Tebernüş Kireçci'nin Skyturk'teki Emlak Kulisi programının 15 Aralık 2011 konuğu : Adnan Akyüz

Paylaş:2. Bölüm

Paylaş:
Emlak Haberleri

Proje Adı

: Tebernüş Kireçci'nin Skyturk'teki Emlak Kulisi programının 15 Aralık 2011 konuğu : Adnan Akyüz

Firma

:

Lokasyon

: İstanbul

Video Sayısı

: 2

Video Tarih

: 2011-12-15 13:05:49

Görüntülenme Sayısı

: 8793

Video No

: 2198

Etiketler

: skyturk emlakkulisi , emlakkulisi tebernüş kireçci , Tebernüş Kireçci'nin Skyturk'teki Emlak Kulisi programı , skyturk emlakkulisi , tebernüş kireçci skyturk programı , tebernüş kireçci emlak kulisi , tebernuskirecci.com.tr , 15 aralık skyturk emlakkulisi , 15 aralık adnan akyüz emlakkulisi ,

Video Açıklaması

: Bölüm 1

Bölüm 2 | Tebernüş Kireçci: İyi günler sevgili izleyiciler Türkiye ekranlarının tek günlük emlak programına hoş geldiniz. Bugünkü konuğumuz 1stanbul İcra Kurulu Üyesi Adnan Akyüz. Adnan Akyüz’le İstanbul konut piyasasındaki son gelişmeleri değerlendireceğiz. Ve özellikle Ispartakule ve bölgesini konuşacağız. Hoş geldiniz diyorum efendim.

Adnan Akyüz: Hoşbulduk. Teşekkür ederiz Tebernüş Bey.

Tebernüş Kireçci:Nasıl gidiyor işler?

Adnan Akyüz: Gayet iyi gidiyor, piyasa koşullarını da düşünürsek projemiz hem imalat açısından hem satış açısından iyi bir seyir izliyoruz.

Tebernüş Kireçci: Peki, imalatta yüzde kaçtasınız bugün itibariyle?

Adnan Akyüz: İmalatta yaklaşık yüzde 45, 50 civarlarındayız.

Tebernüş Kireçci: Satışta?

Adnan Akyüz: Satışta tam yüzde 50’yi geçtik, yüzde 55’e yaklaşmış durumdayız.

Tebernüş Kireçci: Proje 2 etap olacaktı. Birinci etapta 1.100 konut.

Adnan Akyüz: 1.188 konut.

Tebernüş Kireçci: İkinci etapta?

Adnan Akyüz: İkinci etapta ticari alanlar, alışveriş merkezi, 800 tane konuttan oluşuyor.

Tebernüş Kireçci: Oraya ne zaman başlamayı düşünüyorsunuz?

Adnan Akyüz: Şu anda projelerimiz Emlak Konut’ta onayda büyük bir aksilik olmazsa Ocak ayı gibi ilk kazmayı vurmuş olacağız.

Tebernüş Kireçci: Peki oranın adı ne olacak? Farklı bir isim mi, farklı bir etap mı, yoksa 1stanbul 2. Etap diye mi düşünüyorsunuz?

Adnan Akyüz: Tabii 1stanbul Ispartakule bizim 1. Etabımızın adı orası da 2. Etap diye geçecek. Alışveriş merkezini de 1stanbul AVM diye adlandırmayı planlıyoruz.

Tebernüş Kireçci: Ispartakule’de yukarda Unikonut’u yapıyorsunuz. Nasıl görüyorsunuz Ispartakule’yi?

Adnan Akyüz: Ispartakule’yi Bahçeşehir’in dolması ve tamamlanmasıyla o bölgenin yeni parlayan bölgesi olarak görüyoruz. O bölgede inşaatlarını da devam ettiren firmalara baktığımızda Emlak Konut’un da o bölgedeki devam ettiği projelere baktığımızda önü çok açık, arazi yapısı ferah havadar bir bölge olarak görüyoruz.

Tebernüş Kireçci: Başka söyleyeceğiniz bir şey var mı Ispartakule ile ilgili? Diyelim ki 200 bin TL’niz var, 300 bin TL’niz var yatırım yapacaksınız siz nereye yapardınız? Ispartakule’de kendinize ev aldınız mı mesela?

Adnan Akyüz: Tabii projede kendimize ev aldık.

Tebernüş Kireçci: 3+1 mi, 4+1 mi?

Adnan Akyüz: 3+1 aldık. Aile yapımız itibariyle 3+1 aldık.

Tebernüş Kireçci: Peki başka alternatif hangi bölgeye yatırım yapardınız?

Adnan Akyüz: Bu bölge bizi cezp ediyor. Ispartakule’den fazla uzaklaşacağımızı sanmıyorum. Yine o bölgeyi tercih ederdik diye düşünüyorum.

Tebernüş Kireçci: 2012’yi nasıl görüyorsunuz?

Adnan Akyüz: 2012’ye birkaç cepheden bakmak lazım. Sadece satış grafiğimiz ya da o bölgenin hareketliliğine bakmaktan ziyade o bölgenin ekonomisi olarak da bakıyoruz. Şu andaki değerler itibariyle negatif bir durum yok. avrupa’daki olumsuz etkiler bizi ne kadar etkiler şu an için kestirmek mümkün değil. 2011’deki hedeflerimiz ve gerçekleştirdiklerimiz olarak baktığımızda çok kötü ve karamsar olarak görmüyoruz. 2012 yılının Ocak, Şubat ayları bunu daha net göstergesi olacaktır. Yeni etabımızın lansman hazırlığı bu döneme denk geliyor. 2012 Şubat sonunda lansmana çıkacağız. Daha net bir durum önümüze çıkacak ama karamsar değiliz.

Tebernüş Kireçci: peki, iyimser olmanızın nedeni?

Adnan Akyüz: Şu anki projemizin devam eden satışları, o bölgede devam eden projelerin tamamıyla satılmış olması, bitmiş olması, gazetelerdeki hareketlilik, insanların şu anda gayrimenkule gösterdiği teveccüh yine 2012 yılı için emlak piyasasıyla alakalı bu mütekabiliyet yasasının değişmesi bu sayede yabancı ülkelerin özellikle Orta Doğu ülkelerinin vatandaşlarının da Türkiye’de yatırım yapacak olması bizim için çok büyük bir avantaj.

Tebernüş Kireçci: Sizde konsörsiyon var ortaklardan bir kısmı yurtdışında da iş yapıyor. Yurtdışı piyasalarını nasıl görüyorsunuz? 2011 nasıl geçti? 2012’yi nasıl görüyorsunuz?

Adnan Akyüz: 2012 tabii ki 2011’in devamı olacak. 2011’de özellikle biz Ortadoğu ülkesinde, şu anda bir yatırımımız yok ama ciddi manada görüşmelerimiz var hatta firma sahibimiz yurtdışında yine Arabistan’da. O bölgedeki inşaatlar devam eden yatırım hızları hem Irak bölgesine baktığınızda, hem Arabistan bölgesine baktığınızda Ortadoğu’nun genelinde ciddi bir yapılaşma var. Bu yapılaşmanın 2012’de devam etmesine kesin gözüyle bakılıyor.

Tebernüş Kireçci: 2012’de bu işler sürer?

Adnan Akyüz: Sürer, bizim ön görümüz bu şekilde.

Tebernüş Kireçci: Kentsel dönüşüm İstanbul’un önemli konularından bir tanesi. Sizin bu konuda projeniz, planınız veya bireysel şöyle bir kentsel dönüşüm projesi İstanbul için, nasıl bir kentsel dönüşüm projesi İstanbul’u rahatlatır?

Adnan Akyüz: Kentsel dönüşüm aslında geç kalınmış olay. Aslında 1999 depreminden sonra belki hazırlıklarının başlaması ve bugünlerde de çok ciddi manada ilerlemiş olması gereken bir süreçti. Ama yinede son 2-3 yıl içinde yapılan süreçte ve bunların önümüzdeki yıllarda devam edecek olması ciddi bir avantaj.biz onu biliyorsunuz Türkiye’deki yapı stoğunun neredeyse yüzde 45’inin sağlıklı olmadığı yönünde veriler var.

Tebernüş Kireçci: Hatta yüzde 70’lere 80’lere çıkaranlar da var.

Adnan Akyüz: Evet ama bunların bir şekilde ortadan kalkıp yapılaşmanın sağlıklı bir şekilde dönüşmesi gerekiyor. Bu dönüşme esnasında da geçmişi olan backroundı güçlü olan özellikle konut projelerinde yapılar üretmiş olan firmalarında bu konuda avantaj sağlayacağını düşünüyoruz. Özellikle Doğu İnşaat ve Precast İnşaat’ın da bu anlamda ciddi bir rol alacağını düşünüyorum.

Tebernüş Kireçci: Peki şu bölge olursa gireriz şu bölge olmazsa girmeyiz dediğiniz bir yer var mı?

Adnan Akyüz: Ayrım yapmadık ama şu an hedef olarak seçilen Zeytinburnu bölgesi var. Bu bölgede yer almak için girişimlerimiz var. Bakırköy’de sitelerde özellikle bu tarz çalışmaların yapıldığını düşünüyoruz. Biz de yer almak istiyoruz.

Tebernüş Kireçci: Kentsel dönüşümle ilgili piyasada çok büyük bir beklenti var. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş konuğumuz olmuştu. Çok güzel bir açıklama yaptı. Özellikle Bakırköy, Beşiktaş, Kadıköy gibi eski yerleşim merkezlerinde sitelerde oturan insanların kentsel dönüşüm yasasını beklemesine gerek yok bunlar kendi arasında uzlaşsınlar anlaşsınlar biz İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak elimizden geleni yaparız dediler. Bakırköy çok avantajlı noktalarda emlak fiyatları yüksek değerlendiğinde fiyat 2-3 katına çıkıyor. Bu da avantaj. Beşiktaş, özellikle Etiler’deki eski siteler Şişli’deki eski siteler bira cevheri diye geçen bir yer var. Trump Towers’a komşu. Burası bulunduğu lokasyondan ötürü kentsel dönüşümden çok öncede çok fazla talep görürdü ama kendi aralarında uzlaşmaları çok zor.

Adnan Akyüz: Burada mutlaka bazı kurumların önderlik yapması gerekiyor. Her ne kadar site tarzında yapılar varsa da bunların bir araya gelip sonuç almaları çok mümkün görünmüyor. Belediyeler önderlik edecek bu yapılaşmayı oluşturacak. Dikey yapılarla buradaki arazi yoğunluğu biraz daha sosyal anlamda fayda sağlanabileceği alanlarla kentsel dönüşümde önemli gelişmeler olduğunu düşünüyoruz

Tebernüş Kireçci: Sizin belediyecilik geçmişiniz de var ama kısa bir reklam arası vereceğiz sonra kaldığımız yerden devam edeceğiz. . Sevgili izleyiciler Türkiye ekranlarının tek günlük emlak programında kısa bir reklam arasından sonra birlikte olacağız.

Tebernüş Kireçci: Sevgili izleyiciler Türkiye ekranlarının tek günlük emlak programında konuğumuz Adnan Akyüz’le kaldığımız yerden devam ediyoruz. Belediyecilik geçmişiniz var, kentsel dönüşümü konuşuyorduk, ne diyorsunuz bu halk, bu yasalar bu belediyecilerle bu girişimcilerle bu kentsel dönüşüm işi olur mu olmaz mı?

Adnan Akyüz: İnsanlar artık özellikle depremlerden sonra ciddi anlamda bilince kavuşuyorlar oturdukları binalarında sağlam olmadıklarını katarsak kendileri önce bir araya gelecekler belediyelerin öncülüğüyle kentsel dönüşümde mesafe katedileceğine inanıyorum. Etiler Ulus bölgesinde bu anlamda çalışmaların yapıldığı anlaşmaların yapıldığı, aynı şekilde Bakırköy Yenimahalle’de çalışmalara başladığı, bunlar için altyapı oluşturdukları biliniyor. Belediyelerinde önderliğiyle beraber sonuç alınacaktır.

Tebernüş Kireçci: Bu toplantılar yapılıyor, yapıyorsunuz ne konuşuyorlar, nasıl pazarlıkları oluyor?

Mesela İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın en büyük hayali kentsel dönüşümü Zeytinburnu’ndan belediye imkanlarıyla başlatmaktı. O zaman toplantılara katılanlar; büyükşehir belediyesinden ve KİPTAŞ’tan arkadaşlarımın bana anlattığı bir hikaye vardı. Tapu problemli zaten kentsel dönüşüm olacak yerlerden birçok yerde tapu yok. İskan zaten yok, ruhsat zaten yok. Kaçağın haddi hesabı yok, bir de işte yerinde de kalmamış bir yerlerinden taşmış, yola tecavüz parsele tecavüz. Vatandaş geçiyor karşı tarafa kentsel dönüşümde ne istersinize verdikleri yanıt, soru şu; benim bir daireme kaç daire vereceksiniz?

Adnan Akyüz: En büyük handikap aslında bu…

Tebernüş Kireçci: Aslında sizin bir daireniz yok, ciddi bir politik anlayış.

Adnan Akyüz: Kanuni bir yatırım olması gerekiyor. Şu andaki görüşmeler hali hazırda bu işle alakalı bir karar alınıp alınmayacağı yönünde belki bu pazarlıklar çok net olmuş değil ama insanlar kendi mallarını çok değerli gördükleri için bununla alakalı beklentilerde çok üst boyutlarda oluyor. Bunların uygulama aşamasında gerçekleşmeyeceği muhakkak. Çünkü Bakırköy gibi ya da Etiler gibi bir yerde bir daireniz varken kentsel dönüşümle beraber bunu 3 daireye çıkarma fikri çok ayakları yere basan bir fikir değil. Burada gerçek anlamda, sağlam bir yapıya ulaşmayı temele oturturlarsa ondan sonrasının çok daha kolay geleceğine inanıyoruz. Hakikatten kanuni yaptırımlar belki burada istimlak kararları hükümet tarafından devlet tarafından alındığı takdirde insanların daha çabuk sonuca gideceklerini de düşünüyorum ben.

Tebernüş Kireçci: İlginç bir nokta var. 2003-2004’ten beri İstanbul konut piyasasındaki yükselişe baktığımız zaman değeri artan evler banka kredisine uygun olan evler. Ne zaman yapıldığı önemli değil. Bir evin banka kredisine uygun olup olmaması önemli bir kıstas. Bakıyoruz, son 7 yılda 8 yılda fiyatı yükselen evler hangileri banka kredisine uygun olan evler. Aslında kentsel dönüşümle birlikte ev yenileniyor. Varsayalım 100 metrekareye karşılık 80 metrekare alsanız bile 100 metrekare alsanız bile ortaya çıkan evin değeri daha önce 1.500-2 bin TL’yken 5 bin TL- 6 bin TL civarlarına çıkıyor. Ciddi bir değer artış hızından bahsediyoruz. Çok müthiş bir değer artışı hızından bahsediyoruz. Bu normal periyotlarda 2 yılda 3 yıldan bahsediyoruz. Vatandaş bunu pek görmüyor. Gözlemleyemiyor benim gördüğüm kadarıyla. Yanılıyor muyum?

Adnan Akyüz: Haklısınız ama dediğim gibi birkaç uygulamadan sonra ben bunu göreceklerine ihtimal veriyorum. Çünkü gerçek manada bir tapuya kavuşacaklar. Demin anlattığınız; iskansızlık, ruhsatsızlık, yapının net bir belgesinin olmaması bunların hepsinin ortadan kalkıyor olmasıyla beraber gerçek manada sağlıklı bir yapıda oturacak olmaları bu bilinci aşılatacak, demin söylediğimiz belediyeler öncü olurlarsa insanların bilinçlenmesiyle beraber bu sorunların hepsi insanların hafızasından silinecek. İnşallah sonuca gidecekler.

Tebernüş Kireçci: Pekala sizin bir evin; bir de belediyecilik tarafınız olduğu için sadece sektörel anlamda sormuyorum. Sizin bir eviniz olsaydı somut örnek veriyorum. Fikirtepe’de bugün kentsel dönüşüm. Fikirtepe’de ilk anlaşılan parseller mi sizce kazançlı çıkacak. Yoksa daha sonra işi sona bırakanlar mı?

Adnan Akyüz: İkisi de kazançlı çıkacaktır. İlkinin de avantajı farklı olacaktır. Diğerinin de.

Tebernüş Kireçci: Siz çok politik konuşuyorsunuz ama.

Adnan Akyüz: Şöyle bakın İstanbul’un deprem geleceği çok kesin bununla alakalı bütün uzmanlar çok net bir fikir birliğindeler şimdi. Bir an önce sağlıklı yapıya kavuşma fikri bir kere maddi boyuttan ziyade insanların yapılaşma olarak sağlıklı bir yapılaşmaya ulaşmalarını oturtmak lazım. İlk yapılanlar bu riski tamamen kafalarından silecekler. Maddi anlamda daha büyük kazanç sağlayabilir ama hayati riskleri de bir anlamda uzatmış olacaklar.

Tebernüş Kireçci: Benim bununla ilgili düşüncem şu; birincisi önümüzde en son gelişen lokasyonlar neresi, Esenyurt. Esenyurt’un en iyi parselleri ortalama yüzde 20-25 kat karşılığıyla gitti. Ama en kötü parselleri yüzde 35-40 hatta 50’lileri buldu. Gözümüzün önünde yaşanılan olay yani bir lokasyon içerisinde iyi yerlerin daha iyi fiyata gitmesi gerekirken kötü yerlerin daha yüksek fiyattan gittiğine tanıklık ettik. Bunun bir benzeri acaba kentsel dönüşümde de olur mu? Bir de risk var. İstanbul’da kaç bin konut var? Nüfusu 12 milyon varsayarsak 3,5 milyon konut var. Bunun yüzde zorunlu olarak yenilenecek. Yenilenmeye ihtiyacı olan konut sayısı 2 milyon. 2 milyon konuta emsal 2 kat arttırıldığı zaman 4 milyon konuta çıkacak. Bu 2 milyon konutu kim alacak? İstanbul’un konut ihtiyacı belli 200 bin -400 bin 10 yıllık ihtiyaç bir de gelişme akslarında konut yapımı da aynı hızla devam ediyor.

Adnan Akyüz: Gelişme aslarındaki konut ihtiyacı bu kentsel dönüşümde insanların geçici olarak konut yapılanmalarında bir kere kesinlikle ihtiyaç.

Tebernüş Kireçci: Diyorsunuz ki kentsel dönüşümle birlikte konutlar depo konut görevi görecek bu açıdan kiralamada potansiyel barındırıyor. Satın almada barındırıyor mu?

Adnan Akyüz: Satın almada da barındırıyor. Ciddi manada yatırım talebi var insanların. Demin bahsettiğimiz gibi 2012 yılında gerçekleştirilecek bu yabancıların mülk edinme haklarıyla beraber hem bu gayrimenkuller hem kentsel dönüşümden ortaya çıkacak gayrimenkuller talep görecektir. Bunu sadece İstanbul’un kendi ihtiyacı olarak bakmamak lazım. Dışarıdan gelecek talepler olarak da değerlendirmek lazım. Günlük yaşamımıza baktığımız zaman ciddi manada belki istatistiksel hızların istatistiksel taleplerin çok üzerinde bir gelişim ihtiyacı olduğu ortaya çıkıyor. İstanbul’da yerleşen özel üniversitelerin çokluğu aile parçalanmaları, belki işte sosyal yapının sosyal genişlemenin getirdiği şeyler genç yaşta insanların tek başına eve çıkma ihtiyaçları, İstanbul’un ciddi manada ticari bir lokasyon olmasının getirdiği yurtdışındaki firmaların burada her geldiklerinde bir otel odası tutmak yerine küçük metrekareli dairelere sahip olma talepleri bu anlamda mevcut istatistiğin çok üzerinde bir talebe ihtiyaç duyulacağı hem kentsel dönüşümden ortaya çıkacak daire stoklarının hem de diğer aslarda oluşan daire stoklarının talep göreceğine inanıyorum.

Tebernüş Kireçci: Yani İstanbul’un dört bir tarafından şantiyeler yükselmeye devam edecek diyorsunuz.

Adnan Akyüz: Öyle düşünüyoruz, evet.

Tebernüş Kireçci: Önümüzde uzun yıllar var bunun teyidini umarım önümüzdeki yıllarda konuk ettiğimizde alırız. Gelelim son bize ayrılan sürenin sonuna yaklaşıyoruz yabancıların mülk edinme yasası programın başından beri birkaç defa değindik. Ne düşünüyorsunuz bu konuda?

Adnan Akyüz: Çok olumlu bir gelişme olarak biz bunu düşünüyoruz. 2012’de bu hayata geçtiği takdirde gerçekten 2012’nin olumsuzluğunu yenebilecek ciddi bir potansiyelin özellikle Ortadoğu ülkeleri tarafından Türkiye’ye geleceğine inanıyoruz. Avrupa’nın durumu malum. Yaşanan krizler…

Tebernüş Kireçci: Amerika’da para yok diyorsunuz, Avrupa’da zaten para yok.

Adnan Akyüz: Ama Ortadoğu’nun gelişen değerleri en yakın yatırım merkezi olarak Türkiye’yi gördüğünü düşünüyoruz. İstanbul zaten burada lokomotif il. Hem uluslar arası anlamda talep görmesi hem de özellikle Ortadoğu’daki Arap vatandaşların İstanbul’u çok daha farklı bir yaşam alanı olarak görmeleri açısından da büyük avantaj sağlayacak.

Tebernüş Kireçci: Çok teşekkür ediyoruz, bize ayrılan sürenin sonuna geldik.

Adnan Akyüz: Biz teşekkür ederiz davet ettiğiniz için.

Tebernüş Kireçci: Rica ederim. Sevgili izleyiciler Türkiye ekranlarının tek günlük emlak programında bugünkü konuğumuz Adnan Akyüz’dü. Yarın yeni bir konu ve konukla kaldığımız yerden devam edeceğiz. İyi günler efendim.kişi Facebook'ta beğendi
8793 kişi bu videoyu izledi
8793 kez izlendi
vialand iletişim video , yalin evler video , batisehir videolari , istanbul başakşehir video , emlakdr video ant yapı , emlak kulisi emre maraşlı video , inşaat videoları indir , aybars video ,
Şuanda 17 kişi toplam 2.866 video'nun keyfini çıkarıyor.
emlakkulisi.TV: