Tebernüş Kireçci'nin Skyturk'teki Emlak Kulisi programının ilk konuğu : Altan Elmas

Paylaş:2. Bölüm

Paylaş:
Emlak Haberleri

Proje Adı

: Tebernüş Kireçci'nin Skyturk'teki Emlak Kulisi programının ilk konuğu : Altan Elmas

Firma

:

Lokasyon

: İstanbul

Video Sayısı

: 2

Video Tarih

: 2011-10-04 15:31:22

Görüntülenme Sayısı

: 6653

Video No

: 1878

Etiketler

: Tebernüş Kireçci'nin Skyturk'teki Emlak Kulisi programı , skyturk emlakkulisi , tebernüş kireçci skyturk programı , tebernüş kireçci emlak kulisi , tebernuskirecci.com.tr , emlak kulisi konuğu altan elmas , sur yapı altan elmas , skyturk tv tebernüş kireçci , emlak kulisi havadan emlak ,

Video Açıklaması

: Bölüm 2 | Tebernüş Kireçci’nin hazırlayıp sunduğu ve SkyTurk’te yayın hayatına başlayan Türkiye’nin tek günlük emlak programı Emlak Kulisi’nin ilk konuğu Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas oldu…

Tebernüş Kireçci: İyi günler. Türkiye ekranlarının tek günlük programı Emlak Kulisi’ne hoş geldiniz. Bugünkü konuğumuz Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Altın Elmas. Altan Bey ile İstanbul emlak ve konut piyasasını konuşacağız. Altan Bey hoş geldiniz.Altan Elmas: Hoş bulduk yeni programınızın hayırlara vesile olmasını diliyorum.Tebernüş Kireçci: Teşekkür ederim. Ne olacak bu konut piyasasının son durum? Nereye gidiyor? Yükseliyor mu düşüyor mu eğilimler nasıl? 2011’e nasıl başladık ve nasıl devam edeceğiz?Altan Elmas: Konut piyasası, Türkiye’nin genç nüfusu içerisinde temel dinamikleri olan bir piyasa ve bu dinamikler her zaman konut piyasasını gündemde tutacak ve her zaman yükselen bir yıldız olacak. Bu anlamda zaman zaman ekonominin genel gidişatı dünya ekonomisinin dalgalanmalarına paralel bazı yavaşlamalar inişler çıkışlar olabilir ama temelde konut piyasası hep yukarı gitmek durumunda. Nüfusun yüzde 70’inin genç olduğu ülkede yılda 600 bin civarında evliliklerin yaşandığı bir ülkede e bu konutu üretmek durumundayız.

Tebernüş Kireçci: 600 bin evliliğin 100 bini İstanbul’da mı?

Altan Elmas: Evet 100-120 bin civarında biliyorum ben İstanbul’da. Artık sadece evliliklerden değil boşanmalardan da konu ihtiyacı ortaya çıkıyor. Yaklaşık 50 bine yakın diye ben biliyorum. Yani 150 bin civarında zaten yeni ev ihtiyacı İstanbul’da hep var. Yenileme ihtiyacı var, depremselliğin getirdiği, eski yapı stoğunun getirdiği bir ihtiyaç var. Yani aslında ihtiyaç çok fazla da ihtiyaçla piyasa at başı gitmiyor, kafa kafaya yürütemiyoruz işi. Çünkü alınabilirlik, erişebilirlik belirliyor piyasanın yönünü ihtiyaçlar beraber, erişilebilirlikte daha çok faizlerle alakalı kredi faizleriyle alakalı kredi faizleri aşağı doğru düştükçe erişilebilirlik artıyor.

Tebernüş Kireçci: Ama orda konutun patronları rahat durmuyorlar tabi. Faizler aşağı doğru gidince hemen konut fiyatlarını yukarı çekiyorlar genelde.

Altan Elmas: E bu bir piyasa yani aslında sadece konutun patronları değil bütün sanayiciler, bütün konut üreticileri, konut üretimine malzeme sağlayan, işçilik sağlayan tedarikçilerimiz de o noktada harekete geçiyorlar. 2011 yılı 2010 yılının ortalarından bu tarafa da inşaat malzemeleri özellikle de kaba yapı malzemeleri, demir, çimento ağırlıklı olmak üzere yüzde 30’ların üzerinde bir fiyat artışı var. Yani biz çok talep oldu fiyatı şuraya çıkaralım gibi bir yaklaşım sergilemiyoruz. Ama arz talebin getirdiği bir avantajla elbette ki fiyatı ona göre ayarlamaya çalışıyoruz. Ama daha çok maliyet baskısından geliyor. İnşaat sektörü, büyümenin içerisinde belki çok büyük bir yüzdeyi oluşturmuyor ama büyümeyi oluşturan sanayinin en az yüzde 30’u inşaat sektörüne bağlı. Bir seramik sektörü bir çimento sektörü, demir çelik sektörü, mobilya sektörü… Bütün bu sektörler inşaatla beslenen sektörler, inşaat büyüyorsa sektörlerde büyüyor, küçülüyorsa küçülüyor.

Tebernüş Kireçci: Peki 2011’in ilk yarısı nasıl geçti? 2. Yarısı nasıl geçecek gibi görünüyor? Yılı nasıl kapatacağınızı tahmin ediyorsunuz?

Altan Elmas: 2011’in ilk yarısı çok iyi geçti. Seçim yılı olmasına rağmen. Biz biraz endişeli başladık 2011’e sektör olarak. Seçim ve seçimin getireceği belirsizliklerle gayrimenkul alımı, konut alımında bir bekleme sürecine girebilir endişesiyle tüketici, biraz endişeli başladık. Fakat enteresan bir şekilde o endişeler yerini coşkuya bıraktı ve son derece güzel konut sattık. Ben seçim günü konut sattım bu çok güzel bir şey. Seçimden bir gün iki gün önce konutlar satıldı. Bunlar önemli şeyler demek ki insanlar artık bir stabiliteye inanıyorlar yani piyasaların Türkiye’nin belli bir düzlemde hareket ettiğini düşünüyorlar ve riskleri eskisi kadar algılamıyorlar demektir bu.

Tebernüş Kireçci: Aynen Öyle.

Altan Elmas: 2006 kadar olmasa da hani efsane yıldır ya 2005 ve 2006’nın ilk yarısına kadar, 2011’de o performansı yakaladığımız bir yıl oldu ilk yarı itibariyle.

Tebernüş Kireçci: Aslında alternatiflere baktığımız zaman 2004-2003’te başlayan o yükseliş, 2006’nın ilk yarısına kadar devam eden yükselişte piyasada çok fazla alternatif yoktu. Anadolu yakasında 22-23 tane proje Avrupa Yakası’nda 30-35 tane proje toplam 60 proje vardı. Ama 2011’in ilk yarısında ki konut kredileri hacmindeki yükselişte bunu doğruluyor, alternatif çok fazla. Bugün İstanbul’da 500’ün üzerinde proje satışta. Yani dönüp biraz daha zorlarsanız 1000’e kadar çıkar, 2. Elden kalanlar ve ya son üç beş on konutu da eklersek 1000’e yakın alternatif var. Bu alternatif bolluğunda bu işlemin olması piyasalar açısından ilginç. Peki gelecek 3 ayı nasıl görüyorsunuz? Biraz kehanette bulunacak olursanız?

Altan Elmas: Öncelikle evet 2005-2006’ya kadar toplasanız yirmi kırk elli neyse proje vardı belki ama. Banka faizleri o zaman çok yüksekti. Pazarın o günkü büyüklüğüyle de bugünkü bir değildi. O gün mortgage kredileri daha çok yeni başlamıştı, emekleme dönemindeydi. 1 milyar, 1 buçuk milyarlar seviyesindeydi, bugün 70 milyarı geçmiş vaziyette pazarda çok büyüdü konut kredisi konut pazarını büyüttü. Bu demet dinamitlerden bir tanesi. Devletin borçlanma seviyesi düştükçe ve devletin piyasadan çektiği para miktarı azaldıkça bu piyasa parayı ister istemez tüketiciye vermek durumda tüketicinin de alabileceği en büyük şeylerden bir tanesi konut.

Teberniş Kireçci: 2 araba ve 3 beyaz eşya. Beyaz eşyayı da siz veriyorsunuz zaten.

Altan Elmas: O nokta da aynen öyle. Dolayısıyla bugün evet rekabet çok, rekabetin getirdiği bir ortam var, bu da tüketicinin lehine bir durum. Ama pazarda büyüyor yani bizler daha önce 100-200 konutlar yaparken o dediğiniz yıllar 300 konut maksimum yaparken, bugün binli rakamlarla projeler gerçekleştiriyoruz ve evet bir günde üç günde beş günde bir ya da 1000konut satılmıyor artık öyle bir tablo yok. Ama daha sağlıklı bir tablo var.

Tebernüş Kireçci: Satanlar nasıl satıyor peki?

Altan Elmas: Onu onlara sorun. Ben bir günde bin konut satmadım şimdiye kadar.

Tebernüş Kireçci: En fazla ne kadar sattınız bir günde?

Altan Elmas: Öyle bir hesap yapmadım. Ama 40-50 taneyi geçmez.

Tebernüş Kireçc: Yavaş satırım diyorsunuz.

Altan Elmas: Yok biz bir matematik ile satmaya çalışıyoruz. Yani inşaatın bir süresi var o süre içerisinde kalmamasına çalışıyoruz. Yani başlangıcıyla bitimi arasında 24 aysa bir projenin süresi elbette ki başlangıç da bir volume yakalamaya çalışıyoruz, başlangıçtan alanlara bir kar vermeye çalışıyoruz o anlamda. İlerledikçe fiyatı da ortalama bir yere getirmeye çalışıyoruz. Genelde de yüzde 95 yakalamış vaziyetteyiz yani proje bittiği zaman satışlarımızda yüzde 95’e gelmiş oluyor.

Tebernüş Kireçci: Yılın son çeyreğini nasıl görüyorsunuz?

Altan Elmas: Tüketicide bir parça güven kaybı gözüküyor bu Temmuz ve Ağustos’ta Avrupa’da başlayan dalgalanmanın etkisiyle bir parça insanların kafası karışmış gibi gözüküyor. Ama bu bir derinliği ulaşmış değil, çok yüzeysel bir şey. Yaptığımız kampanyalardan netice alıyoruz şu anda yani bunu nasıl ölçebiliriz işte eylül ayında kampanyalarla ölçebiliriz bayram sonrası bir on günde bayram tatiline gitti e fena değil. Şu anda bir kriz algısı yok ve biz umutluyuz sene sonundaki hedeflerimizi rahatlıkla yakalayacağımızı düşünüyoruz.

Tebernüş Kireçci: Eylül mü daha iyi geçmişsiz? Temmuz ya da Ağustos mu? Son 3 ayın bir sıralamasını yapacak olursanız satışlar açısından?

Altan Elmas: Eylül iyi geçti. Temmuz ağustos zaten yaz ayları, bu aylarda durgunluk her halükarda oluyor. Ramazanda denk geldi yaz ayına ama şöyle baktığım zaman geçen senenin temmuz ağustosundan daha iyi bir temmuz ağustos vardı. O da enteresan bir şey. Eylül de temmuz ve ağustostan daha iyiydi. Yani ben ekim ayının da iyi geçeceğini düşünüyorum çünkü bu hafta ve geçen hafta daha hızlanan bir şey var okulların açılması da etkiledi. O hafta çok satış yapamadık doğrusu.

Tebernüş Kireçci: Altan Bey şimdiye kadar Anadolu Yakası’nda projeler yapıyordunuz ağırlıklı olarak daha lokalde Ümraniye ve Çekmeköy’de projeler yaptınız. Avrupa Yakası’na başlıyorsunuz bu sene müşteriye eğilim açısında Anadolu Yakası ile Avrupa Yakası’nın nasıl bir farklılığı var nerde kendinizi daha şanslı görüyorsunuz.

Altan Elmas: Biz tabi Anadolu Yakası’nda ciddi bir tecrübeye sahibiz. Adlında İstanbul, İstanbul’dur çokta fazla ayırmakta doğru değil. Çünkü Anadolu Yakası’nda yapmış olduğumuz gerek Ümraniye’de gerek Çekmeköy’deki, Sancaktepe’deki projelerimize sadece Anadolu Yakası’nda müşteriler talip olmuyorlar, Avrupa Yakası’nın boğaz hattı diyelim Şişli bölgesi, Beşiktaş bölgesi, o bölgelerden de ciddi talep alıyoruz ve satıyor.

Tebernüş Kireçci: Yüzde kaç Avrupa Yakası’ndaki müşteri profiliniz?

Altan Elmas: Yüzde 15’lerde falandır. Daha fazla değil tabii ana gövde Anadolu Yakası. Çekmeköy-Ümraniye’yi eğer esas alırsak ta orda da Maltepe’ye kadar geçiyor.

Tebernüş Kireçci: Maltepe’nin sonrasında para da yok zaten.

Altan Elmas: Kartal ve Maltepe’de de yeni bir Pazar oluştuğu için oranın talepkar olan tüketicisi o bölgelere daha çok gidiyor. Çekmeköy-Ümraniye-Ataşehir bir üçgen ve bu üçgen de Anadolu Yakası’nın geleneksel kısmı diyelim. Anadolu Yakası’nın müşterisi zor bir müşteri, bilinçli müşteri, yani her şeyi ince ince düşünüp taşınıp, eleyen bir müşteri. Avrupa Yakası’nda özellikle 2. Merkez sayılabilecek bölgede çok daha büyük bir talep var. Yani ihtiyaç ve talep orda çok daha yüksek, daha az ince eleyip sık dokuduğunu düşünüyorum o bölgedeki müşterinin.

Tebernüş Kireçci: Güneşli’de, Basın Ekspres Yolu’nda, Kağıthane’de ya da Bayrampaşa’da proje yaparken işimiz kolay mı diyorsunuz?

Altan Elmas: Öyle olacak. Biz zora alıştık oralarda daha rahat edeceğiz. Biz aslında uzun zamandır o bölgelerde konut yeri arıyorduk ama kısmet olmadı. Bayrampaşa’yı konut yapmak için almıştık, sonra ticariye dönüştürmek daha mantıklı geldi bize.

Tebernüş Kireçci: 5-6 yıldır Sur Yapı gelecek sene Bayrampaşa’ya başlayacak haberlerini yapıyoruz. İlk haber yaptığımız haberin üzerine doğan çocuklar gelecek yıl ilkokula başlayacaklar neredeyse, Kağıthane’de aynı şekilde ama Kağıthane’de başladınız.

Altan Elmas: Kağıthane’de yılbaşında başladık şu anda kaba yapısı devam ediyor. Bir alışveriş merkezi yapıyoruz. Bayrampaşa’da da resmi süreçler tamamlandı. Ama böyle merkezde kalan araziler ham vaziyete ve çalışmak gerekiyor, süreçleri takip etmek gerekiyor ama sonuna geldik artık.

Tebernüş Kireçci: Bir de Tepeüstü ile ilgili çok sık vurguladığınız bir şey var. İstanbul’un finans merkezi burası diyorsunuz ama. Niye Tepeüstü geride kalıyor?

Altan Elmas: Tepeüstü bana göre geride kalmıyor. Tepeüstü sadece Ataşehir kadar gündeme gelmiyor. Tepeüstü’ne biz ilk inandığımız zaman 99 depreminden önce girmiştik ve ben ilk ofis binasını 98’de yaptım Tepeüstü’nde ve o binayı da Finansbank’a satmıştım operasyon merkezi olarak. Yani Tepeüstü’nün finans merkezi olması Ataşehir’den çok daha önce. Daha sonra arkası geldi bunun Citybank o bölgede çok büyük bir bina satın aldı bir kısmını kiraladı yine operasyon merkezi yaptı. Keza Türk Ekonomi Bankası yine o bölgede büyük bir yer satın aldı genel müdürlük binası yaptı. Daha sonra Bank Asya geldi, Albaraka Türk geldi. Şu an da ING Bank orda yeni bir yer kiraladılar. Zaten 6 tane banka, sigorta sektörü de finansın içerisinde sayılır Aviva Sigorta, İsviçre Sigorta gibi bildiğim kadarıyla da en az 3-4 tane sigorta firması genel müdürlüklerini ve operasyonlarını Tepeüstü’nde yürütüyorlar. Yine birçok uluslararası firma, Bosh, Siemens gibi, Sony gib, Total gibi bir çok firma ben şimdi saysam burada epey uzar tablo genel müdürlük binalarını o bölgede seçmiş vaziyetteler. Ciddi bir ivmesı var bölgenin, sağlıklı bir yapılaşması var konut da beraberinde gelişiyor ofislerle beraber. Alışveriş merkezleri var 2 tane alışveriş merkezi var.

Tebernüş Kireçci: Peki siz orda kaç tane plaza yaptınız toplamda?

Altan Elmas: Valla ben saymadım.

Tebernüş Kireçci: Helikopter görüntüsü yok mu biz burada ekranda sayalım istiyorsanız.

Altan Elmas: TEM’e cepheli binaların hemen hemen yüzde 85’ini yapmışızdır.

Tebernüş Kireçci: Peki niye Tepeüstü Ataşehir’in gerisinde kalıyor.

Altan Elmas: Niye kalıyor ben onu bilemiyorum.

Tebernüş Kireçci: Emlak gazetecilerini suçlayın.

Altan Elmas: TOKİ’nin orda geliştirici rolüyle daha büyük alanlar heralde var o bölgede ve konut projeleriyle beraber daha fazla reklamı yapılan bir bölge oldu. Bir de finans merkezini devlet ilan etti o bölgede, devlet bankalarının taşınması SPK’nın, BDDK’nın ve diğer kurumların taşınacak olması ve bu gündem yaratıyor PR oluyor bir anlamda o da Ataşehir’i daha fazla gündeme getiriyor finans merkezi anlamında. Ataşehir finans merkezi binaları kadar Tepeüstü’nde bina var zaten.

Tebernüş Kireçci: Yabancıların mülk edinme yasası konut piyasasına ne yansıyacak? Bugün yatırım için ev alanlar kazanabilecekler mi?

Altan Elmas: Bu konu bizim sektör olarak üzerinde durduğumuz bir konuydu, mütekabiliyet meselesiydi. Aslında yabancı Türkiye’de konut alabiliyor ama daha çok Avrupa, Amerika ve Batı bölgesindeki vatandaşlar alabiliyordu. Türk Cumhuriyetleri, Azerbaycan, Rusya, İran, Arap bölgesinin vatandaşları, Dubai hariç, Körfez, Kuzey Afrika bütün bu bir manada akraba topluluklar diyebileceğimiz toplulukların tamamı kendi ülkelerinde Türk vatandaşlara müsaade etmedikleri için konut edinmeye bizde mütekabiliyet yasasına göre müsaade etmiyoruz Türkiye olarak. Ama büyüyen bir Türkiye’de, bölgesel güç küresel aktör olan bir Türkiye’de kendine güvenen bir ülkenin yapacağı bir davranış değil bize göre ve mütekabiliyeti tek taraflı olarak bölge bazında, ülke bazında teker teker gerekli gördüğü şekilde bakanlık heralde düzenleyecek. Erdoğan Bey (Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar) müjdeyi verdi.

Tebernüş Kireçci: Bu nasıl etkileyecek piyasayı?

Altan Elmas: Bu çok olumlu etkileyecek. İstanbul’da ben merkezi lokasyonlara talebin artacağını düşüyorum deniz gören lokasyonlarda özellikle Arapların çok ilgisi oluyor. Ama en büyük tablo güney bölgelerindeki turistik alanlarda yaşanacak uzun vadede yani 10 yıl içerisinde benim hesaplamalarıma göre en az 300 milyar dolarlık bir yabancıya konut satışı potansiyeli var. Ama bu hemen ilk günden bu sene 10 milyar gelecek diye bir rakam doğru değil. Ama yavaş yavaş bir tempoyla önü açılacak. O ülkelere dönük pazarlamada yapacağız biz şu ana kadar yapmıyoruz yapınca hacimde artacak.

Tebernüş Kireçci: Son bir soru bu bir okur sorusu. Adapark’ta teslimler zamanında yapılacak mı? Kasım 2011 diyordunuz 1. Etabın tesliminde.

Altan Elmas: Yapılacak, kasım sonunda yapılacak.

Tebernüş Kireçci: Bir aksama yok

Altan Elmas: Yok. Hiçbir aksama yok. Kasım sonunda 1. etabı teslim ediyoruz. Mayıs sonu 2. etap yanlış hatırlamıyorsam. Öyle etap etap devam ediyor. Şu anda hemen hemen bitmiş durumda çevre düzenlemesiyle uğraşıyoruz başka bir şeyi kalmadı.

Tebernüş Kireçci: Son soru. Siz pahalı projeler yapıyorsunuz genelde. 250 bin liranız olsa nerden ne alırsınız? Emlak yatırımı yapacaksınız…

Altan Elmas: Arsa mı konut mu? 250 bin lirayla arsa alamazsınız zaten İstanbul’da o düşmüş oluyor. 250 bin lirayla ne alırım… Zor bir soru ben bir defa piyasa oyuncusuyum Anadolu Yakası’nda arazi kıt arazinin kıt olduğu noktada uzun vadede prim daha yüksek olacağını düşünüyorum her zaman için. Arz baskısı olacak yani arz yapma imkanı dar olduğu için güneyde deniz, kuzeyde ormanlar ve su havzaları Anadolu Yakası’nı tutmuş vaziyette.

Tebernüş Kireçci: Kentsel dönüşümde yok.

Altan Elmas: Kentsel dönüşüm de yok Şile aksı ve E-5 aksı üzerinde ciddi bir potansiyel görüyorum ben. Ama Avrupa Yakası’nda da yine Halkalı bölgesi olsun merkezi alanlardaki sanayi alanlarının ben önümüzde bir potansiyel olduğunu düşünüyorum.

Tebernüş Kireçci: Bize ayrılan sürenin sonuna geldik. Sevgili izleyiciler Türkiye’nin tek günlük emlak programı Emlak Kulisi’nde bugünkü konuğumuz Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas’tı yarın yeni bir konu yeni bir konukla görüşmek üzere. Hoşçakalın.kişi Facebook'ta beğendi
6653 kişi bu videoyu izledi
6653 kez izlendi
vialand iletişim video , yalin evler video , batisehir videolari , istanbul başakşehir video , emlakdr video ant yapı , emlak kulisi emre maraşlı video , inşaat videoları indir , aybars video ,
Şuanda 27 kişi toplam 2.866 video'nun keyfini çıkarıyor.
emlakkulisi.TV: