Tebernüş Kireçci'nin Skyturk'teki Emlak Kulisi programının 21 Kasım 2011 konuğu : Ömer Faruk Kavurmacı

Paylaş:2. Bölüm

Paylaş:
Emlak Haberleri

Proje Adı

: Tebernüş Kireçci'nin Skyturk'teki Emlak Kulisi programının 21 Kasım 2011 konuğu : Ömer Faruk Kavurmacı

Firma

:

Lokasyon

: İstanbul

Video Sayısı

: 2

Video Tarih

: 2011-11-21 13:07:14

Görüntülenme Sayısı

: 10385

Video No

: 2106

Etiketler

: skyturk emlakkulisi , emlakkulisi tebernüş kireçci , Tebernüş Kireçci'nin Skyturk'teki Emlak Kulisi programı , skyturk emlakkulisi , tebernüş kireçci skyturk programı , tebernüş kireçci emlak kulisi , tebernuskirecci.com.tr , 21 kasım emlakkulisi , 21 kasım skyturk emlakkulisi ,

Video Açıklaması

: Bölüm 1

Bölüm 2 | Tebernüş Kireçci: İyi günler, sevgili izleyiciler Türkiye ekranlarının tek günlük emlak programı Emlak Kulisi’ne hoş geldiniz. Bugünkü konuğumuz Aydınlı Yapı Genel Müdürü Ömer Faruk Kavurmacı. Ömer Faruk Kavurmacı’yla İstanbul’un Avrupa Yakası’ndaki konut piyasasındaki son gelişmeleri değerlendireceğiz. Hoş geldiniz diyorum efendim.

Ömer Faruk Kavurmacı: Merhaba, hoş bulduk.

Tebernüş Kireçci: Nasıl gidiyor işler, buradan başlayalım isterseniz.

Ömer Faruk Kavurmacı: İşlerimiz gayet iyi hamdolsun çünkü Türkiye’nin gidişatı iyi. Dışarıya kıyasladığımızda. Hem ekonomik gelişmeler hem mali gelişmeler Türkiye ekonomisindeki. Bu yıl sonu itibariyle ortalama yüzde 7 buçuk civarında bir büyüme hızında kapatacağımızı düşündüğümüzde tabii ekonomideki olumlu gelişmeler bütün reel sektöre yansıyor. Biz de bundan son derece memnunuz, neticelerini devşiriyoruz.

Tebernüş Kireçci: Peki, konut demişken sizin bir de perakende işiniz var. Konutta mı işler daha iyi perakende de mi daha iyi?

Ömer Faruk Kavurmacı: Şimdi şöyle aslında hepsinde iyi. Bizim hazır giyim sanayiciliğine dayalı perakende sektöründe faaliyet gösteren bir kolumuz var. Bir diğer kolumuzda proje bazında gayrimenkul sektöründe inşaat geliştirmeye dayalı gayrimenkul kolumuz var. İkisinde de işler gayet iyi. Çünkü az önce söylediğim gibi ekonomiye paralel bu gelişmeler seyrediyor. Türkiye ekonomisindeki olumlu gelişmeler ikisini de olumlu etkiliyor.

Tebernüş Kireçci: Hangisinde daha iyi peki?

Ömer Faruk Kavurmacı: Açıkçası biz her ikisinde de hedeflerimize ulaştık. Birinden biri daha iyi birinden biri daha kötü diyemeyeceğim. Ama biz kıyaslamalarımızı şöyle yapıyoruz. 2010 yılında çeyrekler bazında büyüme oranlarımıza bakıyoruz bunu 2011 yılıyla karşılaştırıyoruz. Biz 2011 yılında çeyrekler bazındaki kıyaslamalarda 2010 yılının üzerine çıkmışız. Hedeflerimizi yakaladığımız gibi hedeflerimizin de üzerine çıkmışız. Geçen yılında üzerine çıkmışız. Dolayısıyla bu işlerin iyi gittiğini gösteriyor bize. İnşaat tarafında tabii ki biraz faiz oranlarıyla ilintili, büyüme oranları. Dolayısıyla faiz oranlarının gideceği nokta önümüzdeki yılın ilk 6 ayın sonunda inşaat sektörünün gelebileceği gerçek yeri gösterecek. Bunu da bekleyip göreceğiz.

Tebernüş Kireçci: Sabırlı olmak da yarar var diyorsunuz. Peki, Esenyurt’ta teslimi yaptınız. Gerçekleştirdiğiniz ilk projenizin.

Ömer Faruk Kavurmacı: Evet, Solarkent projemizi 866 konutluk bir projeydi. Nisan ayı içerisinde 2011 yılında tamamladık, teslim ettik, yaşam başladı. Son derece hakikatten kalitesi ve yaşam düzeydi itibariyle beklentilerin üzerinde bir biz orada netice elde ettik.

Tebernüş Kireçci: Malzeme ve işçilik kalitesi de gayet iyi.

Ömer Faruk Kavurmacı: Son derece iyi. Zaten bizim moda markacılığına dayalı hazır giyim ve perakende sektöründe faaliyet gösterdiğimiz için; biz bütün yaptığımız işlerde kaliteyi ve müşteri memnuniyetini esas tutuyoruz. Çünkü üretimden gelen dünya markalarıyla üretim yapmaktan yana bir kalite anlayışımız var. Perakende sektöründe faaliyet göstermekten gelen de bir müşteri odaklılık anlayışımız var. Dolayısıyla biz hem kaliteyi hem müşteri memnuniyetini yaptığımız bütün işlerde kendimize birinci öncelik olarak alıyoruz.

Tebernüş Kireçci: Yani inşaat kolay iş diyebiliyor musunuz günün sonunda.

Ömer Faruk Kavurmacı: Aslında her işin kendine has zorlukları var. Ama önemli olan iyi organizasyon kurabilmek, kalite ve müşteri memnuniyetine endeksli bir çalışma prensibi belirleyebilmek. Dolayısıyla biz bunları yaptığımız için yaptığımız işlerde gerçekleştirdiğimiz projelerde çok şükür bir zorluk yaşamıyoruz ve yaptığımız işin de karşılığını da alıyoruz. Önemli olan insanların memnuniyetini kazanmak, güvenini elde etmek. Biz her yaptığımız işte bir sonrakine bunun getirdiği katma değeri ilave ediyoruz.

Tebernüş Kireçci: Peki, Florya’da işler nasıl? Florya ilginç bir lokasyon her şeyden önce, paranın pek konuşulmadığı evin daha çok konuşulduğu lokasyon. Herhalde İstanbul’da bu noktada çok ender karşılaşılacak lokasyonlardan bir tanesi.

Ömer Faruk Kavurmacı: Florya özelliği itibariyle İstanbul’da konut alanında markalaşmış önemli loaksyonlardan bir tanesi. Hakikatten kalitenin ve yaşam standartlarının ön planda tutulduğu, arazinin son derece kıymetli olduğu, büyük konseptli projelere uygun ölçekte arazi büyüklüğünün kolay kolay bulunamadığı bir yer. Bizim şu anda geliştirmiş olduğumuz Aydınlı Grup’un ve diğer ortaklarımız Arke İnşaat ve Metal Yapı konut firmalarıyla beraber TOKİ kapsamında Koru Florya projemizi gerçekleştiriyoruz. Burası hakikatten Florya’da kalmış son büyük parsel 42 bin metrekare büyüklüğünde bir arazi. Biz burada hem nitelik olarak, hem nicelik olarak hem de müşterilere sunacağımız avantajlar ve yaşam standardı olarak her şeyde en iyi en üst kaliteyi kendimize hedef edindik. Burada çalışmalarımıza şu anda başladık.

Tebernüş Kireçci: Peki, inşaatın teslimini görmeden kaliteyle ilgili bir şey demek doğru olmaz aslında ama bekleyip göreceğiz. Satışlar nasıl gidiyor? İlgi nasıl?

Ömer Faruk Kavurmacı: İlgi son derece iyi çünkü Florya’da geçmiş itibariyle baktığımızda geliştirilen konutlar münferit parseller üzerinde oluşmuş bloklardan müteşekküldür. Dolayısıyla bir sosyal donatı bir güvenlik ihtiyacı veya gelişen günün ihtiyaçlarına paralel bir takım donatılarının bulunmayışının eksikliği Florya’da hep hissedilmektedir. Ben kendimde senelerdir Florya’da yaşıyorum çocuklarımla birlikte. Dolayısıyla biz projemizde mevcutta bulunan konutlardaki eksikliklerin tamamını giderecek tarzda bir planlama yapıyoruz.bu doğrultuda da İngiliz mimarlık firması Brodway Malyan ve yerel mimar olarak da Kraft mimarlık firmasıyla birlikte mimari projelendirmemizi tamamladık ve projelendirme hayatımıza başladık. Biz burada Türkiye’de çok nadir uygulanan bir konsepti aslında müşterilerimizin beğenisine sunuyoruz. Şöyle ki 17 metre yüksekliğinde bir yatay platform düşünün bunun altında 2 kata yayılmış yaklaşık 50 bin metrekarelik kiralabilinir alana sahip bir alışveriş merkezi a sınıfı alışveriş merkezi ve bu 17 metrelik yatay platformun üzerinde de tamamen lüks konutlardan oluşmuş, ilk defa bizim gerçekleştirdiğimiz aile residence konseptiyle yine tüketicilerimizin günün modern ihtiyaçlarını karşılayabileceği bir konut yapısı.

Tebernüş Kireçci: Şimdi onu soracağım. Aile rezidansı ilk defa telaffuz ettiniz neyi kapsıyor, diğer rezidanslardan ne farkı var?

Ömer Faruk Kavurmacı: Türkiye’de tabii rezidans kavramı son 3-5 yılda gündeme girdi. Rezidanslar genelde çok fazla şimdiye kadar ailelere hitap etmeyecek tarzda veya çekirdek ailelere hitap edecek tarzda. Bunun dışında içerisinde home ofislerin bol miktarda bulundurulduğu bir yapıda. Günümüzde kullanıcıların modern ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik servislerin verildiği bir konsept olarak kurgulanmıştı. Fakat bizim Florya’da ortaya koymuş olduğumuz aile rezidansı konsepti tamamen çocuklu ailelere yönelik ihtiyaçların karşılanmasına yönelik kurgulanmış bir konsept. Biz projemizde home ofislere veya 1+1’lere yer vermedik. Daire tiplerimiz 3+1’lerden başlıyor düz daireler 5+1’lere kadar gidiyor. Dubleks daireler ise 4+2’den 7+2’ye kadar gidiyor.

Tebernüş Kireçci: Onu soracağım, ilk defa, şimdi biz 5+1, 6+2’yi biliyorduk, 7+2’yi gördük siz de gördük. Özel yapımlar vardı ama 7+2’ler çok da yaygın değildi…

Ömer Faruk Kavurmacı: Florya’da hakikatten ortalama çocuk sayısı 3 civarında…

Tebernüş Kireçci: Başbakan’ın sözünü dinliyorlar diyorsunuz.

Ömer Faruk Kavurmacı: Evet… o noktada hakikatten olumlu bir Başbakan’ımızın da bizlere vermiş olduğu yönlendirmeye olumlu bir seyir var. Biz de insanların bu ihtiyaçlarını göz önünde bulundurduk. Mesela projemizi tasarlarken Florya ve civarında yerleşik sakinlerden beyin fırtınası toplantıları yaptık. Burada insanların beklentiler nelerdir, çocuklar için ne gibi beklentiler var, gençler yetişkinler için ne gibi beklentiler var, ailelerin kendi beklentileri nelerdir, hep biz bu beklentileri toparlayarak bunları özümseyerek projemizde bu ihtiyaçları karşılamaya çalıştık. Bugün hakikatten güvenlik ihtiyacı çok önemli insanların sosyal ihtiyaçlarını karşılaması çok önemli. 17 metre yüksekliğindeki bir platformda yaşıyorsunuz ve aşağı yukarı yaklaşık 20 bin metrekarelik bir yeşil alana müteşekkil ve her türlü ihtiyacınızı bir asansör uzaklığında karşılayabiliyorsunuz, benzer servislerinden istifade ederek.

Tebernüş Kireçci: Kısa bir reklam arası verelim sonra kaldığımız yerden devam edelim. Sevgili izleyiciler Türkiye ekranlarının tek günlük emlak programında kısa bir reklam arasından sonra tekrar Ömer Faruk Kavurmacı’yla kaldığımız yerden devam edeceğiz.

Tebernüş Kireçci: Sevgili izleyiciler Türkiye ekranlarının tek günlük emlak programında kısa bir reklam arasından sonra konuğumuz Ömer Faruk Kavurmacı’yla kaldığımız yerden devam ediyoruz. Evet efendim 7+2’leri kim alıyor, ben en çok bunu merak ediyorum.

Ömer Faruk Kavurmacı: 7+2’leri planlarken tabii ki burada biz mesela bir yemek odası kurguladık. Odalardan bir tanesini yemek odası olarak kurguladık.

Tebernüş Kireçci: 2 salondan biri değil, odalardan bir tanesi…

Ömer Faruk Kavurmacı: 2 salon haricinde yemek odası kurguladık çünkü Florya’da yapmış olduğumuz toplantılarda ailelerin bir yemek odası beklentisi olduğunu gördük. Bunun haricinde artık çocukların ihtiyacına paralel, çocuk sayısına paralel tabii ki oda sayısı kurgulanıyor. Çalışma odası talep edenler var. 3 çocuklu bir ailede 3 tane çocuğuna ayrı oda isteyen, bir çalışma odası talep eden, bir yemek odası talep eden onun haricinde bir aktivite odası talep eden, ebeveyn odasını da düşündüğümüzde aileler söz konusu olduğunda zaten 7+2 ihtiyacı otomatikman doğmuş oluyor. Mesela biz 4+1’ler 5+1’lerimizde de yardımcı odası ayriyeten oluşturduk.

Tebernüş Kireçci: Onlar oda sayısının içerisine dahil değil.

Ömer Faruk Kavurmacı: Yok, bunlar oda sayıları içerisinde değil. Tamamen kendi içerisinde ihtiyaçların karşılanabildiği banyonun, tuvaletin, duşun olduğu, yatılı yardımcısı olan aileler için de 4+1’lerimizde 5+1’lerimizde yine 7+2’lerimizde de bu var. 4+2 dublekslerimizde de var.

Tebernüş Kireçci: 7+2’ye bir tane yardımcı odası yetmez en az 2 tane 3 tane olması gerekiyor.

Ömer Faruk Kavurmacı: Biz bir taneyi planladık. Fazlasına ihtiyacı olan odalardan bir tanesini tabii ki o amaçla kurgulayabilir ama yani bizim burada yola çıkış noktamız tamamen müşteri talepleri, tüketicinin ihtiyaç duyduğu noktaların gelişmesi.

Tebernüş Kireçci: Peki, satışlarda en çok talep hangisine geliyor? Hangi eve geliyor?

Ömer Faruk Kavurmacı: Şimdi şöyle 4+1’ler 3+1’ler tabii ki piramidin ağırlık merkezini teşkil ediyor bakmış olduğunuzda. Ama 5+1’lerin yoğun talebi olduğunu gördük hatta 5+1 konut, 5+1’lere baktığımızda yardımcı odaları da var tabii. 5+1 Türkiye’de çok fazla uygulanan bir ev tipi değil. Bunlarda çok yoğun talep gördük biz. Daha kalabalık olanlarsa 6+2 ve 7+2’leri tercih ediyorlar. 6+2 ve 7+2’ler bahçe dubleksi ve çatı dubleksi olarak geliştirilebiliniyor. Belirli sayıda olabiliyor.

Tebernüş Kireçci: Kaç tane vardı sizde çatı ve alt dubleks?

Ömer Faruk Kavurmacı: Toplam bizim 298 dairelik projemiz var. Tahmin ediyorum 50-55 civarında dubleksimiz vardır.

Tebernüş Kireçci: Peki orana göre en fazla satılma hangi tip dairede 3+1’de mi, klasik mi?

Ömer Faruk Kavurmacı: Aslında en fazla 4+1. Şu anda sayı olarak da baktığımızda 4+1 sayısı ağırlıkta, devamında 3+1 ve 5+1’ler.

Tebernüş Kireçci: 3+1’ler elde kalır diye korktum öyle bir söylediniz ki. Peki, şu an toplam 298 konut, kaçını sattınız?

Ömer Faruk Kavurmacı: Aşağı yukarı yüzde 25’ini şu anda.

Tebernüş Kireçci: Zaten aile çevreniz yüzde 25’ini alır, çok fazla bir şey yapmanıza gerek yok. Mustafa Keleş’in epey bir çevresi vardır orada.

Ömer Faruk Kavurmacı: Ekim ayı başında zaten satışa başladık. Ciddi bir talebimiz var bizim burada fakat parti parti bize talepte bulunan müşterilerimize ön kayıt topladık. Davet ediyoruz burayı, projemizi anlatıyoruz. Bizim tabii ki buradaki amacımız 3 ayda 5 ayda 6 ayda projenin tamamını satıp bitirmek değil. Çünkü Florya hakikatten ve bizim şu anda projemizi geliştirmekte olduğumuz parsel Halide parsellerden bir tanesi. Biz buranın hakkını hem alıcı açısından hem de yatırımcı açısından bir diğer ortağımızda bizim tabii ki TOKİ kaynak geliştirme uygulama kapsamında geliştiriyor.

Tebernüş Kireçci: O zaten bütün projelerin ortağı biliyorsunuz.

Ömer Faruk Kavurmacı: TOKİ açısından evet gelirleri maksimize edici, tüketiciyi tamamen memnun edici bir hızda biz satışlarımızı tamamlamak istiyoruz. Dolayısıyla 3 ayda 5 ayda tamamlamak gibi bir iddiamız olmadı. Şu an bugünden sonra 22 ay bir teslimat süremiz var. Bu süre içinde biz yayılmış şekilde satışları tamamlamayı planlıyoruz.

Tebernüş Kireçci: Peki, yeni projeniz Cendere’de.

Ömer Faruk Kavurmacı: İstanbul’un aslında birçok yerinde bizim görüşmekte olduğumuz lokasyonlar var.

Tebernüş Kireçci: Cendere Evyap tesislerinde üçte bir ortaksınız.

Ömer Faruk Kavurmacı: Şimdi şöyle Cendere’de görüşmekte olduğumuz lokasyonlardan bir tanesi çünkü orası kentsel dönüşüm kapsamında şu anda planlanan bir lokasyon İstanbul’da. Orada da bir iş ortaklığı olarak konsorsiyum olarak bir takım görüşmelerimiz var. Onları nihayetlendirme noktasına doğru gelmek üzereyiz. Tahmin ediyorum önümüzdeki sene içerisinde önümüzdeki senenin ilk çeyreğinde orası ile ilgili biz açıklamamızı yapacağız.

Tebernüş Kireçci: Peki, başka ne var gündemde?

Ömer Faruk Kavurmacı: Anadolu Yakası’nda ilgilendiğimiz yerler var.

Tebernüş Kireçci: Fikirtepe’yle epey bir ilgilenmiştiniz. Alpay Bey’le yaptığımız istihbarata göre.

Ömer Faruk Kavurmacı: Orada da şu anda çalıştığımız lokasyonlar var. Ama henüz nihayetlendirmediğimiz için bir nihayetlendirdikçe bunları deklare ediyoruz. Şu anda onlarla ilgili görüşmelerimiz devam ediyor.

Tebernüş Kireçci: Peki grup olarak inşaatta en büyük 3 oyuncu, 5 oyuncu, 10 oyuncu gibi bir hedefiniz var mı? Veya yıllık 100 milyon dolar, 200 milyon dolar, 500 milyon dolar ciro hedefliyoruz gibi bir hedefiniz var mı?

Ömer Faruk Kavurmacı: Şimdi, tabii ki bugünden bunları söylemek çok iddialı olacaktır. Bizim için önemli olan birinci, ikinci, üçüncü olmak değil. Yaptığımız işlerde en iyisini yapmak. Tüketiciyi memnun eden işler yapıyor olmak. Tabii ki projelerin gelişme hızı önümüze çıkacak fırsatlara paralel olarak kendisini gösterecektir. Bir de tabii ki İstanbul’da kentsel dönüşüm hızla konuşuluyor, buna paralel belki geliştirilecek projeler çıkacaktır. Bizim hedefimiz nitelikli projeler yapmak. Olabildiğince merkezi lokasyonlarda projeler yapmak. Bir de bizden satın alan insanları memnun etmek yani insanlar burada konut sahibi olduktan sonra veya ofis sahibi olduktan sonra Allah razı olsun diyorlarsa ben verdiğim paranın hakkını fazlasıyla elde ettim beklentimin üzerinde bir standart bana teslim ettiler diyorlarsa bizim en öncelikli hedefimiz budur.

Tebernüş Kireçci: Peki bunu diyorlar mı, ilk teslimleri yaptınız.

Ömer Faruk Kavurmacı: İlk teslimlerimizde biz bunu yaşadık. Sizde zannediyorum İstanbul’un birçok yerinde projeleri yakinen takip ediyorsunuz. Bu noktada kulislere birinci dereceden hakim olan önemli insanlardan bir tanesisiniz. Bunu bizim söylememiz değil de bence sizlerin tespit etmesi daha objektif bir yaklaşım olacaktır.

Tebernüş Kireçci: Ben Solarkent’i dolaştım. Hatta bizim arkadaşlarımızdan ev alanlar olmuştu. Bir kere asansörlere çok şaşırdım, olağanüstü asansörler hem markası, hem sistemi, yöntemi, malzemelerde güzeldi, işçilikte güzeldi. Satıldığı fiyata göre gayet gayet iyi kullanılmış.

Ömer Faruk Kavurmacı: Bizim hedefimiz hep birinci sınıf malzeme ve kalite ve işçiliği yakalayabilmek. Malzemede de mesela az önce bahsettiğiniz asansör sistemi. Bizim orada kullanmış olduğumuz asansör sistemleri yurtdışında rezidanslarda ve 5 yıldızlı otellerde kullanılan bir sistem. Türkiye’de de zannediyorum bir elin parmaklarını geçmez, bizim kullanmış olduğumuz akıllı toplama sistemi oradaki. Biz bunu kullandık mesela o segmentteki hiçbir konut projesinde böyle bir uygulama göremezsiniz.

Tebernüş Kireçci: Daha üst segmentlerde de çok fazla görülen bir uygulama değil.

Ömer Faruk Kavurmacı: Daha üst segmentlerde bile bir elin parmağını geçmez.

Tebernüş Kireçci: Çok yaygın bir uygulama değil. Peki yabancıların mülk edinme yasası konusunda ne düşünüyorsunuz? Bundan bir beklentiniz var mı? Veya yasa olumlu mu olur, olumsuz mu olur, ne getirir, ne götürür?

Ömer Faruk Kavurmacı: Ben çok önemli buluyorum. Bu yasa olmadığı durumda da biz mesela Solarkent projemizde çok yüksek miktarlarda olmasa da yabancılara mülk satışı yapmıştık. Bunu insanlar Türkiye’de direkt şahıs üzerine mülk edinme hakkı olmadığı için bu yasadan dolayı geçmişte şirketler kurarak şirketler üzerinden ofis olsun, konut olsun veya ticari gayrimenkul olsun bunların alımını yapıyorlardı ama bu zorluk ortadan kalktıktan sonra alımlar çok daha artacaktır. Ben buna inanıyorum. Ve de yabancı yatırımın buraya geliyor olması aslında cari açığı da azaltıcı bir unsur. Yani cari açığı azaltmak için bugün birçok tedbirler üzerine konuşuluyor. Bu tedbirlerden bence önemli bir tanesi de mütekalibiyet esasının kaldırılmasıdır. Mülk edinmeyi kolaylaştırmaktır. Bu kolaylaştığı takdirde satışlar çok daha hızlı bir şekilde gelişecektir.

Tebernüş Kireçci: Siz sık sık yurtdışına gidiyorsunuz tabii Türkiye’den ev talep eden birçok ülkeyi dolaşıyorsunuz. Anlatılanlar abartı mı yani işte ben bir yılda 100 bin konut satarım 50 bin konut satarım diyenler bile var özellikle körfez ülkeleri, Arap ülkeleri ve Türk Cumhuriyetleri’nde bu abartı mı yoksa gerçek bir tabanı var mı?

Ömer Faruk Kavurmacı: Şimdi şöyle bugün yaşamış olduğumuz küresel dalgalanma Türkiye’nin önüne bir çok fırsatı getirmiş durumda. Hem Amerika’daki hem Avrupa’daki belirsizlikler Orta Doğu, Güney Afrika ve Kuzey Afrika’daki yabancı yatırımcıların bizim gibi gelişmekte olan ülkelere olan ilgisini arttırmış durumda. Bugün bir Paris, bir Londra, bir New York’a baktığımız zaman emlak fiyatları oldukça İstanbul’un veya Türkiye’deki merkezi lokasyonların çok üzerinde gerçekleşmekte. Yani bir doyum aslında oralarda gerçekleşmiş. Bugün Türkiye, İstanbul’daki fiyatları karşılaştırdığımızda ise daha gidecek çok yolumuz olduğunu görüyoruz. Biz bu mütekalibiyetle birlikte bunu kolaylaştırırsak zaten oralardaki belirsizlikler yabancı yatırımcıların oralarda iş yapma hızlarını kesmiş durumda. Bir de fiyatların doyuma ulaştığını göz önünde bulundurursak İstanbul’un tercih edilmesi birçok yabancı yatırımcı açısından cazibeyi oluşturuyor. Ben bu rakamları çok abartı bulmuyorum. Önemli miktarlarda satışların gerçekleştirileceğine inanıyorum. Ama bunu yasa çıktından sonra önümüzdeki yıl sonunda belki tekrar ne planlanmış ne gerçekleşmiş daha net bir şekilde ortaya koyabiliriz.

Tebernüş Kireçci: Biz millet olarak altın yumurtlayan tavuğu kesme noktasında çok başarılıyız. Rusya 1990’larda bavul ticaretinden çok ciddi paralar kazanmıştı. Sonra yanlış politikalarla kaybedildi. Umarım bunun bir benzeri gayrimenkulde olmaz diyoruz.

Ömer Faruk Kavurmacı: Ben olacağını zannetmiyorum. Çünkü artık Türkiye, on yıl öncesinin Türkiye’si değil önemli denetim mekanizmaları var. Profesyonellik ön plana çıkmış durumda. Cari gayrimenkul piyasasında bile artık önemli oyuncular var Türkiye’de hakikatten bu firmalar işlerini çok doğru ve düzgün yapıyorlar. Piyasa denetleme mekanizmaları son derece iyi işliyor. Geçmişteki bir takım olumsuzluklara bakarak gelecek için kötümser olmamak gerektiğini düşünüyorum. Türkiye’nin önü çok açık biz bunu net bir şekilde görüyoruz. Hem sanayide hem hizmet sektöründe hem de yapı sektöründe bunu görüyoruz.

Tebernüş Kireçci: Son bir soru, bize ayrılan sürenin sonuna yaklaştık kısa bir yanıt isteyeceğim. Kağıthane’yi nasıl görüyorsunuz Cendere’nin ilerisinde Kağıthane ve ilerisinde Göktürk.

Ömer Faruk Kavurmacı: Bence İstanbul’un en önemli akslarından bir tanesi olacaktır. Geçmişte buna paralele yapılaşmanın olduğu Büyükdere Caddesi’ni irdelersek çok planlı, ulaşım altyapısına uygun bir gelişme olmamış ilerisinde Maslak’ı da göz önünde bulundurursak. Dolayısıyla bugün burası sıfırdan planlanan günün ihtiyaçlarının ulaşım ihtiyaçlarının sosyal donatı ihtiyaçlarının bir de planlanan fonksiyonel ihtiyaçların beraberinde barındırılacak şekilde projelendirileceği için ben İstanbul’un çok önemli bir aksı olacağını düşünüyorum.

Tebernüş Kireçci: Peki teşekkür ediyoruz. Sevgili izleyiciler Türkiye ekranlarının tek günlük emlak programında bugünkü konuğumuz Aydınlı Yapı Genel Müdürü Ömer Faruk Kavurmacı’ydı. Yarın yeni bir konu ve yeni bir konukla görüşmek üzere diyorum, iyi günler efendim.kişi Facebook'ta beğendi
10385 kişi bu videoyu izledi
10385 kez izlendi
vialand iletişim video , yalin evler video , batisehir videolari , istanbul başakşehir video , emlakdr video ant yapı , emlak kulisi emre maraşlı video , inşaat videoları indir , aybars video ,
Şuanda 27 kişi toplam 2.866 video'nun keyfini çıkarıyor.
emlakkulisi.TV: