Izmir Dikili Nasıl Bir Yer?(Çözülmüş)

Dikili, İzmir ilinin en kuzeyinde yer alan ilçesidir. Ülkemizde güneşin sahillere en uzun baktığı yerlerden olan Dikili‘de çokça mavi bayraklı plaj vardır. Coğrafi olarak çok özel bir noktada bulunan Dikili‘de kaplıca, ılıca, volkanik göl, şelale gibi çok çeşitli jeolojik oluşumlar gözlenebilmektedir.

 • Dikili İzmir’in bir İlçesi’dir. Fakat İzmir’e 120 km mesafededir. Dikili, sakin ve sessiz olmasıyla ön plana çıkan Ege’nin özel yerlerinden birisidir. Ayrıca, genellikle aile tatilleri için tercih edilir.

İzmir Dikili Neyi Meşhur?

Dikili ‘ nin Nesi Meşhur? Dikili ‘ nin kumsalı meşhur. Ayrıca, Ege Bölgesi’nde pek çok yerde olduğu gibi, yeşilin, doğal güzelliklerin tarihi, kültürel zenginlikle birleştiği bir yer olan Dikili, kültürel turizm açısından da oldukça ünlü denebilir. Ek olarak, Dikili ‘ nin kaplıcaları ve diğer termal kaynakları da meşhurdur.

Dikilinin en güzel yeri neresi?

İzmir’in Dikili ilçesine bağlı olan Nebiler Köyü, ilçenin en sevilen gezi noktalarına ev sahipliği yapan küçük bir köy. El değmemiş doğası içerisindeki doğal güzellikleri; Aşıklar Şelalesi, Ağlayan Mağara, Ece Çağlayanı ve daha pek çok noktasıyla Dikili ‘de görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor.

İzmir Dikili deniz soğuk mu?

Denizi gerçekten muhteşem, su ne soğuk ne sıcak.

You might be interested:  Izmir Balıkesir Otoban Ücreti Ne Kadar?(Soru)

İzmir Dikili ne var?

Dikili Gezilecek Yerler Listesi

 • 1- Atatürk Botanik Bahçesi. Dikili Atatürk Botanik Bahçesi.
 • 2- Nebiler Köyü ve Aşıklar Şelalesi. Aşıklar Şelalesi – Nebiler Köyü
 • 3- Pergamon Antik Kenti. Pergamon Antik Kenti.
 • 4- Çandarlı Kalesi.
 • 5- Atarneus Antik Kenti.
 • 6- Bademli Ilıcası
 • 7- Çamur Ilıcası
 • 8- Pitane Antik Kenti.

Izmir Dikili’de ne yenir?

Dikili ‘ye gidildiğinde mutlaka denenmesi gereken lezzetler arasında; keşkek, topalak, oğlak kavurma, pırasalı ekmek, şambali tatlısı, koruk şerbeti ve Dikili ‘nin sembollerinden biri olan zeytin ve zeytinyağı yer almaktadır.

Izmir Dikili pazarı hangi gün?

Vatandaşımızın, esnafımızın yanındayız Dikilililerin ihtiyaçları doğrultusunda çalışmalar gerçekleştirdiklerini kaydeden Dikili Belediye Başkanı Adil Kırgöz, “ Dikili ‘mizde hali hazırda Salı günleri kurulan sebze ve meyve pazar yerimiz bulunmakta.

Aşıklar şelalesi nerede yol tarifi?

Eğer özel aracınız ile gitmek istiyorsanız, İzmir iline giriş yaptıktan sonra Dikili- Ayvalık Karayolunu takıp etmeniz ve ardından Nebiler Köyü tabelasından sağa dönerek, 3 km’lik yolu gittikten sonra karşınıza Aşıklar Şelalesinin 800 metre kaldığını gösteren bir tabela ile karşılaşacaksınız.

Dikiliye nereler yakın?

İzmir’in diğer ilçeleri, Balıkesir’in sahil hattı, Çanakkale ve Midilli Adası da Dikiliye yakın yerler olup, zaman ve araç durumuna göre buraları kapsayan ayrı bir gezi planı da yapılabilir.

Çandarlıda nerede denize girilir?

Çandarlı Plajları Nasıldır: Bilmeniz Gerekenler

 • Çandarlı Denizköy. Dikili ve Çandarlı ‘nın denizle iç içe, huzur dolu tatil beldesi Denizköy.
 • Çandarlı Kaleönü Plajı Çandarlı ‘nın özellikle yaz aylarında yoğun şekilde ziyaretçi çekmesinin nedeni olan mavi bayrak ödüllü Kaleönü Plajı.
 • Çandarlı Tatil.

Izmir Dikili denizi nasıl?

Suyunun dalgasız ve berrak oluşu, ince kumlu yapısıyla doğayla iç içe bir tatil için, özellikle arabası olan kişiler tarafından halk plajlarından daha çok tercih edilmektedir. Dikili’nin suyu genel olarak soğuktur, gitmeden önce bunu mutlaka bilmeniz gerekmektedir.

You might be interested:  Izmir De Günübirlik Denize Nereye Gidilir?(Çözüm bulundu)

Dikili’de eylülde denize girilir mi?

Mavi bayraklı plajları nedeniyle özellikle yaz tatillerinde yoğun ilgi gören Dikili ‘ye deniz, kum, güneş keyfi için gelecekseniz en uygun zaman dilimi Mayıs ve Ekim ayları arası.

Dikili havası nasıl?

Ege Denizi’nin yaklaşık3 kilometre açığında yer alan Midilli Adası da Dikili ‘ye ayrıca komşu sayılır. Bölgede Akdeniz iklimi hâkim olup, yazlar sıcak ve kurak, kışlar ılık ve yağışlı geçmektedir. Tabii ki bu sayı yaz sezonu ile gelen turistlerle birlikte daha da yukarılara tırmanmaktadır.

Izmir merkezden dikiliye nasıl gidilir?

İzmir ‘den banliyö treni İZBAN’la Aliağa İstasyonu’na geldikten sonra istasyondan kalkan 837 numaralı Dikili-Aliağa Aktarma Merkezi otobüsünü kullanarak Dikili merkeze kadar ulaşabilirsiniz. Aliağa’dan kalkan ESHOT otobüsü Çaltılıdere, Yeni Şakran, Çandarlı rotasını izleyerek Dikili’ye ulaşıyor.

Izmir Dikili Nerede Kalınır?

Dikili Tatili İçin Konaklama Önerileri

 • Hayıtlı Merada Termal Tatil Köyü & Sağlık Merkezi.
 • Vinocasa Butik Otel.
 • Dikili Villa Aile Pansiyonu.
 • Haliç Park Dikili.
 • Taşev Butik Otel.
 • Oliviera Resort.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *