Mesut Geniş, 4 Haziran 2012 Emlak Kulisi programına konuk oldu!

Paylaş:
Emlak Haberleri

Proje Adı

: Mesut Geniş, 4 Haziran 2012 Emlak Kulisi programına konuk oldu!

Firma

: İstanbul

Lokasyon

: İstanbul

Video Sayısı

: 1

Video Tarih

: 2012-06-04 13:10:40

Görüntülenme Sayısı

: 3784

Video No

: 5381

Etiketler

: Mesut Geniş , Mesut Geniş tebernüş kireçci , emlak kulisi skytürk Mesut Geniş , skytürk Mesut Geniş emlak kulisi , , ak-asya avm taşeronu mesut geniş öldü , mesut geniş mimar ,

Video Açıklaması

: Mesut Geniş, 4 Haziran 2012 Emlak Kulisi programına konuk oldu! 2. Bölüm|

Tebernüş Kireçci: İyi günler sevgili izleyiciler Türkiye ekranlarının tek günlük emlak programına hoş geldiniz. Bugünkü konuğumuz Denge İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Mesut Geniş. Mesut Geniş ile İstanbul’un Anadolu yakasını konuşacağız. Hoş geldiniz efendim.

Mesut Geniş: Hoş bulduk.

Tebernüş Kireçci: Klasik sorumuz şu İşler nasıl gidiyor? 2011 nasıl geçti? 2012’nin yarısını bitiriyoruz, nasıl devam ediyor ve yılın ikinci yarısına ilişkin beklentileriniz nelerdir?

Mesut Geniş: Denge İnşaatçılık 2012 gayet hareketli geçiyor ve 2011 yılı itibari ile başlamış olduğumuz marka ve firmayı büyütme çabamız var bu 2012’nin başları lansmana yansıyınca Denge inşaatta hareketli günler yaşanıyor. Bizim şöyle bir söylemimiz var doğru yerde doğru projeleri yaparsak işler her zaman iyi gider diyoruz.

Tebernüş Kireçci: Bu Ziya Yılmazın doğru alanda doğru projeler var demiş.

Mesut Geniş: Özellikle Ziya Beyde dostumuz olur. .Dolayısıyla Denge İnşaat’ta hareketli günler devam edecek. Eylül’de tekrar ikinci bir lansman yapacağız. Yılın ikinci yarısında da elimizdeki projeleri artırıp başladığımız projeleri de hızlı devam ettirmek istiyoruz.

Tebernüş Kireçci: Satıyor musunuz da yapıyorsunuz yoksa satmadan mı yapıyorsunuz?

Mesut Geniş: Hem sat yap hem yap sat ikisini de beraber gidiyor. Bu sefer Bağdat caddesinde model deniyoruz. Maketten satışı halkımıza göstermeye çalışıyoruz. Bağdat caddesin insanı da firma güvenilir olursa firma tanınabilir olursa inanılırsa maketten de yani daha arsaya başlamadan binaları yıkmadan daire satabileceğimiz ispatlamaya çalışıyoruz Bağdat caddesinde. Bu yeni ilk defa biz uyguluyoruz. Ataşehir de tabi o herkesin büyüklerimizin ve arkadaşlarımız yaptığı gene maketten satışlarımız devam ediyor. Projelerde yavaş yavaş şantiyeler açılmaya başladı. Belediyelerimizde içeride projeler avam ve uygulama olarak devam ediyor. Yakında hepsi start alacaktır diye düşünüyorum, haziran temmuz ayında start almayan lansmanda projemiz kalmaz.

Tebernüş Kireçci: Peki Bağdat Caddesinde maketle satışı ilk gerçekleştiren şirket sizsiniz. Bu ilginç bir nokta, Nasıl itiraz ediyorsunuz daha doğrusu itiraz edebiliyor musunuz? Çünkü Bağdat Caddesi profili zor bir profildir.

Mesut Geniş: Evet Bağdat Caddesi genelde görmeden almaz. Entelektüel yapısı vardır Bağdat Caddesinin. Genellikle büyüklerimizin oturduğu yaşlı insanların ağırlıkta olduğu bir semtimiz Bağdat Caddesi civarı. Firmanın güvenilirliği hep aynı yerde olması, aynı şeyleri söylemesi yaptığı işler, mimar ve mühendis ortak kimliği, konumsal kimlik, sekreter-patron firması gibi iki kişilik bir firma olmaması, ofisinize geldiği zaman o kurumsal yapıyı insanların hissetmesi, firmanın bizim firmamızın taahhüt ve yatırım olarak iki grup olarak ayrılması, 500.000 m2 yakın taahhüt işinde iş yapmışlığı olması, 5 ülkede faaliyet göstermesi. Bunlar tabi insanlarda inandırıcılık olarak etki yaratıyor.

Tebernüş Kireçci: Peki ne yapıyorsunuz? Yurt dışından getirdiğiniz paraları burada arsaya inşaata mı gönderiyorsunuz?

Mesut Geniş: e tabi yatırım oluyor zaten bizim inşaat işini biliyorsunuz. Bizim inşaatla ilgilenmeyen diğer sektördeki arkadaşlarımızda bütün yatırımlarını inşaata yapıyor. Bari bizde diyoruz kendi yaptığımız işte yatırımımızı inşaat üzerine yapalım.

Tebernüş Kireçci: Ama ben hep söylüyorum zaten Türkiye’nin önde gelen holdingleri görüş soruyorlar ne yapalım diye, eğer bu işte ciddi bir oyuncu olmayacaksanız girmeyin, arsayı alın heyecanlı müteahhit çok piyasada hiç kaçırmazsınız, bir tanesine iyi bir hasılat paylaşımını kat karşılığı anlaşmasına verirsiniz rahat edersiniz inşaat yapmak zor iş diyorum. Peki, taahhütte neler var sizde?

Mesut Geniş: Taahhütte biz şu anda Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesini yapıyoruz. Libya’da haziran ayı seçimleri sonrası Bingazi bölgesinde bir mahkeme ve hastane binası imzalayacağız işi aldık, seçimleri bekliyoruz. Akasya projesinde 110.000 m2 AVM kısmında iş bitirdik, betonarme kısmını bitirdik. Daha önce Akbatı AVGM ismi ile Alışveriş Giyim Yaşam Merkezini bitirdik.

Tebernüş Kireçci: Onun taahhüt’ünü siz mi yaptınız?

Mesut Geniş: Evet onun taahhüt’ünü biz yaptık Ekinciler firması ile ortak kaba yapı ve kısmi ince yapı olarak gerçekleştirdik taahhüt grubu olarak.

Tebernüş Kireçci: O zor bir binaydı ya mimari anlamda.

Mesut Geniş: Evet zor bir bina

Tebernüş Kireçci: Bir de ilginçtir ben hep takılıyorum, İstanbul’da gördüğüm en düzenli şantiye, tam bir NATO şantiyesi gibi olağanüstü bir iltizam vardır. Hayatım boyunca NATO şantiyelerini saymazsam öyle bir şantiye görmedim. Hatta ben helikopterle filan uçarken de ne kadar nizami olduğu belli oluyordu. Acayip bir şeydi şantiye.

Mesut Geniş: Tabi yönetimle biz çalışanlar kadar işi yapanlar kadar işi yönetenlerinde büyük payı vardı.

Tebernüş Kireçci: Varmış, Romanya’da filan fabrika yapmış yönetici varmış. Şu an ismini hatırlayamıyorum onunda etkisi var tam askeri nizam şantiye.

Mesut Geniş: Evet doğru söylüyorsunuz orda da bir Erkan Altay Bey var o yönettiği için, Erkan Altay Bey var o yönettiler işi baya bir katkısı oldu tabi bizim yaptığımız işlerde. Ekinciler ve bizde kurumsal olarak onlar için yeterliydik ki öyle düşünüyoruz. İyi bir iş çıktığını düşünüyorum. Daha da Esenyurt bölgesi geliştikçe çok daha iyi çalışacak bir AVM olacaktır.

Tebernüş Kireçci: Peki, caddeye dönecek olursak?

Mesut Geniş: Caddede 6 konut, 1 iş yeri ile çıktık.

Tebernüş Kireçci: 6 konut projesi 1 iş yeri projesi. 7 proje var şu anda. Ama caddelerin ilk ticari, komple ticari olan ender projelerden biridir.

Mesut Geniş: O Mühürdağ tarafında bir işyeri projemiz, Ataşehir HomeOfis diye geliştirdiğimiz proje altında mağaza var 3.000m2’lik. Bağdat Caddesinde de 6 konut projemiz var imzaladığımız kontratı imzalanmış 3 proje daha var. Bu sayı 10’a çıkacak. İnşallah bunu 2013’te 20-25 arası bir proje sayısına tamamlamak istiyoruz Bağdat Caddesi Ataşehir olarak. Firma Ataşehir’de yüklenmek istiyor finans merkezi olduğu süreçte. Kurumsallıkta kendimize eğer Ataşehir’de veya Kemerburgaz Göktürk, Acıbadem Kartal hattında iyi projelerle kendimizi gösterebilirsek Denge İnşaatı iyi projeler yaparak tanıtabilirsek sanki bizim o bölgede kaktığımız olacağını düşünüyoruz sırf Bağdat Caddesi bizim için yeterli değil. Yani kendi Kadıköy’ün içerisi.

Tebernüş Kireçci: Ben sizin gibi düşünmüyorum işin aslı Bağdat Caddesine baktığınız zaman bir kere 50 yıllık iş var. Nerden bakarsanız bakın 50 yıllık, zaten şimdi yaptıklarınız 30 sene sonra tekrar dönüştürmeniz gerekecek.

Mesut Geniş: Biz dönüşüyoruz zaten.

Tebernüş Kireçci: Hissi Kartal çok cazip aslında teorik olarak baktığınız zaman olağanüstü bir ulaşım deniz ulaşımı, E-5, Marmaray, metro Kadıköy metrosu Sabiha Gökçen Havaalanı arka tarafta ama bunların hepsi teori, pratiğe baktığınız zaman Kartalda iş yapıpta para kazanan yok. Bu bahsettiğiniz lokasyonlar da zaten Göktürk arz fazlasının olduğu, Göktürkle Ataşehir başa baş gidiyorlar son yıllarda İstanbul’da. Ama Göktürk hız kesti Ataşehir aynen yoluna devam ediyor. Bu bahsettiğiniz lokasyonlarda istikbal vadeden iş vadeden tek lokasyon aslında Ataşehir. Göktürk Kemerburgaz’da biz şu anda yapılmayan bir şeyi tekrar eskiden yapılıp şu anda gündemde olmayan villa türe tarzı bir siteyle döneceğiz çünkü şu anda dikkat ederseniz Göktürk’de daha çok konut daire var, Kemerburgaz’da durdu.

Tebernüş Kireçci: 2B arazi’li bir yer buldunuz.

Mesut Geniş: Yok estağfurullah 2B arazisi değil. Gene mimari çıkar şu anda askıda olan 30 günlük süresi olan mimar çıkacak. %30 emsalli bir yerimiz var.

Tebernüş Kireçci: %30 emsalli o iyi.

Mesut Geniş: Pardon %30 değil 0.30. İşte iki katla 0.15 0.30 30 dönümlük bir yer var. Onun üzerinde çalışıyoruz. Ataşehir tabi ki sizin söylediğiniz gibi…

Tebernüş Kireçci: Alışkın olduğumuz villa tarzı değil. Son zamanlarda 0.40 0.80 dönmüş.

Mesut Geniş: yoğunluğu öngörmüş Büyükşehir, bence de doğru.

Tebernüş Kireçci: Neresinde Göktürk’ün?

Mesut Geniş: Göktürk’ün Belgrat ormanları giriş kapısının, daha doğru Bahçeköy girişinde.

Tebernüş Kireçci: evet şimdi hatırladım.

Mesut Geniş: Bahçeköy girişinde güzel bir yer olacağını düşünüyoruz. Bunun için çalışıyoruz. Kartal’da lütfen yanlış anlamayın para kazanılmıyor lafına çok katılmıyorum şöyle az kazanılıyor olabilir ya da zamanı gelecektir kazanmanın her proje mutlaka para kazanır diye düşünüyorum.

Tebernüş Kireçci: İstanbul böyle çoğaldığı sürece, kişi başına düşen gelir arttığı sürece az önce izlediğiniz enflasyonu düşüyormuş bunlar olduğu sürece emlak fiyatlarına pozitif katkı sağlar.

Mesut Geniş: Ama Bağdat Caddesindeki görüşlerinize katılıyorum daha 50 yıl inşaat bitmez. Fakat Bağdat Caddesinde işler her kentsel dönüşümde düşünüldüğü gibi çok hızlı gitmeyecektir. Yavaş yavaş beklide ada bazında değil bina bazında kentsel dönüşümleri yaşayacağız. Burada biz yasaları geçebildiğimiz sürece olacak kentsel dönüşümden ne kadar yararlanacak bölgelerimiz onların hepsin bu yeni çıkan yasaların yönetmelikle.

Tebernüş Kireçci: Peki o yasalara geleceğiz ama kısa bir reklam arası vereceğiz. Sevgili izleyiciler Türkiye ekranlarını tek günlük emlak programı reklamlardan sonra devam edecek…

Tebernüş Kireçci: Sevgili izleyiciler Türkiye ekranlarını tek günlük emlak programı konuğumuz Mesut Geniş ile kaldığımız yerden devam ediyoruz. Evet, Bağdat Caddesini konuşuyorduk. Bu yasa ile ne olacak dönüşebilecek mi cadde?

Mesut Geniş: Kentsel dönüşümü biliyorsunuz 3/2 bir alt açılımı var yani kat mülkiyeti kanunu ile ilgilendiren 3’te 2 çoğunluk yasası var. Bunu yürürlüğe girdiği zaman göreceğiz yönetmeliklere nasıl yansıyor bunu Kadıköy ilçesine de tüm ilçelerde olduğu gibi yansımasını istiyoruz. En azından değişiklik ilkesi adına bu bizde şunu getirecektir bina bazında ki bütün problemler ortadan kalkacaktır. Ada bazında ise hedefimiz tabi bunların ada bazında gerçekleşmesi mümkünse ama bizim Kadıköy’de bu biraz zor gözüküyor. Belki bu lokal olarak birkaç iki elin parmaklarını geçmeyecek kadar olabilecektir diye düşünüyorum. Fakat genellikle kentsel dönüşüm Kadıköy’de bina bazında görecek öyle gözüküyor özellikle Bağdat Caddesi çevresi.

Tebernüş Kireçci: Sonuç olarak tabi baktığınız zaman Bağdat Caddesi Cumhuriyetin sit varlıkları arasında kabul edilmesi gereken bir lokasyon yani insan dokusu insan kalitesi, eğitim, aile değerleri yani birçok ölçüte göre bunları sıralayabilirsiniz. Aslında hani parsel bazlı dönüşüm çokta fazla toprak sahiplerine katkı sağlamıyor. Ben en azından böyle düşünüyorum yanlışım varsa söyleyin normal yapılması gereken 10.000-20.000 m2’lik büyük adalar oluşturup alt komple otopark hatta birkaç kat otopark inip, parselin dört bir tarını dükkânlarla çevirip rahat park edilebilecek alanlar oluşturup ve rahat alışveriş yapılabilecek kafeler, restoranlar, mağazaları yan yana dizip belki çok da fazla belki hiç ev sahibini uğraştırmasına da gerek yok. Çok küçük yapılacak değişiklikleriyle çok rahat dönüşebilecek bir lokasyon niye diyecek olursanız hala hatlarıyla baktığımız zaman uzun yıllardır metre kare bazlı fiyatta İstanbul’un en zirve lokasyonlarından bir tanesi. Kırılmadı. Cadde sakini reel bazda fakirleşiyor ülkenin zenginleşen kesimi Başakşehir reel bazda baktığınız zaman cadde sakinleri biraz fakirleşiyor değil ama reel bazda zenginleşen kesim kadar geliri artıramıyor bu da aslında bir uzun vadede makasın açılmasıdır. Yıllar önce bir analiz yazmıştım Başakşehir Bağdat Caddesini sollar mı diye herkes gülüyordu o zamanlar 1000 dolar altıydı 800-900 dolardı bugün 1500 dolar seviyelerine geldi Başakşehir.

Mesut Geniş: Bu dedikleriniz çok doğru tabi ama Bağdat Caddesinde gönül bu söylediklerinizin olmasını istiyor. Ama tabi zor bizim tanıdığımız kadar bölgeyi inşallah olacaktır biz elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. Burada tabi bizim kadar halkımızın ve gelen kanunlarında bölgemize yansıması da önemli. İnşallah bu açılımlar yansıyacaktır. Bu kentsel dönüşüm’e sırf tabi bina bazında ya da depremden kurtulma olarak bakmamak lazım kentsel dönüşüm birçok şeyi de halledecektir. Mesela firmaların kalitesi artacaktır kurumsal firmalar marka firmalar ayakta kalacaktır, işler yoğunlaşacaktır. Mutlaka iş birliği olacaktır insanlar sorunları çözüldükçe psikolojileri düzelecektir, daha mutlu insanlar olacaktır. Sorunlu bir semt yâda sorunlu sokaklardan insanların güldüğü işlerini hallettiği çözdüğü daha yeni evlerde daha mutlu yaşadığı ortamlar oluşacaktır bunlar önemli kentsel dönüşüm demek sırf 2B demek değildir yani. Mütekabiliyet de aynı şeyler söz konusu yabancıların gelmesi belki bizim toplumumuzdaki seviyeyi kültür seviyesini artıracaktır. Yani bir de bu işin sosyolojik tarafları var. Her şeye sırf para, para, para diye bakmamak lazım. Ben biraz da mimar olduğum için belki böyle konuşuyorum.

Tebernüş Kireçci: Mimarlar ile müteahhitler ikiye ayrılırlar ya çok başarılı olurlar ya çok başarısız olurlar. Altın Elmas’ta mimardır, Serdar İlhan’da mimardır, Ömer Aktürk’te mimardır biliyorsunuz.

Mesut Geniş: Denge İnşaat 17 senelik bir firma.

Tebernüş Kireçci: Siz okul bitireli 24 yıl oldu değil mi? 88 evet.

Mesut Geniş: evet bizim okul bitireli 88 evet 24 yıl oldu. 88 Teknik Üniversite Mezunuyum Mimarlık Taşkışla mezunuyum. 25.yıla girdik, Denge İnşaatta 17 yıldır hizmet veriyor inşallah ta bundan sonra devam edecek.

Tebernüş Kireçci: Anladım, peki yurtdışını bildiğinizi düşünerekten soruyorum. İNDER’de yönetim kurulu üyesisiniz bunu çok merak ediyorum. Yabancılar Bağdat Caddesinden gayrimenkul alacaklar mı?

Mesut Geniş: Tabi yabancı yatırımcı Bağdat caddesinde zevk için keyif için yer alır. Çok büyük bir yüzde teşkil edeceğini düşünmüyorum ama Ataşehir, Kartal Acıbadem hattı diyorum ben ona Göktürk diğer kentsel dönüşüme giren bölgelerden mutlaka yer alacaktır. Sizde yurt dışına çıktığınız da görüyorsunuz bunlar bugünün meseleleri değil biliyorsunuz yıllardır yabancılar gidip Avrupa’dan konut alıyorlar, Türkiye’den de alacaklardır buna bir günün işi olarak bakmamak lazım ama zaten bugüne kadar biliyorsunuz bu karşıtlık ilkesi yani mütekabiliyet 56 ülke ile aramızda vardı. Bunlar ufak altyapıları eksikti bu tamamlandı.

Tebernüş Kireçci: Ama dünyada ne kadar parsı olmayan fakirleşmesi artan azalan borç yükü azalan mütekabiliyet anlaşmamız var. Dünyada ne kadar parası olan ülkesi varsa onların bir tanesiyle bile bir Rusya ile farklı bir anlaşmamız var o kadar.

Mesut Geniş: Şimdi düzeliyor inşallah hepsi bunların alt açılımlarında gerekli bürokratik engeller bittiği zaman bürokratlarımızda yardımcı olacak inşallah şu anda ki hükümetimizin yaptığı işlere bu alttaki bütün proje tamamlandığı zaman daha iyi şeyler olacak daha iyi satışlar olacak ve yabancı önündeki engellerde kalmış olacak böyle oluşacağını düşünüyorum belki de sonbahara doğru bütün bu ilerin hepsinin toparlanacağını düşünüyoruz.

Tebernüş Kireçci: Tabi birde yönetmelikler var tedbirler var filan onların hepsini üstüne koyduğumuz zaman sonbahara toparlanması zor ama umarız olur.

Mesut Geniş: İnşallah bunun için bütün kurumsal yapıdaki herkes çalışıyor. Dernekler çalışıyor GYOder, KonutDer, İnder bakanlıklarla ilgili bürokrasi çalışıyor biliyorsunuz.

Tebernüş Kireçci: Çok keyifli bir sohbetti ama bize ayrılan sürenin sonuna geldik. Ama yaz sonrası güzel bir Bağdat Caddesi programı yapalım şu Bağdat Caddesini tüketiciye uzun uzun anlatın.

Mesut Geniş: İnşallah.

Tebernüş Kireçci: bu ara inşaatları bitirmiş olursunuz zaten.

Mesut Geniş: İnşallah.

Tebernüş Kireçci: Çok teşekkür ediyorum.

Mesut Geniş: Biz teşekkür ediyoruz.

Tebernüş Kireçci: Sevgili izleyiciler Türkiye ekranlarının tek günlük emlak programında bugünkü konuğumuz Denge İnşaat yönetici ortağı Mesut Geniş idi. Anadolu Yakası ve Bağdat Caddesini konuştuk. Yarın yeni bir konu ve konuk ile kaldığımız yerden devam edeceğiz. İyi günler efendim.kişi Facebook'ta beğendi
3784 kişi bu videoyu izledi
3784 kez izlendi
vialand iletişim video , yalin evler video , batisehir videolari , istanbul başakşehir video , emlakdr video ant yapı , emlak kulisi emre maraşlı video , inşaat videoları indir , aybars video ,
Şuanda 14 kişi toplam 2.866 video'nun keyfini çıkarıyor.
emlakkulisi.TV: