Antalya Nın Hangi Meyvesi Meşhur?(Mükemmel cevap)

Antalya İle Özdeşleşmiş 7 Meyve

 1. 1- Frenk Yemişi. Halk dilinde “Dikenli İncir”, ”Babutsa”, ”Kaktüs Meyvesi” ve “Kaynanadili” olarak da anılan Frenk yemişi; başta Gazipaşa bölgesi olmak üzere Antalya‘da bolca yetişir.
 2. 2- Turunç
 3. 3- Şadok.
 4. 4- Bergamot.
 5. 5- Zerdali.
 6. 6- Hurma.
 7. 7- Muşmula.
 8. Bonus: Ve Tabi ki PORTAKAL

Antalya hangi tarım ürünü ile ünlüdür?

Tarım ürünleri içinde en çok buğday, arpa ve yulaf yetişmektedir. Ayrıca pamuk, susam, soğan, yer fıstığı, nohut, 35 bin hektar üzerinde sebze yetişmektedir. Seracılıkta en ileri olan ilimizdir. 32 bin hektarlık seralarda domates, biber, fasulye, patlıcan, hıyar, kavun ve karpuz yetiştirilir.

Antalya’da turunçgiller yetişir mi?

Antalya Ovası’nda 57 çeşit portakal, 24 çeşit mandalina 25 çeşit limon, 6 çeşit altın top (grappe), 1 çeşit tatlı limon, 9 çeşit turunç, 2 çeşit bergamot gibi turunçgiller dışında 36 çeşit meyve yetişir.

Antalya’da incir yetişir mi?

Antalya sahil kesiminden 600 metre rakımına kadar yerlerde incir fidanını rahatlıkla yetiştirebilirsiniz.Yüksek olan rakımlarda incir fidanlarını soğuk vurma ihtimali yüksektir.

Akdeniz bölgesinde yetişen meyveler nelerdir?

Akdeniz Bölgesinde ise turunçgiller ağırlıktadır. Türkiye’deki turunçgiller üretiminin yaklaşık olarak %89′u bu bölgeden karşılanır. Portakal, limon, muz, turunç, greyfurt, mandalina gibi meyveler yoğun olarak bu bölgede yetiştirilmektedir.

You might be interested:  Istanbul Sağlık Çalışanı Kartı Ne Zamana Kadar Geçerli?(Çözüm bulundu)

Antalya hangi meyveler yetişir?

Antalya İle Özdeşleşmiş 7 Meyve

 1. 1- Frenk Yemişi. Halk dilinde “Dikenli İncir”, ”Babutsa”, ”Kaktüs Meyvesi” ve “Kaynanadili” olarak da anılan Frenk yemişi; başta Gazipaşa bölgesi olmak üzere Antalya ‘da bolca yetişir.
 2. 2- Turunç
 3. 3- Şadok.
 4. 4- Bergamot.
 5. 5- Zerdali.
 6. 6- Hurma.
 7. 7- Muşmula.
 8. Bonus: Ve Tabi ki PORTAKAL

Antalya ilinin gelişmesinde hangi sektörler daha?

Antalya şehrinin ekonomisinde turizm, ticaret ve tarım ön planda olup sanayi faaliyetleri de son dönemde gelişme gösteren faaliyetlerdendir. Bunun dışında Antalya ‘da hayvancılık, madencilik gibi diğerlerine göre daha az yönelinen kollarda iş faaliyetleri de sürdürülmektedir.

Turunçgil hangi mevsimde yetişir?

Genellikle kış aylarında meyve veren turunçgil ağaçları, C vitamini yönünden zengin meyveleri ile bilinir. Turunçgil meyvesi hamken yeşil renk taşırken, olgunlaştığında sarı ve turuncu renklerde olabilir.

Antalya’da hangi agaclar yetisir?

Genişliği 946.466 hektarı bulan Antalya ormanlarında köknar, meşe, dişbudak, karaağaç, kocayemiş, çınar, ahlat, ıhlamur, yabani ve aşılı zeytin, kermes meşesi, mazı meşesi, sandal, sakız ağacı, mersin, tespih ağacı, defne, akça kesme, hayıt, zakkum, harnup, kayacık, funda, ladin, çılbırdı, cehri, katırtırnağı, kekik,

Turunçgil en fazla hangi ilde yetişir?

Türkiye’de turunçgil en çok Akdeniz Bölgesinde yetiştirilir. Ilık ortamlarda yetişen turunçgiller, Akdeniz, Güney Ege ve Güney Marmara turunçgil yetiştirmek için uygun bölgeler arasında bulunur. Türkiye’de Mersin ve Antalya ve Adana’da en iyi turunçgiller yetiştirilir.

Kaktüs meyvesi ülkemizde nerede yetişir?

Anavatanı Güney Amerika ülkesi Meksika olarak bilinse de Türkiye’de Akdeniz ve Ege kıyı sahil şeridinde de yetişebilmektedir. Bölgelerden de anlaşılacağı üzere Frenk yemişi olarak da bilinen Kaktüs İnciri sıcak ve kurak bölgelerde yetişen bir meyve türüdür.

Dikenli incir nerelerde bulunur?

Halk arasında “Frenk yemişi” veya “Kaynana dili” olarak da bilinen dikenli incir, Mersin’in Tarsus ilçesinde kırsal bölgede bulunan 36 köyde doğada kendiliğinden yetişiyor.

You might be interested:  Adıyaman Istanbul Uçak Bileti Ne Kadar?(Mükemmel cevap)

Kaktüs meyvesi hangi şehirde yetişir?

Ülkemizde Antalya, Mersin ve Adana gibi sıcak iklime sahip illerde yetişen dikenli incir(Hint inciri) faydaları ile sizleri şaşırtacak. Frenk yemişi, kaktüs meyvesi gibi isimlerle de anılan dikenli incirin en önemli faydaları neler, gelin birlikte göz atalım.

Akdeniz ikliminde hangi meyveler ve sebzeler yetişir?

Akdeniz İkliminde Yetişen Ürünleri Akdeniz ikliminde yetişmekte olan ürünler genel olarak turunçgiller, tütün, muz, buğday, pirinç, gül, haşhaş ve de pamuk şeklinde yer almaktadır.

Akdeniz bölgesinde en çok ne yetişir?

Türkiye pamuk üretiminin %41, gül ve gül yaprağı üretiminin %100, muz üretiminin %100, turunçgillerin %89, yer fıstığı üretiminin % 90, soya üretiminin %91, karpuz üretiminin %29, domates üretimini…

Akdenizde en çok ne üretilir?

Akdeniz ‘ de yetişen tarım ürünleri Kış ılıklığına bağlı olarak turunçgil ve muz üretimi yapılırken bu bölgede muzun %100’ü, turunçgillerin % 88’i bu bölgede üretiliyor. Aynı zamanda ülkemizin pamuk üretiminin % 35’i, zeytinin %8’ i, yer fıstığının % 88’i anasonun % 65’i ve susamın % 80’i bu bölgeden sağlanmaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *