Istanbul Zeytinburnu Hangi Yakada?(Çözünme)

Zeytinburnu İstanbul‘un Avrupa yakasında, 12 km2 yüzölçümüne sahip bir ilçedir. 13 mahallesi vardır.

Zeytinburnu hangi ilçeye yakın?

Zeytinburnu ilçesi, İstanbul’un ilçelerinden doğusunda Fatih, kuzeyinde Eyüp Sultan ve Bayrampaşa, kuzeybatısında Esenler, batısında da Güngören ve Bakırköy ilçeleriyle komşudur ve İstanbul’un Marmara Denizi’ne kıyısı olan ilçelerindendir. İl merkezinden uzaklığı ise yaklaşık 4 kilometredir.

İstanbul Zeytinburnu hangi ilçeye bağlı?

Zeytinburnu, İstanbul ilinin bir ilçesidir. 1 Eylül 1957 tarihinde ilçe olmuştur. Trakya’nın güneydoğusunda, Çatalca yarımadasının, Marmara Denizi’ne bakan yamaçlarının, bu denizle birleştiği yerdedir.

Zeytinburnu nasıl bir yer?

İstanbul’da eski yerleşim bölgelerinden biri olan Zeytinburnu; nüfusun yoğun olduğu bir bölgedir. Şehrin sahil şeridinde yer alan Zeytinburnu ilçesi, İstanbul’un merkezi bölgelerinden biri olarak kabul edilmektedir.

Zeytinburnu rakımı kaç?

Zeytinburnu İstanbul’un Avrupa yakasında, 12 km2 yüzölçümüne sahip bir ilçedir. 13 mahallesi vardır. Bu sebeple İstanbul’un dışarı açılan önemli bir penceresidir. Doğusunda Fatih, Kuzeyinde Bayrampaşa, Batısında Güngören, Bakırköy, Güneyinde ise Marmara Deniziyle çevrilidir.

Zeytinburnu ismini nereden almıştır?

ZEYTİNBURNU: Zeytinburnu isminin, Tarihî yarımadanın Marmara kıyılarından doğuya bakınca coğrafi olarak bir burun gibi gözüken ilçe kıyılarından ve bu alandaki zeytinliklere itafen yapılan “Zeytin Burnu” adlandırmasından geldiği düşünülür.

Zeytinburnu hangi havaalanına yakın?

İstanbul Havalimanı Zeytinburnu ‘na yaklaşık 45-50 km mesafede.

Zeytinburnu eskiden nereye bağlıydı?

Zeytinburnu 1957 yılında İstanbul’un 14. ilçesi oldu. 1950’nin başlarında artık Fatih veya Bakırköy ilçesinden yönetimi yapılamayan Zeytinburnu ‘nun yeni bir yönetimsel bir örgüte kavuşturulmasına yönelik adımlar atıldı. 30.07.1953 tarihinde Fatih ilçesine bağlı ” Zeytinburnu Bucağı” olarak örgütlendirildi.

You might be interested:  Yataklı Sinema Istanbul Nerede?

Zeytinburnu nüfus ne kadar?

Zeytinburnu nüfusu 2020 yılına göre 283.657. Bu nüfus, 143.190 erkek ve 140.467 kadından oluşmaktadır.

Istanbul Zeytinburnu posta kodu nedir?

Zeytinburnu posta kodu, İstanbul’un diğer ilçelerine benzer bir şekilde “34” ile başlamaktadır. Mahallelerine göre değişik kodlar alan Zeytinburnu’nun posta kodu 34025 olarak belirlenmiştir.

Cevizlibag nereye yakın?

Cevizlibağ, İstanbul’un Avrupa Yakası’nda bulunan Zeytinburnu ilçesine bağlı bir semttir. Bir semt olduğundan kesin sınırları çizilememekle birlikte, semtin genel olarak Maltepe, Merkezefendi ve Seyitnizam mahallelerine yayıldığı söylenebilir.

Zeytinburnu nüfusu kaç 2021?

283 bin 657 kişidir.

Istanbul Güngören hangi yakada?

İstanbul’un Avrupa yakasındadır. Güneyde Bakırköy ve Bahçelievler, batıda Bağcılar, kuzeyde Esenler ve Bayrampaşa, doğuda ise Eyüp ile komşudur. Güngören ilçesi, 3 Haziran 1992’de yürürlüğe giren 3806 sayılı yasayla kurulmuştur. 11 mahalleden oluşmaktadır.

Zeytinburnu yılan hangi mahallede?

Dün akşam saat 21.00 sıralarında İstanbul Zeytinburnu Yenidoğan Mahallesi 46/1 Sokak’ta bir binanın önünde yaklaşık 2 metre uzunluğundaki yılanı gören mahalle sakinleri büyük panik yaşadı.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *