Tebernüş Kireçci'nin Skyturk'teki Emlak Kulisi programının 8 Aralık 2011 konuğu : Mahmut Asmalı

Paylaş:2. Bölüm

Paylaş:3. Bölüm

Paylaş:
Emlak Haberleri

Proje Adı

: Tebernüş Kireçci'nin Skyturk'teki Emlak Kulisi programının 8 Aralık 2011 konuğu : Mahmut Asmalı

Firma

:

Lokasyon

: İstanbul

Video Sayısı

: 3

Video Tarih

: 2011-12-08 13:02:11

Görüntülenme Sayısı

: 13386

Video No

: 2160

Etiketler

: skyturk emlakkulisi , emlakkulisi tebernüş kireçci , Tebernüş Kireçci'nin Skyturk'teki Emlak Kulisi programı , skyturk emlakkulisi , tebernüş kireçci skyturk programı , tebernüş kireçci emlak kulisi , tebernuskirecci.com.tr , mahmut asmalı , ak yapı ,

Video Açıklaması

: Bölüm 3

Bölüm 2

Bölüm 1 | Tebernüş Kireçci: İyi günler. Sevgili izleyiciler Türkiye ekranlarının tek günlük emlak programına hoş geldiniz. Bugünkü konuğumuz Ak Yapı yönetim kurul eş başkanı Mahmut Asmalı. Mahmut Bey aynı zamanda MÜSİAD İnşaat grup başkanı da. Mahmut Asmalı’yla İstanbul konut piyasası ve inşaat piyasasını uzun uzun değerlendireceğiz. Hoş geldiniz diyorum efendim.

Mahmut Asmalı: Hoş bulduk. Teşekkür ederim.

Tebernüş Kireçci: Nasıl gidiyor işler? Klasik soruyu soralım… hep taahhüt işleri var ama.

Mahmut Asmalı: İşler süper. İşler iyi gidiyor. Hamd olsun biz Ak Yapı inşaat olarak konut geliştirme projeleri de yaptık ama şu sıralar daha çok taahhüt sektöründe iştigal ediyoruz. İstanbul’umuzun butik A klasman tarzı dediğimiz çok nitelikli üç tane projesini şu an devam ediyoruz yapıyoruz.

Tebernüş Kireçci: Şimdi 1:Akaysa Acıbadem.

Mahmut Asmalı: Akasya Acıbadem.

Tebernüş Kireçci: Onun yüzde kaçını yapıyorsunuz?

Mahmut Asmalı: Akasya Acıbadem’in A parselin tamamını anahtar teslimi. Göl etabı…

Tebernüş Kireçci: Şimdi A parseli izleyicilerimiz anlamaz. Kulenin olduğu…

Mahmut Asmalı: Kulenin olduğu göl etabını biz yapıyoruz anahtar teslim olarak. Ama bunun yanında da diğer kulenin olduğu etabı da biz teslim ediyoruz şu anda. Oranın da ikmal işini biz aldık. Daha doğrusu öyle bir görev verildi ikmali de siz yapın diye. Mevcut firmayla biraz sıkıntılar yaşadılar. Şu anda orada biz 888 konutun teslimine başladık ve teslimler devam ediyor çok şükür.

Tebernüş Kireçci: 30 ay. 2009 Mayısında satışa çıkmıştı, haziranda inşaat başlamıştı. Yaklaşık 30 ay. Peki, bu bir. İki?

Mahmut Asmalı: İki: Aqua City 2010 projesinin %60’ını biz yapıyoruz, göller de dahil olmak üzere orada 13 bloğu biz yapıyoruz. %40’lık kısmını da başka bir firma yapıyor. Aqua City orası da anahtar teslimi. Üçüncüsü de Mall of İstanbul şantiyesi bu Mahmutbey gişelerinin hemen sağındaki Torunlar Grup’un yaptığı Mall of İstanbul şantiyesinin %40’lık kısmın da biz yapıyoruz orada.

Tebernüş Kireçci: Tamam başka bir de Bağcılar-Başakşehir metrosu var.

Mahmut Asmalı: Şimdi onlar bizim istasyon olarak yaptığımız, üç tane istasyon yaptık biz orada İstoç Metro İstasyonu, Güney Sanayi Metro İstasyonu ve Başakşehir 4 dediğimiz Başakşehir 4.etaptaki son durağa giden metro istasyonunu biz yaptık.

Tebernüş Kireçci: Peki gündemde başka bir şey var mı taahhütte?

Mahmut Asmalı: Taahhütte şuanda Zeytinburnu’ndaki Ottomare projesiyle ilgili şuanda…

Tebernüş Kireçci: O inşaat bir türlü başlamıyor sorun mu var?

Mahmut Asmalı: Sorun yok şuanda orada temeller döküldü, şuan bodrum katlarda imalatlar devam ediyor, devam ediyor ama orası da çok güzel nitelikli bir proje. Şuanda bütün mobilizasyon çalışmalarımı tamamladık o da inşallah kısa sürede çok daha hızlı tempoyla devam edecek.

Tebernüş Kireçci: Tamam peki biz havadan takipteyiz uzun sürede inşaat başlarsa telefon açarım ben size. Aynı zamanda MÜSİAD ta göreviniz var inşaat çalışma grubu başkanısınız.

Mahmut Asmalı: Evet, inşaat sektör kurulu.

Tebernüş Kireçci: İnşaat sektör grup başkanı. Geçenlerde bir rapor yayınladınız.

Mahmut Asmalı: Evet yayınladım.

Tebernüş Kireçci: O raporu biraz anlatın isterseniz.

Mahmut Asmalı: Peki memnuniyetle. Biz Malatya şubesinin ev sahipliğinde bir Türkiye istişare toplantısı yaptık. Bu toplantımızın konusu Türk inşaat sektöründe inşaat, ruhsat ve harçlar ve iskân aşamalarında yaşanan sıkıntıları dile getirdik. O toplantımıza Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı İrfan Uzun Bey, Toki Başkan Yardımcı Ahmet Şahin Bey ve Üsküdar Belediye Başkanımız Sayın Mustafa Kara Bey katıldı. Biz orada sektörümüzle ilgili özellikle imar durumundan başlayıp iskâna kadar devam eden süreçte yerel yönetimlerle özellikle belediyelerle yaşadığımız sektörümüzün yaşadığı sorunları dile getirdik ve bununla ilgili kendilerine çözüm önerilerimizi sunduk ve bu konuda yardımlarını talep ettik. Çok kısa olarak, çok özetle şunu talep ettik: yani imar planları…

Tebernüş Kireçci: Bu bürokrasiyi bitirin, bizi bu kadar uğraştırmayın yani talebin özeti bu değil mi?

Mahmut Asmalı: Evet aynen. Yani müteahhitler bu kadar para veriyor bu kadar emek sarf ediyor bu kadar uğraşıyorlar. Lütfen bir iki tane memurun bir iki tane kişinin insafına bırakmayın olayları, açık net şeffaf herkese karşı eşit uygulayın. Yani başkanı tanıyan da tanımayan da bir belediyenin kapısını çaldığı zaman herkes aynı sonucu alabilsin herkese aynı adaleti verelim, imar durumu yoruma açık olmasın, kişiye göre yorumlanmasın, bürokrat istediği kişiyi sıkıp istediğini gevşetmesin. Dolayısıyla net anlaşılabilir bir şekilde olsun. Bunun yanında harçlar net hesaplansın ve harçlarla ilgili maksimum minimum uygulama kaldırılsın. İşte 50 liradan 250 liraya başlayan encümenin tespit ettiği rayiçler var. Kimine 50 kimine 250? Dolayısıyla bu konuda da netlikler olsun. İnşaat ruhsatların süreci kısaltılsın yani demin Ottomare dediniz Ottomare’nin ruhsat aşaması tam 1 yıl sürdü.

Tebernüş Kireçci: Hatta bir buçuk yıl yaklaşık sürdü.

Mahmut Asmalı: Evet, evet. Yani bu kadar yabancı yatırımcının olduğu böyle bir projede bir yıllık ruhsat aşaması çok uzun bir süre. Biz bunlarım mutlaka optimum sürelere çekilmesini söylüyoruz. Hatta geçen de Çevre ve Şehircilik Bakanımız da bu konuda iki ay içinde ruhsat alamayan gelsin ben vereceğim dedi.

Tebernüş Kireçci: Zaten onun ilgili de bir ek düzenleme yaptılar Çevre ve Şehircilik Bakanlığına. Resen, eğer belediyelere başvuru yapıldığı halde ruhsat alınamıyorsa resen bakanlık ruhsat verebilecek diye sonradan bir madde eklendi.

Mahmut Asmalı: Tabi eklenilir. Yani burada şöyle bir şey var Teberbüş Bey, yani insanlar art niyetli olduktan sonra istediği zaman sizi bu mevcut yasalara göre ve bu mevcut performansa göre sizi istediği gibi tabiri caizse süründürebilirler. Yani içinden bir evrakı eksik der size, bu eksiği de son gün size bildirir, bunu tamamla öyle getir der dosyanızı iade eder. Dolayısıyla bizim önerimiz…

Tebernüş Kireçci: Bir de benim gözlemlediğim bir şey var özellikle belediye başkanlarına veya belediye başkanı partisine yakın müteahhitleri, belediye memurları veya belediye yöneticileri bürokratlar dövmeyi daha çok seviyorlar. Hatta onu bir güç gösterisi olarak algılıyorlar. Yanlış mı düşünüyorum?

Mahmut Asmalı: Evet, doğru söylüyorsunuz yani sonuçta…

Tebernüş Kireçci: Bunun Ak Partisi CHP’si yok mesela Ak Partili belediyelere bakıyorsunuz Ak Partili müteahhitlerin yaptığı işlerde başkandan geliyorsa dosya iş zorlaştırılıyor, CHP’li belediyelerde de aynısı geçerli. Eğer başkandan geliyorsa dosya veya rica: “efendim burası olmaz, burası bitmez, burada şöyle problem var” iş hep yokuşa sürülüyor.

Mahmut Asmalı: Yani oradaki memur yıllardır orada 20 25 senedir orada bir sürü belediye başkanı tabiri caizse eskitti dolayısıyla işin kurdu olmuşlar yani nerede ne eksiklik var mevzuatta ne boşluk var onları çok iyi değerlendiriyorlar. Yani buradaki amaç insanların da biraz zihniyetinin de değişmesi lazım yani insanların kolaylaştırıcı zorlaştırmayan bir anlayışla vatandaşa hizmet eden vatandaşın efendim vergileriyle orada ödenen harçlarla onların maaşının ödendiği bilinciyle hareket etmeleri lazım. Hakikaten bu konuda çok büyük sıkıntılar var biz bununla ilgili sonuç önerilerimiz inşallah bakanlığa da götürüp, bakanlığa da iletmek istiyoruz. Hatta bu konuda sizin vesilenizle açık bir çağrı yapıyorum o da şu: bu önerilerimizle ilgili bir belediyeyle oturup “ya bunlar kesinlikle olabilir ya da bunlar kesinlikle olamaz” tarzında bir çalışma kurulu oluşturup bu maddeleri tek tek bizim 12 tane çözüm önerimiz var bunları tek tek oturup konuşabiliriz. Bunlar imar durumdan başlayıp ki bazı belediyeler bunu uyguluyor yani imar durumu imar yasasına göre alenidir denmesine rağmen bazı belediyeler bunu devlet sırrı gibi saklıyor. Ada pafta parseli gelince bir vatandaş niye bir belediyenin sitesinden o yerle ilgili bir imar durumuna ulaşamasın ki, bu her vatandaşın hakkıdır.

Tebernüş Kireçci: En doğal hakkı olması gerekiyor.

Mahmut Asmalı: Hakkı olması lazım, yapabilmesi lazım. Uygulayan belediyeler var ama bütün ülkede bunun kesinlikle bekli de zorunlu hale getirilmesi lazım diye düşünüyorum.

Tebernüş Kireçci: Peki Türkiye’de şöyle bir problem var tabi çok ciddi bir problem: Fransız kafa yapısına sahip bürokrasi var, Amerikan kafa yapısına sahip özel sektör ve girişimci var şirketler ve girişimciler var. Birisi “yapmam” diyor, öbürü de: “ bunu yaptıracaksın ama ne kadara yaptıracaksın veya nasıl yaptıracaksın”. Bunun çakışmasını ve çatışmasını yaşıyor, sadece inşaat sektörüne mahsus değil genel olaraktan bir çok sektörde böyle bir sıkıntı var.

Mahmut Asmalı: Evet yani aslında mevcut Ak Parti hükümeti 9 yıllık süreçte çok önemli reformlara imza attı, sağlık alanında, eğitim alanında vesaire birçok alanda ama özellikle yerel yönetimler anlamında özellikle bu mevzular anlamında bence olaya bir neşter vurup bunu ciddi manada çözmesi lazım çok büyük şikayetler var.

Tebernüş Kireçci: Evet.

Mahmut Asmalı: Hatta geçen bir gazetenin düzenlediği sektörel buluşmada bakan da vardı. Sektörün en önemli gelen kırka yakın iş adamı orada en büyük şikayetleri bürokrasi, ruhsat durumu, harçları, imar durumları işte değişebiliyor değişkenlik arz edebiliyor vesaire. Bunlarla ilgili mutlaka yasal düzenlemelerin acil yapılması lazım diye düşünüyoruz.

Tebernüş Kireçci: peki. Umarız bir an önce yapılır.

Mahmut Asmalı: İnşallah.

Tebernüş Kireçci: Kısa bir reklam arası verelim sonra kaldığımız yerden devam edelim. Sevgili izleyiciler kısa bir reklam arasından sonra tekrar bir araya geleceğiz.

Tebernüş Kireçci: Sevgili izleyiciler Türkiye ekranlarının tek günlük emlak programında kısa bir aradan sonra konuğumuz Mahmut Asmalı’yla kaldığımız yerden devam ediyoruz. Gelelim kentsel dönüşüm konusuna. Bununla ilgili olaraktan yasa tasarısı yokken ciddi bir çalışmanız vardı 2010 yılında başlayan. Ve uzun yıllardır bu işlere kafa yoruyorsunuz. Ne düşünüyorsunuz kentsel dönüşüm konusunda?

Mahmut Asmalı: Şimdi bundan tam bir sene evvel Trabzon’da bir Türkiye istişare toplantısı yaptık. O toplantımızın konusu kentsel dönüşümdü. Toplantımıza da o zamanın Toki başkanı şuanki çevre ve şehircilik bakanı sayın Erdoğan Bayraktar gelmişti. Biz orada kentsel dönüşümü işletmiştik. Hatta onunla ilgili şöyle bir sektörel rapor da hazırladık. Kentsel dönüşüm üzerine tarihsel süreci inceledik ve bununla ilgili sonuç ve öneriler kısmını yaptık. Tabi ülkemizde bir deprem gerçeği var yani ülke toprağımızın %66sı aktif deprem fay hattının üzerinden geçiyor.

Tebernüş Kireçci: Ve bu %66nın bir %15-20lik kısmı da ekonominin ve sanayinin ve ticaretin %80ninin 90nından fazlasının döndüğü yerler.

Mahmut Asmalı: Doğru, aynen.

Tebernüş Kireçci: Sadece metrekare alanda değil ama stratejik yerler, stratejik öneme haiz noktaların hepsi de birinci dereceden deprem kuşağında.

Mahmut Asmalı: Evet insanlarımızın %70i bu yerlerde yaşıyorlar. Dolayısıyla deprem ülkemizin bir gerçeği. Deprem olacak ama zamanı açıkçası kimse kestiremiyor bu noktada bir önlem almak lazım. Hani klasik bir laf vardır ya “deprem öldürmez, bina öldürür” tarzında. Esas bizim bu noktada tedbirler almamız lazım. Ülkemizdeki mevcut bina stoklarının %96sı özel sektör %4ü kamu. Dolayısıyla kamuyla ilgili yapılan ciddi çalışmalar var hakikaten ben biliyorum yakinen. Mesela İstanbul’da İstanbul’un proje koordinasyon birimi var şuana kadar 470 okulu güçlendirdiler, 135 okulu yıkıp yeniden yaptılar. İşte 9 tane hastane 9 tane poliklinik. Dolayısıyla bu okullarda yaklaşık bir milyon öğrencinin şuan rahatlıkla gönül huzuruyla gönderebileceğimiz seviyeye getirdiler. Hatta çok ilginçtir; Van depreminde, güçlendirme yapılan bir okulda en ufak bir çatlak dahi olmadı. Aynı şekilde Erciyes Ziraat Bankası güçlendirme yapıldığı için en ufak bir zarar görmedi. Dolayısıyla…

Tebernüş Kireçci: Güçlendirme çok tartışılıyordu hatırlarsanız Mahmut Bey yani bazı inşaatçılar ve zeminciler güçlendirme binaya yeni statikler yüklüyor çok tehlikeli, binayı tehlikeli hale getiriyordu… aslında Van depreminde bu tartışmayı da bir nevi yanıt verilmiş oldu.

Mahmut Asmalı: Elbette ki yani sonuçta güçlendirme yapılırken bunun projelendirmesi ve uygulaması doğru yapılırsa bunda kesinlikle bina için hakikaten sağlam oldu gönül rahatlığıyla diyebiliriz çünkü güçlendirme yapılırken özellikle deprem perdeleri, yanal yükleri alacak deprem perdeleri konuluyor. Bu deprem perdeleri zaten depremin bütün ivmesini alıyor.

Tebernüş Kireçci: Yanal yükten kastımız binanın sağa sola sallanması mı?

Mahmut Asmalı: Şimdi şöyle örnek vereyim. Tokinin yaptığı konutlarda mesela Van depreminde 4500ün üzerindeki konutlarda en ufak bir çizik dahi olmadı. Bunun en önemli sebeplerinden biri oradaki yanal perdedir. Yani tünel kalıp sisteminde taşıyıcı sistem perde sistemidir. Dolayısıyla hiçbir zaman o Bayram otelinde gördüğümüz gibi tablaların üst üste sandviç gibi yıkılması mümkün değil bu sistemde. Dolayısıyla kolon kiriş birleşimlerinde bir sıyrılma da mümkün değil. Dolayısıyla bu perdeler depremsellik açısından çok büyük önem taşıyor ve bunların daha önceki özellikle 90dan önce yapılan konutlarda genelde sistem olarak kolon kiriş sistemi ve bu noktada malzemelerin de yeterli kullanılmamasından kaliteli ürünler kullanılmamasından bu sıkıntılar yaşanıyor.

Tebernüş Kireçci: Ki 98den önce de özellikle İstanbul için konuşacak olursak İstanbul ikinci dereceden deprem bölgesi olarak biliniyordu siz inşaat mühendisisiniz…

Mahmut Asmalı: Biliniyordu birinci derecede deprem bölgesi olarak fark edildi.

Tebernüş Kireçci: Olduğu fark edildi. Yani acı, biraz gülerekten söylüyoruz ama.

Mahmut Asmalı: %40-50 oranında donatı artırımında gidildi projelerde.

Tebernüş Kireçci: Hatta %100leri bulan, demirde galiba %100.

Mahmut Asmalı: %50ye yakın bir artış olduğunu ben biliyorum.

Tebernüş Kireçci: Evet artış oldu. Bir de oradan kaynaklanan sıkıntılar var. Aslında 1998deki yönetmelik 99da yürürlüğe girmiş depremle tesadüf kesişmesi.

Mahmut Asmalı: Tabi ama şunu da söyleyelim yani99dan önce usulüne göre yapılan binalar çürüktür yine denemez. Çünkü belli bir emniyet katsayısı vardır bina hesaplamalarında. %2-3 emniyet payıyla projelendiriliyor. Ama 99 sonrası bu yeni yönetmelikten sonra çıkan binalar elbette ki statik olarak daha sağlamdır diyebiliriz. Bu kentsel dönüşümle ilgili…

Tebernüş Kireçci: Peki. Sevgili izleyiciler Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Başbakanın sağlık durumuyla ilgili açıklama yapıyor kameralarımız Ankara’ya bağlanıyor.

Tebernüş Kireçci: Konuğumuz Mahmut Asmalı’yla kaldığımız yerden devam ediyoruz. Evet, binaları konuşuyorduk. 98 öncesi binalar zannedildiği kadar kötü değil dediniz ama. Peki, ben bunu bir izleyici adına sorayım size: Şimdi bir evde oturuyorum 1995’te yapıldı. Dönemin deprem yönetmeliğine göre malzemeler kullanıldı. Bu binanın olası büyük İstanbul depreminde bu olacak olmayacak diye tartışılıyor ama olacak bir büyük İstanbul depreminde yıkılıp veya yıkılmayacağını nereden anlayacağız? Bunun bir garantisi var mı? Veya bunu anlamanın bir yöntemi var mı? Siz izleyicilerimizin yerine koyun inşaat mühendisi değilsiniz, mimar değilsiniz, inşaattan anlamıyorsunuz oturdunuz evi değerlendireceksiniz. Nasıl anlayacağız?

Mahmut Asmalı: 95 yılında yapılmış bir binadan mı konuşuyoruz?

Tebernüş Kireçci: Mesela, mesela 95.

Mahmut Asmalı: şimdi şöyle söyleyeyim: Türkiye’de hazır beton üretimi 90lı yıllardan sonra 90dan sonra yaygın bir şekilde uygulanmaya başlandı. Bir kere binanızın hazır betonla dökülüp dökülmediğini bilmeniz çok önemli. Yani hazır betonla dökülerek yapılmış bir binaysa gönlünüz biraz daha rahat olabilir. Eskiden el yordamı işte suyu çimento agrega karışımı belli olmayan çok gerçekten yalan yanlış uygulamalar yapılıyordu. Çok iyi neticeler de alındığı da oldu ama genelde ustanın inisiyatifiyle gidiyordu o işler. Bir kere hazır beton kullanımı çok önemli.

Tebernüş Kireçci: Yani diyorsunuz ki hazır beton kullanılan binalarda risk daha az.

Mahmut Asmalı: Biraz daha az ama bu etkenlerden biri mesela. Bunun yanında binanızın statik yapısı çok önemli yani asansörlü binaysa, biraz daha güven içerisinde olabilirsiniz. Sebebi şu: asansörün sağında solunda yanal perdeler vardır taşıyıcı perdeler vardır. Dolayısıyla o perdeler de deprem açısından biraz daha efendim rahat bir nefes alabilirsiniz. Bunun yanında binanız çıkmalı değilse yani konsollu böyle bir buçuk iki metre konsollu değilse…

Tebernüş Kireçci: Yani…

Mahmut Asmalı: Düz bir binaysa biraz daha rahat olabilirsiniz. Binanız daha simetriyse, yani nasıl diyeyim, bir tarafında çıkma var bir tarafında yok değil de yani eksantrik dediğimiz bu noktada binanın yapısı da geometrisi de düzgünse daha rahat olabilirsiniz. Zemin de sağlamsa yani zemin açısından da bir sıkıntı yoksa güvenle oturulabilir ama bunun en iyi yolu…

Tebernüş Kireçci: Peki çatı katın bir etkisi var mı?

Mahmut Asmalı: Çatı katın bir etkisi… yani bunun en rahat edici yolu yerel yönetimlerden bir uzmanın gelip bakması. yani benim söylediğim şeyler çok afaki kalabilir gelip bakması lazım özellikle donatılar kolon kiriş etriyelerinde sıklaştırma var mı, yok mu, kullanılan demirlerin etriye aralığı nedir, statik projesine uygun, projeler uygun olur da uygulama da farklı şeyler yapılabilir. En iyi bunu uzmanı bakıp değerlendirmesi lazım.

Tebernüş Kireçci: Peki, peki yine kendimizi izleyicilerin yerine koyuyoruz, vatandaşın yerine koyuyoruz. Avcılarda çok sık yaşandı işte binayla ilgili raporlar bilirkişi hatta üniversite profesör düzeyinde akademisyen düzeyinde bilirkişilerden görüş alındı. Bir tanesi “bu yıkılacak” diyor, öbürü “sağlam” diyor, öbürü “yarı hasarlı” diyor. Üç farklı rapor aynı binadan, biz bunun geçmişte haberlerini de yaptık. Bunlar da yaşanıyor. Yani bilimsel olaraktan hani gözle görülen şeylerde çok fazla etkili olmuyor diye bir vatandaşta algı var, çok mu yanlış?

Mahmut Asmalı: Gözle… ancak şimdi şöyle: binalar yani nasıl bir insan hasta olduğu zaman: “şuram ağrıyor, buram ağrıyor” doktora yardımcı olacak bilgiler veriyorsa, binaların da hastalığı binalardaki çatlaklardır. Yani binada…

Tebernüş Kireçci: Hastalanan bina diyorsunuz çatlak verir.

Mahmut Asmalı: E tabi, bina zorlanıyor çünkü yapısal olarak zorlanıyor. Bina ciddi bir etkiye maruz kalıyor. Binanın çatlaması o binada efendim bir takım zorlamaların olduğu binanın mevcut yapısal durumunun zorlandığını gösterir. Dolayısıyla çatlama varsa bir kere burada soru işareti vardır. Çatlak özellikle kolon kiriş çatlağında 45 derecelik açıyla olan çatlaklarda ciddi bir soru işareti var demektir mutlaka uzmanına bakılması lazım ama Avcılarda mesela ben çok iyi biliyorum bir işadamı bana vaktiyle anlatmıştı; 60lı yıllarda biz oralarda sanayi sitesi kurmak istedik E5in sağında solunda; “burası işte zemini kötüdür, buralarda bu iş kurulamaz” diye imar verilmemişti. Daha sonra imara açıldı bu bölgeler. Dolayısıyla zeminle ilgili ciddi araştırmalar yapılması lazım.

Tebernüş Kireçci: Peki bu çatlaklarda, betondaki çatlaklarda, genelde sorulduğu zaman sıva çatlağı deniliyor. Bir çatlağın sıva çatlağı olmayıp statikten kaynaklanan çatlak olduğunu nereden anlayabiliriz?

Mahmut Asmalı: Çok basit. Sıva katmanı dediğimiz, 2 3 santimlik bir kaplama malzemesidir sıva. Onu bir çekiçle kırdığınız zaman eğer o çatlak derinliği binanın yapısal betonuna, kalıpla dökülen betonunda işliyorsa ve o çatlak orada da devam ediyorsa o artık sıva çatlağı değildir yani orada farklı bir çatlak vardır.

Tebernüş Kireçci: Yani çatlak sıvanın, betonun içine doğru gidiyorsa anlayacağız ki bu statikle ilgili sorundur. O binadan uzak durulması gerekiyor.

Mahmut Asmalı: O binayı bir uzmana mutlaka göstermek gerekiyor zaten.

Tebernüş Kireçci: Peki. Bir de kocakarı ilacı gibi reçetesi gibi olacak ama binaların zeminlerinden çok bahsedilir. Zemine girdiğiniz zaman nem varsa o binadan uzak durun, yeni bina da olsa deprem yönetmeliğine göre yapılsa, hatta bugün 2011’deyiz 2011’de aldığınız bina için bile geçerli derler. Bu doğru mu?

Mahmut Asmalı: E tabi yani sonuçta özellikle bodrumlarda korozyona maruz kalmaması lazım çünkü taşıyıcı sistem bodrumdan itibaren devam ediyor ama İstanbul’da bazı binalarda özellikle bodrumlarda ciddi rutubet var. Bunlarla ilgili tedbir almak lazım mutlaka binanın yapısal taşıyıcı sistemini kolon kiriş perde neyde bunları mutlaka rutubetten korumak lazım. Çünkü o korozyon demire işlediği anda demir fonksiyonunu yitiriyor. Demir zamanla…

Tebernüş Kireçci: Beton da bozuluyor zaten.

Mahmut Asmalı: Beton da bozuluyor. Onlara da mutlaka dikkat etmek lazım. Yalıtımını çok iyi yapmak lazım, koruyucu yalıtım.

Tebernüş Kireçci: Peki, bize ayrılan sürenin sonuna geldik. Aslında biz sizinle başka konuları da konuşacaktık ama hem sahayı bilen hem uygulamayı bilen hem teoriyi bilen az konuğumuz oluyor onun için buradan devam ettik.

Mahmut Asmalı: Teşekkür ederiz, böyle bir fırsatı verdiğin için. Sağ ol.

Tebernüş Kireçci: Biz teşekkür ederiz. Sevgili izleyiciler Türkiye ekranlarının tek günlük emlak programında bugünkü konuğumuz Ak Yapı yönetim kurulu eş başkanı Mahmut Asmalı’ydı. Mahmut Asmalı’yla inşaat üzerine uzun bir sohbet yaptık. Yarın yeni bir konu ve konukla kaldığımız yerden devam edeceğiz.

kişi Facebook'ta beğendi
13386 kişi bu videoyu izledi
13386 kez izlendi
vialand iletişim video , yalin evler video , batisehir videolari , istanbul başakşehir video , emlakdr video ant yapı , emlak kulisi emre maraşlı video , inşaat videoları indir , aybars video ,
Şuanda 12 kişi toplam 2.866 video'nun keyfini çıkarıyor.
emlakkulisi.TV: