Tebernüş Kireçci'nin Skyturk'teki Emlak Kulisi programının 31 Ekim 2011 konuğu : Tamer Özyurt

Paylaş:2. Bölüm

Paylaş:
Emlak Haberleri

Proje Adı

: Tebernüş Kireçci'nin Skyturk'teki Emlak Kulisi programının 31 Ekim 2011 konuğu : Tamer Özyurt

Firma

:

Lokasyon

: İstanbul

Video Sayısı

: 2

Video Tarih

: 2011-10-31 13:05:39

Görüntülenme Sayısı

: 11351

Video No

: 2076

Etiketler

: skyturk emlakkulisi , emlakkulisi tebernüş kireçci , Tebernüş Kireçci'nin Skyturk'teki Emlak Kulisi programı , skyturk emlakkulisi , tebernüş kireçci skyturk programı , tebernüş kireçci emlak kulisi , tebernuskirecci.com.tr , tamer özyurt emlakkulisi , 31 ekim skyturk emlakkulisi ,

Video Açıklaması

: Bölüm 2 | Tebernüş Kireçci: Özyurtlar İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt. Tamer Özyurt’la İstanbul’un konut piyasasındaki son gelişmelerini konuşacağız. Hoşgeldiniz diyorum efendim.

Tamer Özyurt: Hoşbulduk Tebernüş Bey.

Tebernüş Kireçci: Nasıl gidiyor işler oradan başlayalım isterseniz.

Tamer Özyurt: İyi gidiyor. Tabii ekonomide sektörde bir daralma söz konusu. Hükümetin de aldığı olumlu kararlar neticesinde bu cari açıktan dolayı biraz sıkıntı görünse de ama işini doğru yapan firmalarda doğru proje üreten firmalarda herhangi bir sıkıntı yok. İşler iyi.

Tebernüş Kireçci: Peki, siz stüdyoya çok fazla meraklı değildiniz Ntowers’la özür diliyorum AK&N Merkez, NMerkez’e bir deneme yapmıştınız. Sonrasında da son projelerin neredeyse tamamı stüdyo, stüdyo ağırlıklı konutlardan oluşuyor.

Tamer Özyurt: Evet.

Tebernüş Kireçci: Bu niye, stüdyoya çok fazla mı talep var, yoksa satılması mı kolay, kiralaması mı kolay yoksa projenin bulunduğu arsanın lokasyonundan mı kaynaklanıyor?

Tamer Özyurt: Tabii biz projeleri üretirken tamamen arsanın lokasyonuna dikkat ediyoruz ve oradaki ihtiyaca dikkat ediyoruz. Ismarlama terzilik gibi yapıyoruz işimizi. Dolayısıyla talep ne yöndeyse projelerimiz de o yönde üretmeye dikkat ediyoruz. Son ürettiğimiz proje Beylikdüzü bölgesinde, Esenyurt Beylikdüzü Tüyap’ın hemen yanında Tüyap Fuar Merkezi’nin yanında. Tüyap Fuar Merkezi her geçen gün büyüyor. Neredeyse senenin her günü fuar olması, fuar alanı olması söz konusu. Dolayısıyla oradaki oteller, sınırlı sayıda zaten otel mevcut. İstanbul dışından Türkiye genelinden gelen konaklama yapmak isteyen insanlara çok fazla cevap vermiyor. Dolayısıyla da İstanbul’da İstanbul dışında stüdyo dairelere olağanüstü bir talep var. Biz de bu projemizi buradaki arazimizi bu yönde değerlendirdik ve yüzde 60 yüzde 65 civarında sayısal anlamda konutu stüdyo daire ürettik ve…

Tebernüş Kireçci: Kaç metrekare stüdyolar?

Tamer Özyurt: 33 metrekare…

Tebernüş Kireçci: 1+1’ler?

Tamer Özyurt: Net kullanım alanı 26 metrekare. 1+1’lerin de net kullanım alanı 50 metrekare. Net kullanım alanından bahsediyoruz.

Tebernüş Kireçci: Brüt?

Tamer Özyurt: Brüt 33-34 metrekare stüdyonun 76 metrekare de 1+1’in.

Tebernüş Kireçci: 1+1’leriniz sizin 65 metrekareydi hatta ilk kampanya fiyatı 65 metrekarenin 57 bin TL’ydi. 1+1’leri büyüttüğünüzü gözlemliyoruz. Niye?

Tamer Özyurt: Aynen öyle, 1+1’de oradaki talep kalabalık gelen grupların iş toplantıları için de 3-4 kişinin de yaşayabileceği 3-4 kişinin konaklama yapabileceği doğrultusunda talep geliyor. Dolayısıyla da net 50 metrekare ürettik 1+1’leri. Şu ana kadar 44 metrekare civarında 45 metrekare civarında üretiyorduk ama oradaki 1+1’ler 50 metrekare 51 metrekare civarında net kullanım alanını ürettik. Talep neyse biz ona göre üretiyoruz.

Tebernüş Kireçci: Ona göre üretiyorsunuz. Peki, gelelim teslimlere, teslimlerde biraz rötar var Esenyurt bölgesinde sizin projelere mahsus değil Esenyurt projelerinde yine bir izleyici sorusu. Ntowers’taki ilk üç blok ne zaman teslim edilecek? 3’tü 5’e çıkmıştı galiba, değil mi?

Tamer Özyurt: 5 blok olarak planladık. 3 blok yapacaktık ama oradaki hayata geçirelim denince 5 blok olarak ancak hayata geçirebiliyoruz yani projede ancak öyle geçirebiliyoruz. Otoparklarıyla tamamen hayatın yaşam kalitesinin uygun olması bakımından ancak 5 blokla projenin 1. Etabını teslim edeceğiz. 12. Ay 1. Ay civarında inşallah teslim etmeyi planlıyoruz.

Tebernüş Kireçci: Rötar ve gecikme?

Tamer Özyurt: Bizim için projemizde rötar ve gecikme yok. Bu ay içinde bu ay biz 1000 konut teslim ettik. Bizim Ntowers dışında Garden City projemiz var, 3. Etabını ve Ntepe projesinin tamamını 5’er yüz konuttan oluşuyor aşağı yukarı ve 1.000 konutu biz bangır bangır 2 aydır teslim etmeye başladık ve sonuncuları yani İstanbul dışındakileri bekliyoruz. Onlarda geldiğinde konutları tamamen teslim etmiş olacağız.

Tebernüş Kireçci: Evet, peki. Sizin dükkan konusu çok önemli.

Tamer Özyurt: Evet.

Tebernüş Kireçci: Dükkan konusunda herhalde Esenyurt’ta çok ciddi bir girişim var. Zaten metrekare fiyatlarına baktığımız zaman fiyatlarda baya yüksek. Nasıl görüyorsunuz?

Tamer Özyurt: Tabii Esenyurt,son 3 yıldır cazibe merkezi haline geldi. Sayın belediye başkanımızın da hakikatten ufku çok geniş, Esenyurt’u cazibe merkezi haline getirdi. İstanbul’a en yakın taşra denen bir ilçeyi sayın belediye başkanı da olağanüstü çalışmalarıyla şu anda İstanbul’un en gözde merkezi haline geldi. Çok iyi bir talep görüyor. Esenyurt ismi çok iyi bir talep görüyor. Esenyurt’taki konutlar fiyatlarının da çok uygun olması bakımından çok iyi bir talep görüyor. Dolayısıyla insanların nüfus bakımından akın ettiği bir yer. Tabii nüfus geldikçe de işyeri dükkan ihtiyaçları da oluyor. Hemen hemen her projemizin altında dükkanlar veya çarşı olarak planlıyoruz projelerimizi ki yaşamı daha kaliteli hale getirelim. Daha nitelikli yaşam haline getirelim diye projelere özellikle bunlara dikkat ediyoruz. İşyerlerine nüfus geldikçe ikametler geldikçe işyerlerinde oldukça talep gelmeye başlıyor. Çünkü yaşam merkezi haline gelince her türlü ihtiyaçlarında site içinden ya da siteye yakın civardan ihtiyaçlarını görmek istiyorlar dolayısıyla İstanbul’un çeşitli ilçelerinden Esenyurt’a talep geliyor. Anadolu’dan Esenyurt’a talep geliyor.

Tebernüş Kireçci: Peki Esenyurt’a İstanbul’un hangi ilçelerinden talep geliyor? Somut olaraktan ilçe ve isimler verecek olursak…

Tamer Özyurt: Özellikle güvenlik ve otopark sorunu yaşayan bir de 25 yıl-30 yıllık binaların olduğu bölgelerden Esenyurt’a talep geliyor. En başında da güvenlik sorunundan dolayı diğer ilçelerde çok kalabalık hayatın olduğu otopark sorunu yaşayan otopark sorunu yaşayınca da güvenlik sorunu yaşam da mümkün. Bu sıkıntıyı yaşayan ilçelerden örnek vermek gerekirse de Esenler, Bağcılar, Zeytinburnu, Bahçelievler, Güngören’de oldukça yoğun bir talep geliyor.

Tebernüş Kireçci: Peki şehirlerden, Anadolu şehirlerinden en çok tercih edenler?

Tamer Özyurt: Anadolu’da üretim yapan şehirlerden talep geliyor. Bunun başında Adana, Kayseri, Eskişehir bu yörelerden buralarda üretim yapan ve sanayi üretimi yapan İstanbul’da bağlantısı olan kişilerin her seferinde gelip otele 150 euro 200 euro vermektense ya da İstanbul artık biliyorsunuz eğitim sağlık ve finans kenti oldu. İstanbul’la bağlantılı iş yapanların, ya da çocuğunun ya da öğrencisi varsa İstanbul’da okuyan öğrencisi varsa mutlaka ve mutlaka İstanbul’da bir ev sahibi olmak istiyor gelip gittiğinde otellerde konaklama yapıp maliyeti düşürmek bakımından otellerdeki 150 euro 200 euro civarında biliyorsunuz İstanbul’da zaten son zamanlarda otel sıkıntısı da var. Ve fiyatları da yüksek. Bunun maliyetini aşağı çekmek İstanbul’da bir konutum olsun diyor, metrekaresi çok önemli değil diyor. Öğrencisi için, çocuğu için otel odası büyüklüğünde işte o stüdyo dairelere bir bakıma ondan da çok talep gelmeye başladı. Veya küçük konutlara 1+1’lere de ondan çok talep gelmeye başladı. En azından öğrencisi varsa adresi belli olsun annesiyle beraber babası gittiğinde çocuğu kontrol edebilir. Güvenliği olan, otoparkı olan sosyal alanları mevcut bir yerde yaşasın istiyor, bu yönde talep var. Ya da ticaretle uğraşıyorsa, İstanbul bağlantılı ticaretle uğraşıyorsa her seferinde geldiğinde değişik değişik otellerde kalıp otellerde yer bulamama riskini yaşamaktansa konutum olsun diyor. Onun için de büyük sanayisi olan büyük illerden talep geliyor.

Tebernüş Kireçci: Peki, yatırımcı ve oturumcu oranına baktığımız zaman makas nasıl, fark nasıl?

Tamer Özyurt: Biz de tabii fiyatlarımız ekonomik, nitelikli konut ürettiğimiz için oturumcu daha fazla.

Tebernüş Kireçci: Yüzde kaç?

Tamer Özyurt: Yüzde 80 civarında biz de gerçek konuta ihtiyacı olup da daire alanlar biz de yüzde 80 civarında ki onu da şuradan anlıyoruz. Daha biz konutları bitirmeden neredeyse boyası kurumadan insanlar taşınmak istiyorlar.

Tebernüş Kireçci: Boya taşındıktan sonra mı kuruyor?

Tamer Özyurt: Öyle de diyebiliriz.

Tebernüş Kireçci: Peki, bir başka soru. Tamer Özyurt iş adamı değil. Parayı henüz bulmadı bir yatırımcı. 200 bin TL’si var 300 bin TL’si var veya 100 bin TL’si var. Gelip yatırım yapacak. Ev almasını mı tavsiye edersiniz, dükkan almasını mı tavsiye edersiniz?

Tamer Özyurt: Uzun vadede yatırım yapacaksa herhangi bir riski söz konusu değilse tabii ki dükkan alması daha iyi ama orta vadede ne olur ne olmaz icabında paraya ihtiyacım olabilir diye düşünüyorsa parasını bölerek küçük konutlar almasını tavsiye ederim.

Tebernüş Kireçci: Peki, hangisini yapardınız?

Tamer Özyurt: İşte o orta vadede veya uzun vadedeki paranın önemi burada ön plana çıkıyor. Orta vadede bana hiç para lazım değilse. Bana kira gelirleriyle hayatımı devam ettireceksem kesinlikle dükkan ama orta vadede iş kurabilirim. Herhangi bir paraya ihtiyacım var diyorsam o zaman parayı bölerim parçalarım ve küçük konutları alıp tercih ederim.

Tebernüş Kireçci: Peki, sevgili izleyiciler Türkiye ekranlarının tek günlük emlak programında kısa bir reklam arasından sonra bir araya geleceğiz, tekrar.

Tebernüş Kireçci: Sevgili izleyiciler Türkiye ekranlarının tek günlük emlak programında konuğumuz Tamer Özyurt’la kısa bir reklam arası sonrası kaldığımız yerden devam ediyoruz. Paranızı dükkanda değerlendirmeyi uzun vadede düşünenlere tavsiye ediyorsunuz, kısa vadede konutu tavsiye ediyorsunuz. Peki bir başka soru. Özellikle projelerde pek bankaları görmüyoruz. Anlaşmalı bankayı çok fazla görmüyoruz, niye? Avantajları neler, dezavantajları neler?

Tamer Özyurt: Şimdi şirket olarak gücümüz yettiğince kendi içimizde finanse etmeye çalışıyoruz. Ama tabii her şirketinde kendine göre bir gücü var. Gücümüz geçtiğinde bankalarla çalışmıyor değiliz. Bankalarla çalışıyoruz. 60 aya kadar kendi içimizde çözme olanağımız var. İşte 12 aydan 60 aya kadar kendi içimizde çözebiliyoruz. 60 aydan uzun kredi kullananlarda anlaşmalı olduğumuz bankalara yönlendiriyoruz. Bizden finansmanını tercih etmek isteyenlerin başında şunlar geliyor. Kredibilitesi düşük olan gelirini beyan edemeyen insanlara kredi oldukça zor çıkması. Dolayısıyla bankadan alamayınca tabii şirketten çözmek istiyorlar. Bankadan çıkmadıklarını bildikleri için şirketten çözdüklerinde biz herhangi bir kefil istemiyoruz. Sadece tapuyu kendi bünyemizde muhafaza ediyoruz. Borcunun yüzde 50’lik kısmının üzerinde yüzde 51 civarında nakit olarak ödedikten sonra tapusunu takdim ediyoruz ve ipotekli bir şekilde tapusunu vermiş oluyoruz. Dolayısıyla da herhangi bir kredi müracaatında olumsuzluk yaşanmamış oluyor ve insanlara kolay olmuş oluyor. Bu yönden tercih ediliyoruz.

Tebernüş Kireçci:Bir de tabii bankanın operasyon boyutu var. Bir sürü ekstra ücretler var. Dosya parası, ekspertiz ücreti, kredi çıktı mı çıkmadı mı sözleşme. Ama senedi daha kolay görüyorlar. Senet imzalamayı daha kolay buluyorlar. Biraz fazla imzalıyorlar, 60 ay kadar ama…

Tamer Özyurt: Yok yani genelde 60 ayda kullanmıyor insanlar çünkü vade ne kadar uzadıysa o kadar da vade farkı bindiğini bildikleri için artık karşımızda çok bilinçli bir emlak alıcısı ya da tüketici var. Hesabı kitabı gayet iyi yapan ki yaş ortalamasına ben şirkette baktığım zaman konut alanların 25 ve 35 yaş arasına düşmüş artık konut alan. Demek ki konut fiyatları uygun alım kolaylaşmış. Yaş ortalaması 25 yaş ila 35 yaş arasına düşmüş. Şimdi bu kesimde interneti gayet iyi kullanan iletişim araçlarını gayet iyi kullanan kitle. Hesabını kitabını da çok iyi yapıyor bu kitle. Dolayısıyla da bunların hepsinin hesabını yapıyor. Bazı kesim var bunların içinde de gelirini beyan edemiyor. İşte karısı gayri resmi çalışıyor, kendisinin maaşının bir kısmı resmi bir kısmı gayri resmi…

Tebernüş Kireçci: Ekstralar var diyorsunuz.

Tamer Özyurt: Yani, onlar gelirini beyan edemediği için de bankalar biraz soğuk bakıyor. İşte aylık 1000 lira 1500 lira taksit ödeyemezsin diye geri dönüş yapılıyor. Ama bu insanlarında gerçekten konuta ihtiyacı var. Hem nitelikli hem de ucuz konuta ihtiyacı var. Biz de tamamen şirket olarak talebe bakıyoruz. Talebe kulak veriyoruz. Ne yönde talep geliyorsa biz o yönde üretim yapıp ve sunuş yapıyoruz, arz ediyoruz.

Tebernüş Kireçci: Peki, ödenmeyen kredilerin oranı yüzde kaç bankalarda yüzde 1- 1,5 civarında siz de ödenmeyen senetlerin oranı yüzde kaç?

Tamer Özyurt: Biz de hemen hemen yüzde 1 dahi yok. Çünkü hakikatten Türk toplumu konutu çok ayrı tutuyor.

Tebernüş Kireçci: Kaynana baskısı var, baldız baskısı var, bacanak baskısı var, anne baba baskısı var.

Tamer Özyurt: Yani böyle bir namus meselesi haline getiriyor konutu. Belki başka yerlere ödemiyor ama konutun taksitini asla ve asla ne geciktiriyor ne de ödememezlik yapıyor. Şirket olarak yaptığımızda ki zaten 3 yıldır bu modeli uyguluyoruz. Zaten sorun yaşasak şirket olarak sıkıntıya gireriz ve bunu devam ettirmemiz mümkün değil. Hala bugün devam ettiriyorsak demek ki sorun yaşamıyoruz gerçekten.

Tebernüş Kireçci: Peki, seneye satışa devam edecek misiniz? Buradan baya bir devam edeceğiniz görünüyor.

Tamer Özyurt: Tabii bunu az önce söyledim.

Tebernüş Kireçci: Sözünüzü kesiyorum, faiz oranları baya bir yükseldi aslında. Şu an büyüklerde veya şimdiye kadar satış yapmamış olanlarda senetli satışı düşünmeyi başladılar. Veya bu dönem ister istemez düşünmeleri gerekn bir döneme giriş yaptı.

Tamer Özyurt: ama bu tabii her şirketin kendi finansman büyüklüğüyle de alakalı o kadar çok talep geliyor ki hepsini karşılamanız mümkün değil. Her şirketin kendi gücüne göre karşılıyor ama bütün gücümüzü bu yönde devam ettirmek yönünde kullanıyoruz. Bazen vadeleri indiriyoruz o anki şirketin ya da o projedeki finansman gücünü masaya yatırıyoruz. Bazı projelerimizi 12 ay dahi yaptığımız var 24 ay yaptığımız var. Ama genel anlamda 60 ay civarına kadar yapmaya devam ediyoruz. Ama tabii bu kendi gücümüzle de alakalı bir gücümüzü aştığında anlaşmalı olduğumuz bankalara pas etmeye başlıyoruz.

Tebernüş Kireçci: Peki, genelde tercih kaç aylık vade?

Tamer Özyurt: Genelde çok uzun yapmıyorlar, faiz oranları da yüksek olduğu için. 60 ay yaptıklarında neredeyse geçtiğimiz haftaya göre söyleyeyim. Çünkü geçtiğimiz hafta faiz oranları baya bir yükseldi. Sıfır 90lar civarındaydı. 24 ay 36 ay yaptığımızda 0,60 0,70 civarlarındaydı. Tabii bu maliyet olarak üzerine biniyor konutun dolayısıyla da çok uzun vade yapmak zaten müşteri de istemiyor ödemekten bıkıyor. Öde öde bitmiyor diyor. Onun için 24 ay, 36 ay civarında zaten konutun fiyatı uygunsa bu yönde neticelendirmek istiyor biz de bu yönde onları teşvik etmeye çalışıyoruz. Çünkü ne kadar uzatırsanız konutun maliyeti o yönde fiyatı artmış oluyor.

Tebernüş Kireçci: peki siz bunun faiz oranlarını yükseltmiyor musunuz? Merkez bankasının göstergelerini takip etmiyor musunuz?

Tamer Özyurt: Yani bu hafta itibariyle geçen hafta zaten faiz oranları yükseldi. Hemen uygulayamıyorsunuz çünkü satış oranlarınız düşüyor. Şu anda bekliyoruz. Süspanse etmeye….

Tebernüş Kireçci: O zaman işler kötü gidiyor demektir.

Tamer Özyurt: Yok, kötü gidecek değil ama hemen Merkez Bankası gibi bankalar bir sabah faiz oranları yükseltebiliyor ama bunun normal konut üreticileri bizim gibi şirketler anında yapamıyorsunuz bunu belli bir süre süspanse ediyorsunuz. Karınızdan fedakarlık ediyorsunuz ondan sonra kademe kademe arttırıyorsunuz. 0,50 civarında faizler bir anda arttı. 0,50 civarında bütün konut projeleri bir anda faizlerini arttırsa ne olur. Piyasa kilitlenir hiç kimse satış yapamaz.

Tebernüş Kireçci: psikoloji var mesela faizler yükseliyor. Daha fazla yükselir diye saldıran bir kesim var. Aslında 2011 konut kredisi bakiyeleri açısından özellikle yılın ilk yarısı rekor seviyede geçti. Yıllık aylık 1.7 milyar lira krediler kullanıldı. Mart ve Haziran ayında da bunun en büyük etkeni insanlar bu faiz oranlarından bir daha yakalayamayız, kredi alamayız diye düşünmüşlerdi nitekim gelişmelerde tüketicileri haklı çıkardı. 0,80’ler 0,90’lar kullandılar. Bugün 1,20 1,30 1,70’lere gidenlerde var ama bunlar sınırlı düzeyde. Peki, gelelim yabancıların mülk edinme yasasına onunla ilgili ne düşünüyorsunuz. Esenyurt, bu işten faydalanabilecek mi?

Tamer Özyurt: Yani Esenyurt diye bakmamak lazım, Türkiye genelinde bakmak lazım. 2023 Türkiye hedefleri var. Cari açığı azaltıp ihracatı 500 milyon dolar seviyelerine çıkarmak var Türkiye’nin bir hedefi. Bana göre bunda en büyük rol .. gayrimenkul sektörü de olabilir çünkü konut sattığımızda bu ülkede döviz giriyor, mütekalibiyet yasası, karşılık yasası çıktığında ciddi anlamda konut satamadığımız ülkeler var. Rusya var, Arap ülkeleri var, Kuzey Afrika ülkeleri var, Rusya var. Ciddi anlamda burada talep var.

Tebernüş Kireçci: Türk Cumhnuriyetleri var ayrıca

Tamer Özyurt: Azerbaycan var, Ermenistan’la var karşıtlık mütekalibiyet yasamız ama Azerbaycan’da yok. Azerbaycan’da da ciddi bir talep var. Ve bana göre bu yasanın kesinlikle çıkması lazım. Eğer ki Türkiye’ye döviz sokmak istiyorsak ihracatımızı 500 milyar dolar seviyelerinde yükseltmek istiyorsak bunda en büyük öncü gayrimenkul olabilir . en nihayetinde tabii ki bu stratejik bir konu devlet için stratejik bir konu ama ben herhangi bir sakınca görmüyorum. Bir Türkiye vatandaşı olarak bir sıkıntı görmüyorum. Sonuçta arazi değil gayrimenkul alanına yoğunlaştığımızda insanlarda gelip yarın sırtlarına sarıp daireyi götüremeyeceklerine göre ..

Tebernüş Kireçci: Zaten site yönetimi de izin vermez buna, site sakinleri de hiç kimse götüremez.

Tamer Özyurt: Ciddi anlamda döviz girdisi sağlanır diye düşünüyorum.

Tebernüş Kireçci: Peki, arsa ve arazi satışına karşı mısınız?

Tamer Özyurt: Orada biraz daha dikkat edilmesi gerekir özellikle büyük montanlı arazi satışlarında biraz daha dikkat edilmesi gerekir bu yasanın ayrı tutulabilir konut için bu yasa arazi ile konutu ayrıştıran bir yasa olabilir çünkü ciddi anlamda arazi toplanıldığında o ülkenin uzun vadeli politikalarında belki sıkıntı yaratabilir. Çok fazla aklımız ermiyor bunlar devlet konutları ama bana göre ben gayrimenkul sektöründe sıkıntı görmüyorum adamlar gelsin konutn alsın ne olacak ki sırtına sarıp geri mi götürecekler. Bizler gidip bizim ülkemizin vatandaşı Amerika’dan, New York’tan Manhattan’dan Daire almıyorlar mı, alıyorlar. Döviz çıkmıyor mu bu ülkeden çıkıyor. Bu yasanın önü neden açılmalı, Türkiye’ye ciddi anlamda döviz girer.

Tebernüş Kireçci: Peki, dükkan almalarında sıkıntı var mı?

Tamer Özyurt: Özellikle dükkan alsın.

Tebernüş Kireçci: Evet, kira çarpımı açısından çok daha rasyonel.

Tamer Özyurt: Tabii uzun vadede baktığınızda her zaman için gayrimenkulde dükkanın daireden fazla getirisi var çünkü bir dairede bir kiracı girip çıktığında onun içine masraf yapıyor daire sahipleri ama dükkanda öyle bir şey yok dört duvar vermiş biliyorsunuz uzun vadede kira getirisi çok daha iyi oluyor. Kira ödememe şansı kiracı bakımından dükkanda çok daha fazla dikkat ediyor. Dairede nasılsa ödemesem de bu daireden çıkar başka daireye giderim diyor ama dükkanda bir tezgah kurduysa bir giriş kurduysa onu riske atmamak için kirasını muntazam ödüyor. Onun için ben hep dükkan diyorum. Ama tabii dükkan her zaman kazandıran yani bir dükkanda bir iş kurduysanız ya da bir dükkan alıp kiraya verdiyseniz her zaman için dükkan daire getirir ama hiçbir dairenin dükkan getirisi olmaz. Yani dükkanın getirisi her zaman daha fazladır. Her zaman için daha rampadır.

Tebernüş Kireçci: Ama yeni projede boş kalan dükkanlar oluyor, böyle bir risk var mı görüyor musunuz?

Tamer Özyurt: Lokasyon olarak tabii az önce dediğim gibi….

Tebernüş Kireçci: Sözünüzü kesiyorum. Orada izleyicilerimizden gelen bir soruydu bu. Orada belirleyici olan lokasyon mı yoksa şirket mi?

Tamer Özyurt: Dükkanlarda mı?

Tebernüş Kireçci: Evet.

Tamer Özyurt: Lokasyon. Tabii şirket şurada ön plana çıkıyor. Doğru projeyi doğru lokasyona doğru projeyi üreten şirket. Tabii şirketinde önemli faktörü var. Yani oradaki konut sayısına göre daire sayısına göre atıyorum 10 tane dükkanla iş yapacaksa bunu 100 tane yaptığınızda şirket 100 tane yaptığında on tane talebin geldiği yerde siz 100 tane yaparsanız. İşte boş kalan dükkanları görebilirsiniz. Ama…

Tebernüş Kireçci: Ama orada başka bir kural var. Dükkan meselesini siz daha iyi bilirsiniz. Ki piyasada bu konuyu en iyi bilen patronlardan birisisiniz.

Tamer Özyurt: Estafirullah.

Tebernüş Kireçci: Dükkanlar bir dükkan olsa kiracı bulmak zordur. 3 tane olunca bir dükkan 1 müşteri çekiyorsa 3 dükkan 5 müşteri çeker, 5 dükkan 20 müşteri çeker. 100 dükkan 10 bin 20 bin müşteri çeker diye bir yaklaşım var. Bu yaklaşım yanlış mı?

Tamer Özyurt: O zaman dağın başına gidelim. 1000 tane dükkan yapalım müşteri çeker diye böyle bir şey var mı yok oradaki konut sayısı…

Tebernüş Kireçci: Kimse dağın başına gidip dükkan yapmaktan bahsetmiyor tabii de..

Tamer Özyurt: Ama yani dükkan işyeri etrafındaki konut nüfusla da alakalı. Şimdi etrafındaki konut sayısına göre daire sayısına göre de dükkanları hesap etmek lazım.

Tebernüş Kireçci: Peki, ölçüyü kaçırmayacağız diyoruz.

Tamer Özyurt: Evet.

Tebernüş Kireçci: Bize ayrılan sürenin sonuna geldik. Aslında sadece dükkanlarla ilgili başka bir program yapmamız gerekiyor önümüzdeki günlerde. Sevgili izleyiciler Türkiye ekranlarının tek günlük emlak programında bugün Özyurtlar İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt’u ağırladık. Yarın yeni bir konu ve konukla görüşmek üzere diyorum iyi günler efendim …kişi Facebook'ta beğendi
11351 kişi bu videoyu izledi
11351 kez izlendi
vialand iletişim video , yalin evler video , batisehir videolari , istanbul başakşehir video , emlakdr video ant yapı , emlak kulisi emre maraşlı video , inşaat videoları indir , aybars video ,
Şuanda 12 kişi toplam 2.866 video'nun keyfini çıkarıyor.
emlakkulisi.TV: