri yapılabilirdi. Fakat konseptimiz gereği sokaklar ve caddeler yapıyoruz. Bambaşka bir şey perakendecilikte yeni bir sayfa açacak.

Tebernüş Kireçci: Anladım peki Viaport’un ikinci etabı tamamlanacak, ne diyelim dedikodusu mu diyelim?

Coşkun Bayraktar: Evet dedikodusu biliyorsunuz bir Viaport Venezia projemiz var.

Tebernüş Kireçci: Avrupa yakasında para biraz az kazanılır ama Anadolu yakasının parası biraz bereketlidir. Para kazanılır ama parası biraz bereketsizdir Avrupa yakasının.

Coşkun Bayraktar: Biz Anadolu yakasının bereketini görüyoruz. Viapot’u görüyoruz. Avrupa Yakasında da Vialand. Vialandın parayla pulla hiç alakası yok başka bir yerdeyiz ve başka bir iş yapıyoruz. Samimi söylüyorum için bu kısmı bizi başka motive ediyor. Burada ki konu Türkiye’ye böyle bir şey kazandırmak. Vialand dünyadaki Disneylandlardan hiçbir eksiği olmayan dünyadaki parklardan hiçbir eksiği olmayan bir şey kazandırıyoruz inanın bu en büyük hayalim projenin gerçeğe dönüşmesi samimiyetle söylüyorum maddiyatla filanda işi yok bunun.Bitirelim görelim biz burada binlerce çocuğu eğlendirelim, aslında 7’den 702e herkes için eğlence var. Halkımız artık bunları filmlerden televizyonlardan değil de yerinde canlı bir görebilsin. Birrinci önceliğimiz bu.

Tebernüş Kireçci: Peki tamam. Kurtköy’e yakın zamanda bir atılım yok diyebilir miyiz? Viaport’un 2. Etabı için?

Coşkun Bayraktar: Yok şu anda Avrupalıyız. Şu anda Venezıa’yı bitirmeye çalışıyoruz.

Tebernüş Kireçci: 2. Sorum Venezia’ya Venezia son olarak ne aşamada?

Coşkun Bayraktar: Venezia’dan çok güzel bir ivme yakaladık ve 9binlere yakın bir daire satışı oldu çok güzel bir sayıya ulaştık yani projemizin %40nı sattık. Hakikaten beklentilerimizin çok üstünde bir taleple karşılaştık ve bu aşamada ve bu kadar kısa bir zamanda satış anlamında projenin %40’a ulaşmak çok önemliydi bizim için. Hemen akabinde zaten şimdi orada ne vardı bir konut stokumuz var 2.500’e yakın altında çok çok tematik yeni bir alışveriş merkezimiz var kanallarla gezdiğimiz o Venedik konsepti ayrı yeten ofisler ve onların içinde de otellerimiz olacak. Bir ve iki otelimiz olacak o projenin içerisinde. Önümüzdeki günlerde alışveriş merkezi ile ilgili gaza basıp perakendecilere artık projemizi tanıtacağız. Bu arada sizi muhakkak satış ofisine bekliyorum çünkü çok güzel bir maketi çıktı.

Tebernüş Kireçci: Çıktı mı?

Coşkun Bayraktar: Çok güzel bir maketi çıktı. Bakıyorsunuz böyle kalıyorsunuz ve hakikaten tahrik ediyor bu projenin içinde olmak lazım diye hani perakendeciyi de konut anlamında ev almak isteyenlere de ofis almak isteyenlere de karşına geçince iddia ediyorum İstanbul’un en şık projesi.

Tebernüş Kireçci: 2,5 ay sonra inşaatın kabası biter.

Coşkun Bayraktar: Evet ama öyle bir maket ki bakınca her türlü detayını görebiliyorsunuz ve rüya gibi proje çıktı şehre çok katma değeri olan bir proje çıktı. Kesinlikle davet ediyorum ve görmenizi istiyorum.

Tebernüş Kireçci: Peki, benim çok merak ettiğim bir şey var burada büyük bir operasyon yaklaşık bir yıl önce başladı dimi? Biz inşaatları gezdik helikopterle gelip geçerken görüyorduk burayı, bir şey dikkatimi çekti saklandı sır gibi saklandı en son bu yıl şey bugünlerde gündeme geldi niye bu kadar sakladınız? Sakladınız mı? Bu bir pazarlama tekniği mi?

Coşkun Bayraktar: Kesinlikle sakladık. Buna pazarlama stratejisi de demeyelim. Bu çok özel bir iş Vialand öyle yani her şeyimiz hazır olsun istedik. Çünkü projeleri inanın özellikle parkın projeleri mesela parkımızın bütün satın almaları şu anda bitti.

Tebernüş Kireçci: Peki sade parkın satın almaları ne kadar tutuyor? 1 milyar TL bahsetmiştiniz ya.

Coşkun Bayraktar: Zannediyorum park bizim 300-320 milyonluk sadece satın almamız var. Yani bir rollercoaster sadece 25 milyon Euro. Düşünebilirsiniz buradan nerelere kadar gidiyor bu iş. Hani bu tamamen her şeyini bir yere getirelim ve tamamen çıkış yapalım istedik. Kulaktan dolma bir şehir efsanesi olarak konuşuldu Vialand onu da biz istedik aslında ama bizim ağzımızdan bire bir projeyi detaylarıyla bugün lansmanımızda anlatacağız ve halkımıza duyurmuş olacağız.

Tebernüş Kireçci: Peki yıllık hedeflenen ziyaretçi sayısı?

Coşkun Bayraktar: Yıllık 30 milyon ziyaretçi bekliyoruz.

Tebernüş Kireçci: Yani herkes 1 Euro harcasa yıllık 300milyon Euro ciro hedefliyorsunuz. 3’te 1’i kar olsa 100 milyon Euro o zaman 6 yılda filan dönüşümü öngörüyorsunuz.

Coşkun Bayraktar: parka parayla gireceksiniz. Bir kere girişte para ödeyeceksiniz sonra içeride istediğinize binebileceksiniz. Bu anlamda zannediyorum park ziyaretçi sayıları yıllık 5milyonlar seyrinde hedefimiz var ki 5 milyonla dünyanın en iyi 10 parkın arasına girmiş oluruz sadece park kısmı itibariyle.

Tebernüş Kireçci: Siz merak etmeyin bu millete güvenin sizi birinci seçilirsiniz ilk yıl olmasa bile ikinci yıl olur.

Coşkun Bayraktar: Çok güzel bir yere değindiniz, bu İstanbul çok büyülü bir şehir hani Avrupa yakası Anadolu yakası hiç fark etmiyor siz bu şehre güzel bir şey sunun yeter ki şehir buna inanılmaz sahip çıkıyor.

Tebernüş Kireçci: Bu bir izleyici sorusu. Viaport Venezia ile ilgili, Viaport Venezia’da ruhsat alındı mı alınmadı mı? Alınırsa KDV %1 -18 değişecek mi? 1 Haziran 1 Aralık 1 Ocak filan. Nedir son durum?

Coşkun Bayraktar: Zor bir soru sordunuz aslında net şöyle olacak diyeme çünkü bunların hepsi varsayımlar. Bizim aldığımız duyumlara göre ben size bir cevap verebilirim, zannediyorum kanun yürürlüğe bu aralar çıkacak gibi gözüküyor. Çıktığı gün itibariyle bakacak olursanız hesaplandırılmış projeler artı devlet kamu projeleri yani TOKİ, KİPTAŞ gibi projelerde ihale tarihi esas alınacak. Yani ihale tarihi kanun çıktığı tarihten önce ise KDV ve normal şartlarda hiçbir değişiklik olmayacak. Zannediyorum bizim projemizde bu anlamda hiçbir değişiklik olacağını tahmin etmiyorum. Eski sistem 150metre karenin altında KDV %1 olarak devam edeceğiniz varsayıyoruz.

Tebernüş Kireçci: peki, İstanbul’a ikinci bir tema park daha geliyor ilave olaraktan Halkalı bölgesinde yapılıyor. Onlarla aranızdaki farklar neye yol açar? Onlarla bir görüşmeniz temasınız var mı? Yani onlar pazarın şu kitlesini alsın biz bu kitlesini alalım…

Coşkun Bayraktar: Yok hiç öyle bir şeyimiz yok. İşin doğrusu biz çok hızlı davrandık 2013 yılında açıyoruz diyince, çok zor bir tarih veriyoruz aslında biz.

Tebernüş Kireçci: Bende şaşırdım işin aslı. Bir yılda geldiğiniz seviyeyi görebiliyorum, bir de bu işin ince işçiliği çok fazla. Geriye 11 ay kaldı.

Coşkun Bayraktar: Tabi, evet geriye 11 ay kaldı biz 11 ay sonra Allah izin verirse projeyi açacağız. Biz aslında böyleyiz ama arkada çok büyük bir çalışma var. Sadece bir rollercoaster 24 ayda çıkıyor. 24 ayda fabrikadan buraya geliyor artı bir de bunun buradaki montaj süreleri filan. Zannediyorum aramızda baya bir yıl farkı olacaktır hani onlar adına bir şey söylemiyim ama 2013’de bizim açtığımızı var sayarsak arada baya bir yıl farkı olur. O sırada zaten Vialand belli bir yere gelmiş olur artı Vialand’ın lokasyonu çok farklı. Yani Vialand tam merkezde yani siz buradan hemen Beşiktaş tünelinden Çırağan Sarayının oraya 10 dakikada gidebiliyorsunuz yani tam merkezdeyiz, etrafımıza bakacak olursanız penceresinden bu projeyi 2 milyon kişi görüyor. Bakın çok önemli bir şey söylüyorum penceresinden bu projeyi iki milyon kişi görüyor. Siz bu şehri benden daha iyi biliyorsunuz. Sizde bakacak olursanız hani showroom dan bunu hissedebiliyoruz. Dolayısıyla bu lokasyon farkı çok önemli, dediğim gibi çok kolay oturmuyor bizde inanılmaz arkada bir çalışma var, biz bu parkı yapacağız dedik önce burayı bulmadan önce nereye yapacağız diye çok çalıştık bütün fizibilitelerimizi yaptık çalışmalarımızı yaptık hangi makine nereden alınır dünyada bunu en iyi yapan kim? Almanlar var, Amerikalılar var, hangi teknoloji daha iyi yani inanılmaz bir çalışma var arkada. Bunu bugün projelendirmeye başlaması inanın iki yıl sürüyor zaten. Dolayısıyla baya bir zaman farkı olacak.

Tebernüş Kireçci: Ben bunu söyleyecektim İstanbul ikinci bir tema parkı kaldırır hatta biraz daha zorlarsanız Esenyurt’un öbür tarafına bir tema parkta gerekir.

Coşkun Bayraktar: Bu şehir iki tana çok güzel tema parkı kaldırır. Üçüncüyü de kaldırır mı? Kaldırabilir. Çünkü şehir zaten bir ülke kadar, artı inanın bunlar ne kadar çok yapılırsa ne kadar çok böyle güzel proje olursa biz bunların hiçbirisini rakip olarak ta görmüyoruz. Çünkü yani şehir markalaşıyor. Şehir markalaştıkça bugün İstanbul 10 milyon kişiydi İstanbul’a 20 milyon kişi gelecek. İstanbul’a 20 milyon kişi geldikten sonra o parkada iş var o projeye de iş var, öbür alışveriş merkezinde de iş var. Dolayısıyla bu tarz projelerin hiç birini rakip olarak görmüyorum ve ne kadar çok ama güzel dünya örnekleri, dünya standartlarında iş çıkarsa o kadar önemsiyorum ve o kadar mutlu oluyorum aslında yani.

Tebernüş Kireçci: Anladım. Çok keyifli bir sohbetti. Bize ayrılan sürenin sonuna geldik ama son bir soru sorayım. Gizli kapaklı başka yaptığınız bir proje var mı?

Coşkun Bayraktar: Gizli kapaklı yaptığımız çalışmalarımız var, ama açıklanacak hani inşaatı devam eden başka bir projemiz yok.

Tebernüş Kireçci: Yani Avrupa yakasında mı yoksa Anadolu yakasında mı? Bari onu söyleyin.

Coşkun Bayraktar: Yok, Türkiye genelinde diyelim.

Tebernüş Kireçci: İstanbul dışı peki mesajı aldım. Çok teşekkür ediyorum,

Coşkun Bayraktar: Bende ediyorum sağolun.

Tebernüş Kireçci: Sevgili izleyiciler Türkiye ekranlarının tek günlük emlak programında bugünkü konuğumuz Vialand yönetim kurulu başkanı Coşkun Bayraktardı. Coşkun Bayraktar ile yapımı başlayan Türkiye’nin ilk temalı park projesi olan Vialand’ı enine boyuna konuştuk, yatın yeni bir konu ve konukla kaldığımız yerden devam edeceğiz, iyi günler efendim.kişi Facebook'ta beğendi
5856 kişi bu videoyu izledi
5856 kez izlendi
vialand iletişim video , yalin evler video , batisehir videolari , istanbul başakşehir video , emlakdr video ant yapı , emlak kulisi emre maraşlı video , inşaat videoları indir , aybars video ,
Şuanda 13 kişi toplam 2.866 video'nun keyfini çıkarıyor.
emlakkulisi.TV: