Izmir Şambali Tatlısı Nerede Yenir?

Meşhur Hisarönü Şambalicisi, Kemeraltı, İzmir. İzmir‘in Kemeraltı Çarşısı’nın iyi lezzet peşinde koşanlar için tam anlamıyla bir cennet olduğunu daha önce belirtmediysek şimdi belirtelim. Zira Hisarönü’ndeki Kemeraltı Çarşısı bir taşla 3-5 fevkalade lezzet vurabileceğiniz yegane yerlerden.

Şam tatlısı hangi yöreye aittir?

Başta İzmir olmak üzere Batı Anadolu’ya özgü bir tatlıdır.

Kaymaklı şambali nasıl yapılır?

Kaymaklı Şambali Tatlısı Tarifi Nasıl Yapılır?

 1. Bir kaba irmiğimizi dökelim.
 2. Sonra yoğurt ve sütü de ekleyip iyice karıştıralım.
 3. Yağlamış olduğumuz 25- 30 cm çaplarında olan fırın tepsimize dökelim.
 4. Üzerine fıstıkla süsleyelim.Tatlı dinlenirken bir taraftan da şerbetini koyalım.

Şambali ismi nereden gelir?

Şambali, adı her ne kadar Ortadoğu çağrışımı yapsa da Balkan kökenli bir lezzet. Balkanların ünlü lezzeti revani ile Ortadoğu’nun ulu lezzeti Halep tatlısının savaş yıllarının zorlu koşullarına ayak uydurulması sonucu doğmuş. Balkanlar’daki kargaşadan gelenler çok sevilen revaniyi de beraberlerinde getirmişler.

Şambali ve Şam tatlısı aynı mı?

Halk arasında şambali, şambaba ya da şam tatlısı olarak bilinen bu şerbetli tatlı türü, özellikle Ramazan döneminde yoğun ilgi görmektedir. Her ne kadar adında Suriye kenti Şam ‘ın adı geçiyor olsa da geleneksel Türk mutfağının en sevilen örneklerinden biri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Sambali kaç kalori?

Şambali tatlısının 100 gramı 350 kcal’dir.

Şambali ismi nedir?

Şambaba veya Şam tatlısı olarak da bilinen şambali şerbetli bir sokak tatlısıdır. Özellikle İzmir’de camekanlı motorlarda satılanları meşhurdur.

You might be interested:  Izmir Üniversitesi Nasıl Gidilir?(Çözüm bulundu)

Şambali mi Şambaba mı?

Şambali ya da şambaba olarak da bilinen Şam tatlısı, Batı Anadolu’nun en sevilen, en popüler tatlılarının başında geliyor. Ana malzemesi irmik olan Şam tatlısını yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli püf noktası hamurunun yağsız oluşudur. Böylece Şam tatlısı o benzersiz kıvamına ve lezzetine kavuşur.

Şam tatlısı nasıl yapılır nefis yemek tarifleri?

Şam Tatlısı (Orjinal) Tarifi Nasıl Yapılır?

 1. İlk önce su ve şeker 10 dakika kaynatılır.
 2. Limon suyu eklenir.
 3. 5 dakika daha kaynatılır.
 4. Ilıması için kenara bırakılır.
 5. Ayrı bir yerde irmik şeker vanilya kabartma tozu harmanlanır.
 6. Yoğurt eklenir güzelce karıştırılır.
 7. 25-30 dakika irmiklerin yumuşaması için bekletilir.

Sokak şambali nasıl yapılır?

İrmik, su ve şekeri karıştırma kabına alıp 15-20 dakika kadar mikserle çırpıyoruz. Burada amaç şekerin erimesi. karbonat ve kabartma tozunu da ekleyip bir 5 dakika kadar daha çırpıyoruz. Pişireceğimiz kalıba hiç yağ sürmeden 3-4 yemek kaşığı kadar irmik serpiyoruz. Hazırladığımız harcı döküp üstünü düzlüyoruz.

Şam tatlısı güzel mi?

irmik içeriği sebebiyle revaniye benzetilse de, bambaşka lezzeti olan bir tatlıdır. şam tatlısı revani gibi süngerimsi, kek kıvamında olmaz. dişe daha bir sert gelir. rayihası da daha bir güzeldir. güney, güneydoğu illerinde sokakta, tatlıcıda vesairede dilim dilim satılır. her bir dilim bir adet fıstıkla süslenmiştir.

Şam tatlısı şerbeti ne zaman dökülür?

Şerbet soğuk, tatlı sıcak olmalıdır. Bunun gayesi hamur yapısının bozulmaması ve sıcak tatlının soğuk şerbeti daha kolay çekmesidir. İlk sıcaklığı geçince pişen tatlının üzerine soğuyan şerbet dökülür.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *