Marmaris Yangını Ne Zaman Başladı?(Çözüm bulundu)

Muğla. Muğla’nın Marmaris ilçesinde 29 Temmuz’da çıkan, rüzgarın etkisiyle geniş bir alana yayılan ve 9 gün sonra kontrol altına alınan yangının yol açtığı zararlar giderilmeye çalışılıyor.

Marmaris yangını ne kadar sürdü?

İçmeler kara yolu üzerindeki Armutalan Mahallesi Siteler mevkisinde 29 Temmuz’da çıkan, 9 gün süren ve 135 yapının zarar gördüğü yangında yanan ağaçların kesimine başlandı.

Marmaris yangını ilk nerede çıktı?

Marmaris yangını kısa Armutalan Mahallesi’nde başlayan orman yangını 7 kilometre ötedeki İçmeler Mahallesi’ne ulaştı. Yangının Beldibi ve Yeşilbelde Mahallelerine sıçramaması için mücadele ediliyor.

Marmaris orman yangını nerede?

Muğla’nın Marmaris ilçesinde yıldırım düşmesi sonucu ormanlık alanda yangın çıktı. Yangını kontrol altına alma çalışmaları sürüyor. Adaağzı Mahallesi Cennet Adası mevkisindeki ormanlık alanda yıldırım düşmesi sonucu yangın başladı.

Marmaris’te ne kadar alan yandı?

Yangında 13 bin 650 hektar alan zarar gördü. Marmaris ‘teki yangında 1996 yılında ‘milli park’ ilan edilen 29 bin 206 hektar alandaki kızılçam başta olmak üzere karaçam, sığla, dallı Akdeniz, pırnal meşesi ve kermes meşesi gibi ağaçlar ile dere ve nehir çevrelerindeki makilik alanların bir bölümü de zarar gördü.

Yangınların nedeni ne?

Dr. Doğanay Tolunay: “İnsanlar kasıtlı ya da ihmal / kaza gibi nedenlerle yangınlara yol açabilmektedir. Kasıtlı yangınlar yerleşim yeri ya da tarla açmak, terör ve kargaşa çıkarmak gibi nedenlerle çıkarılmaktadır. Uzun süreli yangın istatistiklerine göre tüm yangınların yüzde 10’u kasıtlı nedenlerle çıkarılmaktadır.

You might be interested:  Antalya Nın Hangi Yemeği Meşhur?(En iyi çözüm)

Marmaris yangını söndü mü?

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy da “Antalya, Bodrum ve Marmaris ‘te orman yangınları söndürüldü.” açıklamasında bulundu.

Orman yangınlarının sebebi ne?

Orman yangını, doğal ya da insani sebeplerden ortaya çıkan yangınların ormanları kısmen veya tamamen yakmasıdır.Yıldırım düşmesi,yanardağ patlaması ve yüksek sıcaklık gibi doğal sebeplerle çıkan yangınlar ve sigara, tarımsal ürünler nedenli çıkan insan kaynaklı orman yangınları vardır.

Marmaris yangını neden çıktı?

İlişkili Haberler Muğla’nın Marmaris ilçesinde geçici orman işçisi Görkem Hasdemir’in görev şehidi olduğu, 100 hektarlık kızılçam ormanının zarar gördüğü yangının, enerji nakil hatlarından çıktığı belirlendi.

Marmaris yangını hangi bölgede?

Marmaris ilçesi İçmeler Karayolu üzerindeki Armutalan Mahallesi, Siteler mevkiinin üst kısımlarındaki kızılçam ağaçlarıyla kaplı ormanlık alanda saat 13.15 sıralarında yangın çıktı. Alevler, kuru otlar ve rüzgarın da etkisiyle kısa sürede yayıldı.

Marmaris’te yangın nerede?

Muğla’nın Marmaris ilçesinde 28 Temmuz günü saat 13.10’da Armutalan Mahallesi’nde başlayan orman yangını devam ediyor. Marmaris ‘e 30 kilometre mesafedeki Hisarönü Mahallesi’nde öğleden sonra tekrar alevlenen yangın, akşama doğru rüzgarın ters esmesiyle şiddetlendi.

Marmaris’te yangın nerelerde devam ediyor?

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin saat 22.00 itibarıyla yaptığı açıklamada, Muğla’da 5 yangının devam ettiği bildirildi. Devam eden yangınlar Marmaris, Köyceğiz, Milas, Kavaklıdere ve Yılanlı ilçelerinde.

Marmarisin hangi bölgeleri yandı?

Marmaris ‘te 29 Temmuz’da saat 13.11’de Armutalan mahallesi Siteler mevkisinde başlayan orman yangını, rüzgarında etkisiyle yayıldı. İçmeler, Osmaniye, Turunç, Bayır, Turgut, Orhaniye ve Hisarönü mahallelerinde geniş bir alanda etkisini artıran yangına Orman Bölge Müdürlüğü ekipleri havadan ve karadan müdahale etti.

Yangınlarda ne kadar alan yandı?

Yangınlar neticesinde, düşük yanma şiddetine maruz kalan alanlar 22 bin 571, orta yanma şiddetine maruz kalan alanlar 47 bin 176 ve yüksek yanma şiddetine maruz kalan alanlar 14 bin 64 hektar olarak hesaplandı.

You might be interested:  Fethiye Için Hangi Havalimanı?(Doğru cevap)

Yanginlarda ne kadar alan yandi?

Yaklaşık 85 bin futbol sahası büyüklüğünde alan yandı Termal bantlardan yapılan çalışmalarda orman yangınlarında yüzey sıcaklıklarının 90 ile 100 dereceye kadar yükseldiği tespit edildi.

Son yangınlarda ne kadar alan yandı?

Yaklaşık 85 bin futbol sahası büyüklüğünde alan yandı Yüksek çözünürlüklü uydu görüntülerinde, yangınların 28 Temmuz’da başladığı, 9 Ağustos’a kadar yoğun şekilde sürdüğü ve bazı bölgelerde hala yangınların devam ettiği belirlendi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *