Altuğ Akbaş, 7 Haziran 2012 Emlak Kulisi programına konuk oldu! 2. Bölüm

Paylaş:
Emlak Haberleri

Proje Adı

: Altuğ Akbaş, 7 Haziran 2012 Emlak Kulisi programına konuk oldu! 2. Bölüm

Firma

: İstanbul

Lokasyon

: İstanbul

Video Sayısı

: 1

Video Tarih

: 2012-06-07 14:34:53

Görüntülenme Sayısı

: 2456

Video No

: 5389

Etiketler

: Altuğ Akbaş , tebernüş kireçci Altuğ Akbaş , skytürk emlak kulisi Altuğ Akbaş , Altuğ Akbaş skytürk360 ,

Video Açıklaması

: Altuğ Akbaş, 7 Haziran 2012 Emlak Kulisi programına konuk oldu! 2. Bölüm|Tebernüş Kireçci: İyi günler, sevgili izleyiciler Türkiye ekranlarının tek günlük emlak programına hoş geldiniz. Bugünkü konuğumuz Kale kim Genel Müdür Yardımcısı Altuğ Akbaş. Altuğ Akbaş ile konut piyasasının dışına çıkacağız. Isı yalıtımı konusunu konuşacağız. Birazda vaktimiz olursa Pasif eve gireceğiz. Hoş geldiniz diyorum efendim.

Altuğ Akbaş: Hoş bulduk, teşekkür ediyorum.

Tebernüş Kireçci: Vaktimiz olursa Pasif Eve gireceğiz dedik ama önemli bir konu. Önce işler nasıl buradan bir başlayalım. Sonra kademeli olaraktan oraya doğru yaklaşırız.

Altuğ Akbaş: İşlerimiz genel anlamada yani son 3 seneden geri sayarsanız 2009-2010-2011 yıllarının kötü gidişi biraz iyileşmeye dönmesi ile başladı. 2012 iyi başladı. Bir miktar son bir ay içerisinde perakende bir el freni hissediyorum ama yine ümitliyim.

Tebernüş Kireçci: Ama hala ayak freni yok dimi?

Altuğ Akbaş: Yok yok eskiye oranla 2009 2010 yıllarını düşünecek olursanız çok daha iyi durumdayız. Tüm sektörlerde büyüdüğümüzü söyleyebiliriz özellikle ısı izolasyonunda.

Tebernüş Kireçci: Peki yalıtım kendi içerisinde 4 parçası vardır. Yanlış biliyorsam? Isı yalıtımı, ses yalıtım, yangın yalıtımı ve su yalıtımıdır. Türkiye’de en az bilinen yangın yalıtımı, en az kullanılan daha Türkiye o aşamaya gelmedi.

Altuğ Akbaş: Doğru, iletişimi çok yeni başladı aslında var tabi ama iletişimi çok yeni ve güçlendirilerek devam ediyor ama hepsinin üstünde kuvvetli bir iletişimi var.

Tebernüş Kireçci: Peki merak ettiğim için soruyorum bir tüketici olarak şimdi her tarafımız yalıtım 4 tane yalıtım bir evde var bir ofiste var, kimyasal açıdan bu kadar yoğun bombardıman altında kalmak insanı rahatsız ediyor mu?

Altuğ Akbaş: Kimyasal açıdan?

Tebernüş Kireçci: Evet. Yalıtım diyince benim aklıma kimyasal ve kimyasal diyince kanseri çağrıştırıyor.

Altuğ Akbaş: Şimdi aslında tabi işin içinde üretimin sanayinin olduğu her yerde bir miktar bu riskler vardır. Hatta bırakın yediğimiz içtiğimiz gıdalarda dahi var.

Tebernüş Kireçci: Plastik su da bile var.

Altuğ Akbaş: Var. Bu hayattan ancak korunmak mümkün, üretim tesislerinizde ve ürünlerinizde bunları bertaraf edecek uygulamaları devreye alabiliyorsanız bir miktar farklılaşıyorsunuz. Bu risklerden kimliğinden kurtulmuş ve korunmuş oluyorsunuz. Zaten aslında üreticide de bir birini ayırt eden bu konulara yaptıkları yatırımlar. Ne kadar çok bu konuya yatırım yapan firma var ise ürünleri bu denli o risklerden uzaklaşmış oluyor. Ama bunu yapılmasına bir bedel ödeniyor.

Tebernüş Kireçci: ona biz kısaca maliyet artışı mı diyoruz?

Altuğ Akbaş: Evet

Tebernüş Kireçci: Maliyet artışı diyoruz. Yani diyorsunuz ki daha insan odaklı daha çevre odaklı daha sağlık odaklı olanlar fiyatlar yükseliyor diyorsunuz. Peki, satışlara ve talebe yansıyor mu?

Altuğ Akbaş: Evet tabi. Bilinçli tüketici aslında artık artmaya başladı. Yani tüketiciliğin bilinci gelişmeye başladı. Bizlerinde iletişimi sırasında bunları çok öne çıkartıyoruz dolayısıyla bu iletişimin karşında da bilinçli tüketici tercihini artık sağlıklı sağlığına önem veren sosyal sorumluluklarını önemseyen firmaların ürününü seçmekte daha etkin hale geldi. Eskiden aracıların olduğu yerde artık direk kararını verebilir hale geldi. Bunlar iyi şeyler işini doğru yapan insan için tabi.

Tebernüş Kireçci: Şimdi biz ilk yalıtım haberlerini yapmaya başladığımız zaman 2003-2004 falan o zaman kimse anlamıyordu tabi şimdi yaşanılan deneyimler çok önemli insanlar yalıtımlı evde uyuyorlar e ne diyelim kullanaraktan anlama modeli daha başarılı olmasını sağlıyor.

Altuğ Akbaş: Doğru bir noktaya temas ettiniz aslında yalıtım bilincinin gelişmesi insanlarının hayat konforlarının artmasının yanı sıra ceplerine de fayda sağlayan konu haline geldi. Şimdi özellikle son dönemde her yerde görüyorsunuz bu beyaz eşyalarda da A sınıfı A plus sınıfı ürünler çıktı. Daha az elektrik tüketen ve dolayısıyla çevreye daha az zarar veren ürünler türedi. O taraflarda A plus’ı kocaman kocaman görüyoruz şimdi biz kendi konumuzda da inşaat sektöründe de yalıtımı yapılmış evlerdeki bu 2012 senesiyle de hayata da geçti. 2010’da alınmış karar ile kavramı ile birlikte yalıtımlı evlerin A sınıfı bir yaşam sağlayan kısmı ortaya çıktı. Artık insanlar yalıtımlı evlerden oturmaktan hem sağlıkları hem cepleri yönünden ceplerinden az para çıkması yönünden fayda sağlıyor olacaklar.

Tebernüş Kireçci: Teoni der ki Bir şeyin başarılı olabilmesi için üç el kuralının geçerli olması gerekir. Birincisi ergonomik yani şık olacak zarif olacak veya estetiği bozmayacak, ikincisi ekonomi, üçüncüsü ekoloji bu üç şey bir araya gelirse zaten o ürünü hiç kimse tutamıyor kendiliğinden gelişip gidiyor.

Altuğ Akbaş: Şimdi işin sihri burasında. Özellikle firmaların ürün müdürleri, ürün yöneticileri, marka müdürleri her neyse her firmada değişiyor bu, ama o pozisyona bakan insanların asıl ödevi bu konumlandırmaya hâkim olabilmeleri. Yani dizaynı tasarımı kullanımı ekonomisi daha doğrusu bu tasarıma eder fiyatı tasarımın karşılığını alabileceği fiyatı ve insanların hayatına dokunduğu ekolojik kısmı. Bu tarafında eğer düzgün bir tasarım yapabiliyor iseniz aslında önünüzde bir engel kalmıyor. İşin şeysi de burasında, ürün müdürlerinin dehası da burada işin içine giriyor.Firmaların farklılaşması da devreye giriyor, sonunda markaya bir müspet katkı sağlıyor. Ürünü de satışı ile birlikte cirosuna katkı sağlıyor.

Tebernüş Kireçci: Peki, iki tane soru soracağım Bir bütün olarak baktığımız zaman yapı kimyasalları sektörü kaç milyon TL’lik bir sektör?

Altuğ Akbaş: Yapı kimyasalları sektörü kabaca 700 bin ton olduğunu tahmin ettiğimiz, merdiven altlarını da katarak söylüyorum. Aslında 500-600 bin ton civarında markalı üretim var ama merdiven altı üretimlerin de çok devreye girdiğini düşünürsek kabaca 700 bin ton üretimin olduğu bir sektör. Aşağı yukarı 30 kuruşla çarparsanız 100-200 bin

Tebernüş Kireçci: 200 milyon TL civarında.

Altuğ Akbaş: Evet 200 milyon TL civarında bir sektör.

Tebernüş Kireçci: Peki ısı yalıtımı kaç milyon TL’lik Pazar?

Altuğ Akbaş: Isı yalıtımı çok gelişen bir Pazar, inşaat sektörlerindeki malzemeleri arasında dramatik büyüme yaşayan bir sektör ısı yalıtımı. 4-5 milyon metre karelerden 2004-2005 senelerinde şimdi 40-45 milyon metre karelere bandına oturdu.

Tebernüş Kireçci: 8 yılda 10 kat.

Altuğ Akbaş: Evet ve bu daha da büyüyecek. Çünkü hükümetimizin de aldığı kararlarla belli bazı mecburiyetlerle kondu. Bununda etkisiyle bu daha da büyüyecek. Her sene %35-40 büyüme öngörülüyor.

Tebernüş Kireçci: Siz mobil internet pazarını geçeceksiniz neredeyse, tüm dünyada en hızlı büyüyen pazarlar mobil ve internet pazarlarıdır biliyorsunuz yıllık büyümesi hala sürüyor, onu bile geçecek %35-40 çok büyük bir rakam. Maliye bakanının bir haberi olmasın hemen bir vergi çıkartırır.

Altuğ Akbaş: Aksine biz desteklerini hem talep ediyoruz hem alıyoruz. Çünkü bu işin sonunda cari açığı oluşturan özellikle enerjiye verdiğimiz paranın ki enerjinin büyük bir bölümü ithal ediliyor. Dışarıya verdiğimiz meblağın düşmesini sağlayacak bir konu bu konu. Bu konuya ihtimam gösterdiğimiz her bir kuruşla kazanım sağlıyoruz. Aşağı yukarı %50’ye yakın yalıtımı yapılmamış bir binanın enerji tüketimiyle yalıtılmış bina arasında enerji farkı var.

Tebernüş Kireçci: Peki yalıtım ne kadarlık Pazar tahminen?

Altuğ Akbaş: Yalıtım şu anda aşağı yukarı 300 milyon dolar olduğu tahmin ediliyor pazarın. Bunun 2023 senesinde biraz evvel bahsettiğim regülâsyonlarla binaların %80’nin mantolanacağını var sayıyoruz. İzoderin bir araştırma sonucunu söylüyorum. Bu miktara gelindiğinde aşağı yukarı 2,5 milyar dolarlık Pazar olacağını öngörüyoruz 2023’te.

Tebernüş Kireçci: Büyük rakam. Çok büyük. Şimdi az önce 40-45 milyon metre karelik alandan bahsettiniz, o da 100 metre karede 400 bin konuta tekabül eder aşağı yukarı.

Altuğ Akbaş: Dış cephe yüzölçümü ile iç cephe yüz ölçümü aynı değildir ama öyle diyebilirsiniz doğru.

Tebernüş Kireçci: hangisi daha fazladır?

Altuğ Akbaş: Dış cephe daha fazladır.

Tebernüş Kireçci: Kaç bin konut oluyor 6.000 konut mu oluyor? Peki tamam, yalıtım konusu çok zor bir konu tabi az önce anlattım biz 2004’te bunları anlatırken neler çeker bir kere anlamakta zorlandım.

Altuğ Akbaş: Aslında birimleri çok karışık. Satarken metre kare hatta içinde kilo gramı olan var. Cephe de metre kareden bahsediyorsunuz. Müşteri sırası bu işin kilo gram ile ölçülüyor. Birbirine çevirirken zorlanıyoruz yani bizde zorlanıyoruz.

Tebernüş Kireçci: Siz de zorlanıyorsunuz değil mi? Tabi tavan yüksekliği ayrı bir faktör, öyle olanların olması ayrı bir faktör. Peki, şunun bir istatistiği var mı? Konut piyasasında şunun bir istatistiği vardır. Bir tane sıfır konut satıldığı zaman altı tane ikinci el konut satılır. Bunun gibi bir tane yalıtımla sıfır ev yapıldığı zaman, daha önce yalıtım mevzuatları yapılmış eve ikinci el yalıtım uygulaması yapılmış oluyor. Zor bir soru.

Altuğ Akbaş: Zor bir soru ölçemeyeceğimiz için zor bir soru. Çünkü eksi evlerden yani şu andaki mevcut stokların aşağı yukarı 510’u mantolanmış durumda, yani çok azı dolayısıyla bu yeni yapılanları katarak söylüyorum bunu. Yani 300-350 bin konutun konut stoğuna eklendiğini sayarsak 500ler anılırdı son zamanlarda ama 300ler rakamını almak yanlış olmaz herhalde. 350 bin konut katıldığını var sayarsak 800 bin konut son dönemde mantolama yaptığımızıda bildiğimize göre 300-500 bin konut kabaca eski stoklardan mantolanmış demektir. Ama orada 17 milyonluk yapı stoğunu konut stoğunun %10’u mantolanmış durumda çok azı yani.

Tebernüş Kireçci: Sizde çok bu işte ekmek var anladım. Kısa bir reklam arası veriyoruz ve kaldığımız yerden devam ediyoruz. Çünkü pasif evi konuşacağız. Sevgili izleyiciler Türkiye ekranlarının tek günlük emlak programı kısa bir reklam arasından sonra kaldığımız yerden devam edeceğiz. …Sevgili izleyiciler programımız kaldığı yerden devam ediyor. Konuğumuz Kale Kimya Genel Müdür yardımcısı Altuğ Akbaşla kaldığımız yerden devam ediyoruz. Pasif Ev konusunu konuşacağız, bu konu çok önemli bir konu geleceğin konusu diyoruz ve size dönüyoruz Nedir bu pasif ev?

Altuğ Akbaş: Pasif ev aslında pasif negatif bir algı yaratan bir kelime aslında. Keşke aktif ev falan deseymişiz dikkat çekmesi adına. Kelimenin tam anlamıyla..

Tebernüş Kireçci: Eşkıya filmi var 1996 yılında vizyona girmişti, 96 yılına kadar Eşkıya kötü bir tanımlamaydı biliyorsunuz çok iyi bir gişe hasılatı yapınca eşkıya iyi bir algıya dönüştü.

Altuğ Akbaş: Pasifte bu anlamda kelime anlamını değiştirebilir.

Tebernüş Kireçci: Bura iş Burcu Hanıma düşüyor çok çalışacak anlatacak.

Altuğ Akbaş: Çok doğru. Zaten bunun iletişimini yapmadan çok zor teknikte bir konu. İnsanların ilgisini çekmekte çok kolay olmuyor. Ama aslında Türkiye’nin demeyeceğim dünyanın dahi gidişatında önemli bir yer alacak pasif ev. Pasif ev çünkü şöyle tarifleyebilirim, aslında enerji tüketimi hiç olmayan çok az olan daha doğrusu.

Tebernüş Kireçci: elektriğini üreten.

Altuğ Akbaş: evet kendisi üreten hatta satacak kadar üreten satacak kadar üretimi henüz bulunamadı ama kendi ihtiyacını karşılayabilecek kadar üreten sistemlerle evlerin tarifi. Aslında matematiksel tarifi şu bir ev kabaca yılda 300-350 kilo watt enerji metre karede enerji tüketiyor. Pasif ev dediğiniz zaman metre karede yılda 15 kilo watt saat enerji tüketmesinden bahsediyoruz, 15 ve altı.

Tebernüş Kireçci: Yani %97lerde enerji tasarrufu sağlıyor.

Altuğ Akbaş: Burada enerji tüketmeyerek evin pasif tarifi aslında. Bu tek başına ısı yalıtımı ile sağlanan bir şey değil. Isı yalıtımı çok önemli bir parçası ve mantolanması ama tek başına yeterli değil bunun yanı sıra toner sistemlerle elektrik üretimi, ısınma, havalandırma, aydınlanma gibi tüm konularını evin kendi imkânlarıyla evin içindeki aparatlarla kendi imkanlarıyla sağladığı enerjiyle yönetmiş oluyorsunuz. Dolayısıyla evin enerji tüketimi dediğiniz gibi %90-95lerde azaltılmış oluyor. Bu dünyanın da esasında geleceğinde fayda sağlayan bir gelişim hamlesi haline geliyor. Şu anda çok az gerçi dünyada 175 bin tane sayılı bildiğimiz pasif ev var.

Tebernüş Kireçci: o kadar oldu mu?

Altuğ Akbaş: Bunun 17.500’ü sertifikalı

Tebernüş Kireçci: Geri kalanı merdiven altı, korsan.

Altuğ Akbaş: Yani olduğunu iddia eden yada öyle yaptığını söyleyen evler.

Tebernüş Kireçci: peki önce bir soru soracağım sonra da iyi bir pazarlama ürünü aklıma geldi onu paylaşacağım sizinle. Diyelim ki yılda yıllık güneşli gün sayısının 100 olduğu 50 olduğu veya 30 olduğu bir coğrafyada yaşıyorsunuz orada pasif ev yapmak mümkün mü?

Altuğ Akbaş: Tabi ki. Pasif ev diyince sadece yani şöyle de ilişkilendirmeyelim yalıtım yapmak ısı yalıtım yapmak evi soğuktan korumak için değil sadece yazında dışarıdaki sıcağın içeri girmesini engelleyen de bir koruma önlemi. Dolayısıyla burada evin içerisini soğutmaya da uğraşıyoruz biliyorsunuz ki kışında klima satışları artıyor. Çok sıcak çok güneşli geçen bir yörede evin yüz günü diyelim güneşli geçiyorsa evin içerisini soğutmak için klima kullanıyorsunuz. 30 günü güneşli geçen bir yörede ise 330 gününü soğuk yaşadığını varsayarak söylüyoruz içeriyi ısıtmak için uğraşıyorsunuz. Dolayısıyla burada enerjiyi az kullanmak sadece ısınmak değil

Tebernüş Kireçci: Tüketmek adına

Altuğ Akbaş: Tüketmek adına çok büyük bir katkısı var. Soğuk iklim içinde sıcak iklim içinde, Yani Antalya bölgesinde diyelim mantolama yaparsanız,yazın klima için harcadığınız elektrik parası çok düşer.

Tebernüş Kireçci: Klimacılar sizinle uğraşır enerjiler uğraşır, doğalgazcılar uğraşır, elektrikçiler uğraşır yani. Özel olaraktan baktığınız zaman.

Altuğ Akbaş: Aslında şöyle yine klima kullanmaya ihtiyaç var yani klimanın kendisini almaya ihtiyaç var ama az kullanmak var dolayısıyla elektrik daha az harcayacaksınız, daha az karbon salacaksınız santrallere vesaireler kadar giderseniz.

Tebernüş Kireçci: Anladım, peki. O halde aktif ev anlamını geliştirmek mümkün bir ev elektriği üretip bize fazlasını veriyorsa aktif ev oluyor. Peki, çok keyifli bir sohbetti, bu kadar sıkıcı bir konu ancak bu kadar keyifli konuşulabilirdi. Teşekkür ediyorum.

Altuğ Akbaş: Çok sağ olun. Biz teşekkür ediyoruz.

Tebernüş Kireçci: Önümüzdeki aylarda tekrar davet ederim kaldığımız yerden devam ederiz.

Altuğ Akbaş: inşallah, seve seve.

Tebernüş Kireçci: Bize ayrılan sürenin sonuna geldik. Sevgili izleyiciler Türkiye ekranlarının tek günlük emlak programı bugünkü konuğumuz Kale Kim Genel Müdür Yardımcı Altuğ Akbaştı. Altuğ Akbaşla ısı yalıtımı ve pasif evi konuştuk. Yarın yeni bir konu ve konukla kaldığımız yerden devam edeceğiz, iyi günler efendim.kişi Facebook'ta beğendi
2456 kişi bu videoyu izledi
2456 kez izlendi
vialand iletişim video , yalin evler video , batisehir videolari , istanbul başakşehir video , emlakdr video ant yapı , emlak kulisi emre maraşlı video , inşaat videoları indir , aybars video ,
Şuanda 20 kişi toplam 2.866 video'nun keyfini çıkarıyor.
emlakkulisi.TV: