Tebernüş Kireçci'nin Skyturk'teki Emlak Kulisi programının 14 Ekim 2011 konuğu : Işıl Dinçer

Paylaş:2. Bölüm

Paylaş:
Emlak Haberleri

Proje Adı

: Tebernüş Kireçci'nin Skyturk'teki Emlak Kulisi programının 14 Ekim 2011 konuğu : Işıl Dinçer

Firma

:

Lokasyon

: İstanbul

Video Sayısı

: 2

Video Tarih

: 2011-10-14 13:45:21

Görüntülenme Sayısı

: 9025

Video No

: 2008

Etiketler

: Tebernüş Kireçci'nin Skyturk'teki Emlak Kulisi programı , skyturk emlakkulisi , tebernüş kireçci skyturk programı , tebernüş kireçci emlak kulisi , tebernuskirecci.com.tr , skyturk emlakkulisi 14 ekim , 14 ekim emlakkulisi konuğu ışıl dinçer , TSKB Değerleme uzmanı Işıl dinçer , tskb uzmanı ışıl dinçer ,

Video Açıklaması

:Bölüm 2 | Tebernüş Kireçci: İyi Günler. Sevgili İzleyiciler Türkiye ekranlarının tek günlük emlak programı Emlak Kulisi’ne hoş geldiniz. Bugünkü konuğumuz TSKB Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Işıl Dinçer. Işıl Dinçer’le İstanbul konut ve emlak piyasasındaki son trendleri konuşacağız. Hoş geldiniz diyorum efendim.

Işıl Dinçer: Hoş buldum teşekkürler

Tebernüş Kireçci: Nasıl gidiyor piyasalar yıllardır bu işin içerisindesiniz artıyor mu azalıyor mu yükseliyor mu düşüyor mu? Piyasalar nasıl görünüyor? Hakem konumundasınız değerleme yaptığınıza göre

Işıl Dinçer: Bir miktar evet bahsettiğiniz gibi hakemlik rolümüz var piyasa içerisinde. Piyasanın canlandığı bir dönemdeyiz genel yıllık periyoda baktığımız da yazın biraz daha sakinler sizin bildiğiniz gibi tatiller, biraz daha sakin gider. Daha sonra eylül itibariyle bir hareketlilik başlar özellikle yıl sonu ve yılın ilk dönemine kadar. O hareketliliğin başlarındayız işte az evvel reklamlarda da gördük bir sürü yeni proje çıkıyor o hareketliliğin en büyük göstergesi projeler atağa geçiyor. Genel olarak bu şekilde.

Tebernüş Kireçci: Peki müşteriler atağa geçiyor mu?

Işıl Dinçer: Müşterinin atağa geçtiğini tabii proje sahipleri bizden çok daha yakından takip ediyorlar ama biz konut kredilerine de hizmet veren bir şirketiz TSKB Gayrimenkul Değerleme olarak.

Tebernüş Kireçci: Onun için sordum zaten bankalarda ciddi bir iş potansiyeliniz var.

Işıl Dinçer: Evet mortgage kredilerini takip ettiğimiz için aslında bu bahsettiğim mevsimsellik aynı şekilde krediler bacağında da devam ediyor. Krediler tarafında da eylül ortası itibariyle bir hareketlilik söz konusu oldu tabii bir takım bankacılığın büyüme potansiyeli ile ilgili belirlenen hedefler var 2011 yılı için işte bu hedeflerin üzerine ilk 6 ay seyretti, ikinci 6 ayın bir miktar daha altında gitmesi gerektiği çok açıktı yapılan açıklamalarda. Onun vermiş olduğu bankalar kredi vermeye çok iştahlı olmasa da tüketici tarafının iştahını onlarla ayak uydurmaya çalışıyorlar.

Tebernüş Kireçci: Bir yatırımcı olarak Işıl Dinçer var bir de yarımcı olarak Işıl Dinçer var. Bir de kızını vardı değil mi?

Işıl Dinçer: Evet

Tebernüş Kireçci: Kaç yaşındaydı?

Işıl Dinçer: 5 yaşında

Tebernüş Kireçci: Adı?

Işıl Dinçer: İdil

Tebernüş Kireçci: Şimdi İdil için bir yatırım yapacak olsanız ne alırsınız? Arsa mı alırsınız, arazi mi alırsınız, dükkan mı alırsınız ne yaparsınız?

Işıl Dinçer: Tabii 5 yaşında olması sebebiyle arsa daha yakın geliyor bana. Çünkü arsa bir sonraki neslin yatırımı diyorum ben. Doğru arsa yatırımı yapıyorsanız bir 15-20 yıl sonra çok uzun vadeli gelebilir ama çok ciddi getirilerle bugün imarsız olan o gün artık mahalleye dönüşmüş olduğuna şahit oluyorsunuz. Ama daha kısa vadeli yatırımlarsa söz konusu olan tabii ki de konut en önemli yatırım aracı artık günümüzde çünkü bir takım markalarda özellikle projenin başında x lira olan daha sonra x çarpı yüzde 10 artıyor, yüzde 15-25-30 hatta çok daha fazla oranlarda artan projelere rastlıyoruz. Arsa yatırımı için tabii bir de arsanın peşinden koşmak takip etmekte lazım yani imarı ne oldu, işte yola terk oldu mu bir kısmı terk edildi mi vesaire gibi…

Tebernüş Kireçci: Altından BOTAŞ geçiyor mu? Üstünden TEDAŞ direkleri geçiyor mu? Hepsinin kontrol etmek gerekiyor.

Işıl Dinçer: Kontrol etmek gerekiyor hakikaten

Tebernüş Kireçci: Peki dediniz ki İdil’in eğitim masrafları var anaokuluna başladı yarın ilkokuluna başlayacak, liseye başlayacak, üniversiteye başlayacak kira gelirimiz olsun diye düşündünüz. O zaman ne alırdınız?

Işıl Dinçer: Kira gelirin için aslında gayrimenkullere baktığımız da arsalar kendiliğinden amorti sürelerinden bahsedeyim biraz değerlemeci olarak.

Tebernüş Kireçci: Çok teknik davranmayın ama

Işıl Dinçer: Çok teknik değil. Arsa yatırımı işte kendi 20-25 yılda geri öder bir kiralama söz konusu olduğunda proje geliştirmeden bahsetmiyorum. Konut bugün 20 yıllara yaklaştı ama ideal 16-17 yıllardır. Ofiste ise 10-12 yıllarda kendini amorti etmeye hatta dükkanlara geldiğinde 10 yılında altında kendi amorti etme yanı yatırdığını parayı geri alama aslına bakarsanız. Bu sebeple küçük dükkanlar, tüketicinin daha kolay ulaşabileceği, daha kolay kiraya verilebilecek ana akslar üzerinde tabii metrekare fiyatları yüksek hani herkesin ulaşabileceği rakamlar değil dükkan yatırımları ama her zaman en ideal yatırımlar olmuştur. Çünkü kolay kiralanır işte kiracısı ticari bir işletmedir dolayısıyla sorunsuz olmak zorundadır zaten ticari işletmenin işleri iyi gittiği sürece ve kira dönüş süreleri de daha makuldür.

Tebernüş Kireçci: Bir de tabii daha güzel bir şey var ev ne olursa olsun, yeni evler 5 yılda dökülüyorlar ister istemez yenilemeniz gerekiyor. A tipi akıllı ofislere döndüler veya bir 10. yılda ciddi bir elden geçirmeniz gerekiyor bakım yaptırmanız gerekiyor. Dükkan öyle değil, dükkanda 4 tane duvarı veriyorsunuz al kardeşim diyorsunuz parayı sen kazanacaksın nasıl dekore edeceksen et diyorsunuz.

Işıl Dinçer: Her gelen bir yeniliyor aslında orayı

Tebernüş Kireçci: Peki İdil’in istikbalinden devam edelim o zaman. Dükkan alacaksınız 100 bin TL’niz var 200 bin TL’niz var veya 50 bin TL’niz var geriye kalana kredi kullanacaksınız. Nerede alırdınız gelişme akslarından mı alırdınız, yoksa merkezi lokasyonlarda daha oturmuş yerleri mi tercih ederdiniz?

Işıl Dinçer: Konut için gelişme potansiyeli olan yerler çok doğru çünkü yatırdığınız bir şeyi daha fazlaya satmanız gerekiyor ama dükkan için hızlı kiralamak çok önemli. Boş kalmaması lazım yani bir yerden 200 metrekareye dükkan alacağınıza yeni gelişen bir bölgeden, diğer taraftan 5 metrekareye alabiliyorsunuz.

Tebernüş Kireçci: Kapalıçarşı diyorsunuz mesela…

Işıl Dinçer: Bağdat Caddesi, İstiklal Caddesi dışında baktığımız da Acıbadem Caddesi örneğin enteresan bir şeydir hiç boş dükkan bulamazsınız orada. Küçük metrekareler vardır çok hızlı el değiştirir vesaire gibi bu tip örnekleri çok fazla İstanbul gibi büyük bir kentte. Dolayısıyla daha küçük metrekareli hem daha kolay kiralayabileceğiniz hem daha kolay ulaşabileceğiniz ama ana akslarda olan yerleri dükkanlarda tercih etmenizi şiddetle öneririm.

Tebernüş Kireçci: Anladım. Peki bir başka şey şimdi konutla siz geleceği satın alıyorsunuz yani diyorsunuz lokasyon değerlenecek, proje değerlenecek o da evlere yansıyacak diyorsunuz. Dükkanlarda değer arttı buna yönelik bir çalışmanız var mı bildiğim kadarıyla siz sürekli çalışmalar yapıyorsunuz ve yaptırtıyorsunuz. Dükkanlardaki değer artışı konutlardan daha mı aşağıda daha mı yukarıda veya paralel mi seyrediyor?

Işıl Dinçer: Bölgeye göre çok değişiyor konutlarda gelişen bir bölgede alıyorsanız ve çok talep gören bir bölge haline de geliyorsa hızlıca İstanbul’da birkaç örnek verebiliriz. Küçükçekmece, Halkalı tarafı örnek verilebilir, Ataşehir tarafı çok ciddi bir örnek zaten başlı başına, Kurtköy gelişmesini sürdüren bir bölge, İkitelli tarafında projeler çok yoğunlaşıyor ve çokta başarılı projeler çıkıyor. Bu tip bölgelere örnek Ayazağa keza aynı şekilde, şimdi Tuzla’da bir proje var nasıl gelişiyor göreceğiz. Kurtköy –Tuzla demek belki daha doğru olabilir. Bu şekilde projeler başarılı olup o bölgede yoğunlaşan projelerde olduğunda çok daha ciddi getiriler söz konusu olabiliyor. Al-sat şeklinde çıkışlar varsa işte projenin başında alıp proje belki hayata geçtikten sonra ya da hayata geçmesini takip eden birkaç yıl sonra satılması söz konusu olduğunda. Dükkanlarda ise bu ekonomiyle çok ilintili esasen bakarsanız. Evet bölge gerçeği her gayrimenkul tipinde var hiç tartışmasız ama ekonominin iyi ya da kötü gidişi önce dükkanlara yansıyor, işletmecilere yansıyor işte kapanan işletmeler oluyor gibi. İkisini bölgeler bazında değerlendirmek daha doğru olacaktır belki.

Tebernüş Kireçci: Ne aldığınızdan daha çok nerede aldığınız daha önemli diyoruz. Peki yine İdil’den devam edelim. Mesela 2 seçeneğiniz var somut isim vereyim bir tanesi Halkalı toplu konut bölgesi, gerçi tema parkla birlikte çevresi değişecek, Marmaray’la birlikte ulaşımı kolaylaşacak ama karşıda da basın ekspres yolu ve güneşli var. Geleceğin merkezi iş alanı var. Yine yatırım yapmak isteseydiniz veya yatırım yapacak kadar paranız olsaydı ne yapardınız?

Işıl Dinçer: Zor soru soruyorsunuz.

Tebernüş Kireçci: Yok zor değil bu gerçekten tüketicilerin merak ettiği sorular, izleyicilerimizin merak ettiği sorular. Onlar adına soruyorum sadece.

Işıl Dinçer: İkisinin de birbirine göre avantajları var yada dezavantajları var birbiriyle karşılaştırdığınızda. Halkalı biraz daha toplu konut bölgesi olarak gelişmiş olsa da şu anda ciddi bir çehresinin değişeceği söz konusu. Marmaray’dan bahsettiniz onun haricinde de en büyük Tema Park aslında orayı değiştirecek.

Tebernüş Kireçci: Ulaşım, TEM bağlantı, Kayabaşı ile entegrasyonu ona göre alt işlerinin yapılması, üst işlerinin yapılması

Işıl Dinçer: O bölgeye yakın aslında gerçekleştirilen hastane yatırımları gibi bir takım yatırımlarda söz konusu olacak önümüzdeki dönemlerde. İkitelli, Halkalı’ya gör gelişmesini bir miktar önde tamamlayanlardan. Yani daha primli giden bence aslına bakarsanız diğer tarafta prim ihtimali biraz daha fazla diye düşünülebilir Halkalı tarafında, İkitelli niye? Çünkü belki son 2-3 yıldır böyle bir atağa geçse de daha önceki projeleri dışında bırakacak olursak İkitelli çok daha önceden beri özellikle MİA alanı olması çok uzun yıllardır konuşulan buna ilişkin imarı onaylı olan, bir yandan da MİA (Merkezi İş Alanı) olmasına rağmen konut projelerinin daha atakta devam ettiği bir bölge. MİA kısmı gelişiyor ama oteller daha hızlı gelişiyor.

Tebernüş Kireçci: Peki basın ekspres yolu ve MİA’yı tekrar bir reklam arası verelim ondan sonra kaldığımız yerden devam edelim. Sevgili İzleyiciler Türkiye ekranlarının tek günlük emlak programı Emlak Kulisi’nde kısa bir reklam arasından sonra tekrar birlikte olacağız.

Tebernüş Kireçci: İyi Günler. Sevgili İzleyiciler Türkiye ekranlarının tek günlük emlak programı Emlak Kulisi’nde kısa bir reklam arasından sonra tekrar bir araya geldik. Konuğumuz TSKB Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Işıl Dinçer. Işıl Dinçer’le basın ekspres yolunun geleceğini konuşuyorduk. Otel ağırlık gelişiyor demiştiniz bir reklam arası vermiştik kaldığımız yerden devam edelim.

Işıl Dinçer: Genel gayrimenkul sektörüne baktığınız da aslına bakarsanız son 3-4 yıldır ciddi bir otel atağı var. Özellikle şehir otelciliğinin çok ön planda olduğu geliştirme firmalarının ya da yatırımcıların hatta uluslar arası otel markalarının Türkiye’de şehir otelciliği anlamında ciddi bir atağı var. Bunu da en çok destekleyen bölgelerden biri basın ekspres yolu o bölgede uluslar arası zincirlere ait bir çok otel yatırımı gerçekleşti ve gerçekleşiyor da hala. Güneşli tarafı enteresan bir imar anlamında çok ciddi olanağı bulunan bir bölge, bununla birlikte kentsel dönüşüme de örnek olacak bölge aslına bakarsanız. Çünkü orada halen devam eden bacasız sanayinin devam ettiği bir takım alanlar var onların taşınmasıyla birlikte, taşınma planları olduğunu birçoğunun duyuyoruz, görüyoruz, biliyoruz. Onunla birlikte çok daha fazla gelişime imkan verecektir. Halkalı tarafı ise aslına bakarsanız arazi halindeydi, bir kentsel dönüşüme gerek olmadan daha hızlıca projelerin üretildiği bir alan oldu. Şu an Halkalı bir miktar gelişti, Güneşli’nin bu kentsel dönüşüm ile birlikte daha da gelişeceğini bekliyoruz.

Tebernüş Kireçci: Sonuç olaraktan çok param olsa İdil’e bir otel alırım diyorsunuz. Peki lokasyon olaraktan nereyi tercih ederdiniz? Tuzla’dan başlayın Çerkezköy’e kadar 100-200 bin TL’lik bir yatırım yapacaksınız çocuğunuzun geleceği için veya kendi geleceğiniz için…

Işıl Dinçer: Anadolu Yakası’nda Ataşehir benim şahsen sevdiğim, beğendiğim İdil’in yatırımı içinde kesinlikle önereceğim bir bölge. Çünkü kendini çok ispatladı Finans Merkezi projesi hayata geçiyor. Konut yapma ihtimali var imar planından doğan hakla, bu sebeple konut projeleri de hayata geçmeye başladı. Bütün projelerinde ciddi birimlerle başladığını gördük bugüne kadar halen devam eden projelerinde olacağını tahmin ediyorum.

Tebernüş Kireçci: İlginç mesela İstanbul’daki 2003-2004’ten beri yükselişlere baktığımız zaman aralıksız yükselen iki tane lokasyon var. Avrupa Yakası’nda Göktürk vardı, Anadolu Yakası’nda Ataşehir vardı. Göktürk biraz arsa kalmadı son projelerde biraz yoğun ve Göktürk’ün algılanan ruhundan farklı projeler. Dolayısıyla Göktürk yükselişe biraz ara verdi. Ama Ataşehir aralıksız yükselişini sürdürüyor. Bir de İstanbul’da çok ilginç bir şey daha var alıcının satıcıdan daha fazla olduğu tek lokasyon konumunda. Mesela oradaki hangi emlakçıyla görüşecek olursanız 1+1, 2+1, 3+1 veya 4+1 tiplerinde alıcı listesi var. 5 tane 10 tane çok ilginç bir lokasyon. Peki bu Ataşehir’in yükselişi nereye kadar sürecek? Bir yerlerde yorulacak mı?

Işıl Dinçer : Projeye bağlı. Ataşehir’in oturmuş bir metrekare birim fiyatı şu anda baktığınız da bunun üzerine çıkan bir proje olursa değil Ataşehir çok doğru bir bölge olsa da o proje hayır, doğru bir proje olmayabilir.

Tebernüş Kireçci: Burada yeni bir kavrama vurgu yapıyorsunuz lokasyona göre fiyat…

Işıl Dinçer: Belli bir fiyat var. Artık sizinde sayenizde yatırımcı taraf bunu çok da doğru takip edebilir. Çokta bilinçli bir yatırımcı kitlesi var artık, 5 yıl öncenin konut alıcısıyla, bugünkünün konut alıcısı arasında dağlar kadar fark var. Yani brüt net ayrımı biliniyor, aidatın nasıl bir dönüş olacağı biliniyor, metrekare fiyatının diğer projelere göre kıyaslanması biliniyor. Hakikatten sizinde çok büyük katkınız var bunlarda. O sebeple bölge doğru olsa da proje üzerinde mutlaka ki irdelemelerini tavsiye ederiz. Özellikle neyi satın aldıklarını irdelemeleri bu brüt ve net metrekare kavramı çok karıştırılan yani brüt 180 metrekare 3+1 satın alıyorsunuz bazen projeden ama ev teslim edildiğinde o brüte depo alanının da dahil olduğunu görebiliyorsunuz. Yani bunun ayrımında olmalı yatırımcı taraf.

Tebernüş Kireçci: Orada çok ciddi bir problem var aslında. Şöyle bir şey olabilir mi net veya brüt kavramı şirkete göre değişiyor, projeye göre değişiyor, lokasyona göre değişiyor. Biz işimiz gereği herkesi dinliyoruz, yapanı dinliyoruz, satanı dinliyoruz, alanı dinliyoruz, bankacıyı dinliyoruz, değerlendirmeciyi dinliyoruz ilginç sonuçlar ortaya çıkıyor. Birileri işini düzgün yapmaya çalışsa örnek veriyorum; Mesa. Mesa hala 2011 yılında, 2012 yılında da muhtemel devam edecek. Net metrekare üzerinden satıyor ama satışta istediği veya hak ettiği başarıyı yakalayamıyor. Tüketici biraz da brüt duymak istiyor, brütü abartılmış olaraktan duymak istiyor. Bunu böyle yorumluyorum böyle algılıyorum. Tabii eskiden İstanbul’da net-brüt metrekareyi de kimse bilmezdi. 1+1’lerin telaffuzu bile ayıptı 2+1 ve 3+1 konuşulurdu. O günlerden bugünlere geldik ama brüte ve nete neyin dahil olduğu belli değil.

Işıl Dinçer: Otopark alanını dahil eden projeler oldu. Yani pazarlama stratejisini neyin üzerine kurduğunuz yani o markanızın güvenilirliği ve sürdürülebilir bir marka olduğumu yoksa o projeyi yaptım sattım başarı elde ettim. Ben bu işin zaten 3 yıl, 5 yıl içindeyim 50 yıl sonrasını planlamıyorum diyorsanız evet açık otopark alanını da dahil edebilirsiniz brüt alanın içine ama onu teslim alan kişi teslim aldığında bunu fark ettiğinde kulaktan kulağa pazarlaması çokta güzel olmuyor.

Tebernüş Kireçci: Geçende birisi pazarlama ile ilgili bir veri söyledi çok şaşırdım. Bir müşteri, memnun olmadığı zaman 70 kişiye söylüyormuş, ama memnun olduğunu sadece 9 kişiye söylüyormuş. Arada 7.6 katlık çok bir fark var. zaten aslında konut piyasası da buna dönüyor. Önümüzdeki dönem büyüyecek şirketler, işini iyi yapan şirketler, bunlar ne belli kriterler zamanında teslim, satış sonrası hizmetler, site yönetimi alınan hizmete göre düşük aidat bunlar daha ön plana çıkıyor. Peki bir değerleme uzmanı olaraktan siz, bir brüt metrekareyi tarif eder misiniz?

Işıl Dinçer: Brüt metrekare ne olmalı esasen baktığınız da kat alanı içerisinde merdiven boşluğu, kat holü, asansör boşluğu, duvarlarında dahil olduğu ama o katta ona düşen ortak alanların dahil olduğu alandır. Yani işte deposunun dahil olduğu, otoparktaki hakkının dahil olduğu ya da sosyal tesisteki ortak alanlarının dahil olduğu değil. Örneğin katta 4 dairenin olduğu bir projeden bahsedelim. 40 metrekarede ortak alan var. Ortak alanda merdiven, asansör vesaire… O 40 metrekarenin 4’te 1’ide buna dahil edilmeli evet 10 metrekare. Aslına bakarsanız brütle net arasında yüzde 10 ila 15 arasında bir fark olur bu makuldür ama öyle olmuyor.

Tebernüş Kireçci: Emlak Konut’la TOKİ de zaten netle brüt arasındaki fark yüzde 27’te çıktı. Piyasadaki en yaygın ve en büyük oyuncular bunlar. Brüt bu netin tanımı ne?

Işıl Dinçer: Netin tanımı süpürgenin süpürdüğü alan gibi bir tanım yapabilirim çok akılda kalıcı olması için. Ayağınızı bastığınız aslına bakarsanız duvarlarında çıkarıldığı gerçek bir net metrekare tanımı.

Tebernüş Kireçci: Bazıları da duvara 0.5 santim girebilirsiniz diyorlar. Bu doğru mu bilmiyorum.

Işıl Dinçer: Çok farklı tanımlar. İşte bahsettim birçok bankaya değerleme hizmeti veriyoruz. Bankaların teknik şartnamelerinde bile brüt ve netin tanımı farklı. 10 tane farklı tanımı var ama bice en doğru olan TSKB olarak diyebilirim nete baktığımızda tamamen o halının olduğu alan gibi tarif edilebilir.

Tebernüş Kireçci: Buna ıslak zeminler dahil.

Işıl Dinçer: Dahil tabii

Tebernüş Kireçci: Teras ve kat bahçeleri, balkonlar?

Işıl Dinçer: Çok zor bu. Bazı projelerde bu dahil ediliyor. Dahil de edilmeli çünkü çok ciddi teras metrekareleri satılıyor. O sebeple olmasının gerektiğini düşünüyorum çünkü tamamen sizin kullanımınıza ayrılan sizin sahip olduğunu bir alan. Kat bahçeleri de imar yönetmeliğinden gelen bir hakla artık ciddi alanlar üretilebilir halde. Diğer dairelere göre de ciddi bir şerefiye yaratmakta. Bu yüzden dahil edilmesi gerekir her ne kadar tanımda doğru olmasa da.

Tebernüş Kireçci: Brüt ve nete dahil edilebilir diyorsunuz. Yine İstanbul’u konuşalım bu kentsel dönüşüm meselesi ne görüyorsunuz? Uygulanabilir mi, yapılabilir mi, başarılı olunabilinecek mi yoksa sadece bizim bitmeyen projelerimiz vardır işte Kartal Adliyesi, Marmaray, Çekmeköy Metrosu bunların içerisindeki güzide yerini alacak mı yoksa gerçekten başarılı olabilecek mi?

Işıl Dinçer: Bundan bir 7-8 yıla baktığımız da kentsel dönüşümü her birimiz bir yerlerden ya okuduk, ya duyduk. İşte Kartal çok adı geçti, Zeytinburnu’nun çok adı geçti ikisi en önemli bölgelerdi ama fiilen ne oldu diye bakacak olduğunuz da aslında 7-8 yıl öncekiyle devam eden bir prosedürde devam etti. Çünkü bir kanun desteği yoktu yani kanun gücü yoktu, kanunla bir yaptırım söz konusu değildi. Geçtiğimiz aylar içerisinde bu kanunla da destelenir hale geldi ve bundan sonraki hükümetin politikaları içerisinde hep bir numaralı hedeflerdi kentsel dönüşümden bahsediliyor. Kanun desteğin varsa hükümet bunu destekliyorsa ve gerçekten ihtiyaç varsa, niye ihtiyaç var işte bütün projelere, bütün gelişim akslarına baktığımız da hep şehrin dışını anlatıyoruz. Şehrin uç noktalarını anlatıyoruz. Şehrin içinde projeden bahsedemiyoruz hiç Beşiktaş en gözde, en revaçta yer olmasına rağmen yapılar 40 yıl ve üzerine yapılar bir çoğu maalesef ki. Keza Nişantaşı gibi bölgelerde de aynı şey söz konusu. Bunun yapılabilir olması lazım nitelikli konutlara dönüşmesi lazım. Bunu apartman bazında gerçekleştiren çok başarılı müteahhitlerimiz var ya da site bazında büyük müteahhitlerle anlaşmalar yapıp dönüştürülebilir.

Tebernüş Kireçci: Dönüştürmeye başlayan yok ama sadece anlaşmaya yapanlar var değil mi?

Işıl Dinçer: Anlaşma yapan var evet çok haklısınız.

Tebernüş Kireçci: Benim gözümden kaçan haber mi var

Işıl Dinçer: Yok estağfurullah mümkün değil sizin gözünüzden kaçması. Bunun belediyeler veya sosyal iradelerle diğer mahallelerde işte Bayrampaşa örneği olabilir. Bir takım Tarlabaşı’nda dönüşümler var devam eden, olması gerektiğine inananlardanız kesinlikle biz ve umuyoruz ki bu şekilde devam ediyor olacak.

Tebernüş Kireçci: Peki yabancıların mülk edinme yasasından bir beklentiniz var mı? İşlerinizi artıracak mı azaltacak mı?

Işıl Dinçer: Çok büyük bir beklentisi var gayrimenkul yatırımcılarının. Gayrimenkulün bir aktörü olarak bizimde bir beklentimiz var. Hakikatten katıldığımız son 3-4 yıldır her yerde bunu bahseden, bunun gerekliliğinden bahsedenlerden dik bizde. Yabancılar 2006-2007 yılında gayrimenkul parlak dönemini yaşadığımız yüksek kar marjları elde edilen dönemlerde hep yabancıların Türkiye’ye olan ilgisinin çok büyük bir katkısı vardı. Orada biraz daha geliştirme firmalarının etkisiydi ama bireysel alıcıların Türkiye’ye gelmesi içinde mutlaka ki gerekiyor. Özellikle sahil şeridinde ki alım satımlarda aylar süren bir prosedür var. o aylar süren prosedürü de alacak kişi başka bir yere gidip onu gerçekleştiriyor.

Tebernüş Kireçci: Kurumsal olaraktan Türkiye’ye gelip de para kazanıp giden oldu mu gayrimenkulde?

Işıl Dinçer: Gelip çok giden oldu maalesef ki bir kısmı müşterimiz o yüzden izin verirseniz ben buna çok

Tebernüş Kireçci: Kötü bir şey sormuyorum, müşterilerinizin sırlarını da sormuyorum merak ediyorum. Yani A yabancı firması Amerika, Dubai, Suudi Arabistan’dan geldi Türkiye’ye 50 milyon dolar yatırdı, 100 milyon dolar yatırdı ve para kazandı gitti diyebileceğimiz şirket var mı?

Işıl Dinçer: Tabii devam eden yatırımları var, yapmış oldukları alımlar var, geliştirdikleri projeler var dolayısıyla o getiriyi sağlamak için çalışmalar devam ediyor.

Tebernüş Kireçci: İnşallah kazanacaklar diyorsunuz

Işıl Dinçer: Kazanmış olacaklar da var, kazanacak olanlar da var

Tebernüş Kireçci: Peki ben bireysel görüşümü söyleyeyim bize ayrılan sürenin sonuna geldik. Türkiye’ye gelen yabancılardan öyle para kazanan ve ya kazancını realize eden olmadı. Umarım bundan sonraki süreçte olur diyoruz. Aynı şeyin bireysel yatırımcılarında yaşamamasını sadece temenni ediyoruz.

Işıl Dinçer: Sağlık turizmi biraz enteresan bireysel yatırımcılar için Türkiye’de

Tebernüş Kireçci: Peki bize ayrılan sürenin sonuna geldik. Sevgili İzleyiciler Türkiye ekranlarının tek günlük emlak programı Emlak Kulisi’de bugünkü konuğumuz TSKB Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Işıl Dinçer’di. Işıl Dinçer’le İstanbul konut ve emlak piyasasını konuştuk. Pazartesi günü yeni bir konut ve yeni bir konuyla görüşmek üzere diyorum. İyi hafta sonları efendim.kişi Facebook'ta beğendi
9025 kişi bu videoyu izledi
9025 kez izlendi
vialand iletişim video , yalin evler video , batisehir videolari , istanbul başakşehir video , emlakdr video ant yapı , emlak kulisi emre maraşlı video , inşaat videoları indir , aybars video ,
Şuanda 15 kişi toplam 2.866 video'nun keyfini çıkarıyor.
emlakkulisi.TV: