Istanbul Çekmeköy Nasıl Bir Yer?(Çözüm bulundu)

Çekmeköyde ne var?

Çekmeköy İstanbul Anadolu yakasında yer alan bir ilçedir. İstanbul’a bağlıdır. Aşağıda Çekmeköy gezilecek yerler hakkında önemli bilgiler vereceğiz.

 • Aydos Göl Piknik Alanı
 • Trabzon Park.
 • 3. İstanbul Kelebek Çiftliği.
 • Avcıkoru Tabiat Parkı
 • Ömerli Barajı
 • Çekmeköy Tiyatroları

Çekmeköy ilçesi nereye bağlı?

Çekmeköy, Türkiye’nin kuzeybatısında Marmara Bölgesinde yer alan İstanbul ilinin yaklaşık 221.000 nüfuslu ilçesidir ve İstanbul’un Anadolu yakasındadır. Çekmeköy ilçesi, İstanbul’un ilçelerinden kuzeybatıda Beykoz, güneybatıda Ümraniye, güneyde Sancaktepe ve Pendik, doğuda da Şile ilçeleriyle komşudur.

Çekmeköy Neyi Meşhur?

Ormanlık alanları ile Osmanlı döneminde gezi, mesire ve eğlence alanı olan Çekmeköy aynı zamanda odun ve kömür ihtiyacının da karşılandığı bir yer olmuştur. Tarıma elverişli arazileri ile de çiftlikler kurulmuştur. Ormandaki habitat, hayvan çeşitliliği ve oksijen yerli ve yabancıların ilgisini çekmiştir.

Çekmeköy semt mi?

Çekmeköy, İstanbul’un Anadolu Yakası’nda yer alan bir ilçesi. İlçenin kuzeybatısında Beykoz, kuzeydoğusunda Şile, güneybatısında Ümraniye, güneydoğusunda ise Sancaktepe ve Pendik yer almaktadır.

Çekmeköy kaç metre kare?

Çekmeköy, İstanbul’un Anadolu yakasındaki Alemdağ ormanlarının güney batı kesiminde bulunan Keçiağılı Tepesi’nin güney yamaçlarında kurulmuş ve Denizden yüksekliği 100 m ‘dir. 148,08 (14.800 hektar) kilometrekarelik alan üzerine kurulu olan Çekmeköy ilçesi, 264.508 nüfusa sahiptir.

Çekmeköy hangi semte yakın?

Şile, Beykoz, Ümraniye ve Sancaktepe ile sınır komşusu olan Çekmeköy ‘ün 17 mahalle ve 5 köyü bulunmaktadır. Çekmeköy, İstanbul Anadolu Yakası’nda bir ilçedir.

You might be interested:  Ankara Istanbul Otoban Ücreti Ne Kadar?(Çözüm bulundu)

Çekmeköy hangi otobüs gidiyor?

Bu Otobüs hatları Çekmeköy yakınından geçiyor: 131, 14A, 14ES, 19A, 19EK, 19S.

Çekmeköy nüfusu ne kadar?

Çekmeköy nüfusu 2020 yılına göre 273.658. Bu nüfus, 136.842 erkek ve 136.816 kadından oluşmaktadır. Yüzde olarak ise: %50,00 erkek, %50,00 kadındır.

Çekmeköy ne zaman belediye oldu?

Çekmeköy, 1994’ten beri Ümraniye’ye bağlı belde belediyelerinden biriydi. Ancak 22 Mart 2008 tarih ve 26824 mükerrer sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan 5747 Sayılı Kanun ile ilçe vasfı kazandı.

Çekmeköy ismi nereden geliyor?

Dünden Bugüne İstanbul Ansiklopedisi’nde belirtildiğine göre Çekmeköy, Fatih döneminde yedi kardeş tarafından kurulmuştu. Bu yedi kardeşten altısı eşkıyalar tarafından öldürülürken, yedincisi “çekme tetiği” diyerek kurtulmuş ve köyün adı Çekmeköy olmuştu.

Çekmeköy’e nasıl gidilir iett?

ÇEKMEKÖY DURAĞI

 1. 9ÇN ÇEKMEKÖY – NİŞANTEPE. Hattın detayına git.
 2. 11ÇB KAVACIK / ÇAVUŞBAŞI – ÜMRANİYE. Hattın detayına git.
 3. 14CE ÇEKMEKÖY – KADIKÖY. Hattın detayına git.
 4. 122Y ÇEKMEKÖY – MECİDİYEKÖY.
 5. 131K YEŞİLTEPE / ŞAHİNBEY – KARTAL.
 6. 131Y ÇEKMEKÖY/SAMANDIRA-KARTAL.
 7. 132ÇK ÇEKMEKÖY – KARTAL.
 8. 132YM YEŞİLTEPE-MARMARA EĞİTİM KÖYÜ

Alemdağ Mahallesi nereye bağlı?

Alemdağ, İstanbul’un Anadolu Yakası’nda bulunan Çekmeköy ilçesine bağlı 17 mahalleden biridir. İdari sınırlarına bakıldığında batısında ormanlık alan; doğusunda askerî bölge ve Çatalmeşe; güneyinde Taşdelen ve Ekşioğlu mahalleleri; kuzeyinde ise Reşadiye mahallesi bulunmaktadır.

Çekmeköy Belediyesi hangi mahallede?

Çekmeköy Belediyesi Posta Kodu 34797 Merkez Mh. Merkez Mh.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *