Tebernüş Kireçci'nin Skyturk'teki Emlak Kulisi programının 29 Kasım 2011 konuğu : Murat Balcı

Paylaş:2. Bölüm

Paylaş:
Emlak Haberleri

Proje Adı

: Tebernüş Kireçci'nin Skyturk'teki Emlak Kulisi programının 29 Kasım 2011 konuğu : Murat Balcı

Firma

:

Lokasyon

: İstanbul

Video Sayısı

: 2

Video Tarih

: 2011-11-29 13:18:18

Görüntülenme Sayısı

: 8472

Video No

: 2124

Etiketler

: skyturk emlakkulisi , emlakkulisi tebernüş kireçci , Tebernüş Kireçci\'nin Skyturk\'teki Emlak Kulisi programı , skyturk emlakkulisi , tebernüş kireçci skyturk programı , tebernüş kireçci emlak kulisi , tebernuskirecci.com.tr , 29 kasım emlakkulisi , murat balcı mom yapı ,

Video Açıklaması

: Bölüm 1 | Tebernüş Kireçci: İyi günler. Sevgili izleyiciler Türkiye ekranlarının tek günlük emlak programı Emlak Kulisi’ne hoş geldiniz. Bugünkü konuğumuz Mom Yapı yönetim kurulu başkan vekili Murat Balcı. Murat Balcı’yla konut sektörünü ve Anadolu yakasını konuşacağız. Hoş geldiniz diyorum efendim.

Murat Balcı: Hoş bulduk.

Tebernüş Kireçci: Klasik soruyu sorayım, işler nasıl gidiyor?

Murat Balcı: İşler, Allah’a şükür demek lazım. Beklediğimiz doğrultu da gidiyor.

Tebernüş Kireçci: Bu çok politik bir yanıt oldu. Bu yanıtı ya Oflular verir ya Kayserililer verir, pek fazla…

Murat Balcı: Valla biz ikisinden de değiliz. İyi, iyi gidiyor işlerimiz.

Tebernüş Kireçci: Evet. Peki. Siz finans sektöründe uzun yıllar faaliyet göstermiştiniz, sonradan konut sektörüne giriş yaptınız. Niye konut işine başladınız, ne gördünüz finanstan farklı olaraktan? Finansla da yola devam edebilirdiniz veya başka sektörlerde gündemde olabilirdi. Ne gördünüz de, yani hangi altın madeni vardı da sizi cezbetti bu kadar?

Murat Balcı: Valla tabi altın madeni midir, değil midir, tartışılır. Ama bir defa keyifli bir sektör. Biz eski işimiz sigortacılık, hizmet sektörü. Yaptığınız işi ancak tarif edebiliyorsunuz, kâğıtlara imza atıyorsunuz, sözler veriyorsunuz, sözünüzü tutuyorsunuz. Burada yaptığınız işi gösterebiliyorsunuz, işte bakın diyorsunuz şuraya yaptım. Çocuğunuza anlatmak daha kolay: “baban ne iş yapıyor?”, işte sigortacı, anlat dur. Ama inşaat dediğiniz zaman yapılan inşaat ortada. Tabi esprisi bir yana biz sigortacılık işimizi bıraktığımızdan sonra önümüze koyduğumuz hedeflerden bir tanesi de inşaat sektörüydü. Biz geçmişte gayrimenkul yatırımları çokça yapan bir gruptuk. Elimizdeki…

Tebernüş Kireçci: Ne yapıyordunuz, borsadan, finanstan para… Borsacılık ta vardır muhtemelen…

Murat Balcı: Borsa hiç işimiz olmadı.

Tebernüş Kireçci: Olmadı. Peki, finanstan parayı kazanıyordunuz, gayrimenkule yatırıyordunuz.

Murat Balcı: tabi, gayrimenkule yatırıyorduk.

Tebernüş Kireçci: Kaç yılından beri bunu yapıyordunuz?

Murat Balcı: Valla bunu yaklaşık yirmi seneden beri yapıyoruz.

Tebernüş Kireçci: Peki, onunla ilgili başka sorular soracağım o zaman. Ama şeyden devam edelim, konuttan devam edelim.

Murat Balcı: Peki, peki. Elimizdeki arazileri elden geçirdik. Bunların bir kısmı bu tarz konutlar yapabilecek imkânda olan arazilerdi. Böyle kendimize bir iş alanı olarak seçtiğimiz inşaat işinde başladık, bu ilk projemiz. Türkiye’de kaliteli konut açığının olduğunu biliyoruz. Eski işimizden de bu çokça bizim takip ettiğimiz, biliyorsunuz sigortacılık işinin önemli kalemlerinden bir tanesi de deprem sigortalarıydı. Türkiye’de, özellikle büyük şehirlerde yapılaşmanın büyük olduğu yerlerde depreme dayanıklı konut açığının ne kadar fazla olduğunun farkındaydık. Bu nedenlerdir bizi konut sektörüne getiren ve iten.

Tebernüş Kireçci: Peki, getiri olarak bir potansiyel gördünüz mü? Yani her şeyden önce sizin işin yatırım boyutu da var, getiri olaraktan bir potansiyel gördünüz mü yani satmasak ta kiraya veririz veya portföyümüzde dursun diye düşündüğünüz dönemler oldu mu?

Murat Balcı: Yok yani neticede bir hesabı kitabı kendi içerisinde var. Biz hiçbir işimizde hesap yapmadan, kitap yapmadan, fizibilite olmadan girmeyiz yapmayız. Tabi her yeni sektörün her yeni işin kendine göre bir kısım dinamikleri var. Onları da yolda giderken öğreniyorsunuz. Bazen yapmayı hayal ettiğiniz karları yapamıyorsunuz, ama zaten fizibilite o demektir. Bir proforma çıkartırsınız bir hedef koyarsınız bazen o karı yaparsınız bazen yapamazsınız.

Tebernüş Kireçci: Bazen geçersiniz.

Murat Balcı: Ticarettir bazen de geçersiniz. Gayet tabii.

Tebernüş Kireçci: Evet. Peki. Karşılaştırdığınız zaman sigortacılıkla konutu ne görüyorsunuz? Hangisi daha zor, hangisi daha kolay, benzerlik veya benzememezlik neler var?

Murat Balcı: Valla tabi her iş kendine göre zor. Ama zor olan en zor olan yeni bir iş yapmak. Şimdi işte 20 senelik 30 senelik inşaat firmalarıyla karşılaştırdığınız zaman biz izimizi yolumuzu bulmaya gayret ediyoruz ama kendimize itimadımız var kendimize güvenimiz var, yaptığımız işi planlı ve programlı yapıyoruz. Karşılaştırdığınız zaman her iş zor. Geçmiş işimiz de zordu bu iş de zor. Ama alanlar farklı bir de en güzel tarafı dediğim gibi yaptığınızı…

Tebernüş Kireçci: Elle tutulur, somut.

Murat Balcı: Elle tutulur, gözle görülebilir olması. Heyecan verici aslında bir inşaat yaptığınız zaman sadece inşaatı yapmıyorsunuz oradaki yaşamı yaratıyorsunuz bir de böyle işte bizimkisi gibi 230 240 dairelik bir yer yaptığınız zaman işte sosyal alanı oluyor, buradaki yaşamı düzenliyorsunuz. Demem o insanların hayatına o tabi çerçevede bir yön veriyorsunuz. Bu hoş bir duygu.

Tebernüş Kireçci: Anladım, peki. Siz anladığım kadarıyla biraz sıkıntılar almışsınız çok fazla sigortacılık rahat gelmiş size, ofis ortamı…

Murat Balcı: Hiçbir iş rahat değil. Hiçbir iş rahat değil. Hiçbir iş rahat değil.

Tebernüş Kireçci: Peki. Az önce arsa ve arazi yatırımı yaptığınızdan bahsettiniz 20 yıldır, nerelerde?

Murat Balcı: Bunların büyük bir kısmı İstanbul’da. İstanbul dışında da yatırımlarımız var.

Tebernüş Kireçci: Peki İstanbul’da nerede?

Murat Balcı: İstanbul’da çoğunlukla Anadolu yakasında. Yani gene şu anda projemizi yaptığımız Çekmeköy’e yakın Taşdelen, Kartal, Maltepe civarlarında. Yine bu büyüklükte projeler yapabileceğimiz kendimize ait arazilerimiz var. Bunun dışında İzmir ve Bodrum’da arazilerimiz var.

Tebernüş Kireçci: Peki İzmir’de nerede var?

Murat Balcı: İzmir’de Seferihisar tarafında.

Tebernüş Kireçci: Sessiz şehirde.

Murat Balcı: Evet, sessiz şehir.

Tebernüş Kireçci: Peki, Bodrum’da?

Murat Balcı: Bodrum’da Yalıkavak tarafında arazilerimiz var.

Tebernüş Kireçci: Zenginler mahallesi diyoruz kısaca.

Murat Balcı: Valla Bodrum’da herkes zengin.

Tebernüş Kireçci: Doğru, doğru. Peki, Avrupa yakasında yatırım yaptınız mı?

Murat Balcı: Avrupa yakasında konuta ya da imalata yönelik bir arazi yatırımımız yok. Ama biz inşaat sektörüne girdiğimiz zaman sadece kendi arazilerimiz üzerinde yatırım yapmak hedefinde değiliz. Özellikle bu projemizden sonra kat karşılığı tekliflere de açık olacağız. Bu yönde de girişimlerimiz olacak. Hali hazırda da bir kısım teklifler alıyoruz. Yani Anadolu yakasındayız Avrupa yakasında iş yapmayız ama yatırımımız arazi olarak yok.

Tebernüş Kireçci: Yok, niye peki?

Murat Balcı: Valla belki de…

Tebernüş Kireçci: Zor bir soru mu?

Murat Balcı: Yo, yo belki de zor bir soru ama çok kolay bir cevabı var. Ben Kadıköylüyüm. Yani biz doğma büyüme…

Tebernüş Kireçci: Bir de Fenerbahçeliyim diyormuşsunuz.

Murat Balcı: İşte Fenerbahçe, Moda. İşyerimiz de hep bu tarafta oldu. Şu anda Kadıköy’de oturmuyorum ama gene Beykoz tarafındayım, oturduğumuz yer. Belki de hani pek fazla Avrupa yakasına geçmediğimizden mi, zor soruya belki böyle bir kolay cevap.

Tebernüş Kireçci: Tamam, peki. Gelelim şey konusuna, bir bütün olaraktan baktığınız zaman şirket olaraktan kendinizi gelecekte nerede görüyorsunuz? Nasıl bir oyuncu olmayı hedefliyorsunuz?

Murat Balcı: Biz gelecekte Mom Yapı olarak, biliyorsunuz bizim bir holding şirketimiz var. Holding şirketinin faaliyet alanlarından bir tanesi inşaat ve Mom Yapı olarak kendimizi ileride inşaat sektöründe hatırlanır, ismi bilinir bir inşaat yatırım şirketi olarak görmek istiyoruz. Bu demek değildir ki sadece kendi inşaatlarımızı yapacağız. Bu gayrimenkul geliştirmeyi de işin içerisine alıyor, arazi değerlendirmeyi de işin içerisine alıyor. Bu kolların hepsinde aktif olmak istiyoruz.

Tebernüş Kireçci: Peki ticari gayrimenkul var mı gündemde, alışveriş merkezi, ofis veya benzeri?

Murat Balcı: Bir arazimiz üzerinde otel projemiz olma ihtimali var ama şu anda kararımız tam kesin olmadığı için ama alışveriş ticari anlamda bir şeyimiz yok, bir planımız yok şuanda.

Tebernüş Kireçci: Peki. Dışarıdan baktığınız zaman konut sektörünün, veya konut piyasasında gördüğünüz en büyük zaaflar neler?

Murat Balcı: Ya tabi eşitler içerisinde bir eşitsizlik var gibi görüyorum. Yani…

Tebernüş Kireçci: Yani?

Murat Balcı: Ne demek istiyorum işte konut dediğiniz zaman hani patates karpuz hani onda bile seçmek icap eder, şöyle hani adam bir bakar. Ama orada tabi piyasaya gelindiği zaman görüşüldüğü satışa çıkıldığı zaman işte mukayese tabi ediliyorsunuz tabi rekabette 1+1 2+1 3+1 işte o 1 salon oluyor, ötekiler oda oluyor. Diyorsunuz ki işte ben şöyle yaptım böyle yaptım ben şöyle şöyle… O çok fazla önemsenmiyor. Kalite, işte bir oturucular var bir yatırımcılar var, işte yatırımcı çok fazla bakmaz kaliteye. Ya kardeşim yani bu adamın verdiği para, para değil mi, bu ne yapacak evi başka gidecek odun, kömür olarak yakacak mı yani bura burada da birileri oturacak. Niye buradaki kalitesi göz ardı ediliyor? İnsanlar niçin verdikleri paranın karşılığında konutlar alma… Bunu tam tespit edebilmiş anlayabilmiş değilim. Ondan sonra büyüklükler bir enteresan. 2+1 ne anlıyorsunuz iki tane odası var bir tane salonu var anlıyorsunuz. Bir bakıyorsunuz brüt 95 metrekare. Ya şimdi ben hesap kitap yapıyorum brüt 95 metrekare, hadi olsun 80 metrekare net olsun, e yani şimdi bu evin mutfağı, salonu, tuvaleti, banyosu dediğiniz zaman yani o odalar kaçar metrekare? Şimdi bizim işte proje konuşulurken görüşülürken işte önümüze hesaplar kitaplar geliyor, nedir adedi arttırmak daha karlı ya. E dedim ki ben yok arkadaş bizim yaşayabileceğimiz tarzda büyüklükte yerler olmalı ki biz bunu çıkartıp hulusi kalple yani açık gönüllülükle satabilelim. Ama bize dediler ki: “ya siz yani çok yanlış yaptınız yani işte böyle olmaz daha ufak yapmanız lazımdı”. Bizce öyle değil yani yaşanabilecek yerler üretmemiz lazım. Aslında bu yapılan yatırımlar, bunlar para. Yani neticede birisi ödüyor. Biz finanse ediyor ondan sonra pazarlamaya çalışıyoruz ama bu, bu milletin bir değeri. O itibarla bunları da akıllı ve akılcı planlamak gerektiğini düşünüyorum. Yani bilmiyorum biraz fazla uzattım belki sorunuzun cevabını ama bunları anlamaya çalışıyoruz tespit etmeye çalışıyoruz sektörde.

Tebernüş Kireçci: Anladım peki hemen anlatayım, ben size anlatayım o zaman.

Murat Balcı: Peki, sevinirim.

Tebernüş Kireçci: Birincisi İstanbul çok dinamik bir şehir. Sadece evlilikten dolayı yıllık yüz bin konuta ihtiyaç var, sadece evlenmeden dolayı. Altmış bin de boşanmadan dolayı var yüz altmış bin konut ihtiyacı var. İstanbul geçmişte göç alırdı ama şimdi nitelikli göç alıyor. Anadolu’da üniversite mezunları İstanbul’a geliyor ve yurt dışından işte İstanbul son 5 6 yıllık süreçte küresel sermayenin yeni merkezi konumunda. Çok ciddi yabancı göçü alıyor. Ayrıca dönemsel yaşayanlar var üç ay, altı ay, bir yıl, iki yıl, üç yıl yaşama planları yapanlar var. Uluslararası iş dünyasından ciddi bir akım var İstanbul’a. Ayrıca bir de turizm potansiyeli var. Bütün bu dinamikleri üst üste koyduğumuz zaman çok ilginç bir şey ama ne yapsanız satılıyor. Eninde sonunda satılıyor. Ne yapsanız bir şekilde talep gören bir kesim yakalanabiliyor. Bütün mesele de işin püf noktası da bundan kaynaklanıyor. Düşünebiliyor musunuz, şimdi stüdyolar merkezde de kiralanabiliyor gelişme akslarında da kiralanabiliyor. Ama mantalite olaraktan baktığımız zaman Ali Dumankaya’nın çok güzel bir tespiti vardı: “merkezi lokasyonlarda stüdyoya varız ama gelişme akslarında düşünmemiz gerekiyor” der. Bunun gibi yani ama gelişme akslarında stüdyolara bakıyorsunuz kim geliyor bu sefer biraz daha esnek çalışan yalnız yaşayan bayanlar veya kadınlar tarafından tercih ediliyor. Ama dünyada herhalde böyle bir şey yok. Gelişme akslarında stüdyoların bu kadar yoğun talep gördüğü veya 1+1lerin bu kadar yoğun talep gördüğü başka bir ülke yok. İşin sırrı pazarlamayla doğru hedef kitlelerine ulaşmakta, bunu yapabilmekte.

Murat Balcı: Evet, çok doğru.

Tebernüş Kireçci: Bunu yapabildiğiniz zaman başarılı olabiliyorsunuz veya bunu yapabilenler başarılı olabiliyor. 12 milyon tane müşteriniz var hadi bunun 18 yaş, 20 yaşı saymayalım 7 milyon tane hazır müşteriniz var. 7 milyon tane müşteriye 236 tane ev nasıl satılır, soru bu. Biraz zor biraz kolay. Nereden baktığınız önemli.

Murat Balcı: Ya biz şöyle kendimize güveniyoruz, bizim yaptığımız evler mutlaka satılıyor ve de satılacak. Buradaki hadise tabi bir de şey yaratmak, projenin içerisindeki ev tiplerinin kombinasyonlarını yaratmak. Yani ne kadar fazla 1+1 koyacaksınız, ne kadar…

Tebernüş Kireçci: Peki o kombinasyonları kısa bir reklam arasından sonra konuşalım.

Murat Balcı: Peki.

Tebernüş Kireçci: Peki. Sevgili izleyiciler Türkiye ekranlarının tek günlük emlak programın kısa bir reklam arasından sonra bir araya geleceğiz.

Tebernüş Kireçci: İyi günler. Sevgili izleyiciler Türkiye ekranlarının tek günlük emlak programında konuğumuz Murat Balcı’yla kaldığımız yerden devam ediyoruz. Peki, finans sektörü ve sigorta sektörü açısından baktığımızda İstanbul’un potansiyelini nasıl görüyorsunuz? İstanbul iyi bir finans merkezi olmaya doğru gidiyor mu yoksa bize mi öyle geliyor?

Murat Balcı: Bütün inisiyatif o doğrultuda. Hem bugünkü hükümetin aldığı kararlar hem de finans piyasasının beklentileri bunun bu şekilde olacağı yönünde. Zaten işte yerler de aşağı yukarı belirlenmiş durumda, evet o yöne gidiyor.

Tebernüş Kireçci: Peki, yabancıların mülk edinme yasası ciddi bir talep yaratır mı peki size göre?

Murat Balcı: Oradaki talebi şahsen kestiremiyorum. Yani burada özellikle Orta Doğu ülkelerinden Türkiye’ye bir talep olacağı bahsediliyor. Bunlarla ilgili geçmişte yatırım yapan fonlarla görüşmelerimiz olmuştu ama görüştüğümüz öngörü sahibi finansçıların bu yönde ciddi beklentileri var. Hep birlikte yaşayıp göreceğiz herhalde diye düşünüyorum.

Tebernüş Kireçci: Öyle olacak galiba. Peki, kentsel dönüşüm açısından İstanbul’u nasıl görüyorsunuz veya nasıl bir kentsel dönüşüm İstanbul için iyi olur? Bununla ilgili bir öngörünüz var mı?

Murat Balcı: kentsel dönüşüm denildiği zaman sadece işte evlerin yıkılıp tekrar yerine yenisinin yapılması olarak algılamamak lazım. Kentsel dönüşüm denildiği zaman yaşam alanları yaratmak, yani işte evleri evet yapacaksınız ama işte sosyal yaşantı alanlarına da yani bunların okulları, hastaneleri, sinemaları, alışveriş merkezleri genel merkezlerle ulaşımını sağlayacak bağlantıları yapıldığı zaman bu bir kentsel dönüşüm olur. Bunu bu şekilde gördüğünüz zaman örneğin bakıldığı zaman son senelerde yaratılmaya çalışılan yeni yerleşimler bizim projemizin olduğu Ümraniye Çekmeköy bölgesi de öyle bir alan. İşte ulaşım altyapı bu bir dönüşüm, bunun bir dönüşüm olduğundan bahsedebiliriz. Sanırım bu şekilde görülmesi gerekiyor kentsel dönüşümün.

Tebernüş Kireçci: Evet bu zaten parsel bazlı dönüşüm. İstanbul’un son 7 yıldır 8 yıldır yapılan bu kentsel dönüşüm hedefleri herhalde biraz daha çok daha büyük dönüşümler, çok daha kapsamlı dönüşümler. Peki, Çekmeköy’ün geleceğini nasıl görüyorsunuz? Daha özel bir soru soracak olursak.

Murat Balcı: Çekmeköy’ün geleceği bugünkünden çok daha parlak görüyorum. Özellikle herkesin, hepimizin beklediği birazcık da geciken aslında…

Tebernüş Kireçci: Epey bir geciken diyebilirsiniz aslında.

Murat Balcı: Tabi ben daha politik oluyorum belki. Metro tabi yatırımı ama ihalesi tamamlandı diye gazetelerden takip ediyoruz, olmasıyla, hali hazırda da ulaşım özellikle Şile otobanı ve de çevre düzenlemeleri alt yapısı itibariyle ve de merkezlere yakınlığı itibariyle Üsküdar’a işte 5 dakika, birinci ve ikinci köprüye çok kısa bir…

Tebernüş Kireçci: Helikopterle bile 5 dakikada gidemezsiniz Üsküdar’a. F-16yla falan belki.

Murat Balcı: Yapmayın ya, Üsküdar’a inilebilir hani 5 değil hadi gel siz yabancı değilsiniz yedi buçuk yapalım yani.

Tebernüş Kireçci: Tamam, peki.

Murat Balcı: Çok parlak görüyorum. Konut yatırımları olarak yani bugün hem oturmak için hem de yatırım olsun diye düşünen insanların bence birinci maddede değerlendirmeleri gereken bir yerleşim olarak görüyorum.

Tebernüş Kireçci: Peki en büyük şansı ne Çekmeköy’ün? Şöyle, soruyu daha doğrusu şöyle sorayım: bir tarafta Ataşehir var, modern Türkiye’nin değişen Türkiye’nin değişen yüzü konumunda. Bağdat caddesi profilini yakalayamadı ama ona yakın veya farklı bir profil yakaladı. Ağırlıklı olaraktan finansçı veya yalnız yaşayan gelir seviyesi yüksek kesimi yakaladı. Diğer tarafta Kartal var, işte geleceğin merkezi iş alanlarının çeperinde yapılan projeler konutlar, Kartal kentsel dönüşümüyle beraber prim yapacağı düşünülüyor. Bir başka alternatif de Kurtköy. Kurtköy de Sabiha Gökçen Havalimanı endeksli…

Murat Balcı: Ve etrafı.

Tebernüş Kireçci: Evet sizin beklediğiniz metroyu da Kurtköy de bekliyor aynı zamanda.

Murat Balcı: Orası da bekliyor değil mi?

Tebernüş Kireçci: Evet, toplama hattı olacak biliyorsunuz Üsküdar’dan başlayacak Çekmeköy Sancaktepe üzerinden Kurtköy’e bağlanacak. Bir yatırımcının Ataşehir, Kartal, Maltepe veya Kurtköy yerine Çekmeköy’ü seçmesi için oturmak için alacaklar da dahil, daha fazla değer olaraktan nesi var Çekmeköy’ün?

Murat Balcı: Kurtköy’le mukayese ettiğiniz zaman bir defa yakınlık yani lokasyon olarak baktığınız zaman demin bahsettiğim yerlere yakın olduğu bir muhakkak. Ataşehir’le mukayese ettiğiniz zaman da daha hesaplı.

Tebernüş Kireçci: Daha düşük yoğunluklu yapılaşma.

Murat Balcı: Aynen öyle.

Tebernüş Kireçci: Kartal’la mukayese ettiğinizde gerçi orada da arsalarınız var ama yine de soralım.

Murat Balcı: Aslında siz demin çok güzel cevap verdiniz, daha doğrusu ifade ettiniz. Her malın bir alıcısı var yani her yerde nasıl konumlandığınız… Kartal da aynı şekilde bugün Ümraniye Çekmeköy’le Kartal lokasyon olarak mukayese kabul eden yerler değil. Yani bugün Kadıköy’e, Üsküdar’a, köprülere, Avrupa yakasına yakınlık dediğiniz zaman arada nereden baksanız bir on kilometre fark var. O itibarla emlakta da hiçbir şey bilmiyorsak, biliyoruz ki üç tane önemli şey var.

Tebernüş Kireçci: Nedir o şeyler?

Murat Balcı: Lokasyon, lokasyon, lokasyon.

Tebernüş Kireçci: Pardon, ben de yeni bir şey öğreneceğimi düşünmüştüm ama peki. Lokasyon, lokasyon, lokasyon.

Murat Balcı: Evet.

Tebernüş Kireçci: Peki. Ofis piyasasını nasıl görüyorsunuz, onunla ilgili bir çalışmanız oldu mu?

Murat Balcı: Ciddi bir çalışmamız yok. Bizim kendimize ait ofis binalarımız var, geçmişte yaptığımız iş için kullandığımız, Altunizade’de. Şu anda sahibiz, bunlarla ilgili mevcut yatırımlarımız var ama inşaat anlamında ofis inşaatıyla şu anda yakın bir gelecekte düşünmüyoruz. Ama Anadolu yakasında özellikle artan talepten haberdarız. Metrekare kiralarının arttığını takip ediyoruz. Özellikle Ataşehir ve finans merkezi…

Tebernüş Kireçci: Öyle söylemeyin Altan Yılmaz kızıyor biliyorsunuz.

Murat Balcı: Öyle mi?

Tebernüş Kireçci: “Siz Ataşehir finans merkezi olacak diyorsunuz biz Tepeüstüne finans merkezi yaptık 26, 27 tane plaza var, 12, 13 tane sigorta şirketi, katılım bankası var. Uluslararası ve çok uluslu şirketler var” diyor. Altan Yılmaz kızıyor bilginizde olsun.

Murat Balcı: Kızmasın sevgili Altan Bey, biz kendisiyle inşaatlarımızdan eskiden tanışırız. İstanbul, bizim yaka çok büyük herkese yeter.

Tebernüş Kireçci: Yeter, peki, peki. Bize ayrılan sürenin sonuna geldik. Bir başka programda kaldığımız yerden devam ederiz.

Murat Balcı: Çok teşekkür ederim Tebernüş Bey, beni davet ettiğiniz, katılma imkanı verdiğiniz için.

Tebernüş Kireçci: Rica ederim. Peki. Sevgili izleyiciler Türkiye ekranlarının tek günlük emlak programında bugünkü konuğumuz Mom Yapı yönetim kurulu başkan vekili Murat Balcı’ydı. Murat Balcı’yla konut piyasasındaki son gelişmeleri değerlendirdik. Yarın yeni bir konu ve konukla görüşmek üzere diyorum. İyi günler efendim.

Bölüm 2

kişi Facebook'ta beğendi
8472 kişi bu videoyu izledi
8472 kez izlendi
vialand iletişim video , yalin evler video , batisehir videolari , istanbul başakşehir video , emlakdr video ant yapı , emlak kulisi emre maraşlı video , inşaat videoları indir , aybars video ,
Şuanda 22 kişi toplam 2.866 video'nun keyfini çıkarıyor.
emlakkulisi.TV: