Levent Eyüboğlu, 29 Mart 2012 Emlak Kulisi programına konuk oldu!

Paylaş:
Emlak Haberleri

Proje Adı

: Levent Eyüboğlu, 29 Mart 2012 Emlak Kulisi programına konuk oldu!

Firma

: TURKMALL

Lokasyon

: Bayrampaşa

Video Sayısı

: 1

Video Tarih

: 2012-03-29 13:09:49

Görüntülenme Sayısı

: 7475

Video No

: 5186

Etiketler

: Levent Eyüboğlu , Levent Eyüboğlu turkmall ceo , turkmall ceo Levent Eyüboğlu , Levent Eyüboğlu emlak kulisi , emlak kulisi programı skytürk , skytürk emlak kulisi Levent Eyüboğlu , Levent Eyüboğlu tebernüş kireçci , levent eyüboğlu multi , levent eyüboğlu kimdir ,

Video Açıklaması

: Levent Eyüboğlu, 29 Mart 2012 Emlak Kulisi programına konuk oldu! | Tebernüş Kireçci: İyi günler, sevgili izleyiciler Türkiye’nin tek günlük emlak programına hoş geldiniz. Turkmall Ceo’su Levent Eyüboğlu. Levent Eyüboğlu’yla İstanbul ve bölge ülkelerin alışveriş merkezi potansiyelini konuşacağız. Vaktimiz olursa Çin’e kadar gideceğiz. Hoşgeldiniz diyorum efendim.

Levent Eyüboğlu: Hoşbulduk.

Tebernüş Kireçci:Nasıl gidiyor işler? Siz bir şey satmıyorsunuz gerçi ama daha çok kiralama ve yatırımlarla uğraşıyorsunuz.

Levent Eyüboğlu: Mağaza mağaza satmıyoruz. Alışveriş merkezi mantığı olarak mağazalar satılmıyor ama tabii ki projelerimize ortak alıp devamını hisse alışverişi yapıyoruz. Daha global seviyede satışı düşünüyoruz. Şuana kadar da başarılı olduk. Her ayrı proje için çeşitli farklı ortaklıklarımız var.

Tebernüş Kireçci: 35 mi demiştiniz…

Levent Eyüboğlu: Devamlı artıyor. Şuan 40’ı geçti.

Tebernüş Kireçci: Kaç ülkede 40 ortak?

Levent Eyüboğlu: Faaliyette olduğumuz ülke sayısı 10.

Tebernüş Kireçci: Yatırımcı ortağınızın sayısı kaç?

Levent Eyüboğlu: 40.

Tebernüş Kireçci: Ülke sayısı?

Levent Eyüboğlu: Aşağı yukarı 6-7. Ama Türkiye’ye ilgi artarak devam ediyor. O konuda memnunuz. Türkiye’nin yıldızı parlayan ülke olduğunu biz her zaman söylüyoruz. Bunu diğer ülkelerde hissetmeye başladı. Belki şuanda işlem görmüyoruz gayrimenkulle ilgili ama hem bu gayrimenkul yasası, hem de krizden çıkış piyasaların biraz daha sakinleşmesi gayrimenkulün önünü açacak.

Tebernüş Kireçci: Türkiye’nin 4 bir tarafından alışveriş merkezleri açılıyor. Az önce Serpil Hanım’da söyledi. Ne olacak alışveriş merkezlerinin sonu. Bir enflasyon olacak mı, kapanan alışveriş merkezleri görecek miyiz?

Levent Eyüboğlu: Alışveriş merkezleri aslında mağazalardan oluşmuş bir topluluk. İstanbul’da ya da herhangi bir ildeki mağaza sayısına bakarsanız binlerden onbinlerden bahsedebiliriz. Bu mağazaların içine sayı katılıyor olması aslında normal. Dinamik ekonominin gerekleri. Bunun AVM içinde olması veya cadde üzerinde olması aynı şey. Bunu yaparken eğer siz doğru yatırımı yapmışsanız, araştırmanızı doğru yapmışsanız, doğru rekabeti yakalamışsanız bir problem olmaz. Ama bunları kenarı bırakıp benim gayrimenkulüm var burada da alışveriş merkezi mutlaka olsun mantığıyla giderseniz tabii ki tehlikeli noktaya gidebilirsiniz. Türkiye’ye baktığımızda alışveriş merkezi konusunda henüz daha bakir birçok yer var. Biz o bölgelerde de faaliyet göstermeye çalışıyoruz.

Tebernüş Kireçci: Mesela nereler var?

Levent Eyüboğlu: Nisan ayında Söke’de bir Outlet Center’ımız açılacak. Hipermarket lokomotif mağazalı ama yoldan geçenlere de hitap eden yeni markamız Novada Söke Outlet Alışveriş Merkezi.

Tebernüş Kireçci: Ondan haberim var. Osman Ağca’yla ortak. Neydi Söke Gayrimenkul Yatırımları.

Levent Eyüboğlu: Evet, bravo. Onu Nisan ayında açıyoruz. Samsun’da bir tane projemiz var Torunlar’da ortak Tekel fabrikalarının geri dönüşümü. Bence Türkiye’ye örnek bir proje oldu. Orada Marsilya kiremitlerini bile kurduk. Süper proje oldu. Gururla Haziran ayında açtığımızda herkese de göstereceğiz bu projeyi. Keşan’da biliyorsunuz bir arsa aldık. Edirne, Çanakkale, İpsala ve İstanbul kavşağında.

Tebernüş Kireçci: Kovboy filmlerinde her tarafa giden tabelalar oluyordu.

Levent Eyüboğlu: İnşallah başlayacağız bu yaz. Tokat’ta bir projemiz var. Şuan finansmanını tamamlamak üzereyiz. Ona da bu yaz başlamayı planlıyoruz.

Tebernüş Kireçci: Şanlıurfa’da oldu.

Levent Eyüboğlu: Şanlıurfa’yla bir şeyimiz yok. İlgilenmiştik ama başka bir yatırımcı aldı. Başka var ama arsayla ilgili bütün anlaşmaları yapmadan projemizi açıklamıyoruz. Ataşehir’de İstanbul’da bir tane projemiz var.

Tebernüş Kireçci: Ataşehir’in neresinde?

Levent Eyüboğlu: Ataşehir Belediyesi’nden aldığımız bir yer var. Dumankaya’nın yaptığı yerde tam çapraz köşede üstü evlendirme dairesi ve belediye hizmet alanı, altı da alışveriş merkezi olacak.

Tebernüş Kireçci: Ne zaman başlayacak o?

Levent Eyüboğlu: Başladı, onu da sene sonuna yetiştirmeye çalışıyoruz.

Tebernüş Kireçci: Kaç bin metrekare?

Levent Eyüboğlu: 22 bin metrekare. Bizimki biraz komşulara hitap eden alışveriş merkezi olacak. Kafeleri, fitness’ıyla o bölgeye hizmet edebilecek proje olacak.

Tebernüş Kireçci: İstanbul’da başka neresi var?

Levent Eyüboğlu: Bir 2 tane daha var. Onları da yakında açıklarız.

Tebernüş Kireçci: Forum Tem vardı…

Levent Eyüboğlu: Evet Multi’yle birlikte satmıştık. Sonra Maynıl badire atlattı başka firma onları satın aldı ve şuan o proje bekliyor. Lazit firmasında Atrium. Onlarda satmaya çalışıyorlar. Bizde adaylardan biriyiz.başka ilgilendiğimiz projelerde var.

Tebernüş Kireçci: Maynıl’ın gözü çok karaydı bir de Göztepe SSK’nın yerini satın almıştı. Orası ne oldu?

Levent Eyüboğlu: Orası da şuan herhalde satış aşamasında. Onlara açılmış proje teslim eden tek firmayız. Ellerinde açılmış tek portföy projesi Forum Trabzon vardı. İstanbul’da şuan 5-6 tane yine projemiz var. Irak’ta bir projeye başladık. Dohuk’ta.

Tebernüş Kireçci: Ateş hattında.

Levent Eyüboğlu: Evet, hem inşaatını hem proje geliştirmesini yapıyoruz. Balkanlarda var yeni bir 2 tane projemiz. Almanya, Berlin’de bir tane projemiz var. Berlin Almanya’nın en turist çeken şehri. Bir de arsamız gerçekten çok güzel. Çin projesini biliyorsunuz bu yaz açıyoruz. Hüsnü Bey, Fiba Grubu ve Umman Devlet Fonu’yla ortak olduğumuz bir proje.

Tebernüş Kireçci: Orada ortaklık dağılımı…

Levent Eyüboğlu: Başlangıçta 40-40-20’ydi. Çin’deki projede finansman kapasitesi biraz düşünce daha fazla sermaye koymak gerekti onun için biz hisselerimizi azalttık biraz. Şuan 45-45-10.

Tebernüş Kireçci: 10 kim?

Levent Eyüboğlu: 10 bizim.

Tebernüş Kireçci: 10 sizin ama siz kuruyorsunuz.

Levent Eyüboğlu: Beraber, Hüsnü Bey’in ekibiyle Murat Bey’le birlikte bir çalışmamız var. İnşallah bu yaz sonunda da açacağız. İlk defa H&M, Mango, Zara GAP bunların hepsi aynı projede buluştu. Başarılı olacağına inanıyoruz. Bu yaz sonu açacağız. Türkiye’den kalabalık bir grupla orada olmak istiyoruz. Sizi de bekleriz mutlaka ki gösterelim Türkler Çin’de bile böyle bir proje yapabiliyor.

Tebernüş Kireçci: Kaç bin metrekareydi?

Levent Eyüboğlu: Biliyorsunuz dünyanın en büyük 2. İkea mağazası da var içinde. 65 bin metrekare hepsi birlikte 200 bin metrekare yaklaşık kiralanabilir alanı var.

Tebernüş Kireçci: Forum Bayrampaşa’nın 2 katı.

Levent Eyüboğlu: Forum İstanbul’la aşağı yukarı aynı. Forum İstanbul daha çabuk açıldı, Çin’de işler daha uzun sürüyor.

Tebernüş Kireçci: Bizden daha mı fazla bürokratik işlemler?

Levent Eyüboğlu: Biraz daha fazla. Şükrediyorum ben Türkiye’de iş yapmak ne kadar rahat diyorum.

Tebernüş Kireçci: Peki Türkiye’den daha kolay olan bir ülke var mı?

Levent Eyüboğlu: Henüz daha görmedim.

Tebernüş Kireçci: Almanlardan umudunuz var mı?

Levent Eyüboğlu: Onlar çok daha bürokratik. Binanın rengine karar vermek için bile mutlaka gidip komşulardan izin alıyorsunuz.

Tebernüş Kireçci: Peki siz alışveriş merkezi konusunda baya hakimsiniz ben çok merak ediyorum. Kapalı alışveriş merkezleri devrini kapadı. Yeni dönem açık alışveriş merkezleri düşüncesi var.

Levent Eyüboğlu: Doğru değil, her projenin kendine göre bir ihtiyaç noktası var. Açık alışveriş merkezi yapılacak yer var. Orada zaten açık yapmak lazım ama…

Tebernüş Kireçci: Peki bu şimdi sırrı ne? İklim mi mesela?

Levent Eyüboğlu: İklimde değil sadece, İstiklal Caddesi açık bir alışveriş merkezi bakarsanız. Her tarafta dükkan var açık. İklim büyük bir etken ama sadece iklim değil. Trafiği yaratabilecek misiniz? Trafiği yaratamazsanız boş görünür. Dükkanlara ulaşımı zorlaştırabilirsiniz. O yüzden 1 iklim 2 orada o trafiği yaratabilecek misiniz? Kapalı bir alışveriş merkezini doldurmak daha kolay.

Tebernüş Kireçci: Doldurunca parayı kazanıyorsunuz değil mi?

Levent Eyüboğlu: Bizim kiracılara hiçbir zaman ciro garantisi verme gibi şansımız yok. ama biz onlara müşteri içeri sokuyoruz. Sizin amacınız bu müşteri içeri çekmek olmalı diyoruz. Aslında eskiden çok zordu biz ilk Adana Alışveriş Merkezi’ni yaptığımızda kiracılar illa vitrin koyardı. Bir de cam kapı tutacağı bunu açacak müşteri içeri girecek biz de anlatmaya çalışırdık bu alışveriş merkezinin bir kapısı var. Çünkü kapı koymak demek bir karar insan açacak içeri girecek, halbuki kapı koymazsanız çok rahat girer bakar çıkar.

Tebernüş Kireçci: Kapalıçarşı o mantık değil mi?

Levent Eyüboğlu: Tabii, kapı açmaya çalışmak zor. Türk kiracısı öğrendi.

Tebernüş Kireçci: Kaç sene sürdü öğrenmesi?

Levent Eyüboğlu: 10 seneyi aldı. Türk kiracısı da perakendecisi de şuanda iyi bir noktaya geldi. Diğer ülkelere de ön ayak olup onları getirmeye çalışıyoruz. H&M diyorlar bazen bana LC Waikiki olursa benim için fark etmez. Çünkü benim için daha iyi lokomotif diyebiliyorum artık.

Tebernüş Kireçci: Eroğlu nasıl, şikayetiniz var mı?

Levent Eyüboğlu: Yok, Colin’s gerçekten bizim için çok iyi kiracı. Hepsi iyi Koton, Mavi..

Tebernüş Kireçci: Hem mağaza mağaza rekabet hem de marka bazlı rekabet iyi bir noktaya götürdü perakendeciliği.

Levent Eyüboğlu: Alışveriş merkezleri sayesinde mağazalar sayılarını büyüttü. Büyük bir hacme ulaştılar. Yeni markalar yarattı. Mağaza karmasıyla kendi içlerinde rekabet arttı. Rekabet artınca fiyatlar geriledi. Koleksiyon sayısı arttı. Yaratıcılık arttı. Herkese faydalı oldu.

Tebernüş Kireçci: Geçen Nurettin Bey’e sordum, patron 600 tane mağazayı nasıl idare ediyorsunuz? O da geçmeyi kafaya takmış. Nasıl idare ediyorsunuz dedim. Valla bir tane mağazayı idare etmekten daha kolay, zincir olduğu zaman başına bir müdür koyuyorsun sistem kendiliğinden gidiyor dedi.

Levent Eyüboğlu: Kesinlikle biz de alışveriş merkezini yaparken birebir şantiyeye her gün gider orada olur falan filan. Şimdi çok proje olunca global bakabiliyoruz ama rakamlar değişmiyor. Bir alışveriş merkezine bakıyorsunuz 2 yılında kiracıların yüzde 5’yle yüzde 10’u finansal zorluk yaşar, bu değişmiyor.

Tebernüş Kireçci:Benim çok merak ettiğim bir soru var eminim izleyicilerde merak ediyordur. Sizin ilk AVM’den bugüne 15 yıl geçti. Ortalama olarak metrekare bazlı fiyatlar yukarıya mı gidiyor aşağıya mı gidiyor? Gelecek 10 yıllık 20 yıllık periyoda bu trendin eğilimi ne olacak?

Levent Eyüboğlu: Yukarı gidiyor onu çok rahatlıkla söyleyebilirim.

Tebernüş Kireçci: Mesela ilk nerede açmıştınız?

Levent Eyüboğlu: İlk Bilkent’i açtık.

Tebernüş Kireçci: Sene kaçtı?

Levent Eyüboğlu: 98 galiba.

Tebernüş Kireçci: Ne kadardı ortalama kirası?

Levent Eyüboğlu: Alışveriş merkezi var, alışveriş merkezi var. Bölgesine lider alışveriş merkezi yapıyorsanız mesela Adana’da cirolarda artıyor, kiralarda artıyor. Rekabetten çok etkilenen bir alışveriş merkezi yapıyorsanız o zaman siz bir şeylere tutunmaya çalıştığınız için çıkacak kiracı çıkma sana ciro kirası vereyim falan filan gibi bazı önlemler alıp kendinizi savunmaya çekebiliyorsunuz. Lider alışveriş merkezlerinin ciroları ve kiraları yükseliyor. Adana’da mesela açıldığından beri çarpı 2 olmuştur.

Tebernüş Kireçci: Kaç yılda?

Levent Eyüboğlu: 2000 yılında açıldıysa 12 yılda 2 katına çıkmıştır.

Tebernüş Kireçci: uzun vadeli yükseliş trendi…

Levent Eyüboğlu: Devam eder. Aynı konudan bahsediyorum ama. Önemli olan ziyaretçi sayısının yıllara göre artıyor olması lazım ki o zaman zaten bu kiracıya sizin verdiğiniz garanti. Eğer ziyaretçi sayısı artık düşmeye başlıyorsa o zaman risk vardır. Kiraları da sürdürebilmek zor olur.

Tebernüş Kireçci: Alışveriş merkezi yatırımı açısından iyi bir tüyo var aslında.

Levent Eyüboğlu: Ne yapıp edip uğraşıp ziyaretçi sayısını arttıracaksınız.

Tebernüş Kireçci: Peki son 1dakikaya girdik ama çok kısa bir soru soracağım. İzleyicilerimiz adına soruyorum. Bireysel olarak mağaza veya dükkan satın alıyorlar. Gelişme akslarından tavsiye ediyor musunuz?

Levent Eyüboğlu: Tavsiye ederim. Alışveriş merkezi yatırımına bireysel yatırımcının ulaşması mümkün değil. Tek başına mağaza almak doğru olabilir ama yine aynı hikaye nerede alıyorsunuz? Dükkan alanların özellikle konut alırken geleceğe bakmak daha kolay. Dükkan alırken bu riskli bir yatırım dükkan alanların daha detaylı incelemesini kendi başlarına ya da profesyonel firmayla bir ziyaretçi sayısı araştırmaları yapmalarını öneriyorum ki hüsran olmasın sonucu mümkünse de bitmiş projelerden dükkan alsınlar. En azından önlerini görebilsinler.

Tebernüş Kireçci: Öyle daha ucuz.

Levent Eyüboğlu: Yüzde 5-10 daha fazla para versinler ama bitmiş projeden mağaza almayı tercih etsinler. Ya da içinde kiracısı olan dükkanı almayı tercih etsinler.

Tebernüş Kireçci: Peki çok keyifli bir sohbetti ama yönetmen sıkıştırıyor programı bitir süre doldu diyor.

Levent Eyüboğlu: Ben teşekkür ediyorum çok sağolun.

Tebernüş Kireçci: Siz de sağolun.

Levent Eyüboğlu: Sevgili izleyiciler Türkiye ekranlarının tek günlük emlak programında bugünkü konuğumuz Levent Eyüboğlu’ydu. Levent Eyüboğlu’yla İstanbul ve Türkiye alışveriş merkezlerini konuştuk. Çin’e kadar değindik. Yarın yeni bir konu ve konukla kaldığımız yerden devam edeceğiz. İyi günler efendim.

kişi Facebook'ta beğendi
7475 kişi bu videoyu izledi
7475 kez izlendi
vialand iletişim video , yalin evler video , batisehir videolari , istanbul başakşehir video , emlakdr video ant yapı , emlak kulisi emre maraşlı video , inşaat videoları indir , aybars video ,
Şuanda 20 kişi toplam 2.866 video'nun keyfini çıkarıyor.
emlakkulisi.TV: