Tebernüş Kireçci'nin Skyturk'teki Emlak Kulisi programının 1 Kasım 2011 konuğu : Ali Ağaoğlu

Paylaş:2. Bölüm

Paylaş:
Emlak Haberleri

Proje Adı

: Tebernüş Kireçci'nin Skyturk'teki Emlak Kulisi programının 1 Kasım 2011 konuğu : Ali Ağaoğlu

Firma

:

Lokasyon

: İstanbul

Video Sayısı

: 2

Video Tarih

: 2011-11-01 13:46:49

Görüntülenme Sayısı

: 13041

Video No

: 2078

Etiketler

: skyturk emlakkulisi , emlakkulisi tebernüş kireçci , Tebernüş Kireçci'nin Skyturk'teki Emlak Kulisi programı , skyturk emlakkulisi , tebernüş kireçci skyturk programı , tebernüş kireçci emlak kulisi , tebernuskirecci.com.tr , ali ağaoğlu , 1 kasım skyturk emlakkulisi ,

Video Açıklaması

: Bölüm 2 | Tebernüş Kireçci: İyi günler. Sevgili izleyiciler Türkiye ekranlarının tek günlük emlak programı Emlak Kulisi’ne hoş geldiniz. Ağaoğlu Şirketler Topluluğu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu. Ali Ağaoğlu’yla İstanbul konut piyasasındaki son gelişmeleri konuşacağız. Hoş geldiniz diyorum efendim.

Ali Ağaoğlu: Hoş bulduk Tebernüş iyi yayınlar diliyorum.

Tebernüş Kireçci: Teşekkür ederim. Ben aslında başka bir soruyla başlamak istiyorum. Şimdi Forbes listesine göre 2 milyar dolar üzerinde servetten bahsediliyor.

Ali Ağaoğlu: Saymıyorum onu

Tebernüş Kireçci: Çok olunca sayamıyorsunuz zaten değil mi bir de teknik probleminiz var

Ali Ağaoğlu: Yani benim zamanımın çoğu çalışmakla geçiyor onun için ona zamanım olmuyor.

Tebernüş Kireçci: Peki Hasan Rahvan mı sayıyor yoksa Adnan Bey mi sayıyor?

Ali Ağaoğlu: Yok bizim şirkette benden de Hasan Bey’den de daha çok sözü geçen Yurdagül Hanım vardır kaynanadır o onun için para ona emanettir o bilir.

Tebernüş Kireçci: Peki ilk 1 milyon dolar nasıl kazandınız?

Ali Ağaoğlu: İlk parayı çok küçük yaşta diyebileceğim zaman da kazandım.

Tebernüş Kireçci: Sene kaçtı?

Ali Ağaoğlu: Sene kaçtı… O zaman ilkokula gidiyordum babamın o zaman hem inşaatçıydı aynı zamanda fırında vardı. Fırına giderdim okul bittikten sonra gider orada tepsi paralarını ben alırdım. O zaman şimdi ki evlerde mikrodalga fırın, fırın diye bir şey yoktu. Kadınlar börekleri tepsilerde yapardı fırına getirir pişirirlerdi fırının muhasebe hesaplarını tutardım tepsi paralarını onun karşılığında ben alırdım. 25 kuruştu bir tepsi pişirmek.

Tebernüş Kireçci: O 25 kuruşların hepsini üstüne koyduğunuz zaman 1 milyon dolar mı yaptı?

Ali Ağaoğlu: Tabii o zaman ki o para belki 1 milyon dolardan daha kıymetliydi. Çünkü ilk kazandığın para kendi başına kazandığın paradır onun için onun değeri milyon dolarlarla ölçülmez. Bakın paradan daha kıymeti olan şey iş yapma yeteneğidir onun için o para bana iş yapabilme, yapma, kazanma, kendi başına iş yapma ve kazanmanın şeyini öğrettiği için dediğim gibi onların değeri milyon dolarlarla ölçülmez.

Tebernüş Kireçci: Peki ilk muhasebesel olaraktan 1 milyon doları kaç yaşında kazandınız?

Ali Ağaoğlu: Mesela Moran Koleji’nde okuyordum ortaokulda ilk inşaat işim taahhüt işim odur. Spor kolu başkanıyım okulda o zaman tenis kortları Moran Koleji o zamanların 60’lı, 70’li senelerin elit kolejlerinden biriydi. Okulda tenis kortları, basket sahaları, voleybol sahaları yapılacaktı ihaleye girdim işi ben aldım. Teneffüse çıktığımız zaman arkadaşlarımız genelde tuvalette falan sigara içmeye giderdi ben o zaman okulda mühendislerim çalışıyordu mühendislerin başına gidiyordum. O zaman babam Suadiye’de bir sürü inşaatlar yapıyordu oradaki o yaptığım işlerden babamın Suadiye’de yapıp sattığı belki bir daireden daha fazla para kazanmıştım. İlk taahhüt işimde o iştir yani ortaokuldayken yaptığım iştir. Yine ortaokulda okurken yanımda mühendisler, mimarlar çalışıyordu.

Tebernüş Kireçci: Peki babanızın şemsiyesi olmadan ilk işiniz neydi?

Ali Ağaoğlu: Bu iş babamın şemsiyesi olmadan yaptığım ilk işti

Tebernüş Kireçci: Yine babanızın etkisi vardır mutlaka vardır

Ali Ağaoğlu: Yok ben kendim girdim, kendim aldım, babamın haricinde kendim yaptım orayı.

Tebernüş Kireçci: Keşke babanızın telefona bir bağlansa da şu olayı bir anlatsa

Ali Ağaoğlu: Hemen bağlayabilirsin. Hatta bir gün canlı yayına çağır konuşsun yani.

Tebernüş Kireçci: Tamam peki iyi fikir. Bir başka soru İstanbul’un Anadolu Yakası’ndaki yapıların yüzde 70’i çürük diyorsunuz. Nerden biliyorum diye soracak olursanız bunun demirini, çimentosunu, toprağını, malzemesini babam sattı diyorsunuz…

Ali Ağaoğlu: Eksik söyledin İstanbul’un Anadolu Yakası demedim ben

Tebernüş Kireçci: 2009’daki basın toplantısında öyle söylemiştiniz

Ali Ağaoğlu: Yani Anadolu Yakası’ndaki inşaatların yüzde 70’inin malzemesini aşağı yukarı babam vermiştir. Babam hem inşaatçıydı Bağdat Caddesi’ni Bağdat Caddesi yapan insanlardan bir tanesi babamdır. Aynı zamanda onun yanında malzeme tedarikçisiydi yani inşaatın bütün malzemesini babam temin ederdi, diğer inşaatçılara da satardı o zamanlar ben malzemenin ne olduğunu söylemeye çalışıyorum. Eğer hastaya doğru teşhisi koyamazsan tedaviyi de yapamazsın adamın apandisti patlamış sen adama bademcik ameliyatı yaparsan o hastayı kaybedersin bakın bu memlekette yani o dönemlerde sana yağ bugün sana yağını sana bedava verseler götürüp evinde çocuklarına yedirmezsin sana yağ karneyle satılıyordu. Karabük’ten demir alabilmek için kaymakamlığa gidiyordun ihtiyaç belgesi alıyordun ondan sonra Karabük’te sıraya yazılıyordun. Bugün E-5’in üzerindeki Optimum Alışveriş Merkezi’nin olduğu yer eskiden demir tevzi şeyiydi Karabük’ten demirler oraya gelirdi oradan dağıtılırdı kaymakamlıktan belge alırdın onunla yazılırdın 6 ay, 8 ay sonra sana sıra gelirdi bir kamyon demir almak için. Dolayısıyla Karabük’ten demir temin etmek mümkün değildi. Dolayısıyla ihtiyaç nerden karşılanıyordu merdiven altı dediğimiz atölyelerden demir ihtiyacı karşılanıyordu o 6’lık, 8’şik kangal demirler onları düzeltirken bile işçilerin elleri paramparça olurdu. Çünkü demir değil o çelikti, tırtıllı falan çelikti yani değil onu inşaata sokmak, onu inşaatın yanına bile sokmazsın malzeme buydu. Kum İstanbul’da denizden temin edilirdi bakın deniz kumu kullanılmaz demiyorum kullanılır ama deniz kumunu alırsınız elekten geçirirsiniz midye kabuklarını, balçıkları elersiniz, yıkamadan geçirirsiniz ondan sonra kullanılabilir. Bugün Reina’nın olduğu yer boğazın iki tarafı Reina’nın olduğu yer dahil kum depoları o eski takalarla denizden kum alır getirilirdi, oradan boşaltılırdı, oradan kamyona konulurdu, oradan direk inşaata getirilirdi. Yani kullanılan malzeme bu. Sana yağının karneyle satıldığı, kumu çakılı demiri ithal mi edecektiniz? Mümkün değil. Dolayısıyla yapılan şey bu bakın malzeme kötü işçilik nasıl yapılırdı. Kürekle karıştırılan beton orada daha çok belirli ekipler vardı bu beton işini döken daha çokta doğulu ekiplerin tekelindeydi o iş çağırırsınız o ekipleri gelirler o betonu en az 5 kere sağdan sola aktarmaları lazımken 1 kere aktarırlardı sonra çıkarlardı inşaata beton dökülürdü. Bakın kum kötü, demir kötü, işçilik kötü yani buradan çıkanla yani kokmuş yumurtayla omlet yapabilir misin?

Tebernüş Kireçci: Yaparsınız ama yiyemezsiniz

Ali Ağaoğlu: Yaparsın ama böyle olur işte maalesef İstanbul’un durumu bu. Dediğim gibi diyorlar ki bana ben o zaman babamla beraber çalışıyorum diyorlar ki sen o zaman ne yaptın babam beraberdir bizde yaptık, bizde o malzemeyi kullandık. Çünkü başka malzeme yok ki. İbrahim Tatlıses’in dediği gibi yani Urfa’da Oxford vardı okumadık mı? Yani malzeme bu. Bakın binalarımız hakikaten kötü durumda bunu tüm bilim adamları da söylüyor üniversiteler de söylüyor yerel yönetimlerde söylüyor bugün gerçekten sektör için çok önemli bir dönüm noktası diye düşünüyorum. Bugün artık Türkiye’nin bir çevre ve şehircilik bakanlığı, konut bakanlığı var bunu Ankara’daki merkezi hükümette söylüyor. Yani binalarımızın durumu bu biz yani bunu kabul edip buna göre ne yapabiliriz geçmişi sorgulayacak yerine tespit yapıp bugünden sonra ne yapabilirizin hesabını yapmamız lazım. Bu işi de en iyi bilen insanlardan, Türkiye’de özellikle konut inşaatını bilen 3 kişi sayın bunlardan bir tanesi benim ben çocukluğumdan beri dediğim gibi ilkokuldan beri hep hayatım işin içinden geçmiştir, inşaatlar içinden geçmiştir. Yapımı en iyi bilen insanlardan biri benim ve durumun bu kadar şey olduğunu söylüyorum. Bakın çok acı bir şey daha söyleyeyim sadece İstanbul demiyorum sadece Anadolu Yakası demiyorum bütün şehirlerimizde Van’a gitmedim bu yaşadığımız çok acı olayın üzerine Van’a gitmedim ama televizyonlarda, basında izliyorum binaları görüyorum inanın orada o yıkılan binaların çoğunun beton kalitesi gidip yerinde tespit yapmadım bir şey söylemeyeyim ama televizyonda ben bu işi biraz da biliyorum gördüğüm kadarıyla veyahut basında gördüğüm kadarıyla inanın oradaki beton kalitesi şu anda İstanbul’da böyle. İstanbul daha kötü durumda eski yapılar o aşırı göçlerle 60’lı, 70’li, 80’li senelerde yapılan binaların durumu inanın onlardan daha kötü. Sadece İstanbul değil büyük şehirlerimizin çoğu böyle. Yani bunu ne yapabilirizin şeyini yapmamız lazım. Şimdi Van depremi oldu çok kötü bir olay hepimizin ciğeri yandı, yüreği yandı…

Tebernüş Kireçci: Bir kısa reklam arası verelim sonra kaldığımız yerden devam edelim isterseniz.

Ali Ağaoğlu: Tamam para kazanalım

Tebernüş Kireçci: Biraz para kazanalım. Sevgili izleyiciler Türkiye ekranlarının tek günlük emlak programında konuğumuz Ali Ağaoğlu’yla kısa bir reklam arasından sonra tekrar bir araya geleceğiz.

Tebernüş Kireçci: Sevgili izleyiciler Türkiye ekranlarının tek günlük emlak programı Emlak Kulisi’nde konuğumuz Ali Ağaoğlu’yla kısa bir reklam arasından sonra kaldığımız yerden devam ediyoruz. Evet Ali Bey, Esenyurt’u gördük az önce hemen sorayım bu Esenyurt’ta Migros’un yerine Ağaoğlu aldı proje yapacak diyorlar doğru mu?

Ali Ağaoğlu: Ben neresi olduğunu dahi bilmiyorum öyle bir görüşmem dahi olmadı. Bu benim kulağıma birkaç defa daha geldi. Bundan bir 3-4 ay önce bölgede neler oluyor neticede sektörde bir oyuncuyuz, önemli bir oyuncuyuz etrafımızda neler oluyor diye tabii takip ediyorum. Geçen uzun zamandır o bölgeyi gezmemiştim gidip o bölgeyi bir gezdim neler oluyor onu görmek istedim yoksa öyle bir almadım, bakmadım, konuşmadım da. Ama şunu söyleyeyim birçok şeyde insanlar arsasını satmak için bak buraya Ağaoğlu’da geldi o da istiyor diyorlar, arsasını daha yüksek bir bedelle satmak istiyor yani insanlara böyle de bir katkım oluyor.

Tebernüş Kireçci: İstanbul’da gayrimenkulde spekülasyonun yeni adı bu zaten Ağaoğlu buraya gelecek dedikleri zaman fiyatlar otomatik olaraktan yükseliyor. Peki Esenyurt’un herhangi bir yerinde proje düşünüyor musunuz?

Ali Ağaoğlu: Yani şu anda elinde en fazla inşaatı devam eden firma biziz, elinde en fazla arazi stoğu olan firmalardan biri yine biziz onun için şu anda özellikle bu sene çok ciddi alımlar yaptık portföyümüzü genişlettik. Onun için şu anda daha yeni bir yer bakmıyorum

Tebernüş Kireçci: 2012 paraya dönme yılı diyorsunuz

Ali Ağaoğlu: Şu anda 10 bin konuta yakın inşaatı devam eden konutumuz var. 10 bin yeni başlayacağımız konut var 30 binlikte arazi stoğumuz var.

Tebernüş Kireçci: Allah bereket versin

Ali Ağaoğlu: Onun için yeni yer yani tabii ki bakmıyorum derken yine okazyon bir şey olursa yine çünkü bir şey alışla kazanılır. Bizim hammaddemiz demir-çimento değil yani arazi varsa o demir-çimentoyu bir araya getiriyorsun bir ürün elde ediyorsun arazi yoksa demir demir olarak kalıyor, çimento çimento çünkü bu işin ana şeyi arazidir.

Tebernüş Kireçci: Peki batı yakasına kadar gitmişken Ispartakule’ye değinelim. Ispartakule Ticaret Merkezi’niz hala faaliyete geçmedi ne zaman açılacak?

Ali Ağaoğlu: Yok şu anda dekorasyonları yapılıyor, kiralamaları yapıldı marketi Migros’a verdik. Tahmin ediyorum bu hafta içinde bu hafta veyahut bayramdan sonra açılır diye tahmin ediyorum. Diğer ticari şeylerde dekorasyon devam ediyor açılır. Şöyle bir şey biz o projeyi normal satarken insanlar 2012’nin yanılmıyorsam 4.ayında teslim edeceğiz diye sözleşme yaptık ama ondan sonra insanlara pardon dedik ya yanlışlık oldu burada gelin 2011’in 2.ayında dairelerinizi teslim alın demiştik. Yani yaklaşık 14-15 ay önce daireyi insanlara, daire sahiplerine teslim ettik ve yaşam başladı şu anda yüzde 50’sinin üzerinde oturumu gerçekleşmiş durumda

Tebernüş Kireçci: Doluluk oranı yüzde 50. Peki batı yakasındayken My World Europe projesi Ayazma’daki projeyi konuşacağız orada yüksek gerilim hatları var bir türlü kaldırılamıyor sürekli olarak izleyicilerimiz soruyor “Ali Bey’e sorar mısınız canlı yayında lütfen bu direkler ne zaman kalkacak?”

Ali Ağaoğlu: Yaklaşık 1 aylık bir işti ama Türkiye’de bürokrasi inanılmaz şekilde diğer bütün bloklarımız bitti. Oradan bir enerji nakit hattı geçiyor onun müsadesi alındı ve bunu bir yerden bir yere nakletmek bütün masrafını da şirketimiz yapıyor ama inanın bürokrasiyi geçmek o kadar zor ki yani iş yapmak bizi yıldırmıyor bürokrasi geçmek yıldırıyor. Bütün müsadeleri alındı tahmin ediyorum dün veya bugün direklerin teslimleri yapılıyor bir hafta içinde hatta bayramdan sonraki günlerde enerji nakil hattının transferi gerçekleştirilmiş olur.

Tebernüş Kireçci: Bu arada yönetmenim bir şey hatırlattı bana yayındayken Diyarbakır Silvan’dan bir izleyicimiz aramış “Ali Bey’in Diyarbakır Silvan Yolu’nda 6 dönüm arazi aldığı söyleniyor doğru mu?” diye sormuşlar. Bende size sorayım.

Ali Ağaoğlu: İnşallah kısmet olur gider alırız daha almadım, yani şu anda öyle bir şeyim yok gitmedim de, almadım da

Tebernüş Kireçci: Yolunu da bilmiyorum, tapusunu da bilmiyorum diyorsunuz

Ali Ağaoğlu: Gider alırız

Tebernüş Kireçci: Peki erken teslim var mı Ayazma’da?

Ali Ağaoğlu: Muhakkak var o bizim geleneğimiz

Tebernüş Kireçci: Sözümüzde durmuyoruz diyorsunuz

Ali Ağaoğlu: Sözümüzde durmadığımız tek nokta insanlara daire satarken diyoruz ki “Size 30 ay sonra bu anahtarınızı vereceğiz” ama bazen 14 ay bazen 16-18 ay, 20 ay sonra teslim ediyoruz yani ortalama sözümüzden önce hep teslim ediyoruz. Orada o geleneği de bozmayacağız ama kaç ay önce olduğu onu şu anda tam iş programını bilmiyorum ama muhakkak söylediğimiz tarihten muhakkak önce teslim ederiz kısmet olursa.

Tebernüş Kireçci: Onu Murat Acar’dan öğreneceğiz o zaman buradan çıkınca

Ali Ağaoğlu: Evet ekibim sağ olsun Türkiye’nin şunu net bir şekilde söyleyebilirim Türkiye’nin en güçlü teknik kadrosuna sahibim 300’ün üzerinde mimar, mühendis kadromuz var bunların 150’sinin yurtdışı deneyimi olan gerçekten güçlü ve uygulama şeyi çok hızlı olan bir ekibim var. onun için eğer zaten başarı varsa Ali Ağaoğlu ateş olsa cürmü kadar yer yakar neticede başarı varsa bu ekip çalışmasıdır ben ona son derece önem veririm. Yani ekibim o konuda gece gündüz şu anda çalışıyor.

Tebernüş Kireçci: Yine batı yakasındayız devam ediyoruz. Bir Güngören’deki projenizi ne zaman satışa çıkacaksınız bir de Veliefendi?

Ali Ağaoğlu: Veliefendi’nin karşısında bir arazi aldık orada şu anda proje çalışmaları yapılıyor. İmar çalışması var orada onu yapıyoruz biz bu seneye yetiştiririz diye düşündük ama tahmin ediyorum bu seneye yetişmeyecek yani önümüzdeki yılın ilk çeyreğine yetişmeye çalışıyoruz.

Tebernüş Kireçci: Haznedar’daki yer?

Ali Ağaoğlu: Orada da aynı şekilde proje çalışmaları devam ediyor. Orayı da önümüzdeki günlerde devreye alırız diye düşünüyorum.

Tebernüş Kireçci: Peki Maslak asıl önemlisi Maslak zaten şimdiye kadar bir parselde yapılacak en büyük proje?

Ali Ağaoğlu: Evet Maslak’ta 2 projemiz var. Bir tanesini My Home projemizi devreye soktuk yani 850 konutluk bir proje. Bakın çok enteresan bizim şirket içindeki adı küçük Maslak…

Tebernüş Kireçci: Ama Ayazağa deseniz kurtulursunuz aslında

Ali Ağaoğlu: 850 daire projeye küçük Maslak diye kendi içimizde tarif ediyoruz. Bu da Türkiye’nin nereden nereye geldiğinin çok bariz bir göstergesi o projenin ruhsatını aldık, inşaat başladı devam ediyor, satışa da devam ediyoruz. Ama asıl belki Türkiye’nin değil dünyanın sayılı projelerinden bir tanesi yine Maslak’ta Emlak Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı’yla hasılat paylaşım modeliyle aldığımız bir arazi var. Orada çok mix bir proje yapıyoruz gerçekten Türkiye’yi dünya emlak pazarında İstanbul’un dünya markası olması konusunda katkı sağlayacak bir proje. Ama gerçekten çokta zor bir proje şuanda aşağı yukarı yüzde 95 oranında proje çalışmaları bitti. Son mekanik, statik çalışmaları, projeleri yapılıyor yani önümüzdeki günlerde oranında ruhsatını alıp oraya da başlamayı düşünüyoruz. Hakikaten Türkiye’yi, İstanbul’u bir noktaya taşıyabilecek bir proje olarak görüyoruz.

Tebernüş Kireçci: Peki ne zaman satışa çıkartmayı planlıyorsunuz?

Ali Ağaoğlu: Şimdi tapu, mühendislik çalışmaları, mimari çalışmaları, proje çalışmaları devam ediyor. Yani şu anda ekimiz neredeyse çalışıyor yani hatta bizim proje grubunun başında Gülnur Hanım diye bir arkadaşımız var geçen geldi diyor ki 12 senedir bizimle “12 senedir Ağaoğlu’ndayım iyi ki Ağaoğlu’na girmeden önce bir çocuk yaptım, girdikten sonra bütün sosyal faaliyetlerim bitti” diyor. Yani gece gündüz sağ olsun ekibim…

Tebernüş Kireçci: Ama Gülnur Hanım yanlış yapıyormuş burada uyaralım hayatta en önemli şey her zaman için insanın kendisidir.

Ali Ağaoğlu: Onun için düşündüm hakikaten doğru söylüyor dedim. Çok çalışıyor hakikaten arkadaşlarım gerçekten gece gündüz çalışıyorlar projeyi yetiştirmek için ben hepsine teşekkür ediyorum.

Tebernüş Kireçci: Peki ne zaman planınızda ne var 2011’in sonuna yetişebilecek mi?

Ali Ağaoğlu: Bu senenin yıl sonuna yetiştirmeye çalışıyoruz.

Tebernüş Kireçci: Peki kaç bin konut olacak?

Ali Ağaoğlu: Onu paylaşırız yani şu anda şey olmadığı için rakamlar baya yüksek

Tebernüş Kireçci: Peki stüdyolar olacak mı? Siz çok stüdyo yapıyorsunuz…

Ali Ağaoğlu: Şunu söyleyeyim 360 tip daire var

Tebernüş Kireçci: 9 bin tane de ev var diye duyduk en son.

Ali Ağaoğlu: Yok o kadar yok daha aşağıda

Tebernüş Kireçci: 8 bin?

Ali Ağaoğlu: Aşağıda

Tebernüş Kireçci: 7 bin

Ali Ağaoğlu: Bakacağız

Tebernüş Kireçci: Peki fiyatlar ne olacak tahmini fiyat var mı?

Ali Ağaoğlu: Bakın şunu söyleyeyim fiyat çalışması yapmadık

Tebernüş Kireçci: Yine de sizin kafanızda bir fiyat vardır

Ali Ağaoğlu: Aşağı yukarı var ama şunu söyleyeyim biz çok miktarda yapıyoruz çok hızlı yapıyoruz. Yani satın almamızı aşağı yukarı hepsini peşin yaparız ve ucuza mal ederiz. Biz ucuza mal ettiğimizi de o karımızı muhakkak müşterimizle paylaşırız. Yani bölge fiyatlarının çok daha altında olacağını rahatlıkla söyleyebilirim.

Tebernüş Kireçci: 5 binin altı? 4 binin altı? 3 binin altı? 3 bine gerçi Halkalı’da bile bulunmuyor ama…

Ali Ağaoğlu: Sen MİT’te çalıştın mı iyi sorguluyorsun

Tebernüş Kireçci: Yok çalışmadım

Ali Ağaoğlu: Şu anda emin olun söylerim bilsem söylerim ben şeffaf bir insanım ama maliyet çalışması şu anda henüz yapmadık proje bitmediği için ama tahmin ediyorum 5 binin altında olur diye düşünüyorum.

Tebernüş Kireçci: Peki Avrupa Yakası’nı bitirdik. Anadolu Yakası’na geçecek olursak Çekmeköy var gündemde olan oradaki 70bin metrekarelik arazi…

Ali Ağaoğlu: Çekmeköy’de yaklaşık 5-6 arazim var. Daha doğrusu Anadolu Yakası’nda da epey arazimiz var. Şu anda Anadolu Yakası’nda Towerland projemiz devam ediyor çokta güzel bir proje. Onun yanında Çekmeköy’deki projeye başladık. Ümraniye arazimiz var orada başlayacağız.

Tebernüş Kireçci: Ümraniye’deki araziniz nerede?

Ali Ağaoğlu: Onu da paylaşırız. Ben biliyorsun Of’luyum ama doğma büyüme Ümraniyeliyim onun için Ümraniye’nin benim gönlümdeki yeri ayrıdır.

Tebernüş Kireçci: Peki Çekmeköy’deki projeye ne zaman başlayacaksınız?

Ali Ağaoğlu: O da yine önümüzdeki sene başında olur.

Tebernüş Kireçci: 2012’nin ilk çeyreğinde satışa çıkacak

Ali Ağaoğlu: 2012’nin ilk yarısında olur

Tebernüş Kireçci: Peki yine bir izleyici sorumuz “Ali Bey neden İstanbul’un gelişme aksların proje yapmıyor? İşte batı yakasındaki son yer Ispartakule, Anadolu Yakası’ndaki son yer Maltepe ve Ümraniye. Nede Aydınlı, Kurtköy gibi lokasyonlara yönelmiyor?”

Ali Ağaoğlu: Yani şu anda biz daha çok şehrin merkezine yakın ulaşım aksları çünkü İstanbul’daki en büyük sorunlardan bir tanesi ulaşım sorunu insanlar maalesef trafikte geçirdiği zamanı evde çocuklarına ayıramıyor onun için ulaşım akslarına ulaşım olan yerleri şu anda buralarda arazi yatırımları yaptık buraları değerlendiriyoruz. O bölgelerde de arazimiz var baya da arazimiz var ama ben orayı ikinci 5 yıllık periyoda bizim yaklaşık 15 senelik yani yakın 5 senemiz artık uzak 15 senelik iş programımız aşağı yukarı belli. Orayı ikinci 5 yıldan sonra düşünüyoruz o bölgeyi.

Tebernüş Kireçci: Yani diyorsunuz ki gelişme akslarına sıra bizde 5 sene sonra gelir. Yakın zamanda böyle bir şey?

Ali Ağaoğlu: Şu anda yok şu anda görünmüyor.

Tebernüş Kireçci: Peki bir başka soru Ali Ağaoğlu’nun 100 bin TL’si olsaydı 2 milyar dolarlık serveti olmasaydı yatırım olaraktan ne yapardı emlak alacak olsaydı nasıl bir şey almayı tercih ederdi?

Ali Ağaoğlu: Dediğim gibi 100 bin TL 2 milyar dolardan daha kıymetlidir. Yani insanın o kadar parası varsa o para onun için çok kıymetlidir. Ben her zaman emlak alacak insanlara ev alacak insanlara şunu söylüyorum bir beyaz eşya alırken gösterdiği hassasiyeti bir ev alırken de göstermesini istiyorum. Yani beyaz eşya alırken aldığın ürün neticede buzdolabı, çamaşır makinesi, 500 liralık, bin liralık bir ürün alıyorsun neye bakıyorsun işte servisi var mı, markası ne yani buna dikkat ediyorsun öyle alım kararı veriyorsun. Neticede 100 binlerce para veriyorsun konut alıyorsun, konut daha uzun vadeli hem oturacak bir yerde hem de ciddi bir yatırımdır özellikle de dediğim gibi o civarda parası olan için para çok kıymetlidir. Alırken bir kere hangi firmadan aldığına iyi dikkat etsin, ulaşım aksına yakın mı ona dikkat esin, bugün Türkiye’de 2 binli senelerde konut, inşaat sektörü gerçekten dünyayla yarışabilecek seviyeye geldi.

Tebernüş Kireçci: Dünyayı geçtik

Ali Ağaoğlu: Dünyayı geçtik, Avrupa’yı geçtik. Mühendisliği olsun, mimarlığı olsun, tasarımı olsun, kullandığı teknoloji olsun geçekten çok iyi noktadayız. Ben etrafımıza bakıyorum kötü proje yok belki biraz birbirinin taklidi projeler var ama hakikaten sağlam projeler var. Yani ulaşım aksına baksın firmanın teknik yeterliliğine baksın, firmanın mali gücüne baksın özellikle şeyden projeden bir arsaya gidiyorsa yani firmanın ruhsatına baksın, arsa kimin onu irdelesin, firmanın teknik yeterliliği var mı onu irdelesin. Çünkü o insan için belki de o yaptığı verdiği 100 bin lira onun ekonomik olarak en büyük yatırımıdır onun için yarın öbür gün bir olumsuzlukla karşılaşmaması için bunları iyi araştırsın diye düşünüyorum.

Tebernüş Kireçci: Peki çok kısa bir soru soracağım çok kısa bir yanıt alacağım bize ayrılan sürenin sonuna geldik. Siz yatırımlarınızı arsa ve araziye yapıyorsunuz, enerji santrallerine yapıyorsunuz ama vatandaşa konut almasını söylüyorsunuz vatandaşın arsa ve arazi alması daha kazançlı çıkacağı anlamına gelmez mi? Çok kısa bir yanıt…

Ali Ağaoğlu: Şunu söyleyeyim arazi işi çok profesyonel bir iştir yani aldığınız arazi sizin değil yani onu korumanız lazım. Yapılan her imar değişikliğinde arazinizi korumanız lazım bunu yapabiliyorsan tabii ki arazi almak şehrin gelişeceği yeren arazi almayı tabii ki tavsiye ederim ben onu yaptım. Ben 20 sene, 25 sene önce aldığım arazilere bugün proje yapıyorum yani arazide kazandığım parayı doğru yerde aldığım araziden kazandığım parayı bir yerde kazanamazsın. Ama bunu yapmak gerçekten bir profesyonel işidir. Şimdi aldığınız bir konutta herhangi bir değişiklik olmaz ama bir arazide özellikle imar yönetmeliğini iyi takip etmek lazım o biraz profesyonel işi diye şey yapıyorum yoksa tabii ki yerinde alınan arazi her zaman kazandırır.

Tebernüş Kireçci: Peki rastgele arsa ve arazi yatırımı yapılamaz mı gelişme akslarında mesela bugün için Silivri’de veya Gebze’de veya Çerkezköy’de arsa alsa 100 bin TL’lik zararlı çıkma ihtimali var mı?

Ali Ağaoğlu: Bakın Türkiye’nin en büyük tuğla fabrikaları benimdi orada bir tane Erdoğan Bey diye bir müdürüm vardı 2 tane çocuğu olmuştu her olan çocuğu için gidip 1 tanesini Büyükçekmece’de almıştı doğan çocuğu için gidip 10’ar dönümlük arazi alıyordu ondan sonra da baya zengin oldu ondan sonra da benim yanımdan ayrıldı. Doğru yerde yapılan arazi yatırımını tavsiye ederim.

Tebernüş Kireçci: Çok teşekkür ederim çok keyifli bir sohbetti ama daha konuşacağımız bir çok konuğu konuşamadık bize ayrılan sürenin sonuna geldik.

Ali Ağaoğlu: Ben çok teşekkür ediyorum iyi yayınlar diyorum.

Tebernüş Kireçci: Teşekkür ediyorum. Sevgili izleyiciler Türkiye ekranlarının tek günlük emlak programı Emlak Kulisi’nde bugünkü konuğumuz Ağaoğlu Şirketler Topluluğu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu’ydu. Ali Ağaoğlu’yla İstanbul ve Türkiye emlak ve konut piyasasındaki son gelişmeleri değerlendirdik yarın yeni bir konu yeni bir konukla görüşmek üzere diyorum. İyi günler efendim.kişi Facebook'ta beğendi
13041 kişi bu videoyu izledi
13041 kez izlendi
vialand iletişim video , yalin evler video , batisehir videolari , istanbul başakşehir video , emlakdr video ant yapı , emlak kulisi emre maraşlı video , inşaat videoları indir , aybars video ,
Şuanda 12 kişi toplam 2.866 video'nun keyfini çıkarıyor.
emlakkulisi.TV: