Marmaris Hangi Ile Bağlı?(Doğru cevap)

Marmaris, Türkiye’nin batısında yer alan Ege bölgesinde bulunan Muğla ilinin yaklaşık 89.000 nüfuslu bir ilçesidir. Marmaris ilçesi, Muğla’nın ilçelerinden batıda Datça, doğuda Köyceğiz ve kuzeydoğuda Ula ilçeleriyle komşudur ve Muğla’nın hem Ege Denizi’ne hem de Akdeniz’e kıyısı olan ilçesidir.

Marmaris hangi illere yakın?

Marmaris İstanbul’a 813 km, Muğla şehir merkezine 54 km, Denizli’ye 183 km, Aydın’a 151 km, İzmir’e 271 km, Bursa’ya 578 km, Kocaeli’ye 721 km, Eskişehir’e 541 km ve Ankara’ya 643 km uzaklıktadır.

Marmaris tam olarak neresi?

Akdeniz ile Ege bölgesi arasında kalmış bir tatil cenneti desek yeridir aslında. Fakat Ege bölgesinde yer alan Cennet Marmaris 80.000 kişilik nüfusa sahip bir ilçedir ve Muğla iline bağlıdır. Muğla’ya bağlı olan 13 ilçeden bir tanesidir.

Marmaris ne tarafta kalıyor?

Marmaris, Akdeniz’in başladığı ve Ege Denizi’nin bittiği noktada yer almaktadır. Kuzey tarafında Ula, Batı tarafında Datça ve Doğusunda ise Balan Dağı vardır.

Bodrum Marmaris hangi bölgede?

Ege Bölgesi ‘nde, topraklarının küçük bir kısmı Akdeniz Bölgesi içine giren, Ortaca, Dalaman, Köyceğiz, Fethiye, Marmaris, Milas, Datça ve Bodrum gibi tatil yöreleri ile ünlü bir yerleşim yeridir.

Muğla Hangi şehre yakın?

Muğla ili Türkiye’nin güneybatısında yer alan bir ildir. Antalya, Denizli, Burdur, Aydın illeri komşu şehirlerdir.

Marmaris Bodrum nerede?

Muğla’nın bir ilçesi olan Marmaris, Bodrum ‘dan sonra Muğla şehrinin en fazla nüfusa sahip 2. ilçesidir. Ege Denizi ile Akdeniz’in buluştuğu yerde bulunan Marmaris ‘in batısında Datça Yarımadas0ı, kuzeyinde Ula, doğusunda Balan Dağı, Karadağ ve Günlük Tepeleri ile güneyinde Akdeniz yer almaktadır.

You might be interested:  Istanbul Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu Nerede?

Muğla Merkez ilçesi hangisi?

Bu veriye göre üç ilçesi, Muğla ‘nın merkez ilçesi Menteşe’den büyüktür. Türkiye’de bu özellikte olan başka bir il yoktur. Toplam nüfusa göre en küçük üç ilçe ise sırasıyla Kavaklıdere, Datça ve Ula’dır. İl merkezine en yakın ilçe Ula iken 2012 yılında ilçe yapılan Seydikemer 147 km’lik mesafesiyle en uzak ilçedir.

Marmaris’e en kolay nasıl gidilir?

Marmaris’e gelmek için birçok alternatif bulunmaktadır. Dalaman Havalimanı’na 88 km mesafede bulunan Marmaris’e uçakla gelmek isteyenler, uçaktan indikten sonra Dalaman Havalimanı’ndan kalkan Havaş servislerini kullanarak direkt Marmaris merkeze ulaşabilirler. Havaş ile Marmaris arası yaklaşık 90 dakika sürmektedir.

Marmaris’te ayı var mı?

Karadere mevkiinde, ‘Boz ayı ‘ denilen Ursus arctos türü ayının vatandaş tarafından yerde hareketsiz yattığı fark edildi. Marmaris Milli Park Müdürlüğü ekipleri, vatandaşın paylaşımı üzerine harekete geçti. Ekipler, Milli Park sınırları içindeki ormanlık alanda, ölü bulunan ayıya ulaştı.

Okluk Koyu Nasıl Gidilir?

Hususi aracınızla Marmaris’e geldikten sonra Marmaris – Karacasöğüt yol ayrımına girdikten 10 kilometre kadar sonra, Ayın Koyu sol tarafınızda kalacaktır. Buradan yol ayrımına Okluk Koyu denilen bölgenin güneyinden dolaşmanız gerekmektedir. Ortalama 11 kilometrelik bir yoldan sonraya bölgeye ulaşabilirsiniz.

Muğla’nın en güzel ilçesi hangisi?

Bodrum. Muğla ‘ nın ve ülkemizin en gözde tatil yerlerinden olan Bodrum bu anlamda her yıl yüzbinlerce yerli ve yabancı turisti ağırlamaktadır. Ege’ nin kalbi olarak anlatılan Bodrum muhteşem doğal güzellikleri ile ön plana çıkmaktadır.

Marmaris Ege mi?

Ege Denizi’nin bitip Akdeniz’in başladığı bölgede bulunan Marmaris ‘in batısında Datça Yarımadası, kuzeyinde Ula, doğusunda Balan Dağı, Karadağ ve Günlük Tepeleri ve güneyinde Akdeniz yer almaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *