Tebernüş Kireçci, 29 Aralık Emlakkulisi programında Hakan Gökçe'yi ağırladı (Bölüm 1)

Paylaş:
Emlak Haberleri

Proje Adı

: Tebernüş Kireçci, 29 Aralık Emlakkulisi programında Hakan Gökçe'yi ağırladı (Bölüm 1)

Firma

: Moda

Lokasyon

: İstanbul

Video Sayısı

: 1

Video Tarih

: 2011-12-29 05:59:00

Görüntülenme Sayısı

: 5978

Video No

: 3565

Etiketler

: skyturk emlakkulisi , tebernüş kireçci , tebernüş kireçci emlakkulisi , skyturk tebernüş kireçci , modakent , hakan gökçe emlakkulisi , skyturk hakan gökçe , 29 aralık emlakkulisi ,

Video Açıklaması

: Tebernüş Kireçci, 29 Aralık Emlakkulisi programında Hakan Gökçe\'yi ağırladı (Bölüm 1) | Tebernüş Kireçci : İyi günler sevgili izleyiciler Türkiye ekranlarının tek günlük emlak programına hoş geldiniz.Bugünkü konuğumuz Modakent yönetim kurulu başkanı Hakan Gökçe.Hakan Gökçe ile İstanbul\'un ağırlıklı olarak Anadolu Yakası\'nı konuşacağız.Hoş geldiniz diyorum efendim.

Hakan Gökçe : Hoş bulduk Tebernüş Bey.

Tebernüş Kireçci : Nasıl gidiyor işler ? Nasıl bir 2011 geçirdiniz oradan başlayalım,nasıl bir 2012 görünüyor ?

Hakan Gökçe : 2011 gerçekten çok iyi geçti.2011\'in özellikle ilk çeyreği ve ikinci çeyreğinde konut satışları tavan yaptı.Üçüncü ve dördüncü çeyreğinde azalmalar oldu.Son iki aydır da bildiğiniz gibi mevsimden kaynaklı konut satışlarında bir azalma yaşandı.Ocakta da muhtemelen bu şekilde geçecek.Şubat ve mart ayında,2012\'nin şubat ve mart ayında konut satışlarının artarak devam edeceğini düşünüyorum.Nisan,mayıs da büyük ihtimalle konut satışlarının atarak devam edeceği aylar olacak.

Tebernüş Kireçci : Niye peki ? Şubatta ne var ? Keramet yok herhalde ?

Hakan Gökçe : Şubatta geçen sene de biz aynısını yaşadık.Kasım,aralık,ocak gibi mevsimden kaynaklı insların çıkıp ev bakmak ve ev almakla ilgili sıkıntıları oluyor.Şubat ve mart ayında daha çok yatırım yapmak istiyor insanlar.Ben şubat,mart,nisan aylarında kesinlikle konut satışlarının artacağını düşünüyourm.

Tebernüş Kireçci : Anladım ama bu sene kasım geçen yıla göre daha sıcak.Önceki yıla göre çok çok sıcak geçiyor.Aralık da aynı şekilde en azından bu güne kadar böyle geldik.Meteorolojiye göre önümüzdeki haftalarda da bu sıcaklıklar devam edecek.Sadece mevsimle ilişkilendirmek doğru mu ? Başka etkenler de olabilir mi ?

Hakan Gökçe : Sadece mevsimle ilişkilendirmek aslında çok doğru değil ama insanlarda böyle bir algı var.Kasım,aralık,ocak aylarında genelde şimdi geçmiş yıllara baktığımız zaman son 8-10 yıla konut satışları hep düşük seyretti.Şubat ve mart aylarında başlıyor,insanlar eylül aylarında oturmak istedikleri için,evlerine taşınmak istedikleri için şubat,mart,nisan aylarında başlıyorlar eylül aylarında yerleşebilmek adına.

Tebernüş Kireçci : Anladım.Peki,Modakent\'i bitirdiniz.

Hakan Gökçe : Bitirdik evet teslim ettik.

Tebernüş Kireçci : Yeni bir proje gündemde ne var ?

Hakan Gökçe : Ümraniye\'de 2 tane proje üzerinde çalışıyoruz daha kesinleşmiş değil,projeleri hazırlıyoruz.Muhtemelen onları da önümüzdeki aylarda mart,nisan ayları gibi sizinle paylaşıyor olacağız.

Tebernüş Kireçci : Anladım.Peki,Avrupa Yakası\'nda herhangi bir düşünceniz var mı ?

Hakan Gökçe : Şu an Avrupa Yakası\'nda bir düşüncemiz yok.Avrupa Yakası\'nda konut arzı biraz fazla gibi geliyor bize özellikle Beylikdüzü,Bahçeşehir ve Esenyurt taraflarında.Arz biraz fazla olduğu için biz firma politikası olarak daha çok Anadolu Yakası\'nda kalmayı tercih ediyoruz.

Tebernüş Kireçci : Evet ama talep de güçtür Avrupa Yakası\'nda.

Hakan Gökçe : Kesinlikle,evet.

Tebernüş Kireçci : Anadolu Yakası\'nda çok fazla kitle psikolojisi oluşmuyor ama Avrupa Yakası\'nda ciddi bir kitle psikolojisi oluşuyor özellikle bahsettiğiniz lokasyonlar Esenyurt,Halkalı.Ispartakule\'de çok fazla oluşmuyor ama en fazla talebin olduğu hatta gökten müşteri yağan lokasyonlar diye espiri yapılır sektörde.

Hakan Gökçe : Doğru.

Tebernüş Kireçci : Gökten müşteri yağan lokasyonlar.Peki,piyasayı nasıl görüyorsunuz ? Ne görünüyor baktığınız zaman ?

Hakan Gökçe : Ben konut piyasasını çok iyi görüyorum özellikle 2012,2013 ve 2014\'te yükseleceğini düşünüyorum.Biliyorsunuz ki kentsel dönüşümle ilgili bir sürü çalışmalar yapılıyor ve İstanbul\'un kesinlikle 1.000.000 daha konuta ihtiyacı var.Önümüzdeki sene 2012 içerisinde 2-Blerle ilgili problem çözüldüğü noktada ve yabancılara mülk satışıyla ilgili girişimler yapıldığı noktada ben konut arzının ve talebinin doğru oranda artacağından yanayım bu şekilde düşünüyorum.

Tebernüş Kireçci : Bu bir izleyici sorusu.Sancaktepe ve Çekmeköy ne zaman hak ettiği değerleri bulacak ?

Hakan Gökçe : Sancaktepe ve Çekmeköy\'ün hak ettiği değerleri,yavaş yavaş o değerlere yaklaşıyor çünkü yükselen bir trend Sancaktepe ve Çekmeköy.Bunun kesinlikle ulaşımla ilgisi var.Ulaşım çözüldüğü noktada ki çözülmesi gereken tüm adımlar atıldı,ihalesi de verildi biliyorsunuz metro hattının.Metro hattı tamamlandıktan ve faaliyete geçtikten sonra Sancaktepe ve Çekmeköy gerçekten aranılan yerler olacak ve fiyatlar da yükselecek.

Tebernüş Kireçci : Peki.Faaliyete 2014\'te mi geçiyor ? Yanlış mı hatırlıyorum ?

Hakan Gökçe : Ben de 2014 gibi hatırlıyorum.

Tebernüş Kireçci : Ağustos ayında ihalesi yapılmıştı.

Hakan Gökçe : Evet.

Tebernüş Kireçci : Uzun bir eleme süreci oldu,peki.2014 yılı artık Sancaktepe ve Çekmeköydeki hak ettiği değerleri bulmaya başlayacağı dönem olaraktan tanımlıyoruz.

Hakan Gökçe : Kesinlikle ben de aynı fikirdeyim.2014,Üsküdar\'a gittikten sonra Üsküdar\'dan da Marmaray vasıtasıyla Kartal ve Halkalı taraflarına ulaşımın olması ve Çekmeköy ve Sancaktepe\'nin İstanbul\'un kuzeyinde olup depremle ilgili gerçekten kuvvetli bir zemine sahip olması,insanların mutlaka orada yatırım yapmalarına ve hatta orada oturmalarına neden olacak diye düşünüyorum.

Tebernüş Kireçci : Sancaktepe ve Çekmeköy\'ün bir de şöyle güzel bir tarafı var.Az yoğunluklu yapılaşma var,az katlı yapılar var.Binalar arası mesafe her ne kadar birbirine yakın da olsa ama sonuçta genelde yaygın kat 5,5\'in üzerine,5-6\'nın üzerine bina sayısı az.Hadi çok zorladınız 10.10\'un üzerinde,10 katın üzerinde bina sayısı az.Bu noktada kentsel dönüşümde iyi fırsatlar sunuyor.Yanlış mı düşünüyorum bilmiyorum ?

Hakan Gökçe : Kesinlikle doğru düşünüyorsunuz.Oturmak için Çekmeköy ve Sancaktepe bölgesinin ben gerçekten uygun olduğunu düşünüyorum.Şu an tek bir sıkıntısı var o da ulaşım problemi.Ulaşım probleminin çözüldüğü noktada İstanbul\'un oturmak için çok uygun bölgelerinden biri olacağını düşünüyorum kaldı ki havasını da biliyorsunuz.Oralarda orman arazileri çok olduğundan dolayı ve dediğiniz gibi az yoğunluklu yapılaşma olduğundan dolayı kesinlikle İstanbul\'un önümüzdeki dönemlerinde yükselen bir trendi olacağını düşünüyorum.

Tebernüş Kireçci : Evet.Peki,sizin uzun yıllar bir Amerika,A.B.D tecrübeniz var ?

Hakan Gökçe : Evet.

Tebernüş Kireçci : 9 yıl ?

Hakan Gökçe : Evet.7,5-8 yıl gibi bir Amerika\'da kaldım.Master yapmıştım orada.Master yaptıktan sonra burada işler nasıl oluyor deyip bir 5 sene de çalıştım.

Tebernüş Kireçci : Peki,anladım.Eşiniz Amerikalı değil değil mi ? Türk ?

Hakan Gökçe : Yok,hayır.Türk.

Tebernüş Kireçci : Genelde öyle olur,oradan bir kız alınıp gelinir,evlenilir.Peki.İnşaat açısından baktığınız zaman arada ne görüyorsunuz ? Ne gibi farklılıklar var ? Veya benzerlikler var böyle de sorabilirim soruyu.

Hakan Gökçe : Şimdi şöyle söyleyeyim Amerika’yla Türkiye arasında bir benzerlik biz biraz daha ileriyiz bunu söyleyebirim.Neden ? Hemen bunun altını dolduracak bir cümle söyleyeyim.Çünkü oradaki yapılar çok eski yani 50-60-70 hatta 100 sene önce yapılmış yapılar var Amerika\'nın çoğu yerinde.Bir de oradaki yoğunluk çok az.Türkiye’deki gibi toplu konut yani şöyle söyleyeyim 100 daireye 150 konut şeklinde değil de onlar genelde bizim villa diye tabir ettiğimiz müstakil evlerde yaşıyorlar.Yoğunluk çok az,onlar daha farklı ...

Tebernüş Kireçci : Manhattan hariç ama değil mi ?

Hakan Gökçe : Manhattan hariç tabii.Şimdi onların şehirlerinden downtown diye tabir ettikleri bölgelerde yüksek yapılı,yüksek katlı yapılar olur.Onların oturdukları yerlerde,ikamet ettikleri yerlerde genelde müstakil evler olur.

Tebernüş Kireçci : Evet,peki.Başka ? Bu kadar mı Amerika’yla Türkiye\'nin özellikleri ?

Hakan Gökçe : Yani Amerikayla Türkiye\'nin arasında ...

Tebernüş Kireçci : Peki,az katlı yapılar çok teşvik ediliyor hükümet politikası olaraktan,devlet politikası olaraktan da teşvik ediliyor.İstanbul\'da ve Türkiye\'de villalar çok başarılı olamadı yani şu çok iyi bir villa markası diyebileceğimiz bir markamız yok.Var mı ?

Hakan Gökçe : Çünkü fiyatları çok yüksek.Onunda ben şundan kaynaklandığını düşünüyorum : İstanbul\'da merkeze doğru yaklaştıkça arazi fiyatları çok yüksek olduğu için,bundan bir müteahhit firmanın kar edebilmesi için yüksek fiyatta satması gerekiyor.Ya yoğun bir konut yapıp 3-4 daire,5-10 daire çıkartacaksınız ya da bir villa yapacaksınız ki bütün fiyatı onun üzerine koymanız gerekiyor.Villaların fiyatları çok yüksek olduğundan dolayı bu şekilde bir ivme kazanamıyor.

Tebernüş Kireçci : A.B.D\'ye döneceğiz ama ondan önce bir noktaya değinmek istiyorum.Tahmin ediyorum gelecek yıllar özellikle İstanbul\'da villaların daha fazla ön plana çıkacağı yıllar olacak.Niye ? Şu an ortalama 2,5-3 emsal işte Anadolu Yakası\'nda,Ataşehir\'de.

Hakan Gökçe : Evet.

Tebernüş Kireçci : 2,5-3 emsal binalarda oturan insanlar,bunların borçları bittikten sonra biraz daha az yoğunluklu yapılara yönelecekler,az yoğunluklu yapıları tercih edecekler diye düşünüyorum.Gelecek birkaç yılın trendi,daha doğrusu yeni trendde villalar daha değerli olacak diye düşünüyorum çünkü çok yoğun da bekarlar yaşayabilir,dullar yaşayabilir ama çocuklu ailelerin yaşaması bana çok zor geliyor.

Hakan Gökçe : Ben de aynı fikirdeyim.Şöyle söyleyeyim ben de fikrimi,sizinle paralel bir fikre sahibim.İstanbul\'un kuzeyinde özellikle bu 2-B arazileri çözüldükten sonra ki genelde İstanbul\'un kuzeyinde bu araziler orada yoğunluk az imar çıktığı noktada arsaların da değerleri belirli bir düşüş yaşadıktan sonra orada müstakil ev yani villa üretip uygun fiyatlardan satmak kolay olacağından kesinlikle insanların konut alışları o yönde olacaktır.Ben de aynı fikirdeyim.

Tebernüş Kireçci : Peki 2-Blerle beraber arsada düşüş bekliyor musunuz ?

Hakan Gökçe : 2-Blerle beraber bun 2-Blerin ne şekilde piyasaya çıkacağına bağlı yani hangi fiyatlarla çıkacağına bağlı2-Blerin ama bir arz olacağından dolayı,bir arsa arzı olacağından dolayı arsaların fiyatlarında düşme olabilir.Bu tabii merkeze yaklaştıkça sıfıra inecektir.

Tebernüş Kireçci : Anladım.Geriye dönüp baktığınız zaman son 7-8 yılda ben 2008 yılında İstanbul\'da arsa fiyatlarında düşüş bekliyordum.Özellikle o global krizden dolayı bir miktar da olsa bir gerileme olur diye düşünüyordum ama bakıyoruz ve görüyoruz ki her geçen yıl arsalar daha değerli hale geliyor.2-B\'de şöyle bir şey var bu da çok önemli arsalar böyle çok kısa sürede daha doğrusu 2-B arazileri çok kısa sürede arsaya dönüşemeyecek,imar uygulaması zaman alacak diye düşünüyorum.Yanlış mı düşünüyorum ?

Hakan Gökçe : Ben de aynı fikirdeyim.İmar uygulaması ama kentsel dönüşüm İstanbul\'un bir deprem tehlikesi var bunu hepimiz biliyoruz.Eğer kentsel dönüşüm,şu an kentsel dönüşüme de hız verilmiş durumda bunlar hızlı bir şekilde imara dönüştürülürse bu İstanbul\'un faydasına olacaktır.Bunu İstanbul\'u yönetenler de bildiği için ben bunun biraz daha hızlı olacağı kanaatindeyim.

Tebernüş Kireçci : Peki kentsel dönüşümün hızlı olacağını düşünüyor musunuz ?

Hakan Gökçe : Kentsel dönüşümün hızlı olacağını ne kadar hızlı yaparsak o kadar iyi diye düşünüyorum çünkü İstanbul dönüştürülmek için çok büyük bir kent.Bunu kim olursa olsun çok zor bir iş.Bunu hep beraber yapmaya çalışacağız mutlaka ama ben başarılı olacağına inanıyorum kentsel dönüşümün.

Tebernüş Kireçci : En azından başarılı olmasını istiyorsunuz ?

Hakan Gökçe : Ben başarılı olacağına da inanıyorum.

Tebernüş Kireçci : Ama uygulamaya baktığımız zaman,şimdi Fikirtepe\'yi düşünün.Fikirtepe\'de işte İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş bütün ağırlığını koydu.Bu örnek,Zeytinburnu\'nda istiyordu ama kısmet olmadı,Fikirtepe\'de karar kıldı,bütün ağırlığını koydu.2.07 emsalden 4.17 emsale çıkarttı.

Hakan Gökçe : Evet.

Tebernüş Kireçci : Tek istediği şey siz birileriyle anlaşın.Şununla anlaşın da demiyorlar,siz birileriyle anlaşın kendi aranızda çözün şeklinde 1 yıl önce başladı ama 1 yılda alınan çok da fazla ciddi bir mesafe yok.Halkın beklentisi çok yüksek işte çantacı sıkıntısı var.Aradaki dönemlerde ne olacağı bir sürü belirsizlik içeriyor.Normalde Büyükşehir Belediyesi bu kadar insiyatif kullanmışken bu kadar işleri kolaylaştırmışken şimdiye kadar temellerinin atılıp inşaatın başlamış olması gerekiyordu.Yanlış mı düşünüyorum ?

Hakan Gökçe : Yok doğru düşünüyorsunuz.Buna da zamanla alışacağız diye düşünüyorum.Şöyle ki oradaki halkla konuşulduğu noktada doğru bilgilendirmeleri gerekir diye düşünüyorum çünkü orada 2 dairesi olan ben nasıl buradan 4-5 daire alırım diye düşünüyor.Muhtemelen o yüzden bu süreçte bir gecikme var ama doğru bilgilendirildiği zaman 2 dairesinde ya da şöyle söyleyeyim 1 dairesine karşılık aldığı bir dairenin diğer dairesinden çok daha fazla para ettiğini düşündüğünde ve o dairede oturduğu zaman gerek sosyal olarak gerek de tüm trendleri göz önünde bulundurup daha iyi bir yerde yaşayacağını düşündüğünde buna inandırıldığında ben kesinlikle bu işin hızlı bir şekilde sonuçlanacağını düşünüyorum.

Tebernüş Kireçci : Bir de başka bir şey var tabii.Fikirtepeyle siz görüştünüz mü bilmiyorum,orada bir ofis kurmadınız herhalde değil mi ?

Hakan Gökçe : Yok,hayır kurmadık ama oradan arkadaşlarımız var onlarla görüşüyoruz.

Tebernüş Kireçci : Temaslarınız oldu,görüşmeleriniz oldu.

Hakan Gökçe : Evet,evet.

Tebernüş Kireçci : Aslında halkın %-60,%70\'i iyi niyetli yani bu işin bir an önce çözülmesini istiyor %80-%90lara kadar.Sorun çıkartan kesim %1,%2,%3lük kesim,sıkıntılar da orada başlıyor.

Hakan Gökçe : Ama buna da müdahale ediliyor şu an biliyorsunuz yeni kat mülkiyet yasasıyla bunlara da müdahale edilecek artık.Olması gereken de bu diye düşünüyorum.

Tebernüş Kireçci : Oradan da başka bir noktaya gelecektim,siz getirdiniz.Hani kentsel dönüşüm yasası falan önemli yasa bunun yasasının olması çok güzel ama ondan önce de kat mülkiyet kanununa bir iki madde ekleyerekten çok rahat bir şekilde bu sorun çözülebilirdi diye düşünüyorum.Niye ? Ne eklenebilirdi ? İşte bir adada veya bir sitede kentsel dönüşümün olabilmesi için,kentsel dönüşümün gerçekleştirilebilmesi için yapılması gereken şey salt çoğunluk veya üçte iki çoğunluğun sağlanması.Bir başka madde de belediyeler,kamu riskli gördüğü adalarda yıkım kararı alabilir şeklinde bir tane iki tane maddeyle bu iş çok rahat bir şekilde çözülürdü.Bu iş için özel yasa yapmaya şunu yapmaya bunu yapmaya bu kadar gerek var mıydı bilmiyorum çok abartıldığını düşünüyorum.Yanlış mı düşünüyorum,doğru mu düşünüyorum ?

Hakan Gökçe : Yok,ben şimdi onun ek bir madde olarak falan değil de ben genel olarak aynı fikirdeyim.Kesinlikle bunun bu şekilde çözülmesi lazım yani bu salt çoğunluk,üçte iki çoğunluğu yakalandıktan sonra kesinlikle bu işlemin yapılması gerekir diye düşünüyorum çünkü hiçbir zaman sizin de bildiğiniz gibi bir binada da oturuyor olsanız 10 daireli bir binada bırakın onda onu,onda dokuzu bile sağlayamazsınız.Bu böyledir.Mutlaka olmasını istediği halde red oyu veren insanlar da olur.Bu kaldı kş burada bir rant var.Fikirtepe\'den bahsettiğimiz noktada insanlar tabii ki daha fazlasını almak isteyeceklerdir.Buna farklı,daha kuvvetli bir elle müdahale edilmeli,yasayla müdahale edilmeli çünkü deprem anında gerçekten çok büyük sıkıntılar yaşanacak.Biz bunu mümkün olduğu kadar,elimizden geldiği kadar aza indirgemeliyiz,yapmamız gereken de bu.Ben de sizinle aynı fikirdeyim mutlaka bir müdahale olması gerekiyor.

Tebernüş Kireçci : Peki.Kısa bir reklam arası veriyoruz sonra kaldığımız yerden devam edeceğiz.Sevgili izleyiciler Türkiye ekranlarının tek günlük emlak programında kısa bir reklam arasından sonra konuğumuz Hakan Gökçeyle kaldığımız yerden devam edeceğiz. Sevgili izleyiciler Türkiye ekranlarının tek günlük emlak programında kısa bir reklam arasından sonra konuğumuz Hakan Gökçeyle kaldığımız yerden devam ediyoruz.Evet kentsel dönüşümü konuşuyorduk.

Hakan Gökçe : Evet.

Tebernüş Kireçci : Buradan tekrar bir A.B.D\'ye dönüş yapalım isterseniz.Yapı teknolojisi açısından,inşaat teknolojisi açısından karşılaştırırsanız ne görüyorsunuz Türkiye’yle Amerika arasında ?

Hakan Gökçe : Şimdi şöyle söyleyeyim öncelikle Amerika\'da biraz önce bahsettiğimiz downtown dediğimiz uzun katlı,yoğun emsalli yapılan yerlerde çelik yapılar kullanılıyor.İnsanların ikamet ettikleri yerlerde genelde ahşap yapılarla yapılıyor.Türkiye\'de biliyorsunuz ki biz uzun binalarımız da olsa villalarımız da olsa tamamında beton kullanıp o teknolojiyi uyguluyoruz.İki ülke arasındaki teknoloji farkı bu.Kullanılan inşaat teknolojisi.

Tebernüş Kireçci : Peki.Orada bir ara verelim şunu soracağım.Neden çelik veya ahşap kullanılıyor ve hangisi doğru ? Siz aynı zamanda inşaat mühendisisiniz.

Hakan Gökçe : Evet,evet.

Tebernüş Kireçci : Hangisi daha doğru ?

Hakan Gökçe : Şimdi şöyle ki onlarda alışagelmiş bir olay ahşabı kullanmak.Onlar tek katlı binalarda ahşap kullanmak bu malzemenin maliyetiyle de alakalı aynı zamanda 100 yıldır bu işi yaptıkları için onlara kolay gelmiş öyle başlamışlar.Şu anda Amerika\'da bunun maliyeti düşük olduğu için onlar müstakil evlerinde ahşap kullanıyorlar o şekilde bir sisteme alışmışlar o sistemle devam ediyorlar.Uzun yapılar da çelik kullanmak da,uzun yapılarda çelik kullanmayı öneren mühendisler de var,beton kullanmayı öneren mühendisler de var.Onlar demiri tercih etmişler,çelik binaları tercih etmişler.Çelikle yapıyorlar uzun binalarını.

Tebernüş Kireçci : Peki çeliklerin salınımı daha fazla değil mi ?

Hakan Gökçe : Salınım mutlaka ki daha fazla yani deprem anındaki davranışı bu yine tabii tezlere konu olmuş bir olay aslında betonarme bina ve çelik binalar şöyle ki 2011 olaylarında 2009.Yok 2011 çünkü oradaydım ben.

Tebernüş Kireçci : 2001 ?

Hakan Gökçe : 2001 pardon.2001\'de yıkılan binaları hatırlıyor musunuz ?

Tebernüş Kireçci : 11 Eylül 2001.

Hakan Gökçe : 11 Eylül 2001 evet.Oradaydım ben yıkıldığı zaman New York\'taydım.Şimdi o çelik bir binaydı biliyorsunuz.Eğer o beton olsaydı o binanın yıkılmayacağını söyleyen tezler de var.Bu kesinlikle görüşle ilgili.Uzun bir binanın çelik veya betonarme yapılması.

Tebernüş Kireçci : Peki.Sağlık açısından baktığımız zaman hangisi daha iyi ?

Hakan Gökçe : Sağlık açısından baktığımız zaman ben ahşap yapıların yani müstakil olanlarından bahsediyorum 1-2 katlı yapıldığı zaman ahşap yapılabiliyor biliyorsunuz,ben ahşap yapıların birazcık daha betonarmelere göre daha iyi olduğunu düşünüyorum çünkü ben onun,o yapının yaşadığını düşünüyorum.Betonarme biraz daha soğuk 1-2 katlı bir villada.Ahşap biraz daha iyi diye düşünüyorum.

Tebernüş Kireçci : Başka ? Sağlık açısından hangisi faydalı ?

Hakan Gökçe : Sağlık açısından faydasını ...

Tebernüş Kireçci : Doktor değilim diyebilirsiniz.

Hakan Gökçe : Ya tabii ki doktor olmadığım için ben onu bilemiyorum ama yani ahşap bir binada yaşamak daha sıcak onu söyleyebilirim size.Daha sıcak yani betonarme gibi değil.

Tebernüş Kireçci : Bir de son yıllarda daha doğrusu önümüzdeki yıllarda Türkiye\'nin trendi olacak bir konu var.Çevreci binalar ve çevreci yapılar.

Hakan Gökçe : Evet.

Tebernüş Kireçci : A.B.D buna her şeyde olduğu gibi daha önce başladı.Malzeme kullanımında da daha ön planda çevreci malzemelerde değil mi ?

Hakan Gökçe : Evet.Yenilenebilir malzemeler kullanıyorlar.Kendi kendini yenileyebilecek malzemeler kullanıyorlar.Bu Amerika\'da son 1o yıldır uygulanan bir sistem bu.Genelde yeni yapıların tamamında bunları kullanıyorlar.Ben de şimdi Türkiye\'de de 1-2 yıldır böyle bir trend var.Önümüzdeki zamanlarda bütün Avrupayla birlikte Türkiye\'nin de yeni yaptığı tüm yapılarda bunu uygulayacağını düşünüyorum.

Tebernüş Kireçci : Evet.Bir de mesela su,doğal gaz enerji kaynaklarının daha az kullanıldığı alternatifler,ürünler,ona göre ürün gamları işte daha az su tüketebileceğiniz bir musluk veya sifon veya daha az elektrik kullanabileceğiniz bir oda sistemi,aydınlatma sistemi daha ön plana çıkıyor.Türkiye için İstanbul için bunlar çok geniş şeyler ama geleceğin trendleri olacak çok büyük bir ihtimalle.

Hakan Gökçe : Kesinlikle öyle düşünüyorum.Şimdi bunlar yeni ürünler oldukları için biliyorsunuz ürünün ilk çıktığında fiyatları yüksek olur.Bunu fazlalıkla kullanmak istediğiniz zaman fiyatlarının mutlaka düşüyor olması lazım.Zamanla bu fiyatları düşeceğinden 8-10 sene sonra hep birlikte göreceğiz tamamiyle bu tür ürünler kullanılmaya başlanacak.

Tebernüş Kireçci : Peki.Kat planları açısından bakarsanız nasıl değerlendirirsiniz iki ülkeyi ?

Hakan Gökçe : Kat planları açısından baktığımız noktada şöyle söyleyeyim Amerikadaki evlerde mutfak genelde açık olur hatta yani%95\'inde diyebilirim yani salonun içerisindedir.Amerikan mutfak dediğimiz odur zaten,salonun içerisinde olur mutfak.Müstakil evlerini düşündüğümüz zaman Amerika\'da ok büyük bir salon olur belki bir yatak odası olurgiriş katta,altta basement dedikleri bir bodrumları olur işte mutlaka bir garajları olur,kapalı garajları olur.Üst katta yatak odaları olur zaten Türkiye\'de yapılan villalarda da,müstakil evlerde de aşağı yukarı aynı sistemler kullanılıyor sadece mutfaklar ayrı yapılıyor çünkü bizim kültürümüzde belki yapılan yemeklerden dolayı onlar çünkü fazla yemek de yapmıyorlar mutfaklar kapalı oluyor.Biz Amerikan mutfak kullanmıyoruz.

Tebernüş Kireçci : Evet.Peki odaların şekli şemali ?

Hakan Gökçe : Odalar da aşağı yukarı yani bizim müstakil evleri kıyaslamak gerekiyor çünkü onların binaları bizimkilerden biraz daha farklı,apartmanlarından bahsediyorum yoğun emsal yapılmış yapılarından.Müstakil evler birbirlerine çok benziyor.Mutfakları dışında çok büyük bir fark göze çarpmıyor açıkçası.Odaların metrekaresinde de bizim villalarımızda,müstakil evlerimizde büyük metrekareler kullanılıyor.20 metrekare,18 metrekare gibi büyük odalar var.Onlarda da aynı şekilde ama yüksek binalarında özellikle mülkün pahalı olduğu yerlerde.Manhattan\'dan bahsediyoruz,ben çok basit bir örnek anlatayım size.1 sene önce eşim ve çocuğumla Manhattan\'daydık.Bir arkadaşımız bir daire bakıyordu,onunla beraber biz de orada gezerken benim oğlum 2,5 yaşında,eve girdik 2+1 pardon 1+1 bir evdi.Oğlum bizim gezdiğimizi düşündü orayı,kendi odası hangisi yani bu oda o evin tamamını kendi odası gibi düşündü çünkü aşağı yukarı 35-36 metrekare falan bahsettiğim 1+1 yani oranın tamamının kendi odası olduğunu düşündü.Burası benim odam sizinki nerede dedi.

Tebernüş Kireçci : Güzel.

Hakan Gökçe : Yani o kadar küçük daireler.

Tebernüş Kireçci : Adı neydi oğlunuzun ?

Hakan Gökçe : Arda.

Tebernüş Kireçci : Arda.Anladım,peki.Arda 1+1\'i beğenmedi ?

Hakan Gökçe : 1+1\'i kendi odası sandı.

Tebernüş Kireçci : Bize ayrılan sürenin sonuna geldik ama ne kadardı 1+1\'in fiyatı ?

Hakan Gökçe : 1+1\'in fiyatı 650.000 dolardı.

Tebernüş Kireçci : Kaçıncı kat ?

Hakan Gökçe : Sanıyorum 24-25 o civarlarda olması lazım yani yüksek.

Tebernüş Kireçci : Peki kiraya verilecek olsaydı ne kadardı kira çarpanı ?

Hakan Gökçe : 2200-2300 dolar.

Tebernüş Kireçci : 2300lük kira çarpanından bahsediyorsunuz.Ataşehir ortalaması.

Hakan Gökçe : Evet.

Tebernüş Kireçci : Peki.Bize ayrılan sürenin sonuna geldik.Sevgili izleyiciler Türkiye ekranlarının tek günlük emlak programında bugünkü konuğumuz Hakan Gökçeydi.Hakan Gökçeyle İstanbul\'un Anadolu Yakası\'ndan başladık A.B.D\'ye kadar uzandık.Yarın yeni bir konu ve konukla kaldığımız yerden devam edeceğiz.İyi günler efendim.

kişi Facebook'ta beğendi
5978 kişi bu videoyu izledi
5978 kez izlendi
vialand iletişim video , yalin evler video , batisehir videolari , istanbul başakşehir video , emlakdr video ant yapı , emlak kulisi emre maraşlı video , inşaat videoları indir , aybars video ,
Şuanda 13 kişi toplam 2.866 video'nun keyfini çıkarıyor.
emlakkulisi.TV: