Tebernüş Kireçci'nin Skyturk'teki Emlak Kulisi programının 27 Ekim 2011 konuğu : Nurettin Eroğlu

Paylaş:2. Bölüm

Paylaş:3. Bölüm

Paylaş:
Emlak Haberleri

Proje Adı

: Tebernüş Kireçci'nin Skyturk'teki Emlak Kulisi programının 27 Ekim 2011 konuğu : Nurettin Eroğlu

Firma

:

Lokasyon

: İstanbul

Video Sayısı

: 3

Video Tarih

: 2011-10-27 13:18:45

Görüntülenme Sayısı

: 13261

Video No

: 2073

Etiketler

: skyturk emlakkulisi , emlakkulisi tebernüş kireçci , Tebernüş Kireçci'nin Skyturk'teki Emlak Kulisi programı , skyturk emlakkulisi , tebernüş kireçci skyturk programı , tebernüş kireçci emlak kulisi , tebernuskirecci.com.tr , eroğlu yapı , 27 ekim skyturk emlakkulisi ,

Video Açıklaması

: Bölüm 2

Bölüm 3 | Tebernüş Kireçci: İyi günler. Sevgili izleyiciler Türkiye ekranlarının tek günlük emlak programı Emlak Kulisi’ne hoş geldiniz. Bugünkü konuğumuz Eroğlu Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Eroğlu. Nuretti Eroğlu’yla İstanbul konut piyasasını konuşacağız. Hoş geldiniz diyorum efendim.

Nurettin Eroğlu: Teşekkür ediyorum Tebernüş Bey hoş bulduk.

Tebernüş Kireçci: Nasıl gidiyor işler buradan başlayalım isterseniz?

Nurettin Eroğlu: İşler güzel

Tebernüş Kireçci: Tekstilde mi inşaatta mı?

Nurettin Eroğlu: Her ikisinde de güzel biz yaptığımız işlerden memnunuz. Biliyorsun biz aslında Türkiye’nin büyük bir tekstilci grubuyuz son 5 yıldır da inşaatta faaliyet gösteriyoruz. İnşaatta da tekstil kadar güzel gidiyor.

Tebernüş Kireçci: Peki inşaatta toplam satışta olan proje sayınız 6.

Nurettin Eroğlu: Evet şu anda Halkalı’da Lounge 1, Lounge 2 var Florya’da Ekşinar Konakları var şimdi yeni Bursa’ya çıkıyoruz, Sarıyer’deki projemiz devam ediyor

Tebernüş Kireçci: Platform Merter devam ediyor, Büyükçekmece yine aynı şekilde… Bir Eroğlu’na baktığımız zaman önce arsaları topladı uzun yıllara yayılan dönemde, sonra proje yapmaya başladı bu tanım çok yanlış olmaz herhalde. Peki toplam arsa stoğunuz ne kadar satışa çıktığınız ve çıkmadığınız projelerdeki?

Nurettin Eroğlu: Şu anda Seyrantepe’de inşaatına başlamadığımız bir projemiz var geri kalanın çoğuna başladık aslında. Şu anda görüştüğümüzde birkaç tane arsa yeri var. Yani arsamızın üzerine başlamadığımız şu an sadece Seyrantepe projemiz.

Tebernüş Kireçci: Bunun dışında stoklar eridi diyorsunuz.

Nurettin Eroğlu: Eridi

Tebernüş Kireçci: Peki Halkalı’da devam edelim izleyici sorusu bu İstanbul Lounge 1 ve 2’de erken teslim var mı? Teslimler ne zaman bunu özellikle sorar mısınız Nurettin Bey’e diyorlar

Nurettin Eroğlu: 2012 bitmeden teslim etmeyi planlıyoruz

Tebernüş Kireçci: Hangisini?

Nurettin Eroğlu: İkisini de hem 1’i hem 2’yi

Tebernüş Kireçci: Peki kış aylarında teslim çok kolay olmaz

Nurettin Eroğlu: İşte mümkün olduğu kadar onu sonbahara yetiştirebilirsek elimizden geleni yapıyoruz. Ama teslim taahhüdümüz 2013’ün Mart’ında biz bunu daha erkene almaya çalışıyoruz

Tebernüş Kireçci: O zaman onu 4 aylık bir erken yapacaksınız gibi gözüküyor

Nurettin Eroğlu: İnşalllah

Tebernüş Kireçci: Ama teslim yaz aylarıdır biliyorsunuz okulların açıldığı dönem ile birlikte

Nurettin Eroğlu: İşte başladığınız dönemde önemli 2010’un 10. ayında başladık işte kışta başlarsanız kışta bitiyor.

Tebernüş Kireçci: Bir de Büyükçekmece’de bir projeniz var TÜYAP Fuar Merkezi’nin olduğu yerde.

Nurettin Eroğlu: Orada bir otel bir AVM projemiz var çok önemli bir lokasyonda. Şu anda oranın bütün ruhsat aşamalarını geçtik Büyükşehir’de siluet onayını bekliyoruz. Önümüzdeki 2 hafta içinde inşallah hemen alıp başlayacağız.

Tebernüş Kireçci: Orada satılacak bir şey yok

Nurettin Eroğlu: Yok zaten otel var oteli de sattık AVM’si var

Tebernüş Kireçci: Oteli kime sattınız?

Nurettin Eroğlu: Bir gruba sattık

Tebernüş Kireçci: Terli mi yabancı mı?

Nurettin Eroğlu: Yerli

Tebernüş Kireçci: Peki işin bitmesini ne zaman öngörüyorsunuz?

Nurettin Eroğlu: Orada da aşağı yukarı 20 ay ön görüyoruz 2013’ün ortalarında

Tebernüş Kireçci: Seyrantepe arazisi ile ilgili bir izleyici sorumuz var onu da sorayım aklımdayken. 517 metrekarelik bir kuleden bahsediliyor İngiliz bir mimarlık şirketine çizdirmişsiniz galiba İstanbul’un en yüksek kulesi olacak deniliyor…

Nurettin Eroğlu: Yani projelerin içinde en iddialı projelerimizden birisi Seyrantepe gerçekten en büyük projelerimizden birisi 500 metreye daha kulenin boyları belli olmadı ama karma proje

Tebernüş Kireçci: Karma proje derken?

Nurettin Eroğlu: Otel var, alışveriş merkezi var, ofis var ve rezidans var artı 1’de kongre merkezi var. Yani aşağı yukarı 4buçuk ünitesi var büyük bir proje yüksek olan bir proje olacak kule olarak. Ama şu an kulenin boyu belli değil. Orayı İngiliz bir firma yapıyor projesini zaten bir konsorsiyuma girmiştik 4 firma vardı bunlarda kaldı onunda inşallah inşaatına önümüzdeki 1 ay içinde başlayacağız.

Tebernüş Kireçci: Seyrantepe’nin inşaatı?

Nurettin Eroğlu: Tabii tabii

Tebernüş Kireçci: Peki ne zaman satışa çıkmayı düşünüyorsunuz?

Nurettin Eroğlu: Satışa orada mevzuatla ilgili bir yıl şeysi ona çalışıyoruz şu anda tam netleştirmedik yani. Bir kere hafriyat zaten 6 ay süren hafriyat

Tebernüş Kireçci: Orada zor bir hafriyat çok eğimli bir arazi bir de laf aramızda Seyrantepe’deki Galatasaray’ın stadyumundan Aslantepe’den çıkan hafriyatın bir kısmını oraya döktüler yanlış hatırlamıyorsam.

Nurettin Eroğlu: Yok yok onu kendileri zaten silip aldılar

Tebernüş Kireçci: Aldılar mı?

Nurettin Eroğlu: Şu an doğal zemini dışında bir yükseklik yok

Tebernüş Kireçci: Peki orası Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı’ndan satın almıştınız mevzuatla ilgili bir şey var dediniz onu anlayamadım?

Nurettin Eroğlu: Burası tabii büyük bir proje olduğu için 36 ay, 40 ay gibi bir sürede bitirmeyi planlıyoruz ama 30 ay bir Sanayi Bakanlığı’nın koymuş olduğu bir sınır var onun mevzuatına bakıyoruz.

Tebernüş Kireçci: Satış süreciyle alakalı

Nurettin Eroğlu: Ama Türkiye’nin en büyük 5 projesinden birisi olacağı kesin

Tebernüş Kireçci: Hangi anlamda satış anlamında mı yoksa

Nurettin Eroğlu: Büyüklük anlamında, konsept anlamında, yükseklik anlamında

Tebernüş Kireçci: 46 bin metrekare arsaydı toplam yapacağınız inşaat ne kadar?

Nurettin Eroğlu: Şu anda çalışıyorlar proje daha net belli olmadı.

Tebernüş Kireçci: Peki bir başka soru soracağım. Ortalama fiyat ne olacak?

Nurettin Eroğlu: Ortalama fiyatı da çalışıyoruz

Tebernüş Kireçci: Vardır kafanızda bir fiyat yani en azından

Nurettin Eroğlu: Yani çünkü lokasyon hem Büyükdere Caddesi’ne hem Maslak’a çok yakın

Tebernüş Kireçci: Bir de Ayazağa orada çok iyi gelişiyor

Nurettin Eroğlu: O yüzden orada fiyatlar çok bugünden söylemek kendimizi bağlamak anlamına gelir neyse söylemek isterim sorulan soruların hepsine cevap vermek isterim belirsiz olanları da söylemek istemiyorum

Tebernüş Kireçci: Peki bir tane soru soracağım 5 bin doların altı mı olacak üstümü olacak?

Nurettin Eroğlu: Altı olacak

Tebernüş Kireçci: 5 bin dolardan aşağıda başlayacaksınız peki Kağıthane’de neredesiniz?

Nurettin Eroğlu: Kağıthane’de şu anda 50 bin metre bir inşaat alanı yeri yapıyoruz 20 bin metre ofis, 11 bin metrede Bauhaus’a kiraladığımız bir yer var. Orada mart ayında teslim edeceğiz yapı marketine ofisleri de haziran sonunda bitireceğiz. Yani şu an inşaatın kabası yüzde 70 bitmiş durumda.

Tebernüş Kireçci: Peki ofisleri satacak mısınız?

Nurettin Eroğlu: Biz şöyle yapıyoruz genelde ofisleri parça parça kiraya veriyoruz yani bir kompleksin bütününü korumaya çalışıyoruz mümkün olduğu kadar. Hem yönetim açısından hem parça alıp işte şu anda aslında biraz sonra geleceğimiz İstanbul’da veya Türkiye’deki yapının da çok parçalı olmasından şikayet ediyoruz. Mesela bir Ümraniye’deki Akkom’da da öyle yaptık. Tamamen binaları kiraya verdik eğer satarsak binayı tek olarak satacağız.

Tebernüş Kireçci: Şu anda bir şey satmadınız ama değil mi Akkom’da hesap sizde ve ortağınızda duruyor

Nurettin Eroğlu: Hepsi bizde sadece bir finans kuruluşuna sattık

Tebernüş Kireçci: Peki şirket olaraktan konut piyasasında nerede olmayı düşünüyorsunuz, nerede olmayı planlıyorsunuz? Bir kere çok agresif ve hızlı büyüyorsunuz peş peşe projeleri satışa çıkıyorsunuz, inşaatlar yine aynı şekilde devam ediyor. Yani kendinize grup olaraktan şurada olacağız dediğiniz bir yer var mı?

Nurettin Eroğlu: İnşaat sektörüne şöyle bakıyoruz aslında Türkiye’de 20 yıl öncesinden baktığınız zaman hep böyle bireysel işler yapılmış, tekstilde onlardan bir tanesi inşaatta onlardan bir tanesi 10 sene önce diyelim ki çok az bir firma var inşaat firması olarak büyük projeler yapan. Son 8 yıldır, 10 yıldır aslında bu mantık gelişti.

Tebernüş Kireçci: Yeni hükümet, yeni politika, bankaların musluğu açması 2003 ve sonrasında

Nurettin Eroğlu: Aynen öyle yani üstüne ilave edersek konjonktürde ona geldi

Tebernüş Kireçci: Ama konjonktür hükümetin başbakanın konjonktürü ağırlıklı olarak. Çünkü başbakan inşaata dayalı büyümeyi çok önemsiyor, konut konusunu çok fazla önemsiyor. İlk hükümet eylem planında hatırlarsanız bu vardı 100 bin konut hedefi vardı o zaman çok büyük bir rakam yapılabilir mi yapılamaz mı tartışılmıştı.

Nurettin Eroğlu: Aynen Türkiye’nin de çok önü açıldı hem yönetimsel olarak hem piyasanın getirdiği olumlu şeylerden dolayı yani şu anda dünyada kriz varken biz başbakanın dediği gibi teğet bile geçmedi gidiyoruz yani. Onun için yine aynı konuya dönersek biz inşaata sadece konut diye de bakmıyoruz şu anda bile AVM var, ofis var, otel var ve konutta var ama bu konut perakende gibi bizim tekstilde toptan perakende olduğu gibi konut tarafı işin perakende tarafı buraya daha da ayrı önem veriyoruz.

Tebernüş Kireçci: Parayı da konut getiriyor zaten işleri hızlandırma ve yapma konusunda

Nurettin Eroğlu: Aynen öyle günlük diğerlerini yapıyorsunuz kiraya veriyorsunuz ama konutta günlük perakende gibi bir taşınız oluyor. Bu dünyayı da inceledik nasıl yapılmış hem batıda hem doğuda şu anda bir site mantığında işte 500’de 3 bin konut mantığında bunun daha sonra inşaat bittikten sonra yönetimini bir ahenk içerisinde çalışmasını sağlayabilecek bir sosyal alanların olduğu kişilerin her gün elektrikçi aramam işte şurası bozuldu acizlenmediği bir yönetim tarzıyla geri hizmetini de yapabileceğimiz bir sisteme hedefimizde inşallah ilk 3 Türkiye’de.

Tebernüş Kireçci: Bir de tekstilde büyük bir oyuncusunuz Türkiye’nin en büyüklerinden bir tanesisiniz. Neden inşaata yönelme ihtiyaç duydunuz riski dağıtmak adına mı yoksa yeni bir iş yapmak adına mı?

Nurettin Eroğlu: Aslında bu soru çok karşılaştığımız bir soru. Biz aslında deprem öncesi kendi inşaat şirketimizi kurmuştuk 96-97’de zaten bir inşaata bir fiil zaten kendi mağazalarımızda kendi fabrikalarımızı da yapıyoruz ama ticaretine aslında 2006’da başlamış olduk. Bizim yıllık yaptığımız mağazalar 2 AVM büyüklüğünde

Tebernüş Kireçci: Kaç bin metrekare?

Nurettin Eroğlu: Yaklaşık 100 bin metre yani 100 bin metreye yakın bir mağaza yapıyoruz zaten. Yani çünkü mevcut mağazaları yeniliyorsunuz yenisini ilave ediyorsunuz. Şu anda dünya genelinde 650 tane mağazamız var ortalama 500 metreliğini düşünürseniz 300 bin metre yani yaklaşık 7-8 tane AVM büyüklüğünde bunları yıllık, 4 yılda, 3 yılda bir yeniliyorsunuz yenilerini ilave ediyorsunuz ve hakikaten de mağazacılıkta hassas bir iş.

Tebernüş Kireçci: Peki kısa bir reklam arası verelim sonra kaldığımız yerden devam edelim. Sevgili izleyiciler Türkiye ekranlarının tek günlük emlak programında kısa bir reklam arasından sonra Nurettin Eroğlu’yla kaldığımız yerden devam edeceğiz.

Tebernüş Kireçci: İyi günler. Sevgili izleyiciler Türkiye ekranlarının tek günlük emlak programında konuğumuz Nurettin Eroğlu’yla kısa bir reklam arasından sonra kaldığımız yerden devam ediyoruz. Evet inşaatlar tekstili kıyaslıyorduk.

Nurettin Eroğlu: Aslın bizde güzel bir söz vardır ya “Bu işe kadın eli değdi” diye inşaata da tekstil eli değdi. Biz tekstilin marka tarafındayız bir de dünya markasına en yakın olan Türk markasından birisiyiz en önde giden yani yurtdışındaki mağaza sayımıza bakarsak ilk biriz. Onun için biz estetikliğe çok önem veren bir zaten tekstilin yapısı gereği estetikliğe önem vermesi lazım. Mecbursunuz yani hiçbir ürünü aldığınız zaman aynanın karşısında geçip bakmazsınız tekstilin dışında ve zor beğenilen bir günlük takip edilen bir iş biz bunu inşaata transfer ettik onun için işe gerçekten hem sağlamlık zaten olması lazım bugünkü depremden de görüldüğü gibi bir insan dürüst yani derler ya yalan söylemiyor e zaten bunun olması gerekiyor başka meziyetlerine bakalım gibi inşaatın zaten sağlam olmasını tartışmaya bile gerek yok konuşulmaz bile. Biz gerçekten hem projenin kullanımlığı hem de bunun yanında estetikliğine çok önem veriyoruz ve tekstilden gelme olduğumuzdan dolayı bir projemizde özellikle burada birazcık geniş anlatmak isterim. Merter Platform tam bir inşaat tekstil karmasıdır.

Tebernüş Kireçci: İlginç yani sanki oraya ben Aybars Bey bir tabela asar diye bekliyordum “Tekstilci olmayana burada rezidans satılmaz” diye bir tabela bekliyordum.

Nurettin Eroğlu: Oradaki ünitemiz şu anda bir rezidansımız var arka kulemiz,önce bir suitimiz var bu kiralama servisi de verebileceğimiz ve gerçekten bir otel servisi verebileceğimiz bir suit mantığında daha çok ufak daireler orada. Bir de ofisimiz var ama esas olan orada ticari fonksiyon biz özellikle komşu ülkelerde markamızın da oradan geldiğimizi düşünürsek biz Rusya’da büyüyüp Türkiye’ye gelen markalardanız ve biz tekstil bilgimizi de birleştirerek daha konforlu daha planlı, programlı lojistiğiyle, müşteri ağırlamasıyla showroomuyla bunların toplantı salonlarını bütünleştirdiğimiz Merter Platform’u hem Osmanbey’i hem Laleli’yi hem Merter’in içerisinden dünyaya açılan önemli markalarımızı konumlandırabileceğimiz bir yer haline getirdik. Hem tekstil deneyimimizi, inşaat deneyimimizi ve buna da arsanın konumu gereği, arsada bereketli bir yer Türkiye’ye de önceden en önemli markaları kazandırmış bir arazi biz bu arazi üzerinde inşallah başbakanımızın ve ekonomi bakanımızın da koymuş olduğu 2023’e kadar dünya 10 çıkacak markanın 5’ini buradan çıkarmayı planlıyoruz.

Tebernüş Kireçci: Bu kadar iddialısınız…

Nurettin Eroğlu: İddialıyız çünkü yer hakikaten birazcık ileride birazcık geride olsa bu olmaz. Ama bu hakikaten hem ulaşım olarak, hem Merter’e tam girişinde ve Merter’e de ciddi bir meydana kazandırıldığı ticari fonksiyonuna kazandırıldığı bir arazi yani bu kadar güzel denk gelir.

Tebernüş Kireçci: Peki ne olacak orada fashion center moda merkezinde ne olacak? Osmanbey ve Merter’de farklı olarak?

Nurettin Eroğlu: Ağırlıklı olarak tekstil markaları olacak. Yani orada az önce söylediğim gibi burada depolama ofisleri, showroomu çünkü onların sıkıntısını çektik bütün numunelerimizi otellere taşırdık müşterilerimizi getirdiğimiz zaman. Biz burada o servisi veriyoruz salonlarımızla ve yurtdışından gelen bir marka almak isteyen buna benzer bir İtalya’da var gelip aynı anda markaları orada görebilecek. Ve gerçekten de orada alacağı servisi konforu ve bu alışveriş merkezine biz hem Rusya’da hem Ukrayna’da bu ülkelerde de tanıtacağız. Hem Türkiye’nin tanıtımında hem Merter’in tanıtımında hem markaların tanıtımında hem markalarımızın çıkmasına ciddi katkılar bulunabilecek. Yani ticaretin yanında hakikaten imaj dolu bir yer her yönüyle hani bir iş yaparsanız 4-5 işe yarar ya bu da öyle bir yer.

Tebernüş Kireçci: Toplam kiralanabilir alanı ne kadar?

Nurettin Eroğlu: 30 bine yakın

Tebernüş Kireçci: Dükkanları satacak mısınız yoksa?

Nurettin Eroğlu: Yok kiralayacağız. Orada alışveriş merkezi mantığı biz bildiğiniz gibi daha önce Tekirdağ’da Tekira’yı yapmıştık orada da aynı şekilde yaptık kiraladık bir fona sattık. Ama burada şu anda satışını düşünmüyoruz biz işleteceğiz yani az önce dediklerimiz yani bir gayrimenkulü de yaptığınız zaman belki konutlarda olabiliyor ama ticari ünitelerde komple bir orkestra şefi tarafından yönetilmesi lazım. Sattığınız zaman herkes ayrı telden çalıyor o da düzgün bir armoni çıkmıyor o yüzde biz burada kiralayacağız.

Tebernüş Kireçci: Evet bu çok ciddi bir problem gelecekte de bağımsız satılan özellikle ticari gayrimenkullerde, ofislerde eğer çok iyi bir yönetim planı olmazsa önümüzdeki dönem çok büyük sıkıntılar yaşanacak.

Nurettin Eroğlu: Aynen bizde ona çok önem veriyoruz.

Tebernüş Kireçci: Başkaları da önem verilmesi gerektiğini biliyor da bu birazda sermaye gücüyle alakalı Nurettin Bey birçok şirketin tabii kapitali el vermiyor veya finansal maliyetleri yükseliyor satmadıkları zaman

Nurettin Eroğlu: Bence o da çözüm değil o zaman 3 projeye başlarsınız birini bitirirsiniz, ondan sonra başlarsınız yani bence çok parça parça satılan ticari üniteler şu andaki nasıl eskiden çarpık yapılaşma depremden dolayı çözüm kentsel dönüşüm diyoruz ama zor yani.

Tebernüş Kireçci: Peki onlara geleceğiz. Sektörle ilgili bir soru soracağım sonra o iki önemli konuya geleceğiz. Hem tekstilde eski bir oyuncusunuz inşaatta yeni bir oyuncusunuz nispeten görece olarak son 5 yıl, 6 yıldan beri tekstil mi zor, inşaat mı zor? Genelde inşaat piyasasında, konut piyasasında tekstilcilerin başarılı olamayacağı inancı var…

Nurettin Eroğlu: Aslında her işin kendine göre zorluğu var ama tekstil biraz daha biz uluslar arası yapıyoruz yani şu anda 30’un üzerinde ülkede faaliyetimiz var ve bu 650 mağazanın 170 tanesi Türkiye’de geri kalanı yurtdışında tekstil daha böyle hızlı dönen bir sektör, çok kişiyle yapılan bir sektör, çok organizeli, çok kısa dönemli iş. Örnek verirsek günlük gazete gibi, haftalık dergi var, aylık dergi var ama bir de günlük gazete var yani günlük gazeteyi düşünebiliyor musunuz her gün o sayfalar doldurulacak günlük. Yani bugün gazete çıkarmıyorum diyemezsiniz her gün çıkaracaksınız tekstilde onun gibi her gün ürün yapıyorsunuz. İnşaatta diyelim ki o da kendi açısından zor sektöre haksızlık olmasın yani aslında her işi hakkını verirseniz hiçbir kolay iş yok.

Tebernüş Kireçci: Peki hangisi daha zor soruma yanıt vermediniz ama?

Nurettin Eroğlu: Bence tekstil, marka yaratmak daha zor. Bizde zaten o zorluğu inşaatta marka yaratarak aynı yere gelemeye çalışıyoruz.

Tebernüş Kireçci: Yine İstanbul’un en önemli problemi işte Van’da da çok büyük bir doğal felaket yaşadık deprem ve kentsel dönüşüm ne diyorsunuz ne düşünüyorsunuz bu konuyla ilgili? İstanbul, büyük İstanbul depreminden önce dönüşümü sağlayabilecek mi? Nasıl bir kentsel dönüşüme ihtiyaç var?

Nurettin Eroğlu: Ben şöyle başlamak isterim bizim aslında inşaata giriş sebeplerimizden biriside bu biz tekstilde de kurumsal bir yapıdan geliyoruz ve 10 sene önce kurumsal yapı inşaat sektöründe daha zayıftı ya da çok azdı ama son 10 yılda bu bir sektör haline geldi, bir kurumların yaptığı şuanda da gerçekten kurumların yaptığı inşaat hem mevzuat açısından hem arazi geliştirme açısından hem inşaat kalitesi hem de bir geri dönük servis manada bir kurumsal yapı. Biz böyle olduğu için girdik ve burada da başarılıyız. Şu anda inşaat sektörünü dünyada da bu böyle olmuş, önce şehir merkezi oluşmuş ama biz dünyaya göre şehir merkezlerini iyi oluşturamamışız, çok çarpık bir yapılaşma olmuş.

Tebernüş Kireçci: Çok kötü, dünyanın en kötü bir de bu kadar güzel bir coğrafyada bu kadar kötü kentler o da ayrı bir konu doğrusu

Nurettin Eroğlu: Hakikaten ben 3 gün önce Katar’daydım dümdüz yerden harikalar yaratmışlar, biz bu engebelerden çok güzel şeyler yaratabilirdik ama herkes bireysel yaptığı için oluşmuş çok kurumsal yapı olmadığı için. Ve daha sonra şehirler dünyada da bizde de dışarıya açılmışlar şu an Türkiye’de aynı dönemi yaşadı. Türkiye’de dışarı açıldı şehirler şu anda tekrar geri merkeze dönüyor ama merkezdeki yapılar uyumlu değil. Daha siluet işte 2 senedir siluet konuşuluyor, Moskova’da 10 senedir biz bir yer yapmaya uğraşıyorduk siluet konuşuluyordu. O yüzden bizde şehircilikte de o manada bütüne bakmıyoruz şu anda o çarpık yapılaşma hafif biraz daha şehir dışlarında veya şehir bitimlerinde arazileri şu anda ben biliyorum şehircilik ve çevre bakanımızın çalışmalarını, başbakanımızın da teşviklerini bazı arazileri de biliyorum. O arazileri biraz daha geliştirerek şehri belki biraz nefes aldırıp oraya çekip daha sonradan da zor çünkü herkesin evini alacak gibi insanlar algılıyor güven sorunu var. Ama bir bakıma da bu mecbur olmak zorunda az önce depremi yaşadık yani Allah korusun yani İstanbul’da buna yakın şiddette bir deprem olsa bunu hayal etmek bile zor yani bunun önüne geçmek içinde o zorlukları da bir devlet iradesiyle kararlılıkla üzerine gidip o yapıyı güveni de oluşturup bölge bölge başlayarak şimdi bir de 10 kat çok az aslında. Arazi şehirde nefes alacak yerde yok belki onun yüksekliğini 20 katlara çıkarıp şehri de biraz nefes aldırmak lazım yani o imar yoğunluğunu yukarı doğru verip toprak alanını genişletmek lazım

Tebernüş Kireçci: Otopark problemini bir kere kesinlikle çözmek gerekiyor, çocuklar için park alanı çözmek gerekiyor çok ciddi, güvenli çok ciddi. Bir de kaldırımlarımız çok kötü dünyada bu kadar güzel bir ülkede, bu kadar güzel şehircilik yapılabilecek şehirlerde kaldırım kavramı yok, meydan kavramı yok yine aynı şekilde. İstanbul’da kaç tane meydan sayabilirsiniz veya kaç tane bulvar sayabilirsiniz rahat bir şekilde dolaşabileceğiniz İstanbul’un büyük sıkıntıları bunlar. Peki bir de uluslar arası işleriniz var yurtdışına çok fazla iş yapıyorsunuz kendi mağazalarınız var yabancıların mülk edinme yasasını nasıl görüyorsunuz? Ne getirecek ne götürecek?

Nurettin Eroğlu: Yani ilk başka sıcak parayı önemsemiş gibi oldu ama şimdi sıcak parayı istemiyoruz veya istemiyoruz demeyelim de çok fazla önemini yitirdi. Doğrusu da buydu ama bunun yerine bir şeyler koymamız lazım. Şu anda Moskova’daki evimiz kendimizin, Almanya’daki evimiz kendimizi.

Tebernüş Kireçci: Kaç tane eviniz var bu arada?

Nurettin Eroğlu: Onlarda biz gittiğimiz zaman otellerde kalmayalım diye aileden olan arkadaşlarımız, kardeşlerimiz var onlar gittiği zaman kalıyor yani öyle yatırım olsun diye biz

Tebernüş Kireçci: Yatırım olarak kendi işinize yatırım yapıyorsunuz

Nurettin Eroğlu: Oralarda biz mülk alabiliyoruz yani mülklerde hiç buraya getirebileceğimiz de bir şeyimiz yok sadece sürekli aynı eviniz olsun diye alıyorsunuz. Şu anda bizim öyle bir avantajımız var biraz önce bahsettim Katar’daydım, Katar’da da öyle bir bölgeyi yapıp orada da öyle bir sorun var onlarda aynı şekilde bir bölgeyi yapancıya açmak gibi düşünceleri var ben sordum dedim ki “Katar’a kim gelecekte buradan ev alacak”

Tebernüş Kireçci: Allahın çölü dediniz

Nurettin Eroğlu: Hakikaten şu an Türkiye’nin tarihi, geçmişi bir imparatorluktan geliyor ve İstanbul dünyanın merkezi.

Tebernüş Kireçci: Peki bize ayrılan sürenin sonuna geldik ama son bir soru soracağım ticareti biliyorsunuz, konutu biliyorsunuz, gayrimenkulü biliyorsunuz 250 bin TL’niz olsaydı İstanbul’da nereye yatırım yapardınız?

Nurettin Eroğlu: Bu biraz adreslemiş olacak bölgeleri. Valla bizim projelerimizin çoğu Halkalı’da, Halkalı’yı tercih ederdim herhalde.

Tebernüş Kireçci: 250 bin TL’ye Halkalı. Merter’e yatırım yapmaz mıydınız?

Nurettin Eroğlu: Merter’e de yapardım şimdi biz

Tebernüş Kireçci: Aybars Bey 1+1 vermezdi ama bir stüdyo satardı size tahmin ediyorum.

Nurettin Eroğlu: Ben buna aslında daha doğru cevap veririm ama

Tebernüş Kireçci: Verin verin

Nurettin Eroğlu: Depremden dolayı biliyorsunuz şu bölge daha çok sallanacak, şu depremde az dediler ve hakikaten ciddi yanlışlıklar oluştu onun için bölge vermem çok etik olmayabilir yanlış anlaşılır.

Tebernüş Kireçci: Tamam peki çok keyifli bir sohbetti. Sevgili izleyiciler Türkiye ekranlarının tek günlük emlak programı Emlak Kulisi’nde bize ayrılan sürenin sonuna geldik. Bugünkü konuğumuz Eroğlu Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Eroğlu’ydu. Yarın yeni bir konuk yeni bir konuyla görüşmek üzere diyorum efendim. İyi günler.

kişi Facebook'ta beğendi
13261 kişi bu videoyu izledi
13261 kez izlendi
vialand iletişim video , yalin evler video , batisehir videolari , istanbul başakşehir video , emlakdr video ant yapı , emlak kulisi emre maraşlı video , inşaat videoları indir , aybars video ,
Şuanda 16 kişi toplam 2.866 video'nun keyfini çıkarıyor.
emlakkulisi.TV: