Kemer Patlıcan Nasıl Kurutulur?(EN iyi 5 ipucu)

İpe dizdiğiniz patlıcanları güneş alan bir yere asın. Güneş ışıklarını ne kadar aldığına bağlı olarak 7-12 gün arasında bekletin. Bir diğer yöntem için ise kemer ya da bostan patlıcanları kullanabilirsiniz. Patlıcanlarınızın sap kısımlarını sabit bırakarak çok derine girmeden yelpaze şeklinde kesin.

  • Patlıcanları soyup doğrayın. Ben çoğunu top patlıcan kullandığım için acı değildi. Ama kemer patlıcan kullanacaksanız, dilimleri bolca tuzlayın.En az yarım saat bekletip yıkayın ve bir bezin arasında kurutun.

Antep Usulü dolmalık patlıcan nasıl kurutulur?

İpe takılan patlıcanları suya batırıp, çıkartınız. Kalan tohumlar suda temizlenecektir. Daha sonra terasta güneş alan bir ortama çamaşır ipine asınız. 3 günde kuruyacaktır. Kuruyan patlıcanlarımızı kışın yapacağınız zaman önce kaynar suya koyunuz.

Ipte patlıcan nasıl kurutulur?

Tüm patlıcanları aralıklı olarak ipten geçirin. İpe geçirdiğiniz patlıcanları güneş alan bir yere asın. Patlıcanların güneş ışıklarını almasına bağlı olarak bu şekilde 7-12 gün arası bekletin.

Patlıcan kuruturken kararmaması için ne yapmalı?

Patlıcanlarınızı kurutma işleminden önce bol suyla iyice yıkamayı da unutmayın. Patlıcanlarınızı kuruttuğunuza kararmalarını önlemek istiyorsanız, kurutmaya başlamadan önce tıpkı patlıcanlı yemekleri pişirmeden önce yaptığınız gibi 1 saat kadar tuzlu suda bekletip siyah sularının çıkmasını sağlayabilirsiniz.

You might be interested:  Izmir Bozyaka Eğitim Ve Araştırma Hastanesi Nerede?(EN iyi 5 ipucu)

Tepside patlıcan nasıl kurutulur?

Herhangi bir şekilde hazırladığınız patlıcanları bir kurutma tepsisine veya boyutlarına göre fırının ızgara telleri üzerine koyabilirsiniz. Bu işleme başlarken fırınınızın ısısı elinizi içine uzattığınızda elinizi yakmayacak kadar olmalıdır. Bu ısıda tepsinizi ortalama 2 veya 3 saat kadar bekletebilirsiniz.

Dolmalık patlıcan nasıl kurutulur Cahide?

Ben patlıcanları normal oyduktan sonra su dolu bir kabın içine atıyorum. Bütün patlıcanlar bitince 10 dakika kadar bu suyun içinde bekletip sonra ipe diziyorum. Suya tuz atmıyoruz. Bu şekilde patlıcanlar kururken fazla büzüşmüyor ve içleri beyaz kalıyor.

Topan patlıcan nasıl kurutulur?

Patlıcanları incecik doğramayın, çok kuruyor bişeye yaramıyor. Biraz kalınca dilerseniz haşlanınca etli etli oluyor sonra temiz softa bezine serin ve kuruyunca bir poşete alın. Serin yerde muhafaza edin afiyet olsun.

Kurutulmuş biber patlıcan nasıl saklanmalı?

Kuruttuğunuz biber leri ipten alıp kilitli bir buzdolabı poşetine koyun. Dolabınızın kapak kısmındaki en üst rafına yerleştirip uzun süre saklayabilirsiniz. Kurutulan patlıcanlar ve biberler kaynayan suda az haşlanarak buzdolabı poşetlerine pay edilip buzluğa koyulabilir.

Kurutmalık nasıl saklanır?

“Kurutulmuş sebzeler nasıl saklanır?” diye sorduğunuzu duyar gibiyiz. Bu noktada özenle kuruttuğunuz sebzeleri; ipe dizili şekilde buzdolabının derin dondurucu bölümünde, konserve yapılarak ya da ufalanıp kavanozlara doldurularak güvenle saklanabilir.

Dolmalık biber kaç günde kurutulur?

Dilerseniz tepe kısımlarını çıkararak içindeki tohumları ayıklayabilirsiniz. Özellikle dolmalık biber gibi biberlerde bu şekilde temizleyebilirsiniz. Ardından biberleri bir ipe, ortalarından iğne geçirerek dizin. Güneşi en çok alan yere biberlerinizi asın ve 3-7 gün arası kurumaları için bekletin.

Dolmalık patlıcan kaç günde kurur?

Acı suyu çıkan patlıcanları güzelce kurutun. Temiz bir bezin üzerine serip güneş alan bir yere koyun. Kurumaya bırakın. 7-10 gün arasında bir sürede patlıcanlarınız kuruyacaktır.

You might be interested:  Izmir Istanbul Nasıl Gidilir?

Dolmalık patlıcan nasıl kurutulur nefis yemek tarifleri?

Dolmalık Patlıcan Kurutması Tarifi Nasıl Yapılır?

  1. Patlıcanların baş ve sap kısmını aldıktan sonra ikiye kesiyoruz.
  2. Kabak oyucu ile patlıcanların içini ve çekirdeğini çıkarıyoruz.
  3. Kenarları ince, olunca olmuş demektir.
  4. Patlıcanları tuzlu suda bekletiyoruz. (
  5. Sudan çıkarıp suyunu sürdürüyoruz.
  6. Çift kat ipliğe diziyoruz.

Güneşte hangi meyveler kurutulur?

Elma, Armut elma ve armutlar doğranır ve güneşte kurutulur.

Fırında patlıcan nasıl kurutulur?

Hava şartları ve iklim dolayısıyla açık ortamlarda kurutma yapamayan kişiler mutfaklarındaki fırından faydalanabilirler. Bunun için fırının ızgara telleri üzerine dizdiğiniz patlıcanları elinizi yakmayacak kadar ısıtılmış bir fırında 2-3 saat kadar bekletmeniz yeterli olacaktır.

Antep patlıcan kurusu nasıl yapılır?

– Gaziantep ‘ te patlıcanlar kurutulmaya hazırlanırken önce çekirdeklerinden ayrıştırılır ve iplere dizilerek bol miktarda güneş alan çatılarda, teraslarda veya balkonlarda kurutulmaya bırakılır. -Bu şartlarda ortalama 10 veya 12 gün içinde kurumuş olurlar. Gölgede ise bu süre 3 haftaya kadar uzayabilir.

Kıslık patlıcan nasıl yapılır?

Karşınızda: Kışlık patlıcan tarifi! Kışlık Patlıcan Tarifi Nasıl Yapılır?

  1. Patlıcanları alacalı soyun ve küp küp doğradıktan sonra tuzlu suda bekletin.
  2. Biberleri küp küp doğrayın ve bir kenara alın.
  3. Domatesleri de güzelce kavurduktan sonra, patlıcanları süzün, durulayın ve ilave edin.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *