Süleyman Varlıbaş, 22 Şubat Emlak Kulisi programına konuk oldu!

Paylaş:
Emlak Haberleri

Proje Adı

: Süleyman Varlıbaş, 22 Şubat Emlak Kulisi programına konuk oldu!

Firma

: Varyap

Lokasyon

: İstanbul

Video Sayısı

: 1

Video Tarih

: 2012-02-22 06:05:00

Görüntülenme Sayısı

: 6427

Video No

: 4503

Etiketler

: emlakkulisi , tebernüş kireçci , 22 şubat emlakkulisi , süleyman varlıbaş , varyap skyturk , metropol istanbul , varyap emlakkulisi , program suleyman i , emlak kulisi ,

Video Açıklaması

: Süleyman Varlıbaş, 22 Şubat Emlak Kulisi programına konuk oldu! | Tebernüş Kireçci : İyi günler,sevgili izleyiciler Türkiye ekranlarının tek günlük emlak programına hoş geldiniz.Bugünkü konuğumuz Varyap yönetim kurulu başkanı Süleyman Varlıbaş.Süleyman Varlıbaş ile Ataşehir\'i ve yeni projelerini konuşacağız.Hoş geldiniz diyorum efendim.

Süleyman Varlıbaş : Sağ olun.

Tebernüş Kireçci : İşler nasıl,2011 nasıl geçti ? 2012\'de neler bekliyorsunuz ?

süleyman varlıbaş : 2011 dünya için çok iyi geçmemesine rağmen,bizim için 2010\'dan daha iyi geçti.Belki böyle dönemlerin,böyle zor dönemlerin bazı firmalar için de bir avantaj gibi olduğunu yorumlamak mümkün.Çünkü insanlar zor dönemlerde daha seçici davranılar daha ince eleyip sık dokuyorlar nereden hangi projeden daire alırım hangi firmadan daire alırım gibi daha iyi daha titiz davranarak analizler yaparak tercihlerinde de birçok projede bizden yana kullanıdıklarını görmüş olmanın mutluluğunu yaşıyoruz.Bizim 2011 satışları 2010\'a göre daha fazla oldu.

Tebernüş Kireçci : 2010\'da ödül almaktan pek vaktiniz olmuyordu,fırsatınız olmuyordu.Baya bir ödül almışsınız 2010\'da yanlış hatırlamıyorsam.

Süleyman Varlıbaş : Evet,tabii bunun temelini de biz 2010\'da attık çünkü 2010\'da başladığımız bir projede,devam eden bir projede satışlara imza attık.Mesela Varyap Meridian projesi siz de vardınız dünyanın takdirini kazanan,dünyanın en iyi mimarisi seçilen,dünyanın en iyi yüksek binası seçilen,dünyanın en çevreci projesi seçilen,dünyanın en yaşanabilir projesi seçilen birçok ünvan,birçok ödül aldı.Bu ödülleri almış olmak tabi bizim projemizin de önemini ortaya çıkardı.O projeden insanların daire almasına veya ofis almasına büyük katkı sağladı.

Tebernüş Kireçci : Peki 2012\'de ne bekliyorsunuz ?

Süleyman Varlıbaş : 2012\'de ben Türkiye için,gayrimenkul sektörü için,yeni bir avantaj olacağını bekliyorum.Çünkü 2012 artık dünyada ekonominin toparlanmaya başladığı bir yıl.Ama Türkiye için daha önemlisi Türkiye\'de gayrimenkul sektörünü tıkayan birçok kanun teklifinin ,birçok sorunun şu anda Meclis\'de hükümet tarafından ele alınmış olması ve bunların çok yakın zamanda çözüme ulaştırılacağının görülmesi 2012\'de gayrimenkul sektörünün önünün açacağını düşünüyorum.

Tebernüş Kireçci : Düşünüyorsunuz.

Süleyman Varlıbaş : Bunlar,çünkü sayın başbakanımızın talimatlarıyla şehircilik ve çevre bakanımızın bunun içerisinden gelen bir kişi olarak sorunlara çok net şekilde vakıf olmasıyla çözümlerin de getirilmesiyle ilgili 2-B yasası,mütekabiliyet sisteminin kadırılması,kentsel dönüşüm yasası gibi kanun tekliflerimiz şu anda Meclis\'de çıkmak üzere olması gayrimenkul sektöründe tıkanan ve önü açılması gereken sorunların büyük çapta halledileceğinin ortaya çıkmasına sebep olacak.Dolayısıyla,bu yasalardan dolayı,bu yasaların çözülmediği için çevre ülkelerden yatırımlarını Türkiye\'ye getirecek olan,Türkiye\'den mülk alcak olan insanların da önünü açacağı için Türkiye\'nin istikrarlı büyüyen güvenli bir liman olduğunun dünya tarafından görülmüş olması,bilhassa körfez ülkelerinden Türkiye\'ye gelecek olan paranın yolunun açılmış olması bana göre gayrimenkul sektörünün 2012\'de önünü açmış olacak.

Tebernüş Kireçci : Peki,Ataşehir.Ataşehir son 7-8 yıldır İstanbul\'da yükseliş trendinde olan tek location.Nerey kadar gidecek ?

Süleyman Varlıbaş : Şimdi Ataşehir tabi Türkiye için,dünya için çok özel bir yer.Türkiye için çok özel olmasının sebeplerinden bir tanesi finans merkezinin şu anda Ataşehir\'de startının verilmiş olması.Dünya artık bundan sonra İstanbul deyince Ataşehirle daha çok konuşulur olacak.Bütün dünya finansçılarının gözü bundan sonra Ataşehir\'de olacak.Hep görülmüştür ki finans merkezlerinin etrafındaki halka ne kadar daralırsa, yerli o kadar artmıştır.O halka ne kadar genişlerse,yine o civarda o bölgenin kalkınmasına,gelişmesine katkı sağlamıştır.

Tebernüş Kireçci : Para parayı sever diyorsunuz özetle ?

Süleyman Varlıbaş : Para parayı sevdiği için de o paranın olduğu noktaya doğru akın eder.Şimdi orada,Ataşehir\'de finans merkezinin başlamış olmasından dolayı hem yabancıların ilgisi artacak,hem Türk yatırımcıların da ilgisi artacak.Dolayısıyla o bölgede projelerimiz çok fazla prim yapacak.

Tebernüş Kireçci : Yani yükseliş devam edecek diyorsunuz ?

Süleyman Varlıbaş : Elbette biz daha - gerçi Ataşehir\'in finans merkezi olacağı belliydi o zamandan ama onu sezen,onu bilen insanlar da bizim projeden ilk başta alanlar şu anda %300\'e yakın prim kazandılar.Şimdi orada başlayacağımız yeni projeler var,orada daha yüksek bir prim ön görüyoruz.

Tebernüş Kireçci : Peki,yeni projeler derken metropol İstanbul var bir de - şehir finans merkezinin ortasında bir arsanız var emlak konuttan aldığınız başka bir yer var mı ?

Süleyman Varlıbaş : Başka bir yerimiz daha var.Yine Meridian\'ın bitişiğinde yaşam merkezi.

Tebernüş Kireçci : Yaşam merkeziniz var,orayı da emlak konuttan satın almıştınız.Onlar var ?

Süleyman Varlıbaş : Evet.

Tebernüş Kireçci : Peki,VARYAP kentsel dönüşümler de olacak mı ? Bir imar-iskan bloklarında adınız geçiyor,Göztepe\'de adınız geçiyor ?

Süleyman Varlıbaş : VARYAP bu işin öncülerinden bir tanesi.Dönüşümü başlatanlardan,VARYAP hasat bölüşüm - başarılı olan firmalardan,öncülerinden bir tanesi.Tabi burada toplu konut dairesinin de hakkını yememek lazım.Emlak,gayrimenkul yatırımının ortaklığının çok büyük payı var.Onun eski başkanlarının - Bayraktar\'ın bu işin öncülüğünde,bu projelerin geliştirilmesinde çok büyük katkısı var,kendi damgası var.Ama onlarla yaptığımız,o birliktelik bizim bu sektörde bir arsanın ne kadar en fazla değerlenebileceğinin örneğinin Türkiye\'ye,dünyaya göstermiş oldu.Hatta dünyadaki birçok yatırımcı kendi ülkelerinde bu tür projeleri bizimle paylaşmak istiyor,bizimle beraber yapmak istiyorlar.Elbette biz kentsel dönüşümlerde varız,var olacağız.Daha önce dediğiniz imkar-iskan bloklarında yaptığımız 850 kişiyle yaptığımız anlaşmalar var onlar hala duruyor.Şimdi onlar - dönüşüm alanı ilan edildi,inşallah orada olacağıZ.Fikirtepe\'de yaptığımız birçok çalışmalar var.Onlar da son noktya geldi.Fikirtepe\'de de olacağız.Ama her yerde illa varız diye de olmayacak.

Tebernüş Kireçci : Anladım.- rasyonel olursa,oranlar rasyonel olursa varız,yoksa yokuz ?

Süleyman Varlıbaş : Evet,şartlar uygun olursa o bölgeye,o insanlara bizim de katkımız olabileceğine inanıyorsak o zaman olacağız.

Tebernüş Kireçci : Anladım.Peki yine önemli noktalardan bir tanesi işte VARYAP finansal açılardan sağlıklı değil,işleri çok iyi gitmiyor gibi dedikodular var piyasada.Ne diyeceksiniz ?

Süleyman Varlıbaş : Bizim birçok rakiplerimiz var.Birçok insanların,birçok gayede çıkardıkları,önümüzü kesmek için yapmak istedikleri belki ulaşmak istedikleri hangi amaçla olduğunu çok düşünmediğim aslı astarı olmayan söylentiler herkes gibi var.Ama esas beni etkileyen.herhalde bu sektörün öncülerinden biri olan bizim üzerimizden sektörde bulunmak isteyenler var.Bu sektörde işler iyi gittiği zaman - bak bu firmanın işi iyi değilse acaba bu sektörde işler hepten böyle midir ? - havasını yaratmak isteyen gruplar var diye düşünüyorum. Tabi kaynağını araştırıyorum ama çok önem vermiyorum.

Tebernüş Kireçci : Bulabildiniz mi kaynağını ?

Süleyman Varlıbaş : Biz işimize bakıyoruz.Biz işimizi adam gibi yapmaya çalışıyoruz. Biz aldığımız işleri zamanında en iyi,en kaliteli şekilde teslim ederek zaten yüzümüzün akıyla kendimizi ispat etmiş bir firmayız.Bundan sonra da böyle olacak,kimsenin - gerek yok.

Tebernüş Kireçci : Peki,bir başka önemli soru : VARYAP Avrupa Yakası\'nda da proje yapacak mı ? Meridian\'ın bir benzerini Avrupa Yakası\'nda yapmayı düşünüyor mu izleyicilerimizin sorusu bu.

Süleyman Varlıbaş : Elbette Avrupa Yakası\'nda da çalışmak istediğimiz alanlar var.Ama henüz neticelenen birşey yok.Eğer uygun bir anlaşma zemini olursa Meridian\'ın benzerini hatta daha güzelini Avrupa Yakası\'nda da yapmak isterim.

Tebernüş Kireçci : Peki,lokasyon olaraktan şurada yapabiliriz diyebileceğiniz bir yer var mı ? Büyük - caddesi,Bahçeşehir,Isparta kule,Esenyurt,Hadımköy,Halkalı ?

Süleyman Varlıbaş : Şimdi arsanın lokasyonu çok önemli biliyorsun projeyi yapmak için.Eğer siz müşteri potansiyeline uygun yerdeki arsanız yoksa dağ başında bir Meridian yapamazsın.Satabileceğiniz müşteri kitlesi olan bir yerde uygun bir arsa bulursanız yaparsınız.İyi lokasyon bizim için çok önemli.

Tebernüş Kireçci : Peki.Dönelim Metropol İstanbul\'a,Çalık grubuyla beraber yaptığınız projede.Orası Anadolu Yakası\'nın nesi olacak ? Cazibe merkezi,yaşam merkezi olacak diyorsunuz.Nasıl sağlamayı düşünüyorsunuz ?

Süleyman Varlıbaş : Metropol İstanbul bizim GAP inşaatla beraber Çalık grubuyla beraber yaptığımız,geliştirdiğimiz bir proje.Yine emlak-gayrimenkul yatırım ortaklığının hasılat paylaşım bedeli üzerinden yapılan bir iş,onlarla ortaklıkla yapılan bir iş.Burası finans merkezinin de proje kapsamı içerisinde,aynı proje alanı içerisinde.

Tebernüş Kireçci : O nasıl oldu ? Şimdi finans merkezi Batı Ataşehir\'de yaklaşık 1 milyon-1 buçuk milyon metrekarelik arazi,Doğu Ataşehir\'de sadece bu parsel var değil mi ?

Süleyman Varlıbaş : Doğu Ataşehir\'de sadece bizim parselin etrafında bir iki yer daha var,ufak yerler.

Tebernüş Kireçci : O tam arkasındaki daha önce şeyin satın aldığı,Bilfer\'in satın aldığı ?

Süleyman Varlıbaş : Küçük birkaç arsa var.Orada bir camii alanı var,o camii de biz yapacağız.

Tebernüş Kireçci : Ataşehir\'e ikinci camii geliyor.

Süleyman Varlıbaş : Orada başka bir camii yapacağız yani.Bizim projenin bitişiğinde.

Tebernüş Kireçci : Peki birinci camii Selimiye Camii benzeriydi.İkinci camii,Sultanahmet veya Ayasofya veya Süleymaniye benzeri olacak diyebiliyor muyuz ?

Süleyman Varlıbaş : Şimdi başbakanımızın Osmanlı mimarisi tipi camiileri sevdiğini biliyoruz.O camiilerin Türkiye\'de yeni nesil devamlarının sağlanmasından yana.Onların benzeri bir camii olacak.

Tebernüş Kireçci : Peki,Süleymaniye,Sultanahmet veya Yeni Camii veya Ayasofya\'nın benzeri olabilecek diyebileceğimiz bir camii var mı ?

Süleyman Varlıbaş : Yani ne derece benzeri bilmiyorum ama mimarisi çünkü projeleri biz yapmadık.Biz o projeleri o camiilerle birebir ölçüştürmedik ama dıştan baktığınız zaman o camiileri anımsatan camiiler olacak.

Tebernüş Kireçci : Evet.Peki,dönecek olursak Metropol İstanbul\'a yeni bir yaşam merkezi olacak demiştik ?

Süleyman Varlıbaş : Şimdi Metropol İstanbul,Doğu Ataşehir\'de kalan en son,en kıymetli arsa üzerinde geliştirilen,İstanbul\'un Anadolu Yakası\'nın cazibe merkezi olan bir proje olacak.İçerisinde çok büyük bir alışveriş merkezi olacak.Bu alışveriş merkezinin üstünde caddeler ve meydanlar olacak.Üç tane de kule olacak.Bu kulelerin bir tanesi residence,bir tanesi ofis,bir tanesi de hem otel,hem ofis,hem residence özelliklerine sahip yüksek bir bina olacak.Türkiye\'nin en yüksek binalarından bir tanesi olacak.Anadolu Yakası\'nda biliyorsunuz insanların bütün ihtiyaçlarını karşılayacakları bir cazibe merkezi yok.İnsanların bir toplam noktası yok,insanların bir buluşma noktası yok.Küçük parça parça yerler var.Bu bütün bunları karşılayacağı gibi finans merkezinin de o bölgeye gelmesinden sonra orada artan nüfusun,orada eni gelen yerleşimin de ihtiyaçlarını karşılayacak,sosyal amaçlı karma bir proje olacak.Çok konuşulacak bir proje olacak.Dünyanın gayrimenkul sektörünün şu anda konuşmaya başladığı bir proje olacak.Bunun lansmanını işte Dubai\'den başlattık şimdi Londra\'dan,New York\'dan dünyayla işte önümüzdeki mart ayında ...

Tebernüş Kireçci : İl önce paranın olduğu merkezleri bir dolaşıyoruz diyorsunuz ?

Süleyman Varlıbaş : Mart ayındaki işte Fransa\'daki Cannes\'deki fuardan başlayarak bütün dünyaya Türkiye\'yi tanıtan,İstanbul\'a değer katan,Ataşehir\'e ve çevr4esine değer katan özelliklere sahip bir proje olacak.İstanbul için yeni bir imaj olacak.

Tebernüş Kireçci : Peki.Alışveriş merkezindeki dükkanları satacak mısınız ?

Süleyman Varlıbaş : Alışveriş iki kısımda müdahale edilebilir.Bir tanesi kapalı olan,alt kısımdaki alışveriş merkezi.Orası parça parça satılmaz.Orası sadece işletmesi,kiralaması veya komple satılması söz konusu olur ama onun üstünde bir sokak var o sokağın üzerinde iki katlı,üç katlı küçük küçük binalar var.Onlar tabii satılacak.

Tebernüş Kireçci : Peki,ofislerin hepsi satılacak,tamamı satılacak.Otel ? Bir de otel fonksiyonu vardı galiba ?

Süleyman Varlıbaş : Otel belki satılacak,belki bir işletmeciyle anlaşıp beraber işleteceğiz.

Tebernüş Kireçci : Anladım.Arsa karşılığı emlak konuta verilmesi gündemde mi bu alışveriş merkezi ve otelin ?

Süleyman Varlıbaş : Arsa karşılığı olarak zaten hasıtlatı paylaşıyoruz.

Tebernüş Kireçci : Paylaşıyorsunuz ama hani mahsuplaşma yoluna gitme ihtimali var mı ? Bu alışveriş merkezini arsa karşılığı emlak konuta verelim veya ...

Süleyman Varlıbaş : Öyle bir talep gelirse,şartlar uygun olursa bakarız.Olmayacak bir şey değil yani.

Tebernüş Kireçci : Yeter ki parayı görelim diyorsunuz.Peki,ofisler ofisleri ne zaman satışa çıkartıyorsunuz ?

Süleyman Varlıbaş : Ofislerin de önümüzdeki ay satışa çıkmasını planlıyoruz.

Tebernüş Kireçci : Bir de home ofisler var.

Süleyman Varlıbaş : Evet.

Tebernüş Kireçci : Onlar da ofislerden bağımsız mı beraber mi ?

Süleyman Varlıbaş : Şimdi orada hem home ofis hem de ofis ihtiyacını karşılayacak iki ayrı girişi olan bir tasarım var yani bir kısım insanlar ofisi ev olarak kullanabilecek,bir kısmını sadece ofis olarak kullanabilecekler.AYnı bina içerisinde iki tarzda yer var.

Tebernüş Kireçci : Gelelim Pendik konusuna.Pendik\'te ofis satışları devam ediyor.

Süleyman Varlıbaş : Evet.

Tebernüş Kireçci : Başka projeniz var mı Pendik\'te ?

Süleyman Varlıbaş : Pendik\'te E-5 üzerinden biliyorsunuz Varyap Plaza E-5\'ten direk giriş-çıkışı olan hem E-5\'e paralel,önünde yan yolu da olan çok özelliği olan biliyorsunuz E-5 üzerinde olup da giriş-çıkışınız yoksa çok anlam ifade etmiyor ama burası hem E-5\'in kenarında hem E-5\'ten direk giriş-çıkışı olan bir proje olduğu için çok anlamlı ve çok güzel lokasyonda bir yer.Üstelik deniz gören konuma sahip bir yer.O bakımdan orada da iş çevrelerinin çok yoğun talepleri var.Hatta İstanbul\'un dışında Anadolu\'dan bizi hiç tanımayan insanların bile bu bölgeye,o projeye çok büyük talepleri var.Hiç projeyi görmeden de birçok ofis alan Anadolu\'daki müşterilerimiz var.

Tebernüş Kireçci : Satışlarda yüzde kaçlardasınız ? Son soru,bize ayrılan sürenin sonuna geldik.

Süleyman Varlıbaş : Şimdi orada zaten iki kat daire satışa açtık.Zannediyorum %40\'a yakını satıldı.

Tebernüş Kireçci : Toplam yüzde kaçı satıldı ?

Süleyman Varlıbaş : Toplamı 9 kat.

Tebernüş Kireçci : Peki.Bize ayrılan sürenin sonuna geldik.Teşekkür ediyoruz.

Süleyman Varlıbaş : Ben teşekkür ediyorum.Sağ olun.

Tebernüş Kireçci : Sevgili izleyiciler Türkiye ekranlarının tek günlük emlak programında bugünkü konuğumuz Süleyman Varlıbaştı.Süleyman Varlıbaşla Ataşehir\'den başlayarak İstanbul ve Türkiye emlak ve konut piyasasını konuştuk.Yarın yeni bir konu ve konukla kaldığımız yerden devam edeceğiz.İyi günler efendim.

kişi Facebook'ta beğendi
6427 kişi bu videoyu izledi
6427 kez izlendi
vialand iletişim video , yalin evler video , batisehir videolari , istanbul başakşehir video , emlakdr video ant yapı , emlak kulisi emre maraşlı video , inşaat videoları indir , aybars video ,
Şuanda 13 kişi toplam 2.866 video'nun keyfini çıkarıyor.
emlakkulisi.TV: