Fethiye Ölüdeniz Hangi Şehirde?(Doğru cevap)

Ölüdeniz, Muğla ilinin Fethiye ilçesine bağlı bir mahalledir. Ölüdeniz kumsalı yüzde seksen iki oyla 2006 yılında Dünya’nın en güzel kumsalı seçilmiştir. Belde, turizm açısından oldukça gelişmiştir.

Ölüdeniz hangi şehre bağlı?

Muğla’nın Fethiye ilçesine bağlı Ölüdeniz beldesinde yer alan Ölüdeniz; Anadolu’nun güneybatısında bulunan Teke Yarımadası’nda yer alır.

Ölüdeniz hangi köyde?

Muğla ilinin Fethiye ilçesine bağlı olan Ölüdeniz, Ege Bölgesi’nde yer alır. Fethiye ‘ye 12 kilometre uzaklıkta bulunan Ölüdeniz ‘in doğusunda Seydikemer, kuzeybatısında Dalaman, güneyinde Akdeniz ile komşudur. Teke Yarımadası’nda yer alan Ölüdeniz ‘e Fethiye ‘den çamlar arasında virajlı yollardan geçerek ulaşılır.

Fethiye Ölüdeniz arası kaç km?

Fethiye Ölüdeniz arası ortalama 14 ( km ) mesafede ve araçla yaklaşık yarım saat(30 dakika) kadar sürmektedir. Muğla Ölüdeniz arası ortalama 131 ( km ) mesafede ve araçla yaklaşık 2 saat 15 dakika kadar sürmektedir.

Neden Ölüdeniz deniyor?

Kayaların üzerinde sevdiğini bekleyen Belcekız da kendini kayalardan atıp intihar etmiş. İşte o gün bu gündür kızın öldüğü yere Belcekız, oğlanın öldüğü yere Ölüdeniz denir.

Ölüdeniz Lagün mü?

Türkiye’de bulunan deniz kulağı ( lagün ) oluşumlarından biridir. Ölüdeniz, adı gibi durgun bir göl niteliğindedir. En fırtınalı günlerde Belceğiz kıyıları dalgalarla boğuşurken, Ölüdeniz ‘de sadece çırpıntılar meydana gelir.

Ölüdeniz plajı ücretli mi?

Burası, ücretsiz olup genelde denizi dalgalı olabiliyor. Sahil boyunca sıralanmış teknelerle saatlik veya sabahtan akşama kadar süren Ölüdeniz tekne turları bulunmakta. Kumburnu Plajı, Ölüdeniz Tabiat Parkı içerisinde bulunduğundan tabiat parkına girişte ödediğiniz ücret haricinde bir giriş ücreti ödemiyorsunuz.

You might be interested:  Ankara Media Markt Nerede?(Doğru cevap)

Ölüdeniz de nerede denize girilir?

Fethiye Plajları ve Ölüdeniz Çevresindeki Koylar

  • Ölüdeniz.
  • Kelebekler Vadisi.
  • Kabak Koyu.
  • Kıdrak Koyu.
  • Çalış Plajı
  • Günlüklü Koyu.
  • Katrancı Koyu.

Kelebekler Vadisi nereye bağlı?

Ölüdeniz Kelebekler Vadisi, Muğla Fethiye’de yer alıyor. Fethiye Ölüdeniz’e ulaştıktan sonra oradan kalkan teknelerle Kelebekler Vadisi ‘ne ulaşabilirsiniz. Farklı koylardan tekne kiralayarak ulaşmak da mümkün.

Ölüdeniz ile Saklıkent arası kaç km?

Saklıkent – Fethiye – Ölüdeniz arası yaklaşık 53 Km dir. 53 km lik mesafeyi aracınız ile yaklaşık 1 saat içerisinde seyahat edebilirsiniz, aracınız yok ise ölüdeniz dolmuşları ile fethiyeye mugla makası dedigimiz istikametten, saklıkent minübüsleri ilede saklıkente gidebilirsiniz.

Fethiye merkezden Kelebekler Vadisi’ne nasıl gidilir?

Kelebekler Vadisi ‘ne ulaşmak için öncelikle Fethiye Ölüdeniz’e gelmeniz ardından, Ölüdeniz’den kalkan teknelere binmeniz gerekmektedir. Bu tekne sizi 20 TL karşılığında Ölüdeniz’den alıp Kelebekler Vadisi ‘ne direk olarak götürüyor. Yaklaşık 25-30 dakikada vadiye varabiliyorsunuz.

Fethiye aşıklar tepesi nerede?

Fethiye ‘de Karagözler Mahallesi’nden başlayan ve dağ üstündeki yoldan Kesikkapı Mahallesi’nde biten yer Aşıklar Tepesi olarak adlandırılır.

Fethiye Çalış Plajı arası kaç km?

Fethiye merkeze 7 km uzaklıkta olan plaj, Ölüdeniz plajına 25 km ve Dalaman havalimanına 45 km mesafede bulunur.

Ölüdeniz neden önemlidir?

Ölüdeniz ‘in güzelliği 2006 yılında tescillenmiş ve %82’lik oy ile “dünyanın en güzel kumsalı” seçilmiştir. Böyle görünmesine rağmen Ölüdeniz ‘in önemli bir özelliği vardır. Kendisini devamlı yenilediği için suyu cam gibidir. Ölüdeniz ‘i besleyen kaynak suları dipte açık denize doğru akıntı yaratır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *