Istanbul Idare Mahkemesi Nerede?

Istanbul’da kaç idare mahkemesi var?

Modern ve ihtiyaca yönelik olarak inşa edilen binada,13 idare mahkemesi, 14 vergi mahkemesi, 4 İstanbul Bölge İdare Mahkemesi bulunuyor.

Bursa Bölge idare mahkemesi var mı?

Buna göre; Bursa, Sakarya, Bilecik ve Yalova bölge idare mahkemesi yönünden İstanbul Bölge İdare Mahkemesi yargı alanından çıkarılarak Bursa Bölge İdare Mahkemesi yargı alanına bağlandı. Çanakkale, Balıkesir ve Kütahya da bölge idare mahkemesi yönünden İzmir yargı alanından çıkarılarak Bursa ‘ya bağlandı.

Kaç bölge idare mahkemesi var?

Ülke genelinde sekiz tane bölge idare mahkemesi vardır ve bunlar bulundukları ilin adı ile adlandırılır. Mahkemeler 20 Temmuz 2016’da faaliyete başladı. Haziran 2020’de Adana’da bir bölge idare mahkemesi daha kuruldu. Bölge idare mahkemeleri, bölge idare mahkemesi başkanı ile iki üyeden oluşur.

Istanbul Bölge idare mahkemesi hangi davalara bakar?

Bölge idare mahkemesi; vergi ve idare mahkemeleri kararlarına karşı yapılan istinaf başvurularını inceleyerek uyuşmazlık hakkında karar veren asıl derece mahkemesidir. Bölge idare mahkemesi, idari yargı alanında genel görevli bir asıl derece (üst derece) mahkemesidir (2576 Sayılı Kanun m.1).

You might be interested:  Ankara Devlet Tiyatrosu Nerede?(En iyi çözüm)

Istanbul bölge idare mahkemesi başkanı kimdir?

İstanbul Bölge İdare Mahkemesi Başkanımız Sayın Ahmet Cüneyt YILMAZ’ın Kaleme Aldığı “Bir Yargıcın Gözü ile Türk Hukuk Tarihi’nin Gelişimi” İsimli Kitap Çıktı

Diyarbakır Bölge idare mahkemesi var mı?

3- Bölge İdare Mahkemesi öteden beri Diyarbakır ‘da bulunmakta ve faaliyetlerini sürdürmektedir. Ayrıca Bölge İstinaf Mahkemelerinin Diyarbakır ‘da bulunması nedeniyle Bölge İdare Mahkemesinin de Diyarbakır ‘da kalmasının yargısal faaliyetlerin yürütülmesinde de daha uygun olacağı açıktır.

Bursa Bölge idare mahkemesi ne zaman kuruldu?

Bu kapsamda ilk olarak adli yargıda istinaf incelemesi yapmak üzere kurulan bölge adliye mahkeme leri 20 Temmuz 2016’da 7 bölgede faaliyete geçti.

Kütahya idare mahkemesi hangi bölge idare mahkemesine bağlı?

1 Mart 2016 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan, 29.02.2016 tarihli Hakimler Ve Savcılar Yüksek Kurulu Genel Kurul Kararı’nca Kütahya İdare Mahkemeleri, İzmir Bölge idare Mahkemesi ‘nin yargı çevresinde yer almaktadır.

Hangi ilde bölge idare mahkemesi yoktur?

* MERSİN, MUĞLA,ŞANLIURFA Bölge İdare Mahkemeleri faal değildir.

Balıkesir idare mahkemesi hangi bölge idare mahkemesine bağlı?

Balıkesir İdare Mahkemesi Hakim ve Savcılar Kurulu’nun belirlemiş olduğu yargı çevreleri gereğince İzmir Bölge İdare Mahkemesi ‘nin alanına giren bir ilk derece mahkemesi olup ilgili istinaf süreçleri için İzmir Bölge İdare Mahkemeleri ‘ne gidilmektedir.

Bolu hangi bölge idare mahkemesine bağlı?

Bolu İlinin İdare ve Vergi Mahkemesi, bağlı olduğu Sakarya İdare ve Vergi Mahkemesi yargı alanından çıkartılarak, Ankara İdare ve Vergi Mahkemesi yargı alanına bağlandı.

Bölge idare mahkemesi kaç günde karar verir?

Karar Kaç Günde Sonuçlanır? Bölge İdare Mahkemesi ile dosyalar tekemmül ettikleri sıraya göre ve tekemmül tarihinden itibaren en geç altı ay içerisinde sonuçlanmaktadır.

Bölge idare mahkemesi ne kadar sürede karar verir?

Her ne kadar kanunda altı ay kuralı bulunsa da uygulamada fiilen bu süreler aşılmaktadır. Çünkü ilgili yasa maddesi bir bütün olarak incelendiğinde altı aylık süre aslında hakimin karar verme süresidir. Türkiye’de idari davalar fiilen ortalama 1 yıl içinde sonuçlanmaktadır.

You might be interested:  Sabiha Gökçen Den Istanbul Yeni Havalimanına Nasıl Gidilir?(Çözülmüş)

Istinafa giden dosya kaç günde sonuçlanır?

Karar duruşmasından sonra 1 ay içerisinde gerekçeli kararın yazılması gerekmektedir. Gerekçeli karar yazıldıktan sonra taraflara tebliğ edilir ve istinaf süresi içerisinde istinaf kanun yoluna başvurulmazsa dosya ortalama 2 ay içerisinde sonuçlanır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *