Mahmut Okka, 30 Mayıs 2012 Emlak Kulisi programına konuk oldu!

Paylaş:
Emlak Haberleri

Proje Adı

: Mahmut Okka, 30 Mayıs 2012 Emlak Kulisi programına konuk oldu!

Firma

: İstanbul

Lokasyon

: İstanbul

Video Sayısı

: 1

Video Tarih

: 2012-05-30 12:55:43

Görüntülenme Sayısı

: 3778

Video No

: 5369

Etiketler

: Mahmut Okka , okkalar inşaat Mahmut Okka , Mahmut Okka skytürk emlak kulisi , emlak kulisi tebernüş kireçci Mahmut Okka , Mahmut Okka emlak kulisi programı , emlak kulisi okkalar , 05 01 sky türk emlak kulisi programı ibrahim okka videosu ,

Video Açıklaması

: Mahmut Okka, 30 Mayıs 2012 Emlak Kulisi programına konuk oldu! 2. Bölüm|

Tebernüş Kireçci: İyi günler, sevgili izleyiciler Türkiye ekranlarının tek günlük emlak programına hoş geldiniz. Bugünkü konuğumuz Okkalar İnşaat Yönetim Kurulu üyesi Mahmut Okka. Mahmut Okka ile Kurtköy’ü değerlendireceğiz. İstanbul’daki home-ofis projelerine vaktimiz olursa zaman ayıracağız. Hoş geldiniz diyorum efendim.

Mahmut Okka: Hoş bulduk. Teşekkür ediyorum.

Tebernüş Kireçci: Evet, önce işler nasıl gidiyor? Klasik bir esnaf sorusudur ama.

Mahmut Okka: İşlerimiz iyi gidiyor şu anda. Sektördeki yeni hareketlenmelerle beraber işlerimiz daha da ivmesini artırıyor. Daha iyi olacağını umut ediyoruz.

Tebernüş Kireçci: Peki geçen yıl nasıl geçmişti? 2012. 2011 Affedersiniz.

Mahmut Okka: 2011 geçmiş dönemlere göre durağanlı ile beraber 2010’a göre biraz hareketlenmesi vardı. Çok da tatmin edici değildi ama bizim hesaplarımızda umduğumuzu da aldık en azından.

Tebernüş Kireçci: Tam bir Konyalı gibi konuştunuz aslında kimseyi üzmeden. Siz aslında Konya kökenlisiniz. Şey merak ediyorum, Konya’da piyasalar nasıl? Kira çarpanı ve metre kare bazlı fiyat açısından ne aşamada?

Mahmut Okka: Konya’daki piyasaya baktığımız zaman aslında Konya’daki inşaat kalitesi çok yüksek seviyede. Bunu karşılığındaki birim metre kare satış fiyatı İstanbul’a göre ya da birçok şehre göre daha düşük durumda. Yani siz ortalama kaliteli bir konutu iyi bir sitedeki konutu 1000 lira 1200 lira metre karesini çok rahat alabiliyorsunuz. Bunlarda İstanbul şartlarında lüks kabul edilebilecek siteler 170-180-190 metre kare olan evler.

Tebernüş Kireçci: 200 milyara Konya koşullarında iyi bir evde oturabilirsiniz. 3+1 4+1

Mahmut Okka: evet çok rahat oturabilirsiniz, evet 3+1 4+1.

Tebernüş Kireçci: O geniş salon uygulaması hala devam ediyor mu?

Mahmut Okka: 35-40 metre kare 30 metre karenin altına indiği zaman çok kabul görmüyor.

Tebernüş Kireçci: sosyal konut statüsünde oluyor.

Mahmut Okka: Sosyal konut statüsünde oluyor ve bu fiyatların karşılığında da aslında Konya’daki konut yapısı çok da kaliteli. Örnek olarak daha önce de bahsettiğimiz bizim bir projemiz vardı. Mesela 1400 civarında metre karesi

Tebernüş Kireçci: Neydi Hakim Konut?

Mahmut Okka: Hakim Konakları projemiz.

Tebernüş Kireçci: o ödül alan proje?

Mahmut Okka: Ödüllü proje ve Türkiye’deki sayılı projelerden biri. İstanbul’dan birçok firma gelip inceleme yapıp dönüyor. Bu denli büyük bir proje ama metre kare fiyatlarımız 1400 lira civarında ve 200 metre kare 4+1. 10 bin metre kare sosyal alan, 40 bin metre kare yeşil alan ve Türkiye’de çok fazla benzeri olmayan akıllı daire konsepti. Bunun metre karesi bile demin de dediğim gibi 1200-1300-1400 civarında. Dairelerin şerefiyesine ve konumuna göre. İstanbul ile kıyasladığımız zaman gerçekten çok ucuz projeler.

Tebernüş Kireçci: Anladım tabi Konyalılara mal satmak zor iş dolayısıyla sizin çalışmanız gerekiyor. Ticareti bilen insanlar. Peki yaklaşık 250-300 bin TL’lik bir evden bahsediyorsunuz. Varsayalım ben yatırımcıyım bu evi aldım, kiraya verdim aylık ne getirir bana.

Mahmut Okka: sizin onu kiraya verdiğiniz zaman size vereceği kira tabi onu İstanbul ile kıyaslayamayız. Getirisine göre oradaki kirası da düşüktür. Ortalama gelecek rakamlar 1000-1500 lira arasında 3+1 4+1 yine bu kadar kompleks bir sitenin içinde olur.

Tebernüş Kireçci: yani 1000 TL’ye kiraya verebiliyor muyuz?

Mahmut Okka: Evet

Tebernüş Kireçci: peki 1500’e kiraya verebiliyor muyuz?

Mahmut Okka: verebilirsiniz ama yaşam başladıktan sonra.

Tebernüş Kireçci: Anladım e o zaman iyiymiş aslında. Kira çarpanı İstanbul ortalamasının altında.

Mahmut Okka: kira olarak altında rakam olarakta altında. Yatırım olarakta İstanbul ile başa baş aslında.

Tebernüş Kireçci: Başa baş hatta İstanbul ile kira çarpanı açısından çok daha mantıklı.

Mahmut Okka: tabi

Tebernüş Kireçci: İlginç, peki aidatlar ne aşamada? Sadece sizin projeniz için değil genel olarak Konya piyasasında? Isınma olrak yüksek hala değil mi?

Mahmut Okka: Doğalgaz geldi.

Tebernüş Kireçci: Doğalgaz pahalı bir ısınma yöntemi ama.

Mahmut Okka: Şu anda merkezi sisteme dönülüyor zaten çünkü bireyselde biliyorsunuz daha çok enerji daha çok ısı kaybımız oluyor. Şu anda merkezi sistem oldu dolayısıyla aidatlarda belli bir düşme azalma var. Konya’da çok ciddi anlamda yüzme havuzu yada belli sosyal alanlar yok ondan dolayı Konya’daki aidat skalası da genelde maksimum seviyelerde 300 lirayı geçmiyor.

Tebernüş Kireçci: Yani metre karesi

Mahmut Okka: Metre karesi 1-1,5 civarında yaklaşık aidat tutarımız oluyor.

Tebernüş Kireçci: o da nedir genel giderler, güvenlik, temizlik. Peki satış hızı açısından nasıl?

Mahmut Okka: Konya’da bizim avantajlarımız daha fazla çünkü Konya’nın 35 yıllık bir firmasıyız. En köklü ve en tanınmış firmalarından biriyiz dolayısıyla İstanbul ile Konya’yı kıyaslamak istediğimizde Konya’da çok daha rahatız. Herhangi bir yerde projeye başlıyor olacağımızı duyurmamız satış için yeterli.

Tebernüş Kireçci: Ne kadarını satıyorsunuz peki?

Mahmut Okka: Genelde %80’i satılmış oluyor temeldeyken.

Tebernüş Kireçci: Temeldeyken, inşaata başlamadan.

Mahmut Okka: evet inşaata başlamadan.

Tebernüş Kireçci: E siz o zaman hiçbir zaman İstanbul’u yakalayamazsınız benden duymuş olmayın. Emlak-konut, TOKİ veya Kiptaş tabelasını koysanız bile garantör gibi düşünün maksimum satacağınız oran %30-40

Mahmut Okka: Zaten bunun bilincindeyiz İstanbul’daki projelerimize başlarken İstanbul’a Konya’nın kalitesini Konya’nın hızını getirmek için başladık.

Tebernüş Kireçci: Anladım. ZZZZZZZZsdfsdfsdfNet çok ilginç bir proje yapmıştı, Mersinde aslen Göksunlu Kahramanmaraş’ta, ince işçilikle İstanbul’da aradıklarını bulamadılar. Bu sefer çözüm olaraktan özellikle ince işçilikle uygulamalarda taşeronları Mersin’den getirdiler. Kendi memleketlerinden getirdiler. Niye İstanbul’da benzer işçiliği bulabilmek zor bulsanız bile maliyetler çok çok yüksek. Hem bildikleri bir ekip bildikleri bir iş patronlarının ne istediklerini biliyorlar. İki taraf açısından da güzel, bu ve bunu gibi benzeri şeyler düşünüyor musunuz? Özellikle ince işlerde taşeronu Konya’dan getirelim diye.

Mahmut Okka: Öncelikle biz lokal çalışma istiyoruz. Bulunduğumuz bölgede taşeronla çalışma istiyoruz ama istediğimiz kaliteyi alamıyorsak tabi ki bizde Konya’dan taşeronlarımızı getirmeyi düşünürüz. Çünkü sizin yapacağınız eser deneme yanılma yoluyla yapacağınız bir şey değil. Sizin vitrininiz sizin piyasaya hitap ettiğiniz bir eser ve bunu denedik olmadı başkasını deneyelim deme gibi bir lüksümüz yok. Özellikle İstanbul gibi bir yerde ve markalı bir proje yapıyorsanız. Konsept bir proje yapıyorsanız mükemmele yakın bir proje yapmanız lazım bunun içinde biz Konya’daki ekiplere de buradan tedarikçi bulunduruyoruz ki Konya’daki ekiplerimiz de biraz önce bahsettiğimiz firma gibi hepsi çok geçmiş dönemden çalıştığımız birlikte olduğumuz kalitelerine güvendiğimiz ve bizim inşaatta ne istediğimiz bilen ekipler.

Tebernüş Kireçci: Anladım tekrar Konya’ya dönecek olursak oradan bir tane ah soru soracağım. Yıllık getiri açısından baktığımız zaman bir dönem Konya’da çok arz fazlası vardı bu uzun vadeli getirisi çok da iyi noktalarda değildi şu anda ne aşamada Konya’nın getirisi?

Mahmut Okka: Konya’da şu anda üniversite sayısı arttı 4’e çıktı.

Tebernüş Kireçci: Ne var? Selçuk var?

Mahmut Okka: Selçuk,Karatay,Mevlana ve Konya Üniversitesi 4 üniversite oldu şu anda.

Tebernüş Kireçci: Toplam öğrenci sayısı kaç?

Mahmut Okka: Toplam öğrenci sayısı şu anda bildiğim kadarı ile 140,000’lere yaklaştı.

Tebernüş Kireçci: Kent merkezi nüfusu kaç?

Mahmut Okka: 2 milyon civarı.

Tebernüş Kireçci: İl geneli civarı peki merkez Selçuk Karatay toplamı?

Mahmut Okka: Onlar da sanırım 600-700 binleri bulmuştur ve şu anda hızlı tren başladı Konya-Ankara arası. Buda tabi Konya’nın durumunu daha değerlendirdi.Uçak seferleri ile beraber ve fuarların aktif olarak başlamış olması Konya’da ciddi anlamda yatırımı artırmış durumda. Eski dönemde ki kadar sıkıntılı değil getiriler şu anda getiriler daha kısa vadelerde getirileri olmaya başladı.

Tebernüş Kireçci: Bu kadar yeter Konya. En son İbrahim Bey ile Konya’yı konuşacaktık ama ağız tadıyla konuşamamıştık. Gelelim İstanbul’a Kurtköy’e. Bir kere kendinizi nasıl konumlandırıyorsunuz her şeyden önce?

Mahmut Okka: İlk önce şöyle biz İstanbul’da kesinlikle gelip birkaç proje yapıp dönen bir firma olmayacağız.

Tebernüş Kireçci: Tarık bin Ziyad’ın İspanya sahiline gittiğinde bir lafı vardı biliyorsunuz gemileri yakmak diye. Gemileri yakın der bundan sonra İber Yarımadasının içine kadar gideceğiz der. Onun gibi diyorsunuz gemileri yaktık İstanbul’a geldik.

Mahmut Okka: Gemileri yakamdan gemilerin desteği ile geldik biz İstanbul’a.

Tebernüş Kireçci: ama Tarık bin Ziyad yüzerek gelmemiş zaten gemileriyle gelmiş.

Mahmut Okka: Burada ciddi projeler yapmayı hedefliyoruz bununda ilk etabı Kurtköy’de başlamış olduğumuz Arma Business Life dediğimiz tamamen konsept bir proje bu bizim ismimizi İstanbul’da özellikle duyuracağımız bir proje. Buraya biz Konya’daki 35 yıllık deneyimimizi tecrübemizi ve oradaki kalitemizle hızımızı getirmek istiyoruz açıkçası. Bununla birlikte siz kendinize güvenerek güzel şeyler yapabiliyorsanız her zaman kalıcı olursunuz biz de kalıcı olma niyetindeyiz.

Tebernüş Kireçci: Anladım peki ne var başka gündemde ne var? Siz arsa bulmuşsunuzdur yada bakıyorsunuzdur.

Mahmut Okka: Az öncede dediğim gibi Arma Business Life ile başladık. Bu projenin tanıtımıyla beraber devamında yine ayın bölgede Kurtköy-Kartal-Maltepe bölgelerinde yakın zamanda başlamayı düşündüğümüz projelerimiz var.

Tebernüş Kireçci: Yani hep Anadolu Yakası

Mahmut Okka: Hep Anadolu Yakası,

Tebernüş Kireçci: peki ben size bir tüyo vereyim Anadolu Yakasında satmak zordur, Anadolu yakasının müşterisi biraz ağır davranır. Daha çok hesap kitap yapar. Acelesi yoktur biraz Anadolu refleksleri geçerlidir. Ama hızlı gitmek istiyorsanız mutlaka Avrupa yakasında proje yapmanı gerekiyor. Ben Arma Business’i inceledim bir Beyoğlu’nda bir Beşiktaş’ta Büyükdere’ye koysanız oraya monte etseniz çok fazla ses getirecek ve iş yapacak. O fiyatların iki katına iki buçuk katına kadar da marjı var. Ama Anadolu yakasında Kurtköy’e mahsus değil genel olarak Ataşehir hariç bütün lokasyonlarda hayatın temposu düşüktür satışların temposu düşüktür. Hızlı büyümeyi düşünüyorsanız Avrupa Yakasına da proje yapmanız gerekiyor.

Mahmut Okka: Hızlı büyümeyi düşünüyoruz ama hızlı büyümeden önce sağlam büyümeyi düşünüyoruz. Onun için ayağımız sağlam bir şekilde basalım. Nasıl ki Konya’da artık bu sağlamlığı hissediyorsak Anadolu yakasında da bu sağlamlığı hissettikten sonra gerek Avrupa yakası gerek gelen diğer teklifleri değerlendirerek başak yerlere açılımlarımız olacak. Bunları yaparken kesinlikle dediğim gibi sağlamcılığımızı kenara bırakmayacağız.

Tebernüş Kireçci: Ticaretle uzun yıllar uğraşanlarda her zaman böyle bir özellik olur. Peki, home-ofis projesi yapıyorsunuz buna kiralama konsepti koyacak mısınız? Çünkü Kurtköy’ün altyapısı da buna çok müsait o lokasyonun alt yapısı.

Mahmut Okka: Şimdi bölgeye baktığımız zaman Kurtköy bölgesi hava alanlarının çok hızlı büyümesi ki dünyanın en hızlı büyüyen hava alanlarında biri.

Tebernüş Kireçci: 4. Yıla girdi bu arada aklınızda bulunsun. Şöyle yapalım kısa bir reklam arası verelim kaldığımız yerden devam edelim.

Mahmut Okka: peki.

Tebernüş Kireçci: Sevgili izleyiciler Türkiye ekranlarının tek günlük emlak programında kaldığımız yerden devam edeceğiz…

Tebernüş Kireçci: Sevgili izleyiciler Türkiye ekranlarının tek günlük emlak programında kısa bir reklam arasından sonra konuğumuz Mahmut Okka ile kaldığımız yerden devam ediyoruz. Kurtköy dünyanın en hızlı büyüyen hava alanı 3. Yılı bitirdi 4. Yıla geçmiş ilginç bir şekilde. Bir de dün baya bir büyüdü biliyorsunuz Türk Hava Yollarının grevi vardı, Atatürk Hava Limanında. Pegasus’a gün doğdu, Pegasus’un özel hava limanın gibi orası zaten

Mamut Okka: Evet Pegasus çok sık kullandığı bir yer. Türk Hava Yolları da Sabiha Gökçen’e geliyor yakın zamanda. Anadolu Jet zaten devam ediyor. Bununla beraber bizim Kurtköy’de asıl beklediğimiz yatırım lunapark yatırımı, en az hava alanı kadar önemli bir yatırım. 30 ila 35 bin kişinin istihdam edileceği bekleniyor Beyaz Yaka olarak ki bu Avrupa’nın en büyük teknoloji üssü olacak şu anda inşaatına başlandı, 4 etap halinde yapılacak. Ciddi anlamda yurt dışından ve Türkiye’den teknolojik anlamda misafiri ve ziyaretçisi olacak bir proje. İş merkezlerinin Argelerin özellikle bulunacağı bir proje. Onunla beraber açılacak olan fuar ve kongre merkezi bölgeyi hareketlendiren Marina, Viaport Tem ve E-5’eyakınlığıyla bölgeyi hareketlendiren bir yer. Reklamlardan önceki sorunuza dönecek olursak kiralama konseptine projemizde dönemsel kiralamalarımız olacak. Çünkü bölgenin ihtiyacı buna yönelik ve biz projemizi de buna göre yaptık. Projemizde özellikle biz 5 yıldızlı bir otelde ne aranıyorsa onu müşterilerine veriyoruz ve onun karşılığında da bir ev sıcaklığını sunuyoruz. Tabi bunları yaparken de 11 bin metre kare yeşil alan veriyoruz.

Tebernüş Kireçci: 5 yıldızlı otellerde 11 bin metre kare yeşil alan olmaz diyorsunuz.

Mamut Okka: Evet, 11 bin metre kare yeşil alan ve bunu yaparken de müşterilerimizin adına dönemsel kiralamayı yönetimimiz her türlü ilgilenecek. Orada ki dairesi ile alakalı her türlü sorunda yönetim olacak, kesinlikle kendisinin muhatap olacağı görüşeceği bir şey olmayacak. Onunla beraber home-ofislerimizde şirketlerinde yatırımları ile alakalı ciddi anlamda maliyetlerini de düşürecek bir yapı olduğunu düşünüyoruz.

Tebernüş Kireçci: Anladım. Peki, 100 bin TL paranız var, dünyaya gelecek çocuğunuzun geleceğini düşünüyorsunuz Konya’ya mı yatırırsınız İstanbul’a mı yatırırsınız? Bize ayrılan sürenin sonuna geldik ama çok kısa bir yanıt istiyorum sizden.

Mamut Okka: Aslında zor bir soru iki tarafa da yatırım yapan bir firma olduğumuz için

Tebernüş Kireçci: Aşağı tükürseniz sakal yukarı tükürseniz bıyık.

Mamut Okka: Evet ileride yaşamayı düşünüyorsam Konya’ya, sadece para kazanmayı düşünüyorsam İstanbul’a.

Tebernüş Kireçci: İstanbul’a evet bu da çok güzel oldu. İyi bir yanıt oldu. Peki, çok teşekkür ediyorum çok keyifli bir sohbetti.

Mamut Okka: Ben teşekkür ediyorum.

Tebernüş Kireçci: Rica ederim. Sevgili izleyiciler Türkiye ekranlarının tek günlük emlak programında bugünkü konuğumuz Okkalar İnşaat yönetim kurulu üyesi Mahmut Okka idi. Mahmut Okka ile önce Konya’yı konuştuk ardından Kurtköy’ü değerlendirdik. Yarın yeni bir konu ve konukla kaldığımız yerden devam edeceğiz, iyi günler efendim.kişi Facebook'ta beğendi
3778 kişi bu videoyu izledi
3778 kez izlendi
vialand iletişim video , yalin evler video , batisehir videolari , istanbul başakşehir video , emlakdr video ant yapı , emlak kulisi emre maraşlı video , inşaat videoları indir , aybars video ,
Şuanda 14 kişi toplam 2.866 video'nun keyfini çıkarıyor.
emlakkulisi.TV: