Izmir Körfezinde Hangi Balıklar Var?(Çözülmüş)

Kısaca nerede balık varsa zaten körfezde de bulunuyor. Kefal, çipura, levrek, sinarit, fangiri, sardalye, hamsi, dil balığı, mercan, mırmır, ısparoz, palamut, istavrit, karagöz, uskumru, kupes ve tirsi ama ille de barbun… Nerede balık varsa İzmir Körfezi‘nde zaten vardır ve fazlasıyla vardır.

 • Böyle bir görüntüyü İzmir Körfezinde çoğu kıyıda görebilirsiniz. Ayrıca Bostanlı ve Mavişehir taraflarındaki kıyılarda özellikle Kefal ve levrek için uygun yaşam alanlarıda mevcuttur. İlerleyen bölümlerde bu bölgeler hakkında da detaylı bilgiler vereceğiz. İzmir merkezde daha öncede belittiğimiz gibi en çok tutulan balık Lidaki ve Çupradır.

Izmirde hangi balık tutulur?

İzmir Balık Avı Meraları:

 • Ahmetbeyli: Lambuka, Sargoz, mercan, çipura, karagöz, mangri ve levrek balıkları avlanmaktadır.
 • Baradan Koyu (Claros): Zıpkıncıların kullandığı en güzel meralardandır.
 • Ahmetbeyli Sahili: Çipura, Karagöz, Kefal, levrek, mırmır ve lidaki balıkları avlanmaktadır.

Izmir körfezinde balık tutulur mu?

İzmir, cennet koylarıyla balıkçıların olta keyfine her daim keyif katıyor. İzmir Körfezinin yüzden fazla balık çeşidine ev sahipliği yaptığı biliniyor. Yalnız, kıyı balıkçılığından ziyade tekne balıkçılığının daha verimli olduğu kabul görülüyor.

Çipura kıyıya ne zaman gelir?

Ağustos, Eylül, Ekim ayları arası 1-2 kulaçlara kadar çipuranın kıyıya yaklaştığı mevsimlerdir. Yem olarak çipura için madya, yengeç, kayalara yapışık olarak yaşamını sürdüren kaya midyesi kıyıdan çipura için en popüler yem olarak kullanılabilir.

You might be interested:  Izmir Menemen Nasıl Bir Yer?(Soru)

Izmir Körfezine çipura ne zaman girer?

Hande NAYMAN / İZMİR, (DHA)- İZMİR Körfezi ‘nde her yıl mayıs ayının sonunda başlayan çipura ve lidaki balık avı sezonu bu yıl erken açıldı.

Izmir’de en çok balık nerede tutulur?

Ege’nin birçok balık çeşidinin yakalandığı İzmir Körfezi, bereketiyle de Türk balıkçılık sektörünün ve amatör balıkçıların gözdesi konumunda bulunuyor. İzmir kıyılarını balıkçılık için düzenlemek gerekirse, Çiğli – Güzelbahçe arası, “İç Körfez”, Karaburun – Foça arası da “Dış Körfez” olarak ayrılıyor.

Foçada balık avı nerede yapılır?

Foça ‘da Kıyıdan Levrek Avı Balık meraları olarak Foça balık tutkunlarının tavsiyeleri Foça ‘da kıyı balıkçılığı için uygun görülen yerler; levrek yatağı olarak eski Foça 5 kapılar bölgesi en uygun kıyı balıkçılığı alanı oluşturmaktadır.

Izmir’de kıyıdan balık tutmak yasak mı?

İçişleri Bakanlığı’nın genelgesiyle 2 gündür uygulamaya konulan hafta sonları vatandaşların sahil, mesire ve ören yerleri, piknik alanlarında; piknik yapmak, balık tutmak, spor ve yürüyüş gibi faaliyetlerin yasaklanması kararı İzmir ‘in turistik ilçesi Foça’da da hayata geçirildi.

Izmir kıyı balıkçılığı yasak mı?

Kabaca tarif edecek olursak, Bostanlı İskelesinden başlayıp, Karşıyaka, Bayraklı, Alsancak, Karataş, Göztepe derken Üçkuyular iskelesine kadar olan sahil şeridinde kıyıdan ve bu iki iskele arasında kalan bölgede tekneyle amatör olta balıkçılığı yasaklamıştır.

Egede nerede balık tutulur?

Balık Tutmayı Sevenler İçin En İyi 10 Ege Rotası

 • 1.1 Çeşme Balık Avı Meraları
 • 1.2 Mordoğan Balık Avı
 • 1.3 Aliağa Balık Meraları
 • 1.4 Dikili Balık Avı Meraları
 • 1.5 Bademli Balık Avı
 • 1.6 Güzelbahçe Balık Avı Meraları
 • 1.7 Kösedere Balık Avı Meraları
 • 1.8 Muğla Körfez Ve Koyları

Çipura hangi saatlerde avlanır?

Ege ve Akdeniz kıyıları ile Çanakkale ve Saroz kıyılarındaki av zamanlarında deniz suyu sıcaklığı nedeniyle farklılık görülebilir. Çipura günün her saatinde oltanıza gelebilir; ancak en verimli av saatleri, gece yarısından sonra sabahın ilk ışıklarına kadar olan zaman aralığıdır.

You might be interested:  Izmir Kiraz Nasıl Bir Yer?(Soru)

Çupra balığı ne zaman tutulur?

Paragatta tutulan balıklar sürekli gezdiği için canlı olur ve daha taze ve hasarsız olur. Çipura Ekim-Kasım aylarında ortaya çıkar ve av mevsimi budur.

Çipura balığının yumurta zamanı ne zaman?

Yumurtlama dönemleri Ekim – Aralık aylarında olur ve 100–150.000 yumurta dökerler. Eti az kılçıklı, sert ve beyazdır. Izgarada pişirilmesi tercih edilir. Ayrıca üretim kültürüne uygunluğu nedeniyle ekonomik değeri çok yüksektir.

Balık en çok neye gelir?

En çok tercih ettiği yemleri şöyle sıralayabiliriz: Her türlü kurt ve kurtçuk, sardalye, sülünes, yengeç, mamun ve midye. Bunun dışında kapak, madya, kalamar vb. yemlere de atladığı olur. (Bu yemler özellikle pullu diye tabir ettiğimiz balıkların birçoğunda da kullanılabilir).

Lidaki nasıl bir balık?

Çok lezzetli bir balık olan lidaki Cipura balığının küçük boyu,lezzeti süper ama çocuklar açısından yemesi zor bir balık türü nedenine gelecek olursak çok kılçıklı büyüklerin yardımıyla yiyebilirler.Bütçemiz olduğu sürece haftada 2 veya 3 defa balık tüketmemiz gerekiyor.Bundan önceki tariflerimizi şöyle bir hatırlamaya

Çipura kaç metrede yaşar?

Bu hem yemlerinizi harami balıklardan korur, hemde iri olanları genelde kıyıdan 80-90 metre açıklarda iyi av verir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *