Gümrük Malları Nerede Satılıyor Izmir?(Soru)

Gümrükte el konulan mallar nerede satılıyor?

Yurt dışından getirilen ama bir sahipleri tarafından gümrükten çekilmeyen, veya gümrüğe takılan getirilmesi yasak olan malları gümrük satış mağazalarında bulabilirsiniz. Perakende satışlar ise Ticaret Bakanlığı’nın Bölge Müdürlükleri tarafından işletilen “perakende satış mağazaları” vasıtasıyla gerçekleştirilmektedir.

Gümrükte kalan mallar nasıl alınır?

Perakende satışlar için gümrük idaresince “Satış Listesi” oluşturulur ve hem normal yolla hem de elektronik yolla ilan edilir. Gümrük idaresince işletilen Perakende Satış Mağazalarından Satış Listesine konu eşyaları satın alabilirsiniz.

Gümrük malları satışı nedir?

Gümrük malları, gümrük idarelerince tasfiyelik hale gelerek tasfiye edilen giyim eşyalarından, parfüme kadar birçok eşyanın satılması durumudur. Gümrük mallarının kaynağı tasfiyelik hale gelen, ihale yoluyla satış yöntemi ve perakende satış yöntemi kullanılarak satılan eşyalardır.

Gümrük malı ürün ne demek?

Gümrük malları telefondan, parfüme, giyim eşyalarına ve hatta arabaya kadar gümrük idarelerince tasfiyelik hale gelerek tasfiye edilen ve bu eşyaların satılması durumudur. Gümrük malları günümüz hayat şartlarında piyasa değerinden daha uygun fiyatlara, kaliteyi ucuza alabilme imkanı sunmaktadır.

Ürünler gümrüğe neden takılır?

Yurtdışından gelen her gönderinin gümrüğe takılması gayet doğaldır. 75 eurodan ucuz olan gönderiler düşük ihtimalli de olsa gümrüğe takılabilir. Örneğin çok büyük bir koli geldiyse ve üzerinde fiyat olarak 20 dolar yazılmışsa gümrük memuru buna inanmayabilir ve paket içerisindeki ürünü görmek isteyebilir.

You might be interested:  Izmir Adnan Menderes Havaalanından Didime Nasıl Gidilir?(Çözüm bulundu)

Gümrük ihalelerine nasıl girilir?

Gümrük idaresince düzenlenen e- ihaleye katılabilmek için öncelikle sistem üzerinden üyeliğinizi gerçekleştirmeniz gerekir. Üyelik ücretsizdir. Gerçek kişiler ve tüzel kişiler için üye olma prosedürleri farklıdır. Gerçek kişilerin www.eihale.gov.tr sayfası üzerinden “Üye Ol” bölümünden kayıt yaptırması yeterlidir.

Gümrüğe takılan ürünler ne olur?

Aldığınız ürün 75 eurodan pahalı olduğu için gümrüğe takılmışsa muayene memuru tarafından gümrük vergisi hesaplanır ve bu tutarı vergi dairesine gümrük vergisi olarak ödersiniz. Vergiyi ödediğinizi gösteren dekontu gümrük muayene memuruna beyan ettikten sonra ürününüzü alabilirsiniz.

Yurtdışından gelen kargo gümrükte kaç gün bekler?

Yurt dışından gelen ürünler tek tek kontrol ediliyor ve PTT şubelerinde 1 hafta bekletiliyor. Eğer gönderi takibi tam yapılmazsa ürün 1 hafta sonra PTT’den geldiği ülkeye geri gönderiliyor.

Tasiş ihalesi nedir?

TASİŞ ‘in açılımı Tasfiye İşleri Genel Müdürlüğü’dür. TASİŞ kurumu gümrüklerde yakalanan ürünleri, malların, satın alabilecek insanlara satış işlemleri ile ilgilenmektedir. TASİŞ ile satışlar ihale şeklinde, perakende ve mağaza satış yöntemiyle alıcılara sunulmaktadır.

Gümrük ihale malları ne demek?

Gümrük malları gümrük ihalelerinden açık arttırma teklif usulü ile alınan gümrüğe takılmış ürünlerdir. Bu ürünlerin içerisinde birçok farklı ürünler olabiliyor. Gümrük ihalelerinden birçok farklı ürün alabilmemiz mümkündür.

E ihale nasıl yapılır?

e – İhale veya Elektronik İhale bir online ihale sistemidir. Elektronik ihale süreci, B2B alanında kullanılan bir satın alma yöntemidir. Mal veya hizmet satın almak isteyen alıcı şirketin ve ona mal veya hizmet satmak isteyen birden çok şirketin olduğu durumlarda kullanılır.

Gümrük ihalesi nedir?

Gümrükleme işlemi yapılamayan ya da gümrük müdürlükleri tarafından el konulan gümrük mallarının gümrük idareleri tarafından satış yapılır. Bu satışlar ihale usulü ya da perakende satış şeklinde sağlanır. İhale yolu ile yapılan satışların her birine gümrük ihalesi ismi verilir.

You might be interested:  Ahbap Izmir Nerede?(EN iyi 5 ipucu)

Gümrük ne anlama gelir?

Gümrük, eşya ve malların ülke sınırlarından giriş ve çıkışlarında denetimlerinin yapıldığı ve vergilerin ödendiği kamu kurumudur.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *