Tebernüş Kireçci'nin Skyturk'teki Emlak Kulisi programının 12 Ekim 2011 konuğu : Erden Timur

Paylaş:2. Bölüm

Paylaş:
Emlak Haberleri

Proje Adı

: Tebernüş Kireçci'nin Skyturk'teki Emlak Kulisi programının 12 Ekim 2011 konuğu : Erden Timur

Firma

:

Lokasyon

: İstanbul

Video Sayısı

: 2

Video Tarih

: 2011-10-12 14:00:40

Görüntülenme Sayısı

: 11149

Video No

: 1981

Etiketler

: skytürk emlakkulisi , skyturk emlak kulisi programı , 12 ekim emlak kulisi konuğu erden timur , Tebernüş Kireçci'nin Skyturk'teki Emlak Kulisi programı , skyturk emlakkulisi , tebernüş kireçci skyturk programı , tebernüş kireçci emlak kulisi , tebernuskirecci.com.tr , timur gayrimenkul erden timur ,

Video Açıklaması

: Bölüm 2 | Tebernüş Kireçci: İyi günler sevgili izleyiciler Türkiye ekranlarının tek günlük emlak programı Emlak Kulisi’ne hoş geldiniz. Bugünkü konuğumuz Timur Gayrimenkul Genel Müdürü Erden Timur. Erdem Timur’la İstanbul konut piyasasını ve ofis piyasasını konuşacağız. Hoş geldiniz diyorum efendim.

Erden Timur: Hoşbulduk.

Tebernüş Kireçci: Önce bu Nef’ten başlayalım sizin markanızdan Nef nereden geliyor? Adınız değil soyadınız değil…

Erden Timur: Evet bu hep bize sorulan bir soru Nef, nefesten geliyor. Bizim marka kültürümüzü yansıtmak için daha doğrusu idealimizi marka yaptık biz. Aslında holding şirket Timur Holding orada soyadımız var. Bizim için hayatta ilk alınan şey ve son verilen şey nefes herkes için bu felsefi açıdan da fiziki açıdan da dini açıdan da her açıdan böyle değiştiremediğimiz bir şey o yüzden aldığımız her şeyi geri vermek için yatırımlarımızda kendi holding felsefemizde böyle bunu kendi markamıza düsturumuza marka edelim diye düşündük Nef oradan geliyor.

Tebernüş Kireçci: Anladım peki işler nasıl gidiyor?

Erden Timur: İşler maşallah diyeyim gayet iyi gidiyor. Projeler zaten bugüne kadar olanların hepsi satıldı. O yüzden işler çok iyi daha başka bir şey diyemem o konuda.

Tebernüş Kireçci: Şimdi Nef Gayrimenkul deyince aklımıza gelen şey 24 odalı 1+1 esprisi falan. Pek İstanbul’da ve Türkiye’de uygulanmış örneği yok ne olacak yani tüketiciler bir projeniz oturduğu zaman bir sitenizde yaşadıkları zaman diğer sitelerden farklı olaraktan neye sahip olacaklar?

Erden Timur: Şöyle aslında bu dünyada da ilk defa uygulanan bir şey uluslar arası patenti de bize ait. Biz yaklaşık 5 senedir bunu uyguluyoruz. Genel mantığı şu aslında kocaman bir evimiz olsa neler olsun isterdik diye insanlara sorduk. Kocaman evimizde istediğimiz şeyler örneğin sinema olsun isterdik, bir kapalı basketbol sahası olsun, çocuk piyano çalışıyor ona özel bir müzik stüdyosu olsun, gibi gibi 24 tane fasilte bunlar olduğu zaman ne yapıyoruz diye baktık. Bunlar olduğu zaman sinemamız olsa 5 bin metrekare bir evimiz olsa altında haftada 1 defa veya 2 defa kullanıyoruz bunu. Geri kalan zamanlarda da boş kalıyor. Gerçekten 5 bin metrekare bir evin sahibinin davranış psikolojisinden yola çıktık dedik ki evet bunları binamızın altına ve bazı mekanlarına binamızın üstüne koyalım. Sizin eviniz olsun 1+1, 2+1, 3+1 normal yaşamınıza karışmıyoruz isterseniz 5+1 evinizde olabilir ama onun dışında kullandığınız zamanlarda sizin olan kullanmadığınız zamanlarda da para ödemediğiniz bir yer olsun. Buna çok küçük bir örnek misafir odaları oluyor evlerimizde, o odaları boşuna satın alırız, senede 10 defa 15 defa misafirimiz kalsın diye, boşuna kiralarız ısıtırız soğuturuz masraf ederiz sadece senede 10 defa kullanacağız diye. Burada evinizin altında misafir odaları var özel tasarımcılar tarafından dizayn edilmiş sizin evinizdeki misafir odasında çok daha şık misafiriniz geldiği zaman rezerve ettiriyorsunuz odayı sadece kullandığınız da ödüyorsunuz.

Tebernüş Kireçci: Peki odanın kullanma maliyeti ne? Bir oda sahibi olmayı aşıyor mu yoksa biraz sınırlı bir ücret mi söz konusu?

Erden Timur: Kullanma maliyeti de şu sadece oranın sinema için verebilirim örneğin sinema için verebilirim veya misafir odası içinde evinizde olsaydı o mekan neyini ödüyorsunuz işte elektrik giderini, ısıtma soğutma giderini, temizlik giderini ödüyorsunuz bunda da sadece bu giderleri ödüyorsunuz. Zaten sistemin mantığı şu sosyal tesisler işleyemediği için çok fazla olarak bir çok sitede bu oradan çıkmış e sosyal tesisler niye böyle sosyal güzel imkanlar sunmasına rağmen işlemiyor. Çünkü toplu kullanılmak ve toplu ödenmek zorunda yani düşünün 4 kişilik ailede bile ya birlikte bir şey yapalım dediğiniz de yapmanız bugünkü İstanbul şartlarında kolay olmuyor. Biz 500 kişilik bir sitede 10 kişiyi birlikte hareket ettirmeye çalışıyoruz. Diyoruz ki bu evinizin bir odası kullanırsınız kullandığınız zaman ödersiniz sadece o masraflarını ödüyorsunuz başka bir şey değil. Mesela bir sinemayı 20 liraya kullanabiliyorsunuz 25 kişilik bir sinema 3 kişi kullansanız 7 lira gibi bir rakam bunun içerisinde amortisman bedeli var eskime bedeli olarak. Aslında israf olan şeyi 5 bin metrekare kocaman bir eviniz olsaydı kullanmadığınız zamanlarda israf edeceğiniz şeyi başkalarıyla paylaşıyorsunuz yani öyle de bir eviniz olsaydı yine haftada 2 gün kullanacaktınız şimdi de aynısını kullanıyorsunuz.

Tebernüş Kireçci: Peki bu konseptteki ilk evi ne zaman göreceğiz?

Erden Timur: Bu konseptteki ilk evi şu an Kemerburgaz projesi tamamlandı orada yarın görebilirsiniz.

Tebernüş Kireçci: Yaşam başladı mı?

Erden Timur: Satışına da bittikten sonra başladık sırf bu konsepti birçok insana gösterebilmek için. Satışına orasının yeni başladık ve orada da çok az şey vardı diyeyim, 1 ay içerisinde de yaşam başlamış olacak.

Tebernüş Kireçci: 1 ay sonra böyle bir şey görülebilir

Erden Timur: Görülebilir evet

Tebernüş Kireçci: Peki ısrarla vurguladığınız bir konu var tavan yüksekliği. 4 metre yükseklikte ki tavan yükseklikleri pek alışık olunmayan bir şey. Neden böyle hacim ve tavan yüksekliği vurgulanıyor burada neyi hedefliyorsunuz ve İstanbul’a bir bütün olarak baktığımız zaman aslında Kiptaş ile başlayan TOKİ ile devam eden konutlarda tavan yükseklikleri çok düşük 2.50’lerin altına bile inmeye başlamıştı ama son yıllarda hacme fazla dikkat çektik o sayede yükseliş başladı bu sevindirici bir haber. Neden 4 metrelik tavanlar?

Erden Timur: Şöyle aslında yıllarca zaten yüksek tavanlı oldu.

Tebernüş Kireçci: Osmanlıda biliyorsunuz sivil mimari 7 metrelik evlerden oluşur. Yoksullar 4 metrelik evlerde yaşar. İşte Akaret Evleri, İstanbul’un ilk sosyal konut projesidir.

Erden Timur: Aynen öyle şu an gidip görebiliyoruz aynen bu mantıkla. Aslında baktığımız da biz istatistiği çok yanlış değerlendiriyoruz kimi zaman hani son 50 yılın sanayi devrimi sonrası istatistiği ile hareket ediyoruz. Aslında insanlar çok uzunca yıllar zaten alçak tavanlı evlerden çok çok daha uzunca yıllar yüksek tavanlı yerlerde oturdular. Dolayısıyla insana aslında alışagelmiş olan yüksek tavanlı. Aslında biz olması gerekeni yapıyoruz çokta farklı bir şey yapmıyoruz. Ve şöyle düşünmek gerekiyor insanoğlu işte bunun 10 binlerce yılda tavan limiti olmadan da yaşadı. Mağaralarda yaşıyordu evet çünkü baktığımız zaman 100 yıllık, 200 yıllık, 500 yıllık bir istatistik değerinin 10 bin yıllık bir istatistik ve yaşam değerinin yanında tabii ki kıymeti harbiyesi var ama çok şey değil dolayısıyla insanoğlu sınırsız olsun istiyor da bizi maliyetler 4 metreye sınırlıyor. Yaşanması gereken şey işte Osmanlıda olduğu gibi, Avrupa mimarisinde olduğu gibi, Asya mimarisinde olduğu gibi 4 metre burada olması gereken bir şey biz her projemizde bu metrelere yakın brüt yükseklikler vermeye çalışıyoruz. Kimilerinde net yükseklik olarak hatta loft daireler yapıyoruz belli bir kısmı yüksekliği 6 metre oluyor çok daha ferah oluyor yani temel amacı bu.

Tebernüş Kireçci: Norman Foster’ı konuşalım bir de ne yapacaksınız Norman Foster’la? Bu konseptle devam mı ettireceksiniz bu bir izleyici sorusu?

Erden Timur: Şöyle Norman Foster’la ne yapacağız? Biz Norman Foster’la uzun süreli bir anlaşma yaptık. İstanbul’da projeler geliştireceğiz, sadece İstanbul’da değil Brooklyn’de ve Dallas’ta projeler geliştireceğiz birlikte. Onun dışında da Norman Foster’la bir Ar-Ge anlaşması yaptık yine bize ait olan patenti bir fikrimiz vardı. Bizim firma olarak 26 tane fikir patentimiz var tasarım patenti yanı sıra.

Tebernüş Kireçci: Siz gayrimenkul yapmıyorsunuz fikir geliştiriyorsunuz parayı oradan mı kazanmayı düşünüyorsunuz?

Erden Timur: Aynen öyle aslında. Para katma değerden kazanılması gereken bir şey hani bütün olarak elbette emeğin karşılığı olacaktır ama asıl kazanılması gereken şey yarattığınız katma değer. Dolayısıyla aslında herkes fikrinden vizyonundan para kazanıyor. O yüzden Norman Foster’la biz bir patenti bize ait olan bir fikrimiz vardı bunu argesi için uzun yıllık bir anlaşma yaptık. Şu an hem projelerin yanı sıra hem de birlikte arge geliştiriyoruz ki izleyicilerimizde kimisi biliyordur belki ama Norman Foster dünyadaki en büyük ve en önemli mimari grup ve gerçekten onunla çalışan ilk Türk firma biziz.

Tebernüş Kireçci: Ama Emaar’da çalışıyor Dubai kökenli mi sayıyorsunuz onu?

Erden Timur: Tabii yabancı firmalar dışında Emaar’da çalışıyor ama Türk bir firma olarak biz çalışıyoruz Norman Foster’la.

Tebernüş Kireçci: Peki Norman Foster imzası taşıyan ilk projeyi ne zaman göreceğiz?

Erden Timur: İddialı bir proje düşünüyoruz. Sözümüzü söyledikten 1 yıl içerisinde göreceğiz.

Tebernüş Kireçci: Bende iyi bir hafıza var zaten 12 Ekim 2012’de telefon açarım sorarım ne oldu Norman Foster’lı proje diye

Erden Timur: Ondan eminim o yüzden çekinerek cevap veriyorum.

Tebernüş Kireçci: Gelelim yabancıların mülk edinme yasasına. Bu ciddi bir beklenti oluşturdu sektörde. Siz ne görüyorsunuz piyasada?

Erden Timur: Ben çalışmaları çok değerli buluyorum. Sayın bakanında bu müjdeyi vermesini çok değerli buluyorum. Bunun üzerine gidilerek bu yasanın kesinlikle çıkarılacağını düşünüyorum. Burada şu var yasa bir anda 10 milyarlarca dolar getirir getirmez hususunda bir şey var. Bu kesinlikle çok önemli bir katkı şu anlamda evet Türkiye’nin cari açık sorununa çok önemli bir katkı. İstihdam sorununa çok değerli bir katkı çünkü bizim sektörümüz istihdam çarpanı çok büyük bir sektör. Onun haricinde de tabii ki devletin güvenlik prensipleri bu anlamda çok önemli. Fakat mülk edinme dediğimiz sektörü hem hacimsel olarak, cirosal büyüklük olarak bu kıymetlendirecek, hem sektörü mimari anlayış olarak bir basamak atlatacak. Çünkü bunun bir Dubai örneğine baktığımız da Asya örneklerine baktığımız da bizden çok daha sonra bu işe başlamış devletlerden sıra dışı mimarilerle farklı şeyler yapılıyor. Kötü şeylerde yapılıyor elbette. Sonuçta o anlamda Türkiye’ye desteği olacak ve en önemli şey de mevcut konutların gerçekten alıcı potansiyeli sadece Türklerken, Türkiye şu an bölgesinde çok güçlü bir ülke gitgide de bu değerini arttırıyor o yüzden başkaları da başka yabancılar da olacağı için mevcut konutların da değerlenmesini hani sizinde bahsettiğiniz bu spekülasyonların olumsuz yönde gerçekleşmemesi için biz arz fazlalığı olacak ve ona da katkısı olacağına inanıyorum.

Tebernüş Kireçci: Tersten yaklaşacak olursak da bu yasanın çıkmasıyla birlikte özellikle orta sınıfın ev sahibi olması çok zorlaşacak veya bir çok insan evini kiraya verip memleketine dönmek isteyecek. Çünkü çarpanlar baya yükselecek sadece satılık fiyatları yükselmeyecek. Bu kiralara yansıyacak. Bunu nasıl görüyorsunuz ve böyle bir tehlike hissetmiyor musunuz?

Erden Timur: Elbette fiyatları yükseltecek ama sonuçta Türkiye güçlü bir devlet bu dediğiniz çok sosyal bir durum ve böyle bir şey gerçekleşirse sosyal bir sorun. Dolayısıyla şu anda ki yerli vatandaşlar ve orta sınıf için olan şeyde bu soruna çözüm üretilmek zorundadır eğer öyle bir etkisi olursa. Ama bunu bir anda milyonlarca insanın ev alacağını düşünmediğim için tabii ki fiyatları artıracak. Bu da belki şöyle bir şeye meydan verecek devletin bu konudaki hem arazi geliştirmesini ve devletin çabasıyla bu işe bir ivme kazandıracak. Bu böyle bir fırsatta yaratabilir sizin dediğiniz sorunun oluşmaması için hızlı çözümler ortaya koyulabilir ki ben bu yönde ilerleneceğini düşünüyorum.

Tebernüş Kireçci: Peki kısa bir reklam arası verelim sonra kaldığımız yerden devam ederiz. Sevgili izleyiciler Türkiye ekranlarının tek günlük emlak programı Emlak Kulisi’nde Timur Gayrimenkul Genel Müdürü Erden Timur’la reklamdan sonra devam edeceğiz.

Tebernüş Kireçci: İyi günler. Sevgili izleyiciler Türkiye ekranlarının tek günlük emlak programı Emlak Kulisi’nde Timur Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Erden Timur’la kaldığımız yerden devam ediyoruz. Gelelim İstanbul’un arsa ve arazisi sıkıntısına. Bu ne olacak arsa ve arazi sıkıntısı özellikle yabancıların mülk edinme yasası açıklandıktan sonra. Tekli konut üretmek daha zor hale gelecek yasa çıkmasa da bir arz pazarlığı olacak. Böyle piyasalar 2’li bir denklem içerisinde ne görünüyor bu noktada?

Erden Timur: Temennimiz de o yolda yasa çıkar gibi görünüyor. Yasa çıksa da çıkmada da bir arsa sorunu var. Ama arazi konusundaki arz sıkıntısında burada da bir devletin arazi üretmesi gerekiyor çünkü İstanbul’un 100 bin ölçekli planları yeni yapıldı. O yüzden planlanmış bir büyüme söz konusu olduğu için bu da devletin 100 binlik planlarla hazinenin arazileriyle bu arza destek olması gerekiyor. Bu fiyatlar nasıl orta gelir grubu hitap eder dediğimizde işte oradaki arazi fiyatları ve arazi geliştirme bu arsa sorunu çözüldüğü zaman o noktaya inebilir ama burada kesinlikle hükümet politikası gerekiyor.

Tebernüş Kireçci: Peki gelelim Büyükdere Caddesi ve o aksa. Şimdi daha öncede sık sık konuştuğumuz gibi Büyükdere Caddesi teorik olaraktan baktığımız zaman yabancıların en fazla ilgi gösterdiği cadde. Ama pratik olarak baktığımızda ise en ciddi sorun yaşanılan cadde, en fazla satış sıkıntısı yaşanılan cadde. Nasıl görüyorsunuz Büyükdere Caddesi’ni?

Erden Timur: Bunu zaman zaman sizin yazılarınızdan da okuyorum. Biz Büyükdere Caddesi’ne yakın projeler yapıyoruz.

Tebernüş Kireçci: Evet siz hiç caddeye çıkmadınız hep caddenin arka sokaklarında

Erden Timur: O yüzden oralarda ciddi satış hızları var bir satış sıkıntısı olmuyor konut anlamında. Katınız ofis mi veya şey mi onu da tam olarak bilemedim

Tebernüş Kireçci: Konut rezidanslarda Büyükdere Caddesi üzerindeki rezidanslarda

Erden Timur: O zaman bizimki ekmek bulamazsan pasta gibi oldu. Bizim o anlamda sıkıntı çekmedik ama belki Büyükdere aksında fiyatlar sorunundan dolayı sıkıntı oluyor olabilir ama…

Tebernüş Kireçci: Peki ofisleri konuşalım ofislere ne diyeceksiniz ne var anlatacağınız?

Erden Timur: Şimdi bizde orada bir ofis projesi yapıyoruz inşaatına başladık kiralamak için yaptığımız hemen Büyükdere Caddesi’ne 2. Parsel yani Kanyon’un bir 25-30 metre yanında.

Tebernüş Kireçci: Halkbank’ın meşhur burası satılık değildir tabelasının tam arkası.

Erden Timur: Tam arka çaprazı oluyor. Eczacıbaşı’nın yan tarafı oluyor. Şimdi şöyle bir şey var Türkiye’deki ofis piyasasında, Amerika’daki ofis sahiplerinin bir dernek oluşturmuşlardır yıllar önce ve bir standart getirmişlerdir. A sınıfı ofislerdeki toplantı odalarındaki hava sirkülasyon kat sayısına kadar, asansörün bekleme süresinin kat sayısına kadar bir çok şey bellidir ve metrekareler de bellidir hani hangisi neti ifade eder hangisi brütü ifade eder gibi tüm standartlar. Bunlar bina sahipleri herkesin birbirine adil, eşit ve hakkaniyetli olması için kendilerini korumak için geliştirdikleri bir şeydir. Türkiye’deki ofis piyasasındaki genel sıkıntı bence o yani neye A diyoruz neye B diyoruz. Hangi metrekareyi kiralıyoruz olmadığı için böyle bir sıkıntı var. Ama Büyükdere’de yani Levent bölgesindeki ofis piyasası için ciddi bir arz sorunu var yani hızlıca kiralayabildiğiniz ve oradaki diyeceksiniz sizden gelecek soruyu önce cevaplayayım trafik sorunu olacak. Bunların da işte master planlarla veya şu anki o ölçekli planlarla çözülmesi gerekiyor çünkü Central Business District dediğimiz İstanbul’un en değerli yeri ve bu bölgesel bir güç olacaksa, finans merkezi olacaksa, gerçekten tüm uluslar arası şirketlerin bölge merkezlerini taşıyacak bir yer olacaksa bu sorunu çözmemiz gerekiyor hep birlikte.

Tebernüş Kireçci: Peki net ve brüt dediniz aklıma bir soru düşürdünüz. Şimdi sizde sosyal alanlar biraz fazla bunları satıyor musunuz fiyatlara yansıyor mu? Bununla beraber sizin projelerinizde netle brüt arasındaki fark yüzde kaç?

Erden Timur: Sosyal donatı alanlarını satıyoruz sadece vereceğiniz hani bir restoran işletecekse yani normal evinizdeki masraf dışında tabii ki sosyal donatı alanlarına dahil değil ama bu foltom alanları sosyal donatı alanlarına dahil ve bunları satıyoruz. Burada şu olmuş oluyor zaten siz aslında oradaki 2 bin metrekare evin 5 metrekaresinin satın alarak 2 bin metrekarelik bir kullanım alanına sahip olmuş oluyorsunuz.

Tebernüş Kireçci: Peki geldim ben size 100 metrekare brüt ev aldım. Neti ne kadar bunun? Çünkü İstanbul’da brüt ile net arasındaki makas her geçen yıl açılıyor ve tüketicinin ev alanların alehine gelişiyor. Bu noktada net alan dediğimiz zaman çok açık ve net aslında ıslak zeminler dahil balkon ve teraslar dahil bir evin süpürülebilir alanları sizde bu oran yüzde kaç?

Erden Timur: Bizde 1.45 genelde projeye göre değişiyor. burada dünyadakine de bakmak gerekiyor. Şöyle aslında dünyadaki mantık şu kullanımından sonradan kira olarak para almadığınız sadece sürdürülebilir giderleri mesela otoparktan para almazsınız elektrik gideri vardır tabii ki sürdürülebilir dışındaki yerler brüt alan ifadesi satılır alan çünkü şöyle bir şey vardır genel mantıkta ya asansöründe alanı brüt alana girer mi hani o sizin müteahhidin işi terk ederek verdiği alan tamamen brüt alana girer. Dünyadaki ölçeğinde de ama bizim ofiste de yaşanılan sıkıntı konutta da var. Burada vatandaş haklı olarak şey diyor “ya ben bu kadar alıyorum, böyle oluyor diye”

Tebernüş Kireçci: Bize ayrılan sürenin sonuna geldik toparlayacak olursak birkaç cümleyle…

Erden Timur. Tabii ki buna da bir standartilizasyon getirmek lazım çünkü tüketici bu noktada her konuda bilgilendirilmesi lazım. Buna da standartilizasyon getirmemiz gerekiyor.

Tebernüş Kireçci: Umarız zamanla hallolur diyoruz bizde.

Erden Timur: Çok çok teşekkür ediyorum.

Tebernüş Kireçci: Rica ederim. Sevgili izleyiciler Türkiye ekranlarının tek günlük emlak programında bugün konuğumuz Erden Timur’du. Erden Timur’la İstanbul konut ve ofis piyasasını görüştük, konuştuk. Yarın yeni bir konu yeni bir konukla tekrar görüşmek üzere iyi günler.kişi Facebook'ta beğendi
11149 kişi bu videoyu izledi
11149 kez izlendi
vialand iletişim video , yalin evler video , batisehir videolari , istanbul başakşehir video , emlakdr video ant yapı , emlak kulisi emre maraşlı video , inşaat videoları indir , aybars video ,
Şuanda 13 kişi toplam 2.866 video'nun keyfini çıkarıyor.
emlakkulisi.TV: