Tebernüş Kireçci'nin Skyturk'teki Emlak Kulisi programının 24 Kasım 2011 konuğu : Ari Duek

Paylaş:2. Bölüm

Paylaş:
Emlak Haberleri

Proje Adı

: Tebernüş Kireçci'nin Skyturk'teki Emlak Kulisi programının 24 Kasım 2011 konuğu : Ari Duek

Firma

:

Lokasyon

: İstanbul

Video Sayısı

: 2

Video Tarih

: 2011-11-24 13:24:31

Görüntülenme Sayısı

: 10778

Video No

: 2115

Etiketler

: skyturk emlakkulisi , emlakkulisi tebernüş kireçci , Tebernüş Kireçci'nin Skyturk'teki Emlak Kulisi programı , skyturk emlakkulisi , tebernüş kireçci skyturk programı , tebernüş kireçci emlak kulisi , tebernuskirecci.com.tr , ari duek , skyturk ari duek ,

Video Açıklaması

: Bölüm 2 | Ari Duek: Biz inşaat sektörü olarak etkilenmiştik. Ama ondan sonra yaralarımızı toparladık, devam ettik ve şu anda da yükselişe geçiyor tekrardan inşaat sektörü. Zaten gazetelerde yazıyor; bütün Türkiye tekrardan inşa ediliyor.

Tebernüş Kireçci: Edilecek daha, oyunun ve işin başındayız. Daha yapılacak çok iş var. Peki önce siz ilk projenizi Fulya’da yapmıştınız, merkezi lokasyonda yapmıştınız. Sonra Göktürk’e kaçtınız mı diyeyim. Göktürk’e gittiniz daha sonra tekrar merkeze döndünüz. Ondan sonra da Maltepe var gündemde. Göktürk’ün gelişimini bir anlatır mısınız? Göktürk’te proje yapan çok az konuğumuz geliyor programa. Bunu da fırsat olarak görelim.

Ari Duek: Ben ilk önce inşaat sektörüne Yaşar Aşçıoğlu’yla beraber başlamıştım. Onunda projesi Fulya’da biliyorsunuz, onu yapmıştık beraber. Daha sonra biz…

Tebernüş Kireçci: Selenium 34, bekarlara rezidans, hiç unutmuyorum 2002’deki kampanyası. Bu rezidansta bekarlara yer yok. Değil mi, yanlış mı hatırlıyorum. Sloganı tam böyleydi.

Ari Duek: 78 daire vardı oradan Selenium logosu da İstanbul’un plakasından geliyor. 34. Element… Ben daha sonra yolumu şöyle çizdim. İstanbul gelişen bir şehir. Türkiye’de değil sadece dünyada belli bir ilk ona giren bir şehir olduğu için bu yapılanmada yer almak istedim. Ve gelişen bölgeleri seçmek istedim. Burada da Çekmeköy ve Göktürk benim çok ilgimi çekiyordu. Kurtköy’ü de çok incelemiştim. Havaalanı o zamanlar aktif değildi. Ancak beni Göktürk çok etkiledi. Çünkü ben çocukluğumdan beri oyuncak dükkanlarımızın depoları orada olduğu için Göktürk’ü çok iyi biliyordum. O yüzden Göktürk’te yer almaya karar verdik, kendimize bir merkez bina yaptık, daha sonra da projelere orada başladık. Ama şirketimiz olarak hep butik projeler yapmak istiyoruz ve bugüne kadar yaptıklarımız hep bu şekilde. Göktürk’ü de şu anda istediğimiz gibi olmasa bile çok yaşanır, güzel insanlara haftasonlarında şehri aratmayan projeler yaratmaya çalıştık.

Tebernüş Kireçci: Peki, Göktürk’te kaç proje yaptınız?

Ari Duek: Şu anda 6 tane proje yaptık.

Tebernüş Kireçci: Nasıl buluyorsunuz Göktürk’ün gelişimini?

Ari Duek: Ne yazık ki iyi bulmuyorum. Çünkü Göktürk’te biz ilk inşaata başladığımızda 2003-2004 yıllarında o zamana kadar yapılmış 2-3 tane proje vardı. Bir de yerel müteahhitlerin yaptığı projeler vardı. Küçük binalar… bu ne yazık ki belediyelerdeki seçilmiş kişiler sonuçta oradaki halktan seçilen insanlar ve yollara baktığınızda bunu görüyorsunuz. TEM’den girdiğinizde benzinciye bile düz giremiyorsunuz. Yamuk yumuk yollar var. İşte amcamın oğlunu küstürmeyeyim, şunu yapmayayım yani çizgiler düzgün değil. Ama markalı projelerin iyi oturduğu bir bölge. Yani yolları iyi çizilmedi, yapılmadı. Şu an trafik var Göktürk’te. Bundan 5-6 sene evvel öküzlerin, ineklerin gezdiği yollarda şu anda akşam üstü trafik oluyor. Sabahları da keza o şekilde. Bunlar işte 10 sene sonrasını planlayarak yapılmış şeyler değil. Ama projeler olarak baktığınızda. Sitelerin içi olarak baktığınızda gerçekten rekabetin yüksek olduğu ve kaliteli rekabetin olduğu bir bölge olduğu için en düşük kalitede inşaat yapan firma bile yandaki rakipleri gördüğü için çok güzel düzenleyip, ben bir kere şunu söylüyorum mimarla çalışmak, eski yıllarda 80’li yıllarda mimar diye bir olgu yoktu, belediye mimarları projeleri çizerdi.

Tebernüş Kireçci: Kalfalarla, ustalarla çalışılırdı…

Ari Duek: Ustalarla çalışılırdı. Şimdi Türkiye’de artık mimarlar yapıyor projeleri, bizler yapmıyoruz. Biz sadece yön veriyoruz, neler istediğimizi, önümüzdeki 20 yılda insanların yaşam tarzını, nasıl olacağını tahmin ediyoruz. Bu konuda da Türkiye’deki mimarlarımız çok çok iyiler. Ben işe başladığım ilk günden beri hiçbir zaman yabancı mimar, daha doğrusu yabancı ürün kullanmanın hiçbir şekilde iyi olduğunu düşünmüyorum. Türk malı, Türk enerjisi, Türk gücü olarak baktım. Bizim mimarlarımız sonuçta bu bölgeyi çok iyi biliyorlar.

Tebernüş Kireçci: Peki, orada bir şey soracağım. Göktürk ve Ataşehir İstanbul’da 8-9 yıldan beri aralıksız yükselen 2 lokasyon. Anadolu Yakası’nda Ataşehir hala yükselişini sürdürüyor. Ama Göktürk son 6 ay 1 yılda 1 buçuk yılda biraz irtifa kaybında. Eskisi kadar yükselmiyor. Biraz da işlem hacimleri yavaşladı, gördüğüm kadarıyla. Bir de 2B yasası çıktığı zaman bugünkü Göktürk’ün 2 katı kadar konut yapılabilinecek.

Ari Duek: Uyuyan canavar diyelim Göktürk’e.

Tebernüş Kireçci: Diyelim. Ne olacak Göktürk’teki fiyatlar aşağıya mı gidecek, yukarıya mı gidecek?

Ari Duek: Bakın, Ataşehir’le Göktürk’ü kıyaslamak aslında doğru değil aynı anda ivme aldılar. Ama Ataşehir’in ortasından TEM geçiyor. E5 bağlantısı var. Göktürk’e varmak için bir 15 dakika TEM yolundan içeriye girmeniz gerekiyor.

Tebernüş Kireçci: İyi bir arabanız varsa tabii. Hız yapabiliyorsanız.

Ari Duek: Otobüsle giderseniz 30-35 dakika olabilir. Yalnız şöyle bir şey söyleyeceğim bu 3. Köprü, 3. Anayol bağlantıları yapıldığında ki bunların planları viyadükleri her şeyi yapılıyor. Göktürk arada kalmış kurtarılmış bir bölge olacak. Etrafı ormanla sarılı. Ama Ataşehir’in böyle bir lüksü yok. Nefes aldığı yaslandığı bir yer yok. Her tarafı inşaat halinde bir de imarı çok yüksek. Bizim Göktürk’te verilen imarlar 3 kat 4 kat en fazla 5 kat…

Tebernüş Kireçci: Bana sorarsanız bundan daha da önemlisi Göktürk çok elit bir kesim yani ağırlık yurtdışı tecrübesi olan, Türkiye’de görev yapan yabancılar gibi elit bir kesimi çekiyordu. Fiyat 2. Planda konuşulduğu lokasyonlardan bir tanesiydi. Ama son dönemdeki yapılan binalardaki yoğunluklar dolayısıyla, yoğunlaşma dolayısıyla irtifa kaybında diye düşünüyorum. Yanlış mı düşünüyorum sizce?

Ari Duek: Arsa kalmadığı için haklısınız. Çünkü biz de ilk başladığımızda 14 dönüme 78 daire yapmıştık. Şimdi 2 dönümde 68 daire yapıyoruz.

Tebernüş Kireçci: Esenyurt gibi yaptık, Göktürk’ü de diyorsunuz.

Ari Duek: Sonuç olarak 5 kat 6 kat maksimum 8 kattan kazanılmış yerler olduğu için bence kalite her zaman yukarda. Bir Esenyurt olmayacak. Ulus, Etiler yani Kemer Country Ulus olarak düşünürseniz, Göktürk yanındaki bazı siteleri dışında bırakırsanız gerisi Etiler, Etiler’in arkası Levent gibi bir bölge olacak. 2B’lerin gelmesiyle bölgeye çok farklı bir bakış açısı gelecek.

Tebernüş Kireçci: Orada tabii ki imar durumu belirleyici olacak. Şu anki imar durumu olursa bence çok iyi planlanmış Amerika’daki kasabalar gibi bir yerleşim merkezi olacak. Herkesin gıptayla baktığı stressiz bir ortam olacak çünkü şehirde artık herkes bütün haftaiçi koşuşturuyor. Haftasonları biraz dinlenmek istiyor. Kasaba hayatı istiyor. Emekliye ayrılayım çiftliğim olsun, Göktürk öyle bir yer.

Tebernüş Kireçci: Parayı bulayım kira gelirlerim olsun Bodrum’a yerleşeyim, param olsun Datça’ya yerleşeyim.

Ari Duek: Bodrum bile taş yığını. Göktürk her tarafı ormanla çevrili. Her şeyi bulabileceğiniz, en lüks markaları bulabileceğiniz bir bölge olmaya başladı.

Tebernüş Kireçci: Peki 2B’lerde bugünkü Göktürk emsali verilirse 1,1 nokta 2 emsal az yoğunlukta yapılaşma. Fiyatlar düşer mi, yükselir mi?

Ari Duek: Fiyatların düşeceğini zannetmiyorum. Şu anda Göktürk’te zaten fiyatlar düşük. Aşağı yukarı 3-4 bin lira seyrediyor.

Tebernüş Kireçci: Gelelim Feriköy’e. İşler nasıl Feriköy’de?

Ari Duek: Feriköy bölgesi, bizim yine zor seçtiğimiz bir bölge. Zaten Feriköy’ün en sonunda bir arsa bulduk. Dolapdere’nin sonuyla Feriköy’ün sonu. Mezarlığın arkasında bu sefer sırtımızı mezarlığa verdik. Emirgan’daki projemiz direkt mezarlığa bakıyordu. Tabii halkımızda çok değişik tarz insanlar var. Kimisi mezarlığa bakmak huzur veriyor diyor, kimisi diyor ben hayatta mezarlığa bakan ev almam.

Tebernüş Kireçci: Eskiden mezarlığa bakan evler, mezarlığa bakan parseller dezavantajdı ama son yıllarda havadan baktığınız zaman daha iyi görüyorsunuz. Mezarlıklar kentin akciğerleri olmuş durumda. Bir de manzaranızı biliyorsunuz. Kapanmaz manzara.

Ari Duek: Komşuları da biliyorsunuz hep aynı.

Tebernüş Kireçci: Maalesef evet.

Ari Duek: Feriköy İstanbul’un değişen bir bölgesi. Taksim çok hızlı bütün Beyoğlu dinamik bir şekilde değişiyor. Orada büyük projeler var. Dolapdere hattının bütün imarını yükseltiyorlar oteller gelecek oraya 3 yıldızlı 4 yıldızlı oteller. Dolapdere’ye bir tane meydan yapıyorlar oraya otobüsleri indirecekler. Tüneller açıldı, onlar İstanbul’un her yerini artık o bölgeye bağlıyor. E5- E6’ya çok yakın. O yüzden de yine bizim seçtiğimiz yer çok yoğun bir bölge değil. Biz orada 8 katı geçemiyoruz.

Tebernüş Kireçci: Bir de Feriköy biraz daha az katlı yapılaşmanın olduğu lokasyonlardan. Kısa bir reklam arası verelim sonra kaldığımız yerden devam edelim. Sevgili izleyiciler Türkiye ekranlarının tek günlük emlak programında kısa bir reklam arasından sonra konuğumuz Ari Duek’le kaldığımız yerden devam edeceğiz.

Tebernüş Kireçci: İyi günler sevgili izleyiciler Türkiye ekranlarının tek günlük emlak programında konuğumuz Ari Duek’le kaldığımız yerden devam ediyoruz. Feriköy’ü konuşuyorduk, komşular sabit dedik mezardakiler için sonrası…

Ari Duek: Bizim Feriköy’deki projemiz mezarlığa bakmıyor. Açıklığa bakıyor, o Emirgan’dakiydi. Burada tabii değişen bir bölge var. Gecekondular yıkılıyor, belediye oraya milli emlaktan tapuları veriyor tekrardan. Tapular çıktıkça o bölgede yenilenecek. Yakın zamanda AVM gibi bir sürü şey yapılacak oraya.

Tebernüş Kireçci: Maltepe’de 7 Ekim’de başlayacaktınız ama başlayamadınız.

Ari Duek: Bir kaza oldu başlayamadık. Aslında bizim yerimiz Maltepe değil, Maltepe’yle Kartal sınırı olduğu için Kartal’a bağlıyız. Dragos bölgesi diye geçiyor aslında Cevizli bölgesi. Orası da gelişen eskiden sanayi bölgesiydi. İmar durumu değişikliğinden dolayı şu anda bana göre İstanbul’da yaşanacak en güzel yerlerden biri olacak oralar. Hem bir tarafta yeni yapılacak tren istasyonları, metro tadında yukarda da yine metrolarımız olacak. Hem alttan hem üstten 2 tane metro ağının tam ortasında bir bölge. Carrefour alışveriş merkezi yeni adliye sarayı yeni bir tane daha alışveriş merkezi daha yapılacak. Üniversiteler açılıyor. Deniz karşınızda lebiderya adalar, bence çok güzel işte caddeye yakın bir bölge. Sahile indikten sonra 10 dakikada caddedesiniz. Yani ulaşımı kolay yaşam kolay bir de biliyorsunuz oranın belediyeleri bütün sahil şeridini yaptılar. Avrupa’da böyle bir yer yok. ben çok yer gördüm, Amerika’ya bakardık eskiden gıptayla onlardan güzel sahil şeridimiz oldu. Bunlarla tabii gurur duyuyoruz bunlar çok güzel şeyler. O bölgede yapılacak projelere büyük firmalar giriyor. O firmaların yapacağı projelerle bir de imarı yukarı doğru verdikleri için yeşil alanlar çok olacak o da önemli. Güzel şeyler olacak. Bizdeki problem şöyle oldu. Müteahhitler hep kötü adam gözüyle görülüyoruz. Halbuki ben inşaat sektöründen gelen bir insan bile değilim. Bizim burada amacımız insanlara güzel şeyler yaratmak. Bizim hayallerimizle onların hayallerini birleştirmek. Ancak bizler burada çalan çırpan, olanı daha da zorlaştıran Temel fıkrasındaki gibi 30 kat veriyorsa bir de çatı katını yapmaya çalışan imajımız var. Bunu yıkmamız lazım çünkü birisi bizi böyle görüyorsa bizim verdiğimiz bir; biz böyleyiz ya da böyle gösteriyoruz kendimizi. İletişim ili yönlüdür çünkü siz ne söylerseniz değil sizin karşıdakinin nasıl gördüğü önemli. O bölgede biz imar durumlarını aldığımızda; belli bir kota kadar yukarı çıkmamızda bir problem yoktu. Ancak başka bölgelerdeki siluet çalışmasından dolayı 12 Ekim’de bir kararname çıktı. Bizimde 10 Ekim’de haberimiz oldu. İstanbul’un siluetini tekrardan yapılandıracaklar. Bu yüzden de bize Dragos tepesini verdiler. Bizim 35 katlı projemiz birden 26 kata inmek zorunda kaldı. Tabii onu yukardan alıp aşağıya ekleyememeğiniz için lego gibi şu anda sıfırdan bir çalışma yapıyoruz.

Tebernüş Kireçci: Ne zaman satışa çıkacak tahminen?

Ari Duek: Bize yatırımcı satışı doğasever satışı, ön satış ve daha sonrada gerçek satış diye böyle kademeli bir…

Tebernüş Kireçci: Senaryolar çok vardır.

Ari Duek: Senaryolar çok vardır… biz yatırım satışını zaten yapmış durumdaydık. Doğaseverlere de tanıtım yapmıştık. Şimdi onlara bir daha bir şey düşünmüyorum. Satış ofisimiz hazır zaten. Aralık sonuna doğru ön satışa başlayacağız. Oraya yine bizim butik anlayışımızı getirmeyi düşünüyoruz. 180 dairelik ama bu yeni yaşamı hızlı yaşamı metrolardan… maltepe’de evinizden çıkacaksınız, 45 dakika metroda trende metroda kitabınızı okuyacaksınız veya ipad’de film seyrederek…. Atatürk Havalimanı’nda çalışıyorsunuz, her gün eve kaçta varacağınız belli.

Tebernüş Kireçci: İstanbul’da bu gerçekten olacak mı çok merak ediyorum. Gerçekten bunlar yaşanabilecek mi?

Ari Duek: Şu tüp geçidi bitirsinler…

Tebernüş Kireçci: O kadar uzak geliyor ki düşünsenize…

Ari Duek: Valla bugüne kadar ne dedilerse yaptılar o yüzden ben bunu da yapacaklarına inanıyorum.

Tebernüş Kireçci: Ben de büyük bir heyecanla bekliyorum zaten hatta başkanla Kadir Topbaş’la test sürüşlerine falanda katılacaktım ama fırsat olmadı.

Ari Duek: Bir gece gözüme girmeden sabaha kadar internette dolaşıp bütün yeni yapılacak bağlantı ağlarına baktım. Yurtdışındakiler bunun yanında hiçbir şey kalıyor. Yani metrodan daha güzel tren istasyonlarımız olacak. Banliyö treni diye bir şey kalmayacak metro mantığında; yerin üzerinde yerin altında giden önünde kafesi, sandviçlerin satıldığı yani güzel insanların zevkle girip çıkabileceği mekan olacak.

Tebernüş Kireçci: Yaşam merkezi şeklinde…

Ari Duek: Evet, çok güzel noktalar olacak ben bugün bile metrobüsle karşıya gidip geliyorum benim ofisim Göktürk’te Maltepe’ye gidiyorum akşamüstü saat 4’te 5’te dönmeye çalışıyorum trafiğe kalmamak için metrobüs bizim yanımızdan 70’le gidiyor biz 2 kilometre hızla gidiyoruz. Birkaç kere metrobüse bindim o yüzden.

Tebernüş Kireçci: Ama şimdi Maltepe’nin devamı gelecekse Kartal’ın devamı gelecekse yeni proje yapacaksınız, bir helikopter almanız gerekiyor, bir yat almanız gerekiyor, tekne almanız gerekiyor.

Ari Duek: Tekne zaten benim çocukluk hobim. 13 yaşından beri tekne kullanıyorum. Tekne her zaman olan…

Tebernüş Kireçci: Daha fonksiyonel bir tekneye ihtiyacınız var.

Ari Duek: Olabilir zaten deniz taksisi olayı başladı. Helikopter ehliyetimde var benim ama helikopter kullanmayı düşünmüyorum.

Tebernüş Kireçci: Gelelim zor soruya. 250 bin liranız var. Yatırım yapacaksınız, nerede yatırım yapardınız? Ayda mı yapardınız, Göktürk’te mi yapardınız, Kartal’da mı yapardınız?

Ari Duek: 250 bin liranız var. Bu soru bana devamlı sorulan bir sorudur ama ben kişiden kişiye buna farklı cevap veriyorum.

Tebernüş Kireçci: Tamam sizin gibi yatırım sever yatırımdan anlayan birisi ne kazanacağına bakıyor tek fokusu bu.

Ari Duek: Feriköy projesini tavsiye ederdim. Feriköy çok hızlı gelişecek. Orada insanlar yaşam başladıktan sonra orayı görecek, daha primini tam yapmamız bir bölge.

Tebernüş Kireçci: Sonra, birinci seçenek bu ikinci seçenek?

Ari Duek: İkinci seçenek ben Maltepe’yi seçerdim. Göktürk’ü o hedef kitlesinde seçmezdim. 450 bin TL civarındaki hedef yani 2+1 ve 3+1. 1+1’leri ben şehirde daha çok tercih ediyorum çünkü; hızlı tempoyla yaşayan. Bekar insanlar Göktürk’te yaşıyor yanlış anlaşılma olmasın ama…

Tebernüş Kireçci: Hatta büyük keyif alıyorlar. Daha çok bayanlar…

Ari Duek: Boşanmış bayanlar yaşıyor. Çocuğu olan. Ama onlara gene büyük ev lazım. O yüzden 1+1 Göktürk’te o kadar çok tutulmuyor ama 2+1 ve 3+1’ler daha çok tutuluyor.

Teebrnüş Kireçci: Neden 1+1’ler tutunmuyor Göktürk’te? O tuhaf mesela İstanbul geneline baktığımız zaman ağırlıklı olarak 1+1’ler bir istisna Göktürk var.

Ari Duek: Göktürk çünkü İstanbul’un tam içinde değil biraz dışında bir yer Göktürk sayfiye yeri. 1+1’de oturan bir insan aslında evinde vakit değil ya işinde ya sosyal hayatında daha çok vakit geçiren ben mesela şunu söylüyorum. Biz Feriköy’ü yaparken eve ya girecek çıkmayacak günlerce ya da çıkacak hiç girmeyecek. Bu bir fotomodel olabilir. Gidecek Ankara’da mesela 2 gün çekim yapacak sonra 2 gün evinde oturacak dinlenecek. Fotoğrafçı olabilir, bu tarz insanlar, hayatı dışarıda yaşayan aile hayatı olmayan evde bütün dizileri seyredip bir televizyon odası olacak. Evde yemek yapılıyorsa yani 2-3 kişinin yaşadığı kalabalık aileler 1+1’de zaten oturamaz. Daha çok dışarıda hayatını yaşayan insanlar 1+1’de oturabilir.

Tebernüş Kireçci: Gelelim yabancıların mülk edinme yasasına, ne düşünüyorsunuz?

Ari Duek: Hayırlısı diyorum. İnşallah iyi olacak. Zaten Kıbrıs’ta inşaat yaptığımız için yabancılara çok satıyorduk. Türkiye’de zaten momentumu kazanmasının nedeni bence New York’taki 11 Eylül saldırıları 2011’de ondan sonra bir hareketlenme.

Tebernüş Kireçci: İşin aslı şu aslında bütün olarak baktığımız zaman İstanbul son 10 yılda son 8 yılda küresel sermayenin yeni merkezlerinden bir tanesi oldu ve yeni önemli bir merkez olacak. İşte lojistik bunu destekliyor. Hükümet politikaları bunu destekliyor koşullar bunu destekliyor, haritada bunu destekliyor. Alternatif yaratılmak istenilen yerler çöktü. Mesela Dubai bunlardan bir tanesiydi tam bir çöküntü haline geldi. Beyrut vardı 1970’lerde o zaten çöktü. O yüzden geriye kalan tek küresel sermayenin bu bölgedeki merkezi İstanbul.

Ari Duek: Türk Hava Yolları da bu konuda çok iyi.

Tebernüş Kireçci: Arz talebi körükler, talep arzı körükler, birbirlerini tetikliyor. Türk Hava Yolları seferleri artıyor. Çünkü talep geliyor.

Ari Duek: Ama uçaklar iyi, hizmet iyi, yemek servisi iyi, çok çok memnunuz. Biz bununla övünüyoruz. Biz eskiden ben ticaret yapan da bir insanın aynı zamanda ithalat yurtdışına her gittiğimizde biz yabancı hava yollarıyla uçmak zorunda kalıyorduk çünkü 10 saat 12 saat uçuyorsunuz. Servis çok kötüydü. Şu anda Türk Hava Yolları dışında başka bir hava yoluyla uçmam. Yurtiçinde Atlas olabilir ama.

Tebernüş Kireçci: Küresel sermayenin yeni merkezi zaten İstanbul. Bundan dolayı çok ciddi bir talep var. Kiralama talepleri var, satılık talepleri var. Bu önümüzdeki yıllarda da tahmin ediyorum artarak devam edecek. Bu noktada Büyükdere Caddesi favori zaten Büyükdere’den sonra Feriköy ve Bomonti geliyor.

Ari Duek: Kağıthane’de var.

Tebernüş Kireçci: Ama Kağıthane’de çok fazla konut yok. Şimdi Evyap’ın oraya yapılacak konutlar var Göktürk yolu üzerinde. Orada birkaç tane daha parsel var. Çok da fazla gelişme noktası yok.

Ari Duek: Şimdi ben şöyle düşünüyorum. Yabancı yatırım siz kendinizi yabancı olarak düşünün adres yer seçersiniz, problemsiz yer seçersiniz gidip mahalle arasında apartman dairesi almazsınız. Ne yaparsınız herkesin bildiği herkesin nokta olarak adres olarak gösterebileceği yerleri seçersiniz o yüzden yabancılar bence ilk etapta alışveriş merkezlerine yakın havaalanlarına yakın noktaları seçerek oradaki büyük mekanlardan yer alacak, yani büyük projelerden yer alacak. O projelerin fiyatları yukarı gittiği zamanda bu sefer oradaki ev sahipleri gidecek diğer evleri alacak, dalgalanma olacak.

Tebernüş Kireçci: Meksika dalgalanması gibi böyle dalgalanma aşağıya doğru devam edecek. Evet peki bize ayrılan sürenin sonuna geldik. Söyleyeceğiniz herhangi bir son nokta var mı, atladığınız?

Ari Duek: Valla Kıbrıs’la ilgili bir şey söylemek isterim. Ben Kıbrıs’ta 8 senedir inşaat yapıyorum orası da durmuş durumdaydı. Başbakanın sözleriyle Türk yatırımcılar orada apartman, daire, şundan bundan bakmaya başlamış. Telefonların çalmaya başladığını duyduk. Biz orada ciddi bir yatırım yapıyoruz. 100 dairelik bir rezidans İstanbul’daki bu tecrübemizi Kıbrıs’a taşıyoruz. Bakalım hayırlısı ne olacak.

Tebernüş Kireçci: Peki, önümüzdeki aylarda tekrar o konuyu daha uzun konuşuruz. Sevgili izleyiciler Türkiye ekranlarının tek günlük emlak programında bugün Doğa Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Ari Duek konuğumuzdu. Yarın yeni bir konu ve konukla görüşmek üzere diyorum. İyi günler.kişi Facebook'ta beğendi
10778 kişi bu videoyu izledi
10778 kez izlendi
vialand iletişim video , yalin evler video , batisehir videolari , istanbul başakşehir video , emlakdr video ant yapı , emlak kulisi emre maraşlı video , inşaat videoları indir , aybars video ,
Şuanda 13 kişi toplam 2.866 video'nun keyfini çıkarıyor.
emlakkulisi.TV: